Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

ŘSD chce lepší mediální obraz dostavby D1 u Přerova. Zájmy tam má vláda i Agrofert

KOMENTÁŘ. Ředitelství silnic a dálnic si hodlá z veřejných peněz zaplatit PR agenturu, aby ohnula mediální obraz dostavby dálnice D1 u Přerova. Zpráva je to šílená z několika důvodů – najdeme mezi nimi třeba zneužívání veřejných peněz proti zájmům části veřejnosti, nepochopení smyslu správního řízení a jako už tradičně v Česku posledních let i střet zájmů premiéra Andreje Babiše, který na dostavbu tlačí.

Letos 8. ledna se předseda vlády s tehdy ještě ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem vydal do Olomouckého kraje. Řečeno úřednickým stylem vládní tiskové zprávy zde oba představitelé nejvyšších státních orgánů jednali s vedením kraje o prioritách v oblasti výstavby dopravní infrastruktury. A vyjádřili nespokojenost s postupem dostavby části D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

“Chceme stavět a také děláme vše pro to, abychom stavěli. Jsou zde ale organizace, které tomu naopak brání. Teď mluvím hlavně o dostavbě úseku Říkovice – Přerov, kde se to znovu odsouvá. Řeší se to tady už desítky let. Některé instituce, především pak Děti Země, dělají vše pro to, aby se nestavělo. A to, že lidé, kteří bydlí v Přerově, z toho mají peklo, je úplně jasné,“ uvedl předseda vlády.

Vládní apel má teď konkrétní výsledek. Ředitelství silnici a dálnic vypsalo veřejnou zakázku „D1 0136 Říkovice – Přerov – promoaktivity ve prospěch zahájení stavby“. A zveřejnilo ji na profilu zadavatele.

Stručně řečeno: stát, potažmo jeho příspěvková organizace, hledá někoho, kdo mu za veřejné peníze pomůže protlačit zájmy části veřejnosti proti jiné části veřejnosti. Z daní všech, aby bylo jasno.

Proč? Protože to tak úředníci chtějí. Protože dosud nebyli schopni standardním zákonným postupem na povolení dosáhnout. Protože na to tlačí předseda vlády. Protože to pomůže jedné z firem zaparkované do svěřenského fondu.

Jak oslabit aktivisty

Nyní podrobněji.

„Předmětem veřejné zakázky je zajištění promoaktivit ve prospěch zahájení stavby D1 0136 Říkovice – Přerov za účelem zajišťování aktuální a objektivní informovanosti veřejnosti o stavu přípravy stavby, o rizicích a problémech souvisejících s přípravou stavby a jejími případnými budoucími dopady do života, a o příčinách případného zpomalování této přípravy a dopadech případného zpomalování přípravy. Cílem předmětu plnění je dosažení výrazného zlepšení mediálního obrazu postupu ŘSD při přípravě dotčené stavby, a to obzvláště ve vazbě na existující mediální útoky vůči ŘSD ČR a vlastní stavbě, resp. jeho technickému řešení ze strany vybraných ekologických aktivistů či spolků, resp. jiných zájmových skupin či jedinců.“
(ze zadávací dokumentace na profilu zadavatele ŘSD)

Neboli informovanost má být sice objektivní, zároveň ale proti „mediálním útokům“ ze strany některých účastníků řízení. To je samozřejmě protimluv. Jak si ŘSD takové objektivní informování představuje a jaký má být jeho cíl, najdeme níže.

„Výrazným zlepšením mediálního obrazu o předmětné stavbě, resp. její přípravě a technickém řešení, dojde i k posílení postavení ŘSD v rámci jednotlivých správních řízení, souvisejících s předmětnou stavbou a výraznému oslabení pozic účelově jednajících vybraných ekologických aktivistů či spolků, resp. jiných zájmových skupin či jedinců, jež účelově brání plynulosti přípravy dotčené stavby.“

Zde vidíme celou plejádu omylů. Ten základní je, že úřady, případně soudy, ve správním řízení rozhodují nikoli podle zákona, ale podle mediálního obrazu. Ty máš lepší mediální obraz, tobě rozhodnutí přiklepneme, říká nám ŘSD o úřednících olomouckého magistrátu, krajského úřadu nebo správních soudů. Skutečně to myslí vážně? Proč už dávno nepodalo trestní oznámení na tak flagrantní porušování zákona?

Je to jednoduché – protože se nic takového neděje. To naopak ŘSD chce, aby se tak rozhodovalo.

Chce si za veřejné peníze naklonit veřejnost a pak přes svou „oblibu“ na úředníky a soudce tlačit. Nepřejeme nikomu nic zlého, ale pokud by byla za tímto účelem vynaložena jediná koruna z veřejných peněz, doporučujeme to pozornosti orgánů činných v trestním řízení.

Dělají nám peklo

Andrej Babiš se lednové návštěvě na Moravě věnoval i na sociálních sítích. A tam zazněla dnes už památná věta: „Mluvím třeba o D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, kde nám to pořád blokuje pan Patrik a Děti Země. Prostě jen tak z plezíru. A lidem dělají peklo.“

Nám? Komu „nám“ to Děti Země blokují?

Nám jako lidu? Nám jako vládě? Lidem z Přerova? Nebo přerovské chemičce Precheza?

Server Seznam Zprávy nedávno upozornil na zajímavou okolnost. Jak už bývá posledních dobou v kraji zvykem, jde o Babišův nepřiznaný střet zájmů (ano, omlouváme se za takovou banalitu).

Precheza, která patří k nejziskovějším částem holdingu Agrofert, je totiž na dostavbě dálnice zainteresována. Web Seznam Zprávy napsal, že bez dálničního úseku u Přerova nemůže firma rozšířit výrobu titanové běloby, ač to plánuje a chystá k tomu další stamilionové investice. Běloba je její klíčový produkt, který zajišťuje 90 procent firemních tržeb a ročně i stamilionové zisky.

Připravované navýšení produkce běloby by ale znamenalo i navýšení nákladní dopravy v již tak zahlceném Přerově a to platné ekologické limity chemičce Precheza momentálně neumožňují.

Pomohlo by ale dostavění stávající desetikilometrové „díry“ na D1, tedy úsek Říkovice – Přerov. To je ale podle střízlivých odhadů možné až kolem roku 2024. Na nic z toho, že by dostavba úseku byla v zájmu firmy, jejímž je Babiš i nadále beneficientem, samozřejmě vládní tisková zpráva neupozorňuje.

Proč to dělat jednoduše?

Ředitelství silnic a dálnic přitom má celkem jednoduchý způsob, jak zvládnout „promoakci“ svépomocí a zadarmo. Stačí, když se bude držet zákonů a dodržovat je v rámci jednotlivých řízení. Před zákonem platí rovnost zbraní, není důvod, aby si postavení z veřejných peněz ŘSD coby jedna ze stran vylepšovala.

Ono to uším některých úředníků pořád zní zvláštně. Ale spolky, jednotlivci, ať už se jmenují Děti Země nebo Miroslav Patrik, v řízeních zastupují veřejnost. Použít veřejné prostředky ve jménu části veřejnosti proti jiné části veřejnosti, a to pouhým rozhodnutím úředníka, možné není.

A to ani tehdy, kdy na věc tlačí majitel firmy, v tomto případě státu, který jako firmu řídí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Kdekdo může za to, že se nestavějí dálnice, jen Babišovi odborníci ne ….

  • anobudelíp napsal:

   Nutno uznat, že stavebni řizeni je v Česku šileně byrokratický proces.
   Jeden z hlavnich chytáků Babišovy sekty ve volbách 2013 bylo
   NĚJAKÉ PR0BLEMY? PR0STĚ JE VYŘEŠIME. NEKECÁME, MAKÁME!!!
   Čau lidi, atd atd……
   …A vida, 7 let vlády „velkého šéfa“ a leccos je při starém, někdy ještě horši……

 2. Dušan napsal:

  Dálnice, Dálnice, Dálnice.
  Předvolební slib voličům Andreje Babiše.
  A dálnice? Ano bude líp? Sliby – chyby.
  Divím se naivním voličům Andreje Babiše, že je utáhne na vařené nudli.
  Snad za chvíli na jeho plakátech bude znít, Chceme stavět dálnice jako Adolf Hitler. Ten je stavěl takovým tempem, že všichni víme jak to dopadlo. Nejednat! Makáme! Čau, čau lidi!

 3. teufel3424 napsal:

  Zdalipak si najmou i nějakou agenturu na prosazení obchvatu Olbramovic?

 4. dálnice v provozu- nejlepší mediální obraz napsal:

  Nejlepší pro mediální obraz dálnice by bylo její dokončení. Pokud premiér s  jeho vládou není schopen vyřešit ani triviální problém, na kterém má silný osobní zájem, tak nevidím jediný rozumný důvod pro jeho setvání ve funkci . Jaké má výsledky v případech, kdy se ho řešené problémy přímo netýkají ?

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Vladnuti ala Babis. Misto vysledku vytvareni medialniho obrazu. Misto makani plna huba reci. Misto odborniku nemehla/najati herci. Misto kompromisu zaslapani protivnika do zeme. Misto argumentu osobni utoky. Misto uklidu totalni chaos. Misto zjednoduseni buzerace. Misto sluzby obcanum represe. Misto zasypani prikopu jeste vetsi prohlubovani. A koho z „koblihozroutu“ to zajima? Nikoho! Divil bych se, kdyby Babis v pristim parlamentu nemel nadpolovicni vetsinu. 2) V tom zadani je asi nejdesivejsi to, ze PR/manipulace ma zajistit objektivni informovanost. Zajimalo by me, jestli na to ti urednici prisli sami, nebo jestli na kazdem urade uz maji sveho PRchala.

