Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
dayblakelydonaldson / Foter / CC BY,

Robert Břešťan: Kdy bude v Česku dobře? Až u nás budou chtít uprchlíci zůstat

Není náhodou fakt, že uprchlíci Česko berou jen jako nutné zlo na cestě jinam, i špatná vizitka toho, kam jsme za 25 let došli?

Na Evropu se valí uprchlická vlna. I když Česku sotva ošplouchla prsty u nohy, tváří se v médiích zhusta jako učiněná tsunami. Z 1050 cizinců zadržených od 17. června v Česku by v Česku (podle oficiálních zjištění Policie ČR) chtěli zůstat – a teď se podržte – celkem čtyři!

Nejvíc žadatelů o azyl míří dlouhodobě do Německa. V roce 2013 to bylo 123 tisíc lidí, v Česku pro srovnání 700. V přepočtu na počet obyvatel přijalo nejvíce uprchlíků Švédsko.

V Česku je asi málokdo, kdo by se nechtěl mít „jako ve Švédsku nebo jako v Německu“. Teď, v době mohutnících protiuprchlických a xenofobních nálad si vlastně můžeme gratulovat, že pořád máme v „uprchlické šeptandě“ i „katalozích převaděčů“ punc těch chudších, přes které je jen nutné přejít někam, kde snad čeká lepší budoucnost. Nebo ne?

 

Vlna z Balkánu je pryč

Poslední velkou vlnou (a ve vztahu k Česku násobně větší než dnes) pamatujeme z 90. let, z dob války na Balkáně. Z té doby tu mimochodem zůstala řada lidí, kteří přirozeně do české společnosti zapadli, zůstali a užitečně přispěli a přispívají k tomu, že Česko je ve skutečnosti dobré místo k životu.

Tehdy uprchlíky provázela vlna solidarity, teď je to ale vlna často iracionální nenávisti (některými politiky a „takypolitiky“ záměrně přiživované).

Obrázky z Calais, italského pobřeží, Říma nebo řeckých ostrovů na druhé straně ukazují, že tu nepopiratelně máme problém, s nímž si Evropská unie – svázaná pevnými pravidly psanými pro klidné časy – neví rady.

I když až na výjimky většina Čechů živého uprchlíka na vlastní oči nikdy neviděla, nelegálních migrantů podle policejních statistik přibývá i u nás.

 

Z Maďarska zpět a zase zpět

Policie v posledních dnech průměrně denně zadrží 40 lidí. V prvním pololetí to bylo 3018 nelegálních migrantů (meziroční nárůst o 48 %). Nejčastěji jde o Syřany, Afghánce, Pákistánce a Iráčany.

Nemíří ale k nám, ale přes nás dále na Západ, hlavně do Německa. Když v Česku skončí, pak v záchytných zařízeních pro cizince nebo jsou předáváni tam, odkud přišli.

Otevřel se kvůli tomu nový tábor ve Vyšních Lhotách, rozšiřují se kapacity o kontejnerové bydlení a stany v Bělé pod Bezdězem… Celkem má prý Česko připraveno 1116 míst, do konce roku je podle ministerstva vnitra cílový stav cca 1400 míst.

Jenže 99 % zadržených cizinců o Česko nemá zájem. Následuje proto absurdní ping-pong. Uprchlík zadržený v Česku přišel přes Slovensko z Maďarska, jenže chce (obvykle) do Německa. Vrátíme jej tedy o Maďarska a můžeme počítat dny, kdy se opět objeví v Česku, protože chce kam? Do Německa…

 

Unie pro dobré časy

Jak již bylo řečeno – Evropská unie má pravidla nastavená na klidné a předvídatelné časy. Ty ale zjevně pominuly. Nedává dále smysl, aby se EU jako celek tvářila, že uprchlíci jsou problémem jen těch zemí EU, kam noha uprchlíka vstoupila jako první.

Pokud evropští politici nevymyslí něco nového (od toho si politiky volíme a platíme), logickým důsledkem bude časem asi jen jediné – konec Schengenského prostoru a nová ostraha státních hranic. A vytlačování problému dále za hranice, kde se nás to už zdánlivě netýká…

Problém tím ale nezmizí. Bude proto dřív nebo později (už teď je ale pozdě) tnout ke kořenům (respektive k jednomu z významných kořenů) problémů a pomoct k potlačení, ideálně likvidaci Islámského státu…

Protože – vy byste neutíkali, kdyby se na vás řítili fanatici, co řežou lidem hlavy?


Hází spojenci na Islámský stát dost bomb? Srovnání ukazuje, že ne

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ale no tak, k tomu prvnímu, chce snad pan Břešťan tvrdit, že snad jsou uprchlíci předem informování o xenofobní (nikoliv rasistické) situaci v ČR? Že snad natolik ovládají český jazyk že ze své domoviny sledují xenofobní diskuze na českých sociálních sítích, nebo snad proboha pořady českých televizí, které o některých nepříliš častých (a většinou rétorických) projevech xenofobie referují? To je nesmysl, bohužel, to jediné co bezpečně ovládají jsou výše podpor /ale i platů,pokud chtějí pracovat)v jednotlivých státech EU-a neomylně tedy míří k těm nejbohatším-a těmi ostatními pouze procházejí, bez ohledu na ilegalitu takového počínání-a taky bez ohledu na vztah místních lidí k nim.
  Druhá otázka je složitější pseudounie EU skutečně ještě nemá dohodnuté společné předpisy pro přijímání uprchlíků, ty jsou dále v gesci jednotlivých států. Jenže současný problém zase nemá příliš společného se schengenem-i v jiných státech světa po všech světadílech jsou totiž hranice států pouze „čáry na mapě“ a přesto jsou všichni lidé (včetně největších primitivů) dobře informování že překračovat je mohou legálně pouze na vyznačených hraničních přechodech,s předloženými doklady a se souhlasem státu do kterého vstupují-jinak je čeká sakra malér a tvrdý trest.. To že toto státy Evropské unie ignorují a masové ilegální přechody imigrantů svým územím omlouvají humanistickými důvody jim pochopitelně ze strany jiných (zejména muslimských) států přináší pouze výsměch a pohrdání…

  • Robert Břešťan napsal:

   Vymezujete se vůči něčemu, co v textu vůbec není.

  • K6 napsal:

   Zaujaly mne ty Vaše hraniční čáry na mapě. Jen pro ilustraci.. V době nejtužšího apartheidu v JAR migrovala spousta „svobodných“ Mosambičanů do „nesvobodné“ JAR za prací, neb tam měli životní úroveň asi 10x vyšší, než doma. A jen místní tušili, kudy ta hranice vlastně vede. JAR měla na kopcích poblíž hranice pár radarů, aby se jim tam nezatoulali nějací Kubánci, ale nic víc.

   • kb napsal:

    Vzhledem k tomu, že JAR a Kubu od sebe odděluje oceán a vzdušnou čarou z Johannesburgu do Havany je to 13.000 km moc nechápu, proč by měla mít JAR na hranicích radary, aby se jim tam nezatoulali nějací Kubánci, můžete to prosím víc vysvětlit? Děkuji

    • K6 napsal:

     Z jednoho prostého důvodu. V době občanské války v Mosambiku Fidel pomáhal těm správným Mosambičanům nejenom přátelskou radou. Jestli si pamatujete film „Bohové musí být šílení“, tak v něm se též potuluje jeden Kubánec.

     • kb napsal:

      Diky, aspon jsem chytrejsi a ted vim ze v Mozambidku byla do roku 1976 – 1992 obcanska valka 🙂

   • petrph napsal:

    OK, pokusím se ty čáry na mapě osvětlit ještě jednou. Skutečně není nutností ani povinností státu aby strážil každý metr své hranice aby tam stáli všude vojáci a na příchozí volali „pozor, tady je státní hranice, tudy nesmíte“.Dokonce je i jedno jestli se přesně neví kudy nějaký kilometr hranice vede.
    Protože, to je totiž povinností každého cizince aby on si zjistil které doklady a víza potřebuje pro legální vstup do země, ty si obstaral a sám z vlastní vůle přešel do toho státu na vyznačeném hraničním přechodu.Protože jenom takový přístup je legální-a toto na něm bude ten stát vyžadovat a kontrolovat v době jeho pobytu.Bez toho,při první kontrole na kterou narazí (at policie, úřad, ale i hotel,atd..) se zjistí že je v zemi nelegálně a stát má nejenom právo ale i povinnost vyplývající ze své svrchovanosti ho přísně potrestat. Mimochodem, nezdá se mi že by zrovna JAR v době apartheidu byla v trestání nějak mírná-i ta měla lágrů pro ilegály dost.
    A já předpokládám že i Vy to chápete, a že ani Vás by nenapadlo jet třeba do nějakého cizího státu (mimo schengen),třeba za prací, naprosto bez dokladů a víz, s tím že „jen tak někde překročíte hranici“, když se nehlídá, a budete si myslet že když Vás chytne policista, tak to nějak ukecáte..Víte dobře že neukecáte.

    • klapaciuss napsal:

     CITUJI: „.. ani Vás by nenapadlo jet třeba do nějakého cizího státu (mimo schengen),třeba za prací, naprosto bez dokladů a víz, s tím že „jen tak někde překročíte hranici“. KONEC CITÁTU

     Kdyby mě tady v Česku chtěli nějací fanatici uříznout hlavu, tak by mě to určitě napadlo. Myslím, že by to napadlo i vás. Svatá ty prostoto.

  • Taoiseach napsal:

   Není úplně pravda, že EU nemá předpisy o nakládání s ilegálními migranty (např. Dublinský protokol), není vůbec pravda, že by to bylo ve výlučné pravomoci členských států. A není ani pravda, že se ilegální přechody omlouvají – u nás tyto migranty, kteří bezpochyby porušili zákony, policie chytá a umisťuje do uzavřených táborů, aby byli vráceni v souladu s výše uvedeným protokolem.

   Ano, problém je v tom, že předpisy jsou nedostatečné a nejsou dostatečně vymáhány. A vnější hranice je děravá…

   • Robert Břešťan napsal:

    To tam ale nepíšu. Píšu, že pravidla jsou nastaveny na dobré časy a že se tváříme, že se problém uprchlíků týká jen těch států, kam uprchlík přišel jako první. A píšu právě to, že jsou od nás předáváni tam, odkud přišli, ale že je brzy můžeme čekat zpět.

    • Taoiseach napsal:

     To je nedorozumění. Reagoval jsem na nick petrph.
     V tom, že jsou pravidla nedostatečná, se shodujeme.

    • Taoiseach napsal:

     PS: Můj komentář přímo k příspěvku je níže. Odstranění příčin, kterými je hlavně nestabilita obecně, není v dohledné době reálné, takže je opravdu potřeba zpřesnění těch pravidel. V tom jsme zajedno. Nemyslím, že by se to na úrovni Unie neřešilo, ale nalezení kompromisu není snadné…

 2. K6 napsal:

  S většinou lze asi souhlasit, nad mnohým jest potřeba se zamyslet.
  Předně je to náš systém hodnot. Chápeme je jako univerzální, nebo jen pro členy klubu (vyvolenou rasu ?). Chceme na jejich obranu něco podniknout, nebo je to starost někoho jiného?
  Za druhé je to otázka solidarity – co jsme ochotni slevit ze své životní úrovně, abychom někoho zachránili? A kolik jich (či koho) chceme zachraňovat? Pokud nějaký diktátor v Africe dokáže povraždit milion svých spoluobčanů, chceme je zachránit všechny? Nebo chceme vojensky zasáhnout a případného tyrana zlikvidovat? A nebude následný chaos ještě horší, neb se vyrojí tucty malých sultánů? Bylo správné opouštět kolonie?
  A za třetí, jak se srovnáme s myšlenkou, že deportovaný uprchlík díky deportaci přijde doma o život. Nechci šířit hoaxy či něco podobného, ale v souvislostí s nedávným masakrem v IKEA byl zadržen Eritejec, kterého čekala deportace ze Švédska „domů“. Ve Švédsku není povolen trest smrti, tak i švédské doživotí je pro něj lepší, než návrat „domů“.
  Všechno to něco stojí (solidarita i obrana) a politici, kteří rozhodují o užití národních prostředků mají svoje voliče. Historie ukazuje, že voličstvo nevolí vždy (z hlediska následků) optimálně.
  Doporučuji všem film ZARDOZ s Connerym v hlavní roli. Je to o divochovi, který pronikl do dokonalého světa.

 3. Arnošt Zamovnik napsal:

  Že Čr neni temhle opáleným drahouškům dost dobrá dokazuje že to jsou jen vyžírači. Doma už neni komu odsekat hlavy ani co do huby tak hurá na sever, kde je co do huby i dost hlav. Viz Švédsko před pár dny a před pár měsíci rozsekaný Angličan na ulici.

  ČR patří do první desítky Eu zemí s největším přírůstkem lidí. Za posledních 10 let to dělá průměrně 30 tisíc lidí ročně.
  Tedy rasistická xenofobní zlodějská chudá ČR odrazuje jen tyhle jižní poklady.

  • kb napsal:

   Podle mě to spíš ukazuje na to, že jdou hlavně tam, kde mají svoji komunitu, která jim pomůže v začátcích. Můžete prosím dát nějaký odkaz na to co se stalo ve švédsku a v anglii? A opravdu se včera nestala v Evropě žádná vražda způsobená „evropanem“, že vás tohle tak šokuje?

   • Arnošt Zamovnik napsal:

    Před mnoha lety ještě než začala tahle masírka a soudruzi z Eu se dali taky na pašování lidí do Evropy, tak byl pořad a tam se ptali mladých afričanů proč chtějí do Evropy.
    Protože se bude prohánět kabrioletem v ulicích Londýna.
    Což v Čr asi neni dost možné. Páč Londýn tady nemáme a kabrioletů zde taky moc není.
    Asi se to dost domotá v jejich hlavičkách, když se střetnou s realitou a skončí někde max s proháněním vozíků v obchodě.

    Vraždy jsou typické tím že mezi vrahem a obětí byl nějaký vztah. Tady není. Tady prostě zabíjejí protože je to baví a je to jejich kulturní projev a cizí život pro ně nic neznamená.

    Podle tohohle si to najdete.

    Clutching a bloodied meat cleaver, the man suspected of executing a soldier on a crowded street declared: ‚you and your kids will be next‘.
    In a chilling rant captured on camera, the knife-wielding man declared: ‚The only reason we have killed this man today is because Muslims are dying daily by British soldiers.‘

    Two men have been arrested on suspicion of murder after the deadly knife attack at an IKEA warehouse in Sweden on Monday.
    The suspects, aged 23 and 35, are both asylum seekers from Eritrea, staying in the same government-provided accommodation in the area, local media reports.
    ….

    • Karel Novotný napsal:

     Ale no tak. Nejprve napíšete „Tady prostě zabíjejí protože je to baví a je to jejich kulturní projev“ (mmch neuvěřitelné zobecnění všech existujících různých motivů) a doložíte to čím? Anglickým textem „beacuse Muslims are dying daily by British soldiers“ – naprosto zvrácený motiv, ale popírající vraždění z „kulturních zvyklostí“ nebo „z radosti“. A případ z IKEI? Ten se stal TOTO pondělí, tam zatím neví motiv ani policie …

     • Lukáš napsal:

      osobně si myslím, že než aby se vrátil domů do chudoby, tak si vybral severský kriminál, kde bude mít playstation a nulu práce, denně papáníčko a pokud je buzerant, tak i kamarády..

    • kb napsal:

     Proc neposlete ty odkazy? Je to tak tezke z browseru zkopirovat i jeden radek s URL kdyz uz zkopirujete cely text? Znelo by to mnohem duveryhodneji, ale chapu, ze to asi pisete pro mnohem jednodussi lidi, kterym staci, ze to je proste napsane na internetu….

     • Arnošt Zamovnik napsal:

      Protože, když jste tak prudce složitý tak si podle toho textu vyhledáte ten článek.
      Nezkopírovávám odkazy z důvodu, že často je odkazová cenzůra.

      Zabíjení je jejich kulturní zvyklost, proto se tam pořád řežou.

      Ten případ z IKEI je zcela jasný. Prostě se potřeboval vyventilovat poté co mu zamítli azyl. A ulevil si jak je u nich zvykem.

      Další nedávný případ máte ze San Franciska kdy už několikrát deportovaný zastřelil na ulici ženu. Pro něho úplně cizí. Prostě smůla.

    • kb napsal:

     Mám pro vás 1 zajímavý odkaz, snad si uvedomite kolik vrazd se denne stane a o kolika se dozvite.

     http://zpravy.idnes.cz/pocet-trestnych-cinu-loni-mirne-klesl-objasneno-44-procent-p3r-/krimi.aspx?c=A130115_115248_krimi_js

     Jenom v CR je to 1 vrazda kazdy treti den.

     Dalsi statistika – tady je krasne videt, jak velmi pocetna mensina v Polsku radi takovym zpusobem, ze maji pres 400 vrazd za rok (ironie), atd…

     https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate

     • kb napsal:

      Jeste bych se zastavil u tohodle. „Vraždy jsou typické tím že mezi vrahem a obětí byl nějaký vztah. Tady není. Tady prostě zabíjejí protože je to baví a je to jejich kulturní projev a cizí život pro ně nic neznamená.“ – Chcete poslat dalsi odkazy na nasilne trestne činy Čechů, kdy se proste nasilnik rozhodl, ze si po par pivech nekoho poda a dopadne to tak, že člověk nezemře jenom kvůli tomu, že ho včas odvezli do nemocnice? Myslím, že to není potřeba, že jste o takových případech určitě slyšel. Ale ano… Je to určitě specialita muslimů …

     • Arnošt Zamovnik napsal:

      No vidíte. Vystačíme si i bez těhle jižních plodů multikulti.

      Statistiku se Švýcarska, kde mají s cestovately bohaté zkušenosti.

      Thus, immigrants from Germany, France and Austria had a significantly lower crime rate than Swiss citizens (60% to 80%), while immigrants from Angola, Nigeria and Algeria had a crime rate of above 600% of that of Swiss population. In between these extremes were immigrants from Former Yugoslavia, with crime rates of between 210% and 300% of the Swiss value

      A když chetet odkaz, kde je graf.
      http://www.tagesanzeiger.ch/schweiz/standard/Neue-Statistik-Tamilen-sind-krimineller-als-ExJugoslawen/story/27784193

 4. Taoiseach napsal:

  Ano, ale…
  Oni ti uprchlíci moc netouží ani po Rakousku (na jehož úrovni jsme za těch 25 dávno mohli být, kdybychom měli stejně nízkou korupci). Nechtějí zůstat ani ve Francii a hromadí se u terminálu v Calais (já bych – s ohledem na svůj irský nick – do Anglie nikdy za nic nechtěl – 🙂 , ale oni holt chtějí).
  Ano, IS je jenom jedním z kořenů, dalším je bída. Navíc jeho likvidace sama o sobě by nic nevyřešila. Někdy před dvanácti lety byl celý Irák obsazen, ale vojenské vítězství nestačí. Nestačí vyhrát válku, je třeba „vyhrát“ mír a pořádek. Když si vzpomenu na pustošivou třicetiletou válku, tvrdím, že je v zájmu nás – neznabohů – zprostředkovat mír mezi sunnity a šíity.

 5. Lukáš napsal:

  Viděl jste nějaké rozhovory s uprchlíky na Kosu? Například si tam jeden z nich stěžoval, že tohle přece není ten Ráj, co mu slibovali.. (tedy Evropa=ráj, prý nemusíš tam pracovat, dostaneš zdarma auto, mobil, počítač, bydlení) a obratem na to řekl: „No co si jako myslíte, jestli s tím něco neuděláte, tak to se můžu vrátit do Syrie“…. ti lidé ve většině neutíkají před IS (vytvořeným USA), ale jdou za svojí zářnou budoucností, ktzrou jim někdo doma vykreslil a pro kterou prodali vše, co měli a vydali se do Evropy..proto jsou a budoui nasraní, protože je někdo obelhal a okradl…

  • K6 napsal:

   Podle jména (či nicku) odhaduji, že patříte mezi Čechy obývající ČR. Víte, jak se Češi dostali do střední Evropy? Stěhování národů odstartoval tlak Hunů a Avarů. Slované se při něm dostali do Evropy (6.-8. století) a nebyl to jednorázový proces. Napřed přišla parta výbojných mladíků, kteří se po čase vrátili zpět a vyprávěli, jak to tam vypadá. Teprve pak šly rodiny s dětmi (a se svými bohy). Původní obyvatelstvo většinou splynulo s nově příchozími.
   Jen pro zajímavost: Průměrný Čech je (geneticky) z 1/3 Slovan, z 1/4 Kelt, 1/5 Germán + zbytek světa.
   Souhlasím s tím, že migranti jsou nejméně dvojí:
   1. ekonomičtí uprchlíci
   2. utíkající před konflikty a útiskem
   Ale nahnat zpět do moře nemůžete ani jedny, ani druhé.

 6. český maloměšťák napsal:

  Měli bychom poslat „Liebesbrief“ těm, kdož se o to zasloužili. V civilizovaných zemích se to děje formou voleb, otázkou je, zda jsou občané zemí, které v procesu voleb neumějí vyřadit z kola ty , kdož se zasloužili o rozvrat a vývozy nepokojů, a volat je k odpovědnsti…zda jde ještě o civilizované (civis)země.

  Krize, nepokoje , šoky…toto hraje ve prospěch tkzv. katastrofického kapitalismu, kdy jsou v důsledcích ještě více potlačeny rovnost a svoboda, o bratrství ani nemluvě. Je to příležitost, zejména je to příležitost pro ty, kteří touto krizí nejen že nejosu sami postižení, ale umějí ji řídit, regulovat.
  Ti mnohdy skutečně nebozí tkzv. uprchlíci (netuší že možná prchají do míst pr ně ještě krizovějších, než z kterých utíkají) jsou jen trpnými pěšáky, hybatelé událostmi – ostatně jako vždy, jsou (již) za vodou.

  Nikdy ale nikde nebude stát pomník, respektive memento s nápisem “ Zasloužili se o krizi“. Nevěřím tomu, takovým směrem se civilizace již nevyvíjí, zamotala se do sítě ideologie a ta ji stahuje pod vodu bohužel vlastní to hybností této “ civilizace“ , utopie laissez faire opět přivádí dění na Východní polokouli kamsi, kam její občané možná nechtějí jít, ale přesto stále a opakovaně ten směr volí, údajně (pokud vyloučíme masové maniipulace vědomím, svědomím i podvědomím) dobrovolně a svobodně.

  A tak se možná dočkáme mobidně úsměvné tragikomedie – liberální stát bude zřizovat útvary pohraničníků, koncentrační tábory a provádět selekce…. a “ unie států“ bude postupovat tak, že problém bude přesouvat z jednoho svého státu na jiný ( a ten zase na jiný atd atd.). Samozřejmě že vše za peníze nevinných lidí, obětí – daňových poplatníků, těch, kteří nikdy netěžili ani z kolonialismu, ani z neokolonialismu, ani z katastrofického kapitalismu a pod.
  Absurdita bude dokonána, opona spadne. Civilizace, jak ji známe – končí, vlastní svou vinou, „lid“ si to tak přál a tak se mu toho i dostalo, spokojen však nebude, minimálně svědomí ho bude hryzat.

  Nerozvrtávat stabilní a zatápět penězi, ne zbraněmi.
  Již je ale zřejmě pozdě.

  • K6 napsal:

   Pěkně poskládáno, pachatel jasný = liberalismus. Nebo jsem špatně četl? A jakou nabízíte alternativu? Ano, monarcha, který nemusí počítat volební preference, může snáze přijímat „vhodná“ řešení. Ale kolik takových vladařů dnes ve světě najdete? Měli bychom se snad sami poohlédnout po nějaké „Silné ruce“? To snad raději ne, protože by to nevyhovovalo zase jiným. Víte, co je na liberalismu nejzajímavější? Že nevyhovuje jednobarevným radikálům.
   A civilizace nezanikne, nemějte strach. Změní se a bude jiná, ale to se snad děje pořád.

   • český maloměšťák napsal:

    Když z Vaší reakce odstraním četná podsunutí, lži (nepíši o konci civilizace), pojmodojmy (liberalismus např. Muira Ramsaye asi neznáte, zato zřejmě liberalismus Cecila Rhodese ano)…pak zjistím, že není nač odpovídat.
    A dle toho se , s odpuštěním, i zachovám.

    Snad jen…po Silné ruce se nemusíte poohlížet, sama si Vás najde.

Přidávání komentářů není povoleno