Generální ředitel ČT Petr Dvořák. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Řetězové e-maily šíří bludy o České televizi, jejich autoři je ale vidí jako novodobý samizdat

Napsal/a Jan Žabka 26. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi nejčastější terče tuzemských řetězových e-mailů patří vedle Evropské unie, migrantů či Pirátské strany i Česká televize. Jejich autoři tvrdí, že publiku nabízí alternativu k údajně zmanipulovanému mediálnímu mainstreamu, v čele právě s ČT. Záběr údajných hříchů veřejnoprávní televize je v řetězových konspiracích široký: od pošpiňování Ruska po propagaci homosexuálů.

Jen od začátku roku 2021 byla kritika ČT součástí téměř 150 řetězových zpráv, které se podařilo zachytit organizaci Čeští elfové. Ta mapuje vliv a šíření řetězových emailů na českém internetu.

Z její databáze je patrné, že Česká televize je autory řetězových emailů považována za hlásnou troubu Evropské unie, Západu a opozičních stran takzvaného „demobloku“. Jejím cílem je údajně podporovat migraci a šíření údajné LGBT ideologie. Jde podle nich o propagandistický kanál, který manipuluje informace a české veřejnosti neukazuje „celou pravdu“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Příjemci řetězových mailů jich do své digitální pošty dostávají i několik desítek denně. Část z nich pak dále rozesílají svým známým. Sdílejí je mezi sebou především senioři, kteří neznají sociální sítě.

Právě ti využívají e-mailovou komunikaci stejným způsobem, jakým ostatní využívají hromadné zprávy nebo soukromé skupiny na sociálních sítích: komentují zde společenská témata nebo lokální a mezinárodní politiku, posílají si vtipy nebo kritizují média.

Chceme více Putina a Ruska

Typické pro řetězové emaily, které se týkají České televize, jsou fráze typu „o tomto ČT mlčí“ nebo „toto ČT nesmí odvysílat“. Právě tím jejich autoři chtějí ukázat, že jimi sdílený obsah je ona zatajovaná nebo pro veřejnoprávní médium nežádoucí pravda.

Často však jde o zcela smyšlené konspirační teorie, jindy o informace, které jsou sice pravdivé, ale pro vysílání české veřejnoprávní televize spíše nerelevantní. Může jít také o obrázkové vtipy, jejichž autoři reagují na Českou televizi.

Jeden z obrázků kolujících v řetězových emailech. Foto: HlídacíPes.org

Dlouhodobě se šíří například kritika ČT doprovázená videem ruského státního webu Sputnik, které zachycuje vojenskou přehlídku pro ruského prezidenta Vladimira Putina při návštěvě Spojených arabských emirátů, nebo videem zachycujícím moderní architekturu v Moskvě.

Podle autorů těchto zpráv ČT neukazuje záběry propagující Rusko: „Moskva – tak nám ji ČT neukázala!“ či „To nám Česká televize ze své vrozené skromnosti neukázala“.

Argumenty od Bobošíkové s Mynářem

Běžné jsou i útoky na moderátory České televize nebo na jejího ředitele Petra Dvořáka. K tomu autoři řetězových zpráv využívají například youtoubová videa moderátorky Jany Bobošíkové kritizující ČT nebo otevřený, rovněž kritický dopis prezidentova kancléře Vratislava Mynáře a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka adresovaný právě Dvořákovi.

Kritizována je údajná neobjektivita moderátorů a jejich podlézavost vůči „nevlastenecké“ opozici. Je obvyklé, že se obsah zpráv obsahujících kritiku České televize shoduje i s výroky jejích kritiků z řad českých politiků, ať už jde o Tomia Okamuru, Lubomíra Volného nebo Andreje Babiše.

„Tentokrát pan Moravec a Česká televize s globalistickou zahraniční agenturou Kantar v zádech však překročily rubikon. Záměrně zcela absurdními čísly údajných voličských preferencí dali najevo, že již není cesty zpět, aby vytvořili dojem, že Babiš je odepsaný, zatímco Bartoš míří do premierského křesla,“ tvrdí například jeden z e-mailů.

Výjimkou ale nejsou ani osobní výpady proti moderátorům ČT. Vůbec nejrozšířenější e-mail o české veřejnoprávní televizi od začátku roku 2021 jsou konspirace o rodinných vazbách mezi moderátorkami České televize Světlanou Witovskou a Norou Fridrichovou a pražskými politiky.

Autor v něm píše o „swingers párty“ a bez důkazů spekuluje o ovlivňování lokální i zahraniční politiky tvářemi televize: „Prostě rodinka k pohledání. Za peníze občanů se roztahují v ČT i na pražských radnicích.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)