 6. D1 je opravdu potřeba!!! napsal:

  Tak jako rozbité hodinky ukazují 2x denně správný čas, tak i Bureš, který je největší darebák, co kdy je a byl v české politice, má občas pravdu.
  Neblbněte lidem hlavy, že D1 okolo Přerova je prioritou akorát pro Chemičku, přijeďte se do Přerova podívat, co chybějící dálnice znamená. Kolik lidí zbytečně trpí zplodinama z projíždějících aut, kolik času člověk ztratí, než se dostane do práce / školy. Co dělá taková zátěž s infrastrukturou. Atd…
  A kolik firem ve městě bez dopravního spojení bude podnikat, a tím trochu oživit pracovní trh? Bez konkurence tady jakoby firmy mezi sebou měly dohodu a lidi „zbytečně nepřeplácely“

  • D1 potřebujeme napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. Doprava v Přerově je těsně před kolapsem a my, kteří tu bydlíme, to můžeme vidět každý den. V současné době je směrem od Olomouce průjezdná pouze jedna ulice, do které se všechna auta sjíždí. A zajímalo by mne kolik času strávil pan Patrik v Přerově, když neustále brání dostavbě dálnice. Stejně se ta dálnice postaví, jen je otázkou jestli to v Přerově budeme muset vydržet pět, deset či více let.
   A co se týká Prechezy, je strašně jednoduché odsoudit všechny Babišovy továrny, ale kam ti lidé budou chodit do práce? Kam lidé z Přerova budou chodit do práce. Z Přerova odchází jeden podnik za druhým (Gambro, sekce Olympusu,..)
   A myslíte si, že kdyby premiérem byl někdo jiný, tak by neusiloval o dostavení dálnice?

 7. Poslat finanční kontrolu, podat případně žalobu napsal:

  Nejsem právník, ale tohle by se podle mne mělo proměnit na žalobu na ‚zneužití veřejných prostředků‘ i na poslání ‚finanční kontroly‘ podle zák. č. 320/2001 Sb., neboť tu „s veřejnými prostředky je nakládáno nehospodárně, neefektivně a neúčelně nebo v rozporu s právními předpisy“. Ale nejsem naivní, nic takového se v tomhle Mafiánově nestane 🙁

 8. martin napsal:

  babis chce rozsirit vyrobu titanove beloby v precheze o cca 10tis tun rocne ale bez dalnice mu to mesto nepovoli, protoze by to znamenalo dalsich vic jak 1000 nakladaku skrs mesto rocne . proto takovy tlak z jeho strany na dostavbu dalnice i za cenu zbourani casti vesnice a toho, se dalnice povede pod okny nekterych starousedliku. pritom by stacilo, kdyby trochu ustoupil a dalnici nechal premostit kousek nezastavene casti prechezy.
  kdyz mel vest obchvat olbramovic 500m od capiho hnizda, tak byl proti, protoze by to „rusilo narocnou klientelu“, ale tady to lidem co tam bydli vyfrkne pod okny, pritom je jina varianta

 9. Programátor, zeměměřič a učitel p.Malecký napsal:

  Myslím, že všemi uvedenými povoláními se dá slušně uživit, tedy pokud je dotyčný umí. Spektrum dosti široké. Výsledky asi žádné. Ne jinak je to s tím psaním. Cože? Dálnice okolo Přerova, na kterou tady čekáme více než 20 let, se má stavět kvůli Babišovi? No tak to gratuluji, opět dobrá práce! Tady nemáme kvůli tomu slušnou průmyslovou zónu, mohl tu být Jaguar. Lidi odchází, přes neveliké město jedete klidně 45 minut. Má vůbec nějaký aktivista právo takhle zdržovat ostatní lidi? A co emise z posouvajících se kolon? Má právo ničit zdraví tolika lidem, kteří tím trpí? Hlavně ať už se to postaví, chceme jezdit a žít. Jděte dělat něco pořádného a nehledejte senzace, kde nejsou. Děkuji. Petr

 10. Ignoranti omílají Babiše, ale v Přerově nikdy nebyli napsal:

  Já v Přerově bydlím a můžu říct, že to je katastrofa. Každý den stát v kolonách se nelíbí nikomu, nehledě na zdraví a peníze. Dálnice, která se řeší už přes 30 let blokují spolky z Brna, kteří chtějí záměrně škodit, protože zřejmě nemají žádnou normální věc co na práci. Nejdřív argumentovali Dluhonicemi, následně křečkem a nakonec pár stromy. A teď už je v tom i Babišova chemička. Je opravdu super, že díky spolkům co bydlí 100 km daleko, jež sem nejezdí a když už ano, tak vlakem NÁM PŘEROVANŮM A PROJÍŽDĚJÍCÍM PŘEROVEM DĚLAJÍ ZE ŽIVOTA PEKLO den co den. Mě je úplně jedno pokud je někde strom nebo křeček natož pozemky p. Babiše. Jde přece o zdraví nás lidí a čas, který nemusíme trávit v kolonách z i do práce a raději ho trávit např. s rodinou.

Přidávání komentářů není povoleno