facebookový profil ZOO Ústí nad Labem,

Rozval ústecké zoologické zahrady. Čistky, soudy a hloubková kontrola

Napsal/a Robert Malecký 6. září 2019

Ústeckou zoologickou zahradu zasáhla vlna výpovědí. Celá věc, která má nejasné pozadí a vedení ji odmítá srozumitelně vysvětlit, už podle kritiků nabírá rozměry čistky. Co přesně se v ZOO v posledních měsících děje, by měla vyjasnit až hloubková kontrola, kterou do zahrady posílá ústecká radnice.

Scénář byl ve všech případech stejný. Nejprve odvolání z funkce následované okamžitou výpovědí: 16. srpna – dlouholetá mluvčí a šéfka propagačního oddělení Věra Vrabcová, 18. srpna – vedoucí zooložka Petra Padalíková, 29. srpna náměstek pro ekonomiku Miroslav Štráchal. O důvodech mohli propuštění jen spekulovat.

Jen v případě zooložky Padalíkové byla situace jiná, byla „jen“ odvolána – ale v mnohém ještě zvláštnější. Je totiž na rodičovské dovolené, a tak se za ní delegace ze ZOO vydala přímo domů. V neděli večer.

Miroslav Štráchal žádné důvody pro své odvolání a výpověď nezná. „Nikdo mi nic neřekl. Jen jsem si musel okamžitě sbalit všechny své věci,“ uvedl s tím, že situaci bude z hlediska zákona teprve analyzovat a pak rozhodne o svém dalším postupu. Soud nevylučuje.

V ZOO pro něho prý není další práce, což je ovšem s rozporu s tvrzením ředitele zahrady Romana Končela. Ten Českému rozhlasu řekl, že na Štráchalovo místo bude vypisovat výběrové řízení.

Vyhozený zaměstnanec uspěl

Všechny případy mají svůj předobraz v událostech, které zoologickou zahradu postihly v loňském roce. Tehdy si vedení vymyslelo organizační změnu, aby se zbavila jednoho nepohodlného zaměstnance.

Ten mimo jiné kritizoval nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky v městské příspěvkovce – a dostal proto výpověď. Bývalého vedoucího provozního útvaru Martina Trnovce se později, zatím nepravomocně, zastal soud. Výpověď zrušil a popsal nekalé praktiky vedení ZOO.

Martin Trnovec pracoval v ústecké zoologické zahradě od 1. září 2017 jako vedoucí provozního útvaru. Do náplně jeho práce patřilo zajištění veškerého provozu a služeb jako energie, voda, dále údržba, doprava, úklid, správa movitého i nemovitého majetku a veřejné zakázky.

Jak stojí v žalobě na neplatnost výpovědi, po nějaké době Trnovec zjistil, že ředitel ZOO Roman Končel preferuje některé oblíbené podřízené, kterým toleruje porušování pravidel hospodaření s veřejnými prostředky, „(…) přičemž si za úlitby z veřejných prostředků kupuje loajalitu těchto zaměstnanců“.

Po podřízených zaměstnancích naopak Trnovec požadoval, aby s majetkem hospodařili řádně, a brzy se stal neoblíbeným. Postupně narůstaly konflikty, když jemu podřízení zaměstnanci byli v nehospodárném nakládání s majetkem přímo či nepřímo podporováni ředitelem ZOO a jeho asistentkou. „Autorita žalobce pak byla shazována,“ píše se v žalobě, kterou projednával Okresní soud v Ústí nad Labem.

Jako příklad Trnovec uvádí situaci, kdy jeden ze zaměstnanců ZOO odvezl služebním autem velké množství dřeva z pokácených stromů v objektu zahrady. Odvoz a úhrada dřeva nebyla smluvně upravena.

Výpověď dostal Trnovec 27. února 2018 s tím, že o den dříve bylo rozhodnuto o organizační změně. Ta zrušila místo vedoucího provozního útvaru a v platnost vstoupila hned 1. března, což svědčí o její účelovosti.

„Žalobce se v důsledku svého jednání stal pro ředitele žalované nepohodlným zaměstnancem. Ředitel žalované proto přistoupil k účelové organizační změně za účelem propuštění žalobce,“ píše se v rozsudku Okresního soudu v Ústí nad Labem, který má redakce k dispozici.

Soudy a hloubková kontrola

K soudu se nejspíš dostanou i další letošní výpovědi. V této souvislosti je zajímavá reakce ředitele Končela.

Ten nejprve několik týdnů odmítal cokoli vysvětlovat, veřejně nevystupoval a na otázky médií neodpovídal. Koncem srpna pak na sociálních sítích vydal následující prohlášení: „Zoologická zahrada se jednoznačně ohrazuje proti nesprávným nařčením, která se v posledních dnech objevila ve veřejném prostoru o tom, že při změnách na vedoucích pozicích postupovala v rozporu se zákoníkem práce. Zoologická zahrada při odvolání z funkce vedoucích zaměstnanců postupovala zcela oprávněně, rovněž jako v případě navazujících výpovědí z pracovního poměru.“

Končel zároveň vysvětlil i poněkud podivné předání odvolání zooložce Padalíkové: „Na dodržení tohoto pravidla velmi dbají soudy, když po zaměstnavateli vyžadují veškeré možné úsilí o osobní doručení, včetně pokusu o doručení v pozdních hodinách včetně sobotu či neděli.“

Se soudními spory zahrada nejspíš počítá, což dokládá předběžná opatrnost v poskytování informací: „Vzhledem k ochraně osobních údajů a možnosti případného soudního sporu nebude zoo poskytovat další podrobnosti.“

Město teď posílá do ZOO hloubkovou kontrolu. V ní by měli zasednout i přizvaní experti opozičních stran, mezi nimi třeba dlouholetý ředitel zahrady Tomáš Kraus, nominovaný hnutím Vaše Ústí.

„Budu-li k tomu mít příležitost, budu se na konkrétní důvody všech odvolání i výpovědí z poslední doby ptát v rámci kontroly Zoo Ústí nad Labem, které bych se měl v nejbližší době účastnit,“ uvedl Kraus.

Impulsem k mimořádné kontrole je kromě stavu zahrady i to, co už dříve zjistil magistrát jako zřizovatel. Kontrolní odbor odhalil desítky pochybení ve veřejných zakázkách, smlouvách i běžném chodu zahrady. Končel hází vinu na své předchůdce.

Vysvětlení bude požadovat i nejsilnější opoziční hnutí PRO! Ústí. „Poslední personální kroky – neodůvodněná a nečekaná okamžitá výpověď paní Vrabcové a předání odvolání z funkce paní Padalíkové, která je momentálně na rodičovské dovolené, osobně v neděli večer u ní doma, považuji za lidsky, odborně a právně jen těžko obhajitelné. Nezvané návštěvy u lidí doma připomínají totalitní praktiky a pan ředitel by je měl neprodleně veřejně obhájit,“ uvedla lídryně hnutí Karolina Žákovská

Vedení radnice zatím zůstává v klidu. Primátor Petr Nedvědický z hnutí ANO podle svého vyjádření pro ČRo doufá, že ředitel Končel má situaci pod kontrolou a personální opatření připravil kvalitně. „Já věřím, že mě s tím plánem seznámí,“ uvedl Nedvědický. Dodal, že vše by měla objasnit plánovaná kontrola. Do té ale vládnoucí koalice hnutí ANO, UFO a ODS své zástupce nevyslala.


 

Regionální publicistická témata HlídacíPes.org připravuje ve spolupráci se zpravodajem Náš REGION.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    1) Skoro to vypada, jakoby ty „cistky“ primo v pozadi ridil magistrat. 2) Pane Malecky, to tam v Usti mate jenom same exoty? Nechybova, Nedvedicky, ted jeste Koncel. 3) Vidim dobre? ODS je v koalici s ANO? To ma asi p. Fiala radost.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama