Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: HlídacíPes.org
,

Důvod k útoku si Rusko vždycky najde. My budeme připraveni, zní z cvičení NATO v Estonsku

REPORTÁŽ. Pobaltské státy se připravují na možný útok ze strany Ruska. I proto mělo letos vojenské cvičení Saber Strike zvláštní nádech. Mezinárodní cvičení evropských členských zemí NATO vedené Spojenými státy se sice koná každý rok, za dvanáct let jeho existence ale nikdy nebylo nebezpečí konfliktu v Evropě větší než teď; HlídacíPes.org byl na místě. „Evropa je ve válce,“ shrnuje náměstek estonského ministra obrany Veiko-Vello Palm.

Pláž Rutja Piirivalve u Finského zálivu označují Google Maps jako „město duchů“. Několik opuštěných staveb uprostřed hlubokých lesů tomu názvu odpovídá. Po zasněžené cestě se blížím k frontě zaparkovaných aut. „Novináři tady musí automobily nechat a dál jít pěšky,“ upozorňuje plynulou angličtinou mladý estonský voják.

Cvičení Saber Strike 2022, Estonsko. Foto: se souhlasem Centra Stratcom estonských obranných sil

Navigaci k pláži není potřeba, hluk z obrněných transportérů je jasným vodítkem. Společné cvičení estonských, amerických, britských a finských jednotek, které se koná u Finského zálivu, cílí na protivzdušnou obranu.

„Jde o integrované cvičení protivzdušné obrany, jehož součástí je nácvik palby v reálném čase z nového systému protivzdušné obrany založeného na Strykeru. Je to poprvé, kdy používáme tento systém mimo svou základnu v Německu,“ vysvětluje pro HlídacíPes.org generál Gregory J. Brady z amerického velitelství protivzdušné a protiraketové obrany.

Několik metrů od generála vykukuje z nízkého porostu přední část transportéru Stryker M-SHORAD, ze kterého Američané rakety odpalují.

Pomůže NATO?

Na blankytně modré mořské hladině pluje mezi kusy ledu labutí rodinka. Klid narušuje pouze zvuk dronu, který Američané předvádějí přítomným armádním kolegům i novinářům. Dron po chvíli mizí a nastane tiché očekávání. Od Strykeru se zableskne, vyjde ohlušující rána a raketa obrovskou rychlostí mizí za obzorem, kde dopadá do moře

Ukrajinu teď Rusko například viní, že se snažila sestrojit atomovou nebo biologickou zbraň. To jsou naprosté nesmysly, takže oni si jako ospravedlnění útoku můžou vymyslet skutečně cokoliv.

„Připravenost na různé typy útoků je základním kamenem požadavku na kolektivní bezpečnost států NATO,“ říká ke cvičení vzdušné obrany americký generál Gregory Brady. Foto: HlídacíPes.org

Ptám se generála Bradyho, jak rychle bude schopné NATO reagovat v případě, že by se Rusko rozhodlo zaútočit na Pobaltí. A bude v takovém případě vůbec reagovat? „Dnes jsme demonstrovali, že stojíme při sobě a že v případě jakéhokoliv zastrašování stojíme při našich spojencích. O tom jsme je chtěli znovu ujistit,“ odpovídá Gregory Brady.

Jak si takovou odpověď vyložit, vysvětluje generál estonské armády a náměstek estonského ministra obrany Veiko-Vello Palm. Ten o pomoci aliančních partnerů NATO v případě ohrožení nepochybuje: „Velmi silně věříme v NATO a naše spojenectví,“ říká s tím, že pro něj je nejdůležitějším článkem ve smlouvě se Severoatlantickou aliancí článek tři o budování odolnosti a sebeobrany jednotlivých států, ale i kolektivní obraně.

„Estonsko si buduje sebeobranu 30 let. Jsme velmi soběstační a silní. A pokud bychom byli napadeni, nebo naše země byly napadeny, budeme bojovat. Budeme bojovat jako součást Aliance. A nejde o to, jestli tomu věřím nebo si myslím, že NATO bude v takovém případě jednat. Já to vím. Na takový scénář máme plány, cvičíme na něj,“ ujišťuje generál Palm.


Zároveň se navzdory vážné situaci kvůli napadení Ukrajiny neobává, že by bylo Estonsko v tuto chvíli bezprostředně ohroženo:

Odpálení rakety z nového amerického systému protivzdušné obrany Stryker M-SHORAD. Foto: se souhlasem Centra Stratcom estonských obranných sil

„V tuto chvíli obavy nemám, a to z důvodu, že většina ruské armády je na Ukrajině, nemají další jednotky, které by útočily na Estonsko nebo Litvu. Nemají potřebné síly,“ říká náměstek estonského ministra obrany.

Podle něj Estonci s hrozbou útoku od nevyzpytatelného souseda žijí od doby vzniku nezávislého státu. Podobně jako Česká republika si Estonci užili svobody mezi dvěma světovými válkami, pak se z područí Sovětského svazu vymanili až s jeho rozpadem v roce 1991.

„V Pobaltí žijeme vedle Ruska stovky let a jsme zvyklí na ruskou ‚ochranářskou‘ rétoriku a ruské agresivní aktivity. A rozhodně nemáme o současném stavu v Rusku žádné iluze. Ale nebojíme se. Uvědomujeme si závažnost situace, to ano. Ale přistupujeme k ní pragmaticky,“ říká generál Palm.

Nejasná hranice s Ruskem

Někteří analytici upozorňují, že by pro Estonsko mohla být problém nedořešená hranice s Ruskem. Obě země sice po mnoha letech dohadů podