Z demonstrace nazvané "Česká republika na 1. místě". Foto: Milan Malíček/ Právo/ Profimedia

Robert Břešťan: Tak prý Rus není idiot

Napsal/a Robert Břešťan 1. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Píše mi pán. Pamětník. Zažil prý ještě konec druhé světové války. Znal i umučené a zastřelené, zdůrazňuje. A teď vůbec nechápe, proč Česká republika podporuje Ukrajinu. Myslí si, že (nějací oni) „nám lžou“, a tak rozesílá dále do světa řetězové maily, které nám mají „otevřít oči“.

Řetězové maily jsou fenomén, který neumdlévá. A jak je zjevné z veřejného prostoru, po krátké fázi překvapení, šoku a tápání, jak ruskou agresi proti Ukrajině vysvětlovat, už je jasné, jaký má být ten správný výklad reality.

Ukázkou je mail, který doputoval i k autorovi tohoto textu. Obsah je „zaručený“.

Zatajují nám to hlavní

Jde prý o „nejčerstvější zprávy z Ukrajiny zprostředkované od přímých svědků a místních zdrojů a sdělovacích prostředků“. A že tyhle zdroje oplývající skvělými informacemi zůstávají nekonkrétní a anonymní? Nevadí.

Naopak česká média nic nevědí, lžou a manipulují, když „opět mluví o ruském napadení Ukrajiny a opět nezmiňují zásadní fakta“.

Příkladem má být to, že je to právě Ukrajina, kdo si dovoluje útočit na Donbas! Co si to dovoluje, když „v nových republikách Doněcké a Luhanské již oficiálně pobývá ruská armáda“?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


A co hůř, média nám – podle přesvědčení tvůrců a šiřitelů podobných pseudoinformací – zatajují to hlavní: přípravu celosvětové války ze strany USA a NATO, naplánované v Evropě. „Tedy i u nás!“ čteme v textu, kde se to hemží vykřičníky. „V Americe samozřejmě ne! Naši nejvyšší parlamentní představitelé kvůli tomu jezdí pro instrukce, u Jihlavy postavili stanové městečko pro odpočinek americké armády a na Slovensku mají základny NATO,“ stojí dále.

Všem by mělo být jasné, že Rusko se jenom brání: „Myšlenka je jednoduchá. Ukrajina bleskově vstoupí do NATO, pak požádá NATO o vojenskou pomoc a útok na Rusko může začít. A protože Rus není idiot, předešel tomu. Do NATO nelze přijmout zemi, která je ve válečném stavu.“

A třeskutá logika na závěr: „Tohle v médiích neuvidíme, budou lhát, že Rus je ten agresor a štváč. Ve skutečnosti šel válku skončit.“

Tak v tom to nebylo

Je to jen jeden z mnoha výlevů. Z internetu a sociálních sítí se totéž stále častěji šíří i do reálného světa.

Můžeme si ťukat na čelo, nechápat, posmívat se. Můžeme i zkoušet vysvětlovat, diskutovat, nabízet fakta, snažit se pochopit, že lidé mají strach a hledají nějaký jednoduchý výklad složitého světa.

Nicméně takové „zaručené informace“ Českem stále putují a část veřejnosti na ně slyší, bez ohledu na fakta. Věří jim a aktivně je šíří dál. Chtě nechtě se člověku vybaví jeden populární internetový mem: „Pamatujete si dobu ještě před internetem? Kdy jsme si mysleli, že za lidskou hloupost může nedostatek přístupu k informacím? Tak v tom to nebylo.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)