Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Z demonstrace nazvané "Česká republika na 1. místě". Foto: Milan Malíček/ Právo/ Profimedia
,

Robert Břešťan: Tak prý Rus není idiot

POZNÁMKA. Píše mi pán. Pamětník. Zažil prý ještě konec druhé světové války. Znal i umučené a zastřelené, zdůrazňuje. A teď vůbec nechápe, proč Česká republika podporuje Ukrajinu. Myslí si, že (nějací oni) „nám lžou“, a tak rozesílá dále do světa řetězové maily, které nám mají „otevřít oči“.

Řetězové maily jsou fenomén, který neumdlévá. A jak je zjevné z veřejného prostoru, po krátké fázi překvapení, šoku a tápání, jak ruskou agresi proti Ukrajině vysvětlovat, už je jasné, jaký má být ten správný výklad reality.

Ukázkou je mail, který doputoval i k autorovi tohoto textu. Obsah je „zaručený“.

Zatajují nám to hlavní

Jde prý o „nejčerstvější zprávy z Ukrajiny zprostředkované od přímých svědků a místních zdrojů a sdělovacích prostředků“. A že tyhle zdroje oplývající skvělými informacemi zůstávají nekonkrétní a anonymní? Nevadí.

Naopak česká média nic nevědí, lžou a manipulují, když „opět mluví o ruském napadení Ukrajiny a opět nezmiňují zásadní fakta“.

Příkladem má být to, že je to právě Ukrajina, kdo si dovoluje útočit na Donbas! Co si to dovoluje, když „v nových republikách Doněcké a Luhanské již oficiálně pobývá ruská armáda“?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


A co hůř, média nám – podle přesvědčení tvůrců a šiřitelů podobných pseudoinformací – zatajují to hlavní: přípravu celosvětové války ze strany USA a NATO, naplánované v Evropě. „Tedy i u nás!“ čteme v textu, kde se to hemží vykřičníky. „V Americe samozřejmě ne! Naši nejvyšší parlamentní představitelé kvůli tomu jezdí pro instrukce, u Jihlavy postavili stanové městečko pro odpočinek americké armády a na Slovensku mají základny NATO,“ stojí dále.

Všem by mělo být jasné, že Rusko se jenom brání: „Myšlenka je jednoduchá. Ukrajina bleskově vstoupí do NATO, pak požádá NATO o vojenskou pomoc a útok na Rusko může začít. A protože Rus není idiot, předešel tomu. Do NATO nelze přijmout zemi, která je ve válečném stavu.“

A třeskutá logika na závěr: „Tohle v médiích neuvidíme, budou lhát, že Rus je ten agresor a štváč. Ve skutečnosti šel válku skončit.“

Tak v tom to nebylo

Je to jen jeden z mnoha výlevů. Z internetu a sociálních sítí se totéž stále častěji šíří i do reálného světa.

Můžeme si ťukat na čelo, nechápat, posmívat se. Můžeme i zkoušet vysvětlovat, diskutovat, nabízet fakta, snažit se pochopit, že lidé mají strach a hledají nějaký jednoduchý výklad složitého světa.

Nicméně takové „zaručené informace“ Českem stále putují a část veřejnosti na ně slyší, bez ohledu na fakta. Věří jim a aktivně je šíří dál. Chtě nechtě se člověku vybaví jeden populární internetový mem: „Pamatujete si dobu ještě před internetem? Kdy jsme si mysleli, že za lidskou hloupost může nedostatek přístupu k informacím? Tak v tom to nebylo.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Miroslav napsal:

  Souhlasím 😁😁 a ti co vidí svět jinak a nebo mají jiný názor , tak jsou blázni a je přeci potřeba se jim alespoň smát, když je zatím nemůžeme regulérně zavírat. Přesně takto nás to učili v dobách socialismu ve školách.
  Je přeci jenom jedna pravda a tu máme my.
  Bravo soudruzi 👏

  • Pavel napsal:

   Vídím, mirdo, že sis socialistické vzdělávání vzal k srdci. Hlavně tu část, kde ses naučil, že nikoli fakta ale ideologie je důležitá.

 2. Vlado1 napsal:

  Společný jmenovatel, který odmítáte vidět, je ztráta důvěryhodnosti veřejnoprávních médií. Proč se pane Břešťane – namísto plytkého lamentu nad tím, že si lidé sdělují své názory které nekonvenují těm vašim – nezaměříte na to, jak a proč k tomu došlo?
  Za posledních 30 let jsme v tomto směru ušli hodný kus cesty . . .

  • skeptik napsal:

   Je vidět pane Vlado, že jste si právě vy na tom hodném kusu cesty musel prošlapat podrážky.

  • Pavlos napsal:

   Jak a proč k tomu došlo vám řekne pan profesor Koukolík: je to tisíciletá tradice zadrátovaná do naší kultury

 3. Kocián napsal:

  Ač jsem také už vyššího věku, tak mě tyto E-maily míjejí. Zatím jsem nic takového nedostal. A o lidech kteří je šíří si myslím své.

 4. Toky napsal:

  Rus není idiot, co Rus to debil.

 5. Josef napsal:

  USA se nechystaly Rusko napadnout, oni ho jen stále víc a více tlačily do kouta. Také Ukrajincům nezávazně slíbily členství v NATO, bylo jim jasné, že Německo a Francie bude proti, ale Ukrajině se holub na střeše velmi zamlouval a doufala, že ho dostane.
  V Bílém domě se vědělo, že Rus to donekonečna nebude trpět a vyleze z brlohu. Proč bychom si nezaválčili, zbraním prchá doba použitelnosti, co s nimi, likvidace stojí peníze, takhle ještě něco vyděláme. A Rus je nějak moc drzý, překazil nám Sýrii, roztahuje se v Arktidě, tak mu pustíme žilou. Na tyhle nesmysly jsem přišel ouplně sám, žádný řetěz za to nemůže.

  • Pavel napsal:

   Rus není drzý, josef. Rus si jen myslí, že je 19. století, takže si může okupovat koho chce aniž by na to civilizovaný svět nějak reagoval. Rus si taky myslí, že stačí hystericky dupat nožičkama, aby získal respekt. Rus se holt musí smířit s tím, že zkorumpovaná a rozkradená díra s mikroskopickou ekonomikou a nefunkčním zbrojním průmyslem velmocí už nebude. A lži místních podržtašek na téma Ukrajina, NATO a zahánění na tom nic nezmění.

  • Josef Mikeš napsal:

   Přesně jste to popsal, děkuji a jsem rád, že se v téhle uvřeštěné době najdou lidé, kteří se nenechají ovlivňovat státními dezinformacemi…

   • skeptik napsal:

    Ano, správně! Ti lidé se mají nechat ovlivňovat dezinformacemi Josefa a Josefa Mikeše!

  • petrph napsal:

   Jestli bych ale doplnil, jistě že „..USA Ukrajincům nezávazně slíbily členství v NATO“, a že dokonce dneska má od většiny členů NATO souhlas s tím že tam bude moci vstoupit –
   Ale ten háček je právě v tom, že se tím myslí – až ta válka skončí, ale dokonce až bude zcela stabilizovaná její východní hranice. A to je problém, Ukrajina tu válku žádnou dohodou uzavřít nechce, a pokud by snad i taková dohoda, s pomocí západních velmocí s Ruskem učiněna byla, tak v ní určitě zůstane otevřená otázka separatistických enkláv u hranice s Ruskem.
   A ani pak tedy západní velmoci tu Ukrajínu do NATO nevezmou,, Poučení? Že hovoříme o Rusku, tak vhodné by bylo si připomenout některé verše ze satirické básně Křest svatého Vladimíra jak jí napsal Havlíček Borovský, ty znějí až dodnes, přímo nadčasově…

   • skeptik napsal:

    Musím vás pochválit petrph. Vy na rozdíl od Josefa tu zásadu, že má-li být dezinformace a propaganda úspěšná, musí obsahovat alespoň 62% pravdy a maximálně 38% lží znáte a máte tak trochu i snahu ji dodržovat. Josef je proti vám dosela babrák a břídil.

    • petrph napsal:

     iNo jestli Vam jde o tohle, tak se mnou se nebavi duverne ani Putin, ani Biden, dokonce ani Fiala ne. Takze se musim priznat ze 100 procentne naprosto pravdive presne informce nemam, jen pisu sve vlastni nazory. Asi jako vsichni..::)

     • skeptik napsal:

      Zvláštní, že ty vaše názory jsou tak podobné názorům RT, Parlamentních listů, Sputniku a podobných zdrojů. Náhoda to nebude. Pokud chci vědět, co se nám kremelští soudruzi snaží nabulíkovat, do těchto zdrojů nakouknu.

    • josef napsal:

     … no já jsem zatím nic tady na tento článek nepsal, to má v tom „skeptik“ maglajz… Skoro jako obvykle…

     • skeptik napsal:

      Reagoval jsem josefe zcela jasně na příspěvek Josefa z 2. 11. 2022 (10:16). I to velké J jsem opsal přesně. Tak že maglajz v tom máte vy a pořádný. Jako obvykle.

  • Ondrej napsal:

   papouskovani russke propagandy, prekrucovani a obhajoba russke agrese. to jste ted predvedl a rikejte si co chcete, je to tak, princip je ten, ze russka vojska vstoupila na cizi uzemi a bohuzel se tam dopousteji spousty brutalnich zlocinu, a prikaz k tomu jim dal putin. a nelze to obhajit vubec nicim, jedina vyjimka bybyla, kdyby ukrajina vojensky vstoupila na ruske uzemi drive, nez to udelalo rusko na to ukrajinske, ale to se nestalo, nestalo a jeste jednou nestalo a nikdo to ani nemel v umyslu, ale nebote, putler toto vyhrat nemuze a pak se s domacim kolaboranty uz snadno vyporadame!!

  • skeptik napsal:

   Na jednom školení jsme měli Josefe i přednášky s psychologem. Dozvěděli jsme se od něj, že má-li být propaganda a dezinformace úspěšná, musí obsahovat alespoň 62% pravdy a nanejvýš 38% lží. Vy tuto zásadu buďto neznáte, nebo na ní kašlete. Tu první část jste nedosáhl, tu druhou část jste notně překročil. Máte se Josefe ještě hodně co učit.

 6. petrph napsal:

  Když ono je smutné, že pan Břeštan nepochopil podstatu toho vtipu, který cituje v źávěru.
  „Pamatujete si dobu ještě před internetem?

  No jistě že si to řada lidí pamatuje, jedna z možností byla že lidé seděli v hospodě, a podobné, často nepravděpodobné informace a názory si povídali mezi sebou. A že onen „přesun informací“ se děl tím způsobem, že tam, v té hospodě říkal nějakou informaci kterou zase slyšel někde jinde…A šířila se tak že , co slyšel tam, opakoval jinde. Toto byla obdoba dnešního internetu. Ještě jednou – řada těch sdělení byla nepravděpodobná – nikoliv přímo vylhaná, protože se dá poměrně snadno usoudit, že nikdo z těch lidí nikdy ani v Kremlu ani v Bílém domě s politiky neseděl a neradil se , takže jejich skutečné důvody nezná. Ale lidi byli naštvaní, takže si je povídali, poslouchali a povídali dál.

  Ale v čem byl „ten rozdíl“, že takto sdělená informace se automaticky trvale nezaznamenávala, jako ve dnešním internétu. Takže, pokud si jí někdo chtěl zachovat, musel to udělat aktivně – režim (by) musel nasadit do každé? té hospody (ale nejen hospody, atd.. konfidenta, aby takové rozhovory poslouchal a podával mu o nich hlášení..
  Ale že i tehdejší pan redaktor by si musel pokaždé sednout do té hospody, sedět tam s těmi lidmi a poslouchat co říkají. Ale i ten si pak musel dávat pozor, co z toho zveřejní v novinách – a tím vlastně ty občany a jejich výroky veřejně udá režimu.
  Takže – o toto jsou ti dnešní páni redaktoři ochuzeni, oni v těch hospodách vysedávat a poslouchat nemusí, ani nemusí konkrétně zveřejnit ve které konkrétní hospodě a konktétně kdo co řekl,oni se mohou na internetu nabodnout do jakékoliv debaty zpětně, a zkopírovat co se jim tam dle jejich názoru líbí co se nelíbí.
  Ono dokonce, i ten zmíněný pán v úvodu článku byl veskrze zbytečný, protože a o tom se tady na HP psalo , takových řetězcových mailů ma redakce už dávno spoustu i z jiných zdrojů, a má sama v tom názorově zcela jasno…

  • Pavel napsal:

   Doplnil bych skeptika, petříku, v tom smyslu, že to tvoje pusté žvanění o ničem taky nefunguje.

Přidávání komentářů není povoleno