Turisté v Egyptě. Foto: Profimedia

Rubl jako vzpruha pro Egypt. Země láká ruské turisty, potřebuje i ruskou pšenici a hnojiva

Napsal/a Tereza Engelová 9. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Egypt se plánuje přidat k zemím, kde budou moct ruští turisté platit prostřednictvím platebního systému Mir. Od konce září by měl být ruský rubl na seznamu měn používaných egyptskými bankami. Egyptská vláda si od tohoto kroku slibuje zvýšení turistického ruchu. Z podobných důvodů Mir nedávno přijalo také Turecko, uvažuje o něm Thajsko. Vstup ruských turistů naopak plánují významně omezit Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Zatímco Evropská unie je jednotná ohledně bankovních sankcí a sankcí vůči rublu, kolem udělování víz ruským občanům se členské státy na společném postupu neshodly. Některé evropské země víza pro Rusy zdraží, jiné, jako například Litva, Lotyšsko nebo Estonsko, se rozhodly vstup většině ruských občanů na svá území zakázat.

Z úbytku ruských turistů v Evropě se teď snaží vytěžit maximum některé mimoevropské státy. Postupně mezi nimi přibývá zemí, které se ruskou klientelu snaží nalákat na to, že bez problémů zaplatí svými bankovními kartami. Banky v těchto státech proto začínají přijímat ruský platební systém Mir.

V srpnu oznámil přijetí Miru turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, do konce září se podle informací serveru Al Monitor chystá k podobnému kroku také Egypt. Podle jeho redaktorů se už na přijímání rublu připravují místní cestovní kanceláře:

„Očekáváme prudký nárůst počtu ruských turistů přijíždějících do Egypta během nadcházející zimní sezóny. Nemají teď, pokud jde o cestovní destinace, moc možností. Když budou moct v Egyptě platit v rublech, bude pro ně cestování sem mnohem atraktivnější,“ řekl redaktorům Al Monitoru Ehab Wahdan, ředitel egyptské turistické společnosti, která se zaměřuje na ruskou klientelu.

Rubly welcome

Podle mezinárodní datové společnosti Forward Keys, která se zaměřuje na sledování trendů v turistickém ruchu, se počty rezervací ruských turistů do Egypta zvýšily během letních měsíců o 30%. Egypt jako druhou nejpopulárnější destinaci ruských turistů vyhodnotila také zpráva ruské agentury Interfax-Tourism. Podle ní uskutečnili ruští občané v první polovině letošního roku 8,5 milionu cest do zahraničí.

Podle počtu letů byly nejnavštěvovanější Abcházie, Turecko a Kazachstán. Z turistických destinací pak vedlo Turecko, Egypt a Spojené arabské emiráty. Všechny tři zmiňované země se rozhodly ve svých bankách zavést platby přes ruský systém Mir, což jim otevírá i nové možnosti v rámci hospodářské spolupráce.

Například Egypt dováží z Ruska pšenici a zemědělská hnojiva. Podle serveru Statista.com v roce 2020 pocházelo 96,7 % zásob pšenice v Egyptě z pěti zemí. Dvěma hlavními importéry bylo Rusko (61 % zásob) a Ukrajina (24 % zásob). Egypt je spolu s Tureckem nejvíce závislou zemí světa na dovozu pšenice. Podle Rashada Abdo, egyptského ekonoma a předsedy Egyptského fóra pro ekonomická a strategická studia, by tak přijetí systému Mir a platby v rublech mohly významně pomoct egyptské ekonomice, která není v nejlepším stavu.

„Nákup ruské pšenice bez nutnosti utrácet za ni v dolarech zmírní tlak na egyptské devizové rezervy. Egypt potřebuje získat novou půjčku od Mezinárodního měnového fondu a platby v rublech ušetří dolarové hotovostní rezervy,“ uvedl Abdo pro Al-Monitor.

Obchod s agresorem

Egyptská ekonomika se dostala do krize před pěti lety, kdy se prudce zvýšila míra inflace egyptské libry. Z 10,2 % vzrostla na více než 23 %. V poslední době se sice inflace opět pohybuje okolo deseti procent, ale Egypťané trpí vysokým státním dluhem a nezaměstnaností. To má ostatně Egypt podobné s Tureckem, které ovšem trápí mnohem vyšší inflace. Ta se nově vyšplhala až na 80 %. Ceny energií se v Turecku zvýšily od 1. září o 20 % pro domácnosti a o 50 % pro podniky.

I to je důvod, proč jsou obě země navzdory západním sankcím uvaleným na Rusko ochotné s agresorem obchodovat i v rublech. Kromě Turecka a Egypta ruský platební systém přijalo ještě dalších deset zemí. Mezi nimi například Írán, Venezuela, Kuba, Bělorusko, Kazachstán nebo Vietnam. Jeho přijetí zvažuje také Indie nebo Jižní Korea.

Rusové vlastní platební systém vyvinuli po invazi na Krym v roce 2014 v reakci na první balíčky západních sankcí. Systém spustili v prosinci 2015. Po začátku války na Ukrajině a západních sankcích na systém Mir přešla většina Rusů, kteří byli držiteli platebních karet společností Mastercard a Visa. Ty začátkem března po ruské invazi na Ukrajinu odpojily Rusko od svých systémů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)