Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jedno z letadel s ochrannými prostředky z Číny dorazilo na Letiště Václava Havla 20. března 2020. Vítali jej Andrej Babiš, Jan Hamáček i čínský velvyslanec. FOTO: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
,

Roušky z Číny za miliardy. Stát draze nakupoval bídnou kvalitu s falešnými certifikáty, potvrdil NKÚ

Když vloni na jaře v rozhovoru pro HlídacíPes.org prezident NKÚ Miroslav Kala slíbil, že jeho kontroloři prověří miliardové nákupy zdravotnického vybavení převážně s původem v Číně, daňový poplatník se zaradoval. Jiní se ale spíše vyděsili. Nyní je kontrolní zpráva na světě a nabízí pozoruhodné čtení.

Bylo to na sklonku léta velké haló. Vláda sice z vůle Andreje Babiše omezila povinnost nosit roušky, zato však rozhodla, že poštou rozešle třem milionům lidí starších 60 let po pěti kusech ústenek. Sociální sítě se pak začaly hemžit obrázky dokazující, jaký šunt – jak psali mnozí obdarovaní, případně jejich potomci – to jako dárek od vlády dorazil.

Už tehdy akce působila tak, že se stát potřeboval zbavit nakoupených zásob nekvalitních produktů, které v době rozpuku pandemie překotně sháněl, kde se dalo, především pak v Číně.

Velmi problematickou kvalitu nákupů, nedostatečné prověření certifikátů i testů roušek a respirátorů nyní potvrzuje nová kontrolní zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Certifikáty až po zaplacení

Jen dva dny po vyhlášení pandemie ze strany Světové zdravotnické organizace vydala Evropská komise doporučení k nákupu kriticky nedostatkových ochranných pomůcek; zároveň dočasně zmírnila podmínky pro kvalitu takových prostředků z třetích zemí, především pak z Číny, která tehdy jako jedna z mála měla potřebné výrobní kapacity. Tyto výrobky nemusely dočasně projít standardním schvalovacím procesem pro jejich uvedení na trh EU.

Jak ale zjistil NKÚ, Česká republika si problém ulehčila ještě více: většina těchto importovaných ochranných prostředků – roušek a respirátorů – neprošla ověřením vůbec. „Zmírnění podmínek neznamenalo, že bylo možné dodávat na trh prostředky bez jakékoliv kontroly,“ zdůrazňuje NKÚ.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nedostatkové zboží vloni na jaře sháněl po světě především Centrální tým nákupů na Ministerstvu zdravotnictví. Právě on měl zajistit i kontrolu kvality ještě před uzavřením (a zaplacením) obchodu.

Tým sice předem stanovil pro dodavatele podmínky (například předložení CE certifikátu, Prohlášení o shodě EU, reporty o testu výrobků od čínských akreditovaných zkušeben a podobně), ne vždy ale trval na jejich splnění. „Některé certifikáty byly vydány až po uzavření kontraktu na dodávku,“ upozorňuje NKÚ.

Koncem března 2020 začalo Ministerstvo zdravotnictví dodané vzorky respirátorů samo testovat. Podobně postupovalo i Ministerstvo vnitra, které se do nákupů také zapojilo.

I když se prý testovaly vzorky ze všech zahraničních objednávek (ve všech případech se jednalo o zboží z ČLR), NKÚ zhodnotil postup testování kvality jako netransparentní.

„Zboží z jednotlivých objednávek bylo totiž ve většině případů dodáno v několika dodávkách. NKÚ kontrolou vybraného vzorku objednávek zjistil, že v některých případech se zboží dodané v rámci jednotlivých dodávek neshodovalo s testovaným vzorkem. Existuje tak riziko, že část dodaného zboží nesplňovala deklarované parametry kvality,“ shrnuje NKÚ.

38 % testem neprošlo

V případě čínských respirátorů nikdo například neřešil to, že byly původně určeny pro asijský trh, kde uživatelé mají jinou velikost a tvar obličeje. Důsledkem byly nevyhovující velikosti respirátorů, a jejich netěsnost, kterou potvrdily i testy. Jediné dva parametry, které se v krizovém stavu testovaly, byly: průnik filtračním materiálem a dýchací odpor.

Srovnání rozsahu testování kvality respirátorů v běžném stavu a v období krizového stavu, resp. v období výjimek na základě doporučení Evropské komise

Zdroj: kontrolní zpráva NKÚ  (Tabulka, Foto: se souhlasem NKÚ)

Čína se vloni na jaře prezentovala jako hlavní zachránce českého zdravotnictví. S výraznou pomocí prezidenta Miloše Zemana a dalších. „Pan prezident samozřejmě díky tomu, že má takové vztahy s Čínou, byl pro nás naprostý základ, bez něj by to nešlo. Pak určitě Česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jejímž předsedou je Jaroslav Tvrdík, čínská ambasáda v Praze, bez nich by to nešlo, a pan velvyslanec byl velmi vstřícný,“ říkal tehdy ministr vnitra Jan Hamáček. Vyzdvihl též guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který tenkrát i o víkendu zajistil, aby do Číny odešly okamžité platby.

Nezanedbatelná část zboží, jež z Číny dorazilo, ale nesplnila očekávání. Nejvyšší kontrolní úřad si zpětně na Ministerstvu zdravotnictví vybral vzorek patnácti objednávek na respirátory a roušky v celkovém objemu 847 milionů korun a 22,6 milionu kusů. U Ministerstva vnitra pak čtrnáct smluv na dodávky v celkovém objemu 1,4 mld. Kč a 51,6 milionu kusů.

 

 

Výsledek? Testováno vůbec nebylo 21 % tohoto zboží (45,9 milionu kusů v hodnotě 478 mil. Kč), měřeními úspěšně prošlo 25 % zboží, převážně respirátorů (8,1 mil. ks v hodnotě 576,7 mil. Kč). Bez jakýchkoli testů bylo přijato 16 % respirátorů (6,9 mil. ks. Za 369,8  mil. Kč). A zbývajících 38 % z celkového objemu (13,3 mil. ks za 876,6 mil. Kč) jsou respirátory, které „nesplnily požadovanou kvalitu dodávaného zboží nebo kvalitu splnily až po opakovaném testování“. Některé vzorky několikanásobně překročily stanovené limity pro ochranné pomůcky.

„Někteří koncoví uživatelé obdrželi osobní ochranné prostředky, které nesplňovaly deklarované kvalitativní požadavky, aniž by o tomto nedostatku věděli,“ konstatuje kontrolní zpráva NKÚ.

Nějak se to využije

Kromě toho NKÚ na řadě příkladů dokládá, že součástí dodávek z Číny byly nerelevantní či nedohledatelné nebo zcela zfalšované certifikáty.

„Ani jeden ze všech doložených certifikátů se nevztahuje na zboží, které bylo předmětem objednávky,“ píše NKÚ například o objednávce Ministerstva zdravotnictví z 12.3.2020 na 11 012 ks respirátorů ochranné třídy FFP1 a 9 090 ks respirátorů ochranné třídy FFP2 za 10 910 803,20 Kč. Některé zboží dorazilo i zcela bez technického označení a jakékoli dokumentace dokládající kvalitu.

V dalším případě sice dodávky respirátorů typu FFP3 polské značky Grupa Topex obsahovaly prohlášení o shodě, jenže se týkaly jiného výrobce a zcela jiného výrobku – overalů a ochranných oděvů.

Výsledky testů zboží objednaného Ministerstvem zdravotnictví dne 16.3.2020.
(Objednávka na 50 000 ks respirátorů KN95 v celkové hodnotě 7 855 999,45 Kč. Limit průniku aerosolu je 6 %.) 

Zdroj: NKÚ na základě předložených protokolů (Graf, Foto: se souhlasem NKÚ)

Podobně dopadla i dodávka 30 000 ks respirátorů KN95 objednaná Ministerstvem zdravotnictví 17.3.2020 za 4 715 996,18 Kč.

Graf shrnuje výsledky jednotlivých testování z pohledu splnění/nesplnění hodnoty maximálního počátečního průniku zkušebního aerosolu.

Zdroj: NKÚ na základě předložených protokolů (Graf, Foto: se souhlasem NKÚ)

U zboží, které neprošlo, se řešení našlo: „NKÚ zjistil, že původně dodané respirátory, které nesplňovaly parametry pro ochrannou třídu FFP2, Ministerstvo vnitra v interních evidencích překvalifikovalo na respirátory třídy FFP1, respektive roušky a distribuovalo je interně v rámci resortu.“

Jen v několika případech česká strana dokázala vyjednat vrácení a výměnu zboží či peněz, či alespoň slevu na již odebrané zboží.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Tondach napsal:

  A bylo tehdy vůbec na výběr?

  • martin napsal:

   koncem ledna se opozice pri interpelacich dotazovala vlady, jak jsme pripraveni na epidemii cinskeho viru.
   odpoved byla, ze pripraveni jsme a at se nestaraj.
   v ty dobe se jeste nejaky rousky a respiratory za normalni ceny sehnat daly a dalo se zastavit vykupovani zdravotnickeho materialu chinany, kteri nam ho pak za draho prodavali nazpatek

   • Tondach napsal:

    Miliony jich nebyly k dispozici nikde! Jen v Číně!

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Martin neví ani kde Čína je, natož aby věděl, že nikde jinde se v té době respirátory ani roušky ve velkém nevyráběly, protože jde o spotřební zboží pro zdravotnictví a průmysl, které se už, jinde než v Číně, ani levně nedá vyrábět díky požadavkům na mzdy ve „vyspělých západních demokraciích v čele s USA“, kam dnes nepatří vlastně jen Čína, Rusko, muslimské a rozvojové země (tam se ovšem nedá vyrábět skoro nic, kvůli pracovním „nenávykům“ obyvatel).

     • martin napsal:

      kdyz nas chinani zacatkem unora pozadali o pomoc se zdravotnickym materialem, vlada zjistila, ze sklady jsou vymeteny, ale tajili to. nakonec se jim rousky, respiratory a dalsi ochrane pomucky podarili nakoupit v polsku, madarsku a francii a pulku toho do chiny poslat. na zasobeni ceska se ale vlada vykaslala. v ty dobe jeste evidentne kupovat kde bylo, kdyz se to i „nasim“ vladnim nemehlum podarilo.
      jina vec je, za vlada stale preferuje cinske dodavky a na ceske vyrobce kasle. zrejme proto se nouzovy stav protahuje stale dokolecka, aby se nemuselo vyhlasovat standardni vyberovy riseni

  • martin napsal:

   navic vlada v cele s babisem zakazala nemocnicim nakupovat rousky a respiratory od firem, ktere to delaji desitky let, meli kontakty a umi to, s tim, ze si to vlada bude zajistovat sama. vysledek byl, ze za 10 dni nekoupili vubec nic, protoze to na ministerstvech nikdo neumel.
   vysledek tohodle vladniho opatreni bylo, ze rousky a respiratory nebyly, kdyz pak zacaly chodit, tak byly predrazeny, nefunkcni a jeste se vladni nemehla museli klanet letadlum, ktery v ruzyni z chiny pristavaly

   • Tondach napsal:

    Ani ne tak vláda, jako Babiš s poskokem Vojtěchem!

    • Miroslav jansta napsal:

     Ani ne Babis ale tu ztratu by mel nahradit Zeman ten to vsechno spaktoval stavi ted pro svoji dceru bungalov v cene 25.milonu kc

  • Miloš napsal:

   Ten kdo zaspal, ignoroval odborníky a i v zahraničí prohlašoval, že jsme „Best in covid“ zavinil, že pak už jsme si nemohli vybírat.

  • Vladimir28 napsal:

   A vy byste si koupil pro sebe a rodinu závadný šunt, jen proto, že nemáte na výběr…??

 2. Tondach napsal:

  Právě teď na ČT24 pan ředitel NKÚ řekl, že to v té chvíli jinak nešlo ….

  • Pavel Liška napsal:

   Tondachu, Vy toho Hamiho nějak bráníte. Nepochybuji o tom, že jste jeden z jeho 28 posledních voličů.

   • Tondach napsal:

    Ano! Bráním! A nejsem a nebyl jsem a nebudu jeho voličem!
    Ale nesnesu, když to na něj teď Babiš všechno svádí!
    No a vy vlastně taky!

  • Dr. B napsal:

   To je jistě objektivní fakt, ale pokud existují smlouvy na nákup ochranných pomůcek v nějaké kvalitě a dodavatelé v mnoha případech tuto kvalitu nedodrželi, pak bych předpokládal, že tyto pomůcky budou distribuovány minimálně s informací o tomto nedostatku a současně bych čekal, že se bude s dodavatelem jednat o jakési kompenzaci, slevě a podobně.
   Ale s tím, jak Andrejova parta rozhazuje miliardy začínám mít pocit, že se hodnoty desítek či stovek milionů úspěšně podařilo zasunout kamsi pod rozlišovací schopnost občanů této země. A to už je jen krůček k tomu nad takovými sumami mávnout rukou.
   Bohužel platíme to my všichni. A přes to, že patříme mezi bohaté země, pořád nejsme dost bohatí na to, abychom si mohli dovolit nakupovat levný aušus a tvářit se, že to nevadí 🙁

  • martin napsal:

   coz byl dusledek toho, ze se vlada vybodla na lednove varovani WHO, ze je potreba se pripravit na prichazejici pandemii cinskeho viru, i toho, ze posledni aktualizaci pandemickeho planu udelala necasova vlada v 2011, sobotkova i babis se na to vybodli.

   je to podobny jako kdyz pojedes na jadran s deravym vejfukem a budes doufat, ze vydrzi.
   jenze kdyz ti v rakousku upadne, tak ti nezbyde nic jinyho, nez ho za nasobek cesky ceny opravit v rakousku …

   • Tondach napsal:

    Nejen WHO, ale docenta Svobody (ODS) ve sněmovně! A ne vláda, ale Babiš a na jeho příkaz i ministr Vojtěch!

 3. martin napsal:

  kolik lidi umrelo kvuli respiratorum a roskam, ktere byli nefunkcni a dotzcni se na jejich ochranu spolehali ??

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Obecní úřady a úřady městských částí v  rozdávaly v prvních měsících roku 2020 seniorům, ale i ostaním dobrovolníky šité roušky, které se nikdy nkdo ani nepokoušel testovat, a kupodivu po jaře 2020 jsme byli nejlepší ve všech parametrech, i v úmrtnosti, takže jen demagog, nebo hlupák, může klást otázku: „kolik lidi umrelo kvuli respiratorum a roskam, ktere byli nefunkcni a dotzcni se na jejich ochranu spolehali ??“
   On totiž, ten nechtěně provedený pokus na vzorku cca 10,5 milionů lidí, naprosto vyvrací vliv testování roušek, s kterým teď NKÚ a novináři argumentují při obviňování vlády.

   • martin napsal:

    to je hloupost osakare, prvni vlnu jsme byli first in covid diky panoj, co sel nahodou kolem uradu vlady, nejdriv vydesil hamacka, pak babise, coz vedlo ke skoro totalnimu lockdownu. pozitivni roli v uzavreni sehrali i lyzari z italie. naloz viru byla nizka a proto jsme jaro zvladli omravdu velmi dobre.

    to se neda rict tomu, co se delo od zari, ktery babis odstartoval zrusenim noseni rousek. a s narustajici virovou nalozi se zacala projevovat i mizerna ochrana nefunkcnich rousek a respiratoru z chiny, na ktery se spolehali doktori, sestricky, personal v domovech duchodcu a nakonec i vsichni ti, co se nosili nefunkcni respiratory s chiny.

    vysledkem je dnesni pokoreni dalsiho mezniku – dnes jsme v poctu mrtvych na cinsky virus v prepoctu na pocet obyvatel preskocili malicke san marino, a pred nami je uz posledni vyzva – gibraltar, ktery ma cca 4tis lidi /km2 (u nas 120), kterej soucasnym tempem prekoname za 20 dni, pri ocekavanem zpomaleni do konce dubna, takze svatek prace budeme slavit jako opravdovy korunovany babisuv „first in covid“

 4. Milan Zapletal napsal:

  Už jsem to psal jinde, ale opakuji : Objednal jsem si u fy Möbler .cz respirátory, o kterých v prospektu tvrdila, že jsou od německého dodavatele a že mají označení CE.Obdržel jsem respirátory, označené jako čínský výrobek. Označení CE chybělo. Reklamoval jsem zásilku u firmy, ale neodpověděla mi. Následně jsem o situaci informoval Českou obchodní inspekci (1.3.2021), ale také mi dosud neodpověděla.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ano Tondach. To jen novináři jsou tak neschopni logické úvahy, že jim nedochází, že zpráva NKÚ je stejně k ničemu, jako zpráva o tom, co udělali ti dva císaři, císař František I. a car Alexandr I., tak špatně, že prohráli bitvu s třetím císařem, Napoleonem I.
  Tam to také bylo poprve a naposled, co byla taková situace, stejně jako ta covidová pandemie je po prve a naposled. Vláda dělala co dělala a ani NKÚ by to neudělal nijak jinak a zejména ne lépe. Po bitvě je totiž každý generálem a to vítězným. Předpokládám, že to už i šéfovi NKÚ došlo.
  Smyslem kontroly je prevence pro budoucnost, kdyby ta situace nastala znovu. Ona ovšem nikdy znovu nenastane, je to pokaždé dost jinak.

 6. Josef II napsal:

  Myslím si,že nouzový stav je jen proto,aby nižší šlechta z hradu a vyšší úředníci mohli beztresně nakupovat ochrané prostředky a tím získat nemalé provize.Až se všichni vystřídají u koryta,tak přestane nouzový stav.Napřed stačily roušky,najednou musí být drahé respirátory.Ti co si udělali zásoby roušek,si je mohou strčit víte kam.

 7. Dušan napsal:

  25 000 mrtvých občanů České republiky za vlády Andreje Babiše a jeho hnutí ANO bude líp. To nejde ničím obhájit.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Netřeba to obhajovat, kdo obhájil španělskou chřipku?
   Na https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0pan%C4%9Blsk%C3%A1_ch%C5%99ipka si lze, mimo jiné, přečíst: „“Ačkoli geografický původ je neznámý, nemoc byla nazývána španělská chřipka od první vlny pandemie. Epidemie jako taková vypukla v březnu 1918 v americkém vojenském výcvikovém táboře Camp Funston v Kansasu a odtud se rychle rozšířila především na fronty a do míst koncentrace vojáků, kteří ji přenášeli dále.“

 8. vlad napsal:

  Kdysi za socialismu byly sklady civilní obrany a bylo tam dost hygienických a epidemiologických prostředků pro každého. Dokonce každý občan včetně dětí měl svou plynovou masku.
  Po roce 89 se civilní obrana zlikvidovala, prostředky rozkradly a tak jsme museli draze nakupovat. Konečně, v kapitalismu platí, že čeho je nedostatek, to musí být drahé.
  Takže nenadávejte na vládu ale na ty, kteří zrušili civilní obranu a ne na číňany, ti se chovali jako kapitalisté.

  • Jan napsal:

   To takoví, jako třeba ten, co tvrdí, že ne covid, ale vláda a ANO zabily těch 25 000 občanů, ti mají největší vinu na tom, že lidé nevěří nikomu a dělají všechno opačně než je stanoveno. Tento pomýlený vzdor a obviňování těch, co dělají aspoŇ něco je tím, co zavinilo těch 25 000 mrtvých mužů a žen v ČR. Hlavní viníci jsou ti dušanové.

  • Kolder napsal:

   Taky se říká, že za socialismu 10 dkg salámu, to bylo nějakýho salámu.

 9. Bery napsal:

  Na těch ministerstvech sedí houfy přeplacených lemplů a největší z nich, které tam dosadili estebák a zkorumpované strany, to vedou. Tak se řídí stát jako firma.

  • Jan napsal:

   Na vině, že na ministerstvech sedí ti lemplové je od EU vnucený zákon o státní službě, který nemožňuje vyhodit ministrům zděděné úředníky. Zákon měl sloužit k odpolitizování státní správy a její profesionalizaci, místo toho posloužil k neodpovědnosti státních úředníků, za jejich neschopnost odpovídají ministři a vláda, což novináři houfně využívají k útokům na tu stávající vládu. Některé „výkony“ úředníků vypadají, jako by to dělali schválně, aby se na účet vlády pobavili.

 10. pablo42 napsal:

  Docela by mne zajímalo, kdyby byl pod touto „pomocí“ podepsán pan Kalousek.

 11. Luděk napsal:

  To kdyby vláda kupovala šitý bavlněný roušky od normálních ženskejch první měsíc a zmobilizovala mezi tím výrobce -u nás byli a jsou tak by slavná vláda ušetřila miliardy a nemuseli by trapně na tiskovkách stát jak na hanbě.Prostě to pohnojili.

Přidávání komentářů není povoleno