Generální ředitel ČRo René Zavoral. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Rozhlas možná kvůli Xaverovi změní svá předvolební pravidla, zakáže svým lidem fotky s politiky

Napsal/a Vojtěch Berger 26. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Účast moderátora Českého rozhlasu a člena Rady České televize Lubomíra Veselého na „vlasteneckém setkání“ v Příčovech bude mít zřejmě dohru. Rozhlas zvažuje, že kvůli fotce Veselého s šéfem ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem změní svá předvolební pravidla. U Rady ČRo teď na moderátora i na reakci rozhlasu přibývají stížnosti. Naposledy třeba od pedagogů Univerzity Palackého.

„Budeme pravděpodobně zvažovat změnu Předvolebních pravidel ČRo pro další období,“ připouští mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna, že kauza fotky Lubomíra „Xavera“ Veselého s lídrem extremistů Vandasem nezůstane bez následků.

Předvolební pravidla pro vysílání začínají v rozhlase pro všechny jeho pracovníky závazně platit už několik týdnů před volbami. Mají ohlídat politickou nestrannost a vyváženost vysílání ještě přísněji, než je ve veřejnoprávním médiu běžné v době, kdy neprobíhá žádná kampaň.

„V souvislosti s aktuálním případem by nově pravidla mohla obsahovat ustanovení ve smyslu, že se zaměstnanci ani spolupracovníci ČRo nesmí v době platnosti / účinnosti těchto pravidel fotit se zástupci kandidujících stran a hnutí, byť by to měla být jen soukromá fotografie,“ upřesňuje mluvčí Hošna.

Fanoušci z pravého okraje

Ani takové pravidlo by však nemuselo potenciální nové fotografii Xaver – Vandas do budoucna zabránit. Vandas totiž v nadcházejících krajských volbách nikde nekandiduje; na kandidátce své DSSS v Ústeckém kraji se nakonec neobjevil. Na webu strany to zdůvodňoval rozhodnutím „dát prostor úspěšným regionálním tvářím“. Veselý navíc po vlně veřejné kritiky prohlásil, že by se možná v budoucnu vyfotil s Vandasem znovu, protože on o fotku slušně požádal a představil se.

Fotografie s lídrem někdejší Dělnické strany (kterou soud kvůli extremismu rozpustil v roce 2010) však nebyla jediným kontroverzním společným snímkem moderátora Veselého s účastníky akce v Příčovech.

Setkání loni i letos přitáhlo řadu tváří z protiislámské a xenofobní scény, pro letošek mělo i záštitu prezidenta republiky.

S moderátorem Veselým se v Příčovech vyfotil i Jan Kopal, kterého kvůli extremistické minulosti vyloučila dokonce i SPD Tomia Okamury. Společné foto s Xaverem zveřejnila i koordinátorka hnutí Trikolóra Lenka Tara Klímková. Ta dokonce v předvolebním tričku kandidáta Trikolóry na středočeského hejtmana Antonína Fryče, který měl v Příčovech svůj stánek. I ten byl na některých snímcích s moderátorem vidět.

Xaver a fanoušci v Příčovech

Veřejnoprávní moderátor a člen Rady ČT – a zároveň i hlavní tvář internetové televize XTV – tak vystupoval v kulisách, které podle řady jeho kritiků nejsou slučitelné s nezávislostí, jakou po zaměstnancích Českého rozhlasu (včetně těch externích) požaduje Kodex ČRo a další interní předpisy.

Už nejde o Xavera, ale o rozhlas

Otevřeně se proti účasti Veselého na akci v Příčovech vymezil například jiný spolupracovník Českého rozhlasu Dalibor Zíta. V dopise adresovaném Radě ČRo zveřejněném na Facebooku mimo jiné napsal: „Hnusí se mi představa, že pracuji pod jednou střechou s někým, kdo je vidět s čelními představiteli nacistů a hnusí se mi představa, že je s tímto setkáním asociován Český rozhlas.“

Na Radu zamířila kvůli stejné záležitosti i další ostře formulovaná stížnost, podepsaná několika pedagogy Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Na Facebooku o ní informovala jedna ze signatářek Andrea Hanáčková.

„Jsme zodpovědní za to, aby absolventi mediálních oborů ovládali bez nejmenších pochyb podstatu, zákonné normy a etické kodexy veřejnoprávních médií. V posledních letech však plníme své semináře především kauzami Českého rozhlasu, které tyto normy porušují a překračují; případy, v nichž jsou základní hodnoty veřejnoprávních médií relativizovány,“ stojí v dopise.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Stěžovatelé v něm také po Radě žádají nejen přezkoumat chování moderátora Veselého, ale i následnou reakci Českého rozhlasu, kterou tlumočil mluvčí Jiří Hošna.

Ten médiím vzkázal, že Veselý byl na akci v Příčovech jako soukromá osoba na společenské akci a že tam veřejně nevystupoval a nevyjadřoval nikomu podporu, a proto nebyla porušena pravidla rozhlasu.

„ČRo nemůže přikazovat svým zaměstnancům či spolupracovníkům s kým se mohou či nemohou fotit. Společné foto pana Veselého a Vandase, respektive jeho následnou publikaci ve veřejném prostoru ale nepovažujeme za vhodnou,“ řekl původně Hošna na dotaz HlídacíPes.org. Později vyjádření doplnil o výše zmíněnou možnost, že ČRo zaměstnancům fotky s politiky v kampani zakáže.

Podle signatářů stížnosti je to však jako distanc málo a postoj rozhlasu prý Veselého chování relativizuje.

„Je nutné, aby na půdě Rady Českého rozhlasu proběhla kompetentní debata o nepřekročitelnosti stanovených hranic bez zvýhodňujících podmínek vůči konkrétním osobám,“ stojí v dopise.

Z diskuse pod původním facebookovým příspěvkem, který odeslání stížnosti oznamoval, navíc vyplynulo, že na Radu míří ještě další podnět kvůli stejné věci od jiného stěžovatele. Na téma „Xaver v Příčovech“ by tak Rada ČRo měla mít na stole nejméně tři stížnosti. Zda se k nim vyjádří už na svém dnešním zasedání, však není jisté.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)