Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hana Lipovská s Janou Bobošíkovou. Foto: Profimedia
,

Prezidentské domény jsou rozebrané. „Svůj“ web má Bobošíková, Eben i Klaus

Cesta k prezidentské funkci vede vedle dostatečných finančních zdrojů i přes kvalitní osobní marketing. Ten zahrnuje i web, respektive doménu s jasnou a zapamatovatelnou adresou. Rok před prvním kolem boje o Pražský hrad to ukazuje i pohled do registru domén. Naznačuje nejen seznam potenciálních kandidátů, ale někdy i to, jaké může být hlavní heslo jejich kampaně.

„To je tajné,“ odpovídá stručně Jana Bobošíková na dotaz, zda a případně jak hodlá využít doménu prezidentka2023.cz, registrovanou na jméno její blízké spolupracovnice Hany Lipovské. Ta si doménu nechala registrovat v prosinci 2019, zhruba v době, kdy s Bobošíkovou zakládala neziskovou organizaci Institut svobody a demokracie.

Od té doby se stihla stát členkou Rady ČT, spolu s Bobošíkovou neúspěšně kandidovat do sněmovny za Volný blok, a následně se po odvolání z rady vrátit zpět k Bobošíkové, s níž koncem loňského roku založila také firmu ABJ. Její název odkazuje na videoblog Aby bylo jasno, který Bobošíková s Lipovskou společně vytvářejí.

„Portfolio našich aktivit je široké a stále se rozrůstá. Vlastnictví této domény (není jediná) do něj zapadá,“ řekla Hana Lipovská na dotaz HlídacíPes.org, zda onou „prezidentkou2023“ v názvu domény je míněna právě Jana Bobošíková, v minulosti mnohonásobná neúspěšná kandidátka na různé politické funkce, včetně té prezidentské.

www.XYnahrad.cz

Bobošíková nicméně nepatří ke jménům, která by se v souvislosti s prezidentskou kandidaturou aktuálně skloňovala. Často se naopak mluví o expremiéru Andreji Babišovi, což také vede ke snaze zkusit na doméně s jeho jménem případně vydělat.

Například doména andrejnahrad.cz je registrována na jméno Tomáš Klatt. Doména andrejprezident.cz pak na plzeňskou firmu HupTech s.r.o. Ta má mimochodem registrovanou i doménu využitelnou pro případnou kandidaturu odborářského bosse Josefa Středuly stredulaprezident.cz.

Na jméno Andreje Babiše už deset let sází i spekulant ze Slovenska, který vlastní doménu andrejbabis.cz, avšak dlouhodobě není se svou snahou doménu za co nejvyšší cenu prodat úspěšný.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V registru domén jsou už „zabrané“ i domény, které by mohli využít i další potenciální kandidáti na prezidenta – například vystrcilnahrad.cz (registrována na MirandaMedia Group), stredulanahrad.cz (Ondřej Hubatka), janeceknahrad.cz (Petr Bouška), kalousekprezident.cz (Jaroslav Janíček), nerudovanahrad.cz (Tomáš Lisý) či klaus2023.cz (Adam Konopiský).

Na jméno senátora Marka Hilšera, který už rovněž avizoval zájem znovu kandidovat na prezidenta, jsou registrované například domény prezidentprovsechny.cz nebo prezidentvsech.cz.

Zatímco ve většině výše zmíněných případů jde pouze o registrované domény bez konkrétního obsahu na webových stránkách, existují i další zvažovaní kandidáti na post prezidenta, kteří už mají zavedené a funkční weby, jež mohou v případě kandidatury využít. Patří mezi ně například senátor Pavel Fischer (pavelfischer.cz) nebo generál Petr Pavel (spolusilnejsi.cz).

Havel na Hrad, i po třiceti letech

Kromě reálných kandidátů mají „své“ domény zaregistrované i osobnosti, které vůbec kandidovat nebudou a své prezidentské angažmá naopak důrazně odmítly, třeba moderátor Marek Eben (marekeben.cz, registrována od loňského října na jméno Jakub Růžička). V podzimním průzkumu STEM/MARK Eben skončil druhý v popularitě možných prezidentských kandidátů za Andrejem Babišem.

A konečně je tu doména havelnahrad.cz odkazující na třicet let staré heslo ze sametové revoluce. Víc než deset let od smrti prezidenta Václava Havla ji má zaregistrovanou (zatím do letošního výročí listopadových událostí) novinářka Českého rozhlasu Alžběta Zahrádecká Havlová.

„Vždy jsem obdivovala prezidenta Václava Havla a taky jsem si říkala, že člověk nikdy neví, kdy se bude taková doména hodit,“ vysvětluje svou motivaci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře