Robert Břešťan: Kdy bude v Česku dobře? Až u nás budou chtít uprchlíci zůstat

Napsal/a Robert Břešťan 13. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Není náhodou fakt, že uprchlíci Česko berou jen jako nutné zlo na cestě jinam, i špatná vizitka toho, kam jsme za 25 let došli?

Na Evropu se valí uprchlická vlna. I když Česku sotva ošplouchla prsty u nohy, tváří se v médiích zhusta jako učiněná tsunami. Z 1050 cizinců zadržených od 17. června v Česku by v Česku (podle oficiálních zjištění Policie ČR) chtěli zůstat – a teď se podržte – celkem čtyři!

Nejvíc žadatelů o azyl míří dlouhodobě do Německa. V roce 2013 to bylo 123 tisíc lidí, v Česku pro srovnání 700. V přepočtu na počet obyvatel přijalo nejvíce uprchlíků Švédsko.

V Česku je asi málokdo, kdo by se nechtěl mít „jako ve Švédsku nebo jako v Německu“. Teď, v době mohutnících protiuprchlických a xenofobních nálad si vlastně můžeme gratulovat, že pořád máme v „uprchlické šeptandě“ i „katalozích převaděčů“ punc těch chudších, přes které je jen nutné přejít někam, kde snad čeká lepší budoucnost. Nebo ne?

 

Vlna z Balkánu je pryč

Poslední velkou vlnou (a ve vztahu k Česku násobně větší než dnes) pamatujeme z 90. let, z dob války na Balkáně. Z té doby tu mimochodem zůstala řada lidí, kteří přirozeně do české společnosti zapadli, zůstali a užitečně přispěli a přispívají k tomu, že Česko je ve skutečnosti dobré místo k životu.

Tehdy uprchlíky provázela vlna solidarity, teď je to ale vlna často iracionální nenávisti (některými politiky a „takypolitiky“ záměrně přiživované).

Obrázky z Calais, italského pobřeží, Říma nebo řeckých ostrovů na druhé straně ukazují, že tu nepopiratelně máme problém, s nímž si Evropská unie – svázaná pevnými pravidly psanými pro klidné časy – neví rady.

I když až na výjimky většina Čechů živého uprchlíka na vlastní oči nikdy neviděla, nelegálních migrantů podle policejních statistik přibývá i u nás.

 

Z Maďarska zpět a zase zpět

Policie v posledních dnech průměrně denně zadrží 40 lidí. V prvním pololetí to bylo 3018 nelegálních migrantů (meziroční nárůst o 48 %). Nejčastěji jde o Syřany, Afghánce, Pákistánce a Iráčany.

Nemíří ale k nám, ale přes nás dále na Západ, hlavně do Německa. Když v Česku skončí, pak v záchytných zařízeních pro cizince nebo jsou předáváni tam, odkud přišli.

Otevřel se kvůli tomu nový tábor ve Vyšních Lhotách, rozšiřují se kapacity o kontejnerové bydlení a stany v Bělé pod Bezdězem… Celkem má prý Česko připraveno 1116 míst, do konce roku je podle ministerstva vnitra cílový stav cca 1400 míst.

Jenže 99 % zadržených cizinců o Česko nemá zájem. Následuje proto absurdní ping-pong. Uprchlík zadržený v Česku přišel přes Slovensko z Maďarska, jenže chce (obvykle) do Německa. Vrátíme jej tedy o Maďarska a můžeme počítat dny, kdy se opět objeví v Česku, protože chce kam? Do Německa…

 

Unie pro dobré časy

Jak již bylo řečeno – Evropská unie má pravidla nastavená na klidné a předvídatelné časy. Ty ale zjevně pominuly. Nedává dále smysl, aby se EU jako celek tvářila, že uprchlíci jsou problémem jen těch zemí EU, kam noha uprchlíka vstoupila jako první.

Pokud evropští politici nevymyslí něco nového (od toho si politiky volíme a platíme), logickým důsledkem bude časem asi jen jediné – konec Schengenského prostoru a nová ostraha státních hranic. A vytlačování problému dále za hranice, kde se nás to už zdánlivě netýká…

Problém tím ale nezmizí. Bude proto dřív nebo později (už teď je ale pozdě) tnout ke kořenům (respektive k jednomu z významných kořenů) problémů a pomoct k potlačení, ideálně likvidaci Islámského státu…

Protože – vy byste neutíkali, kdyby se na vás řítili fanatici, co řežou lidem hlavy?


Hází spojenci na Islámský stát dost bomb? Srovnání ukazuje, že ne

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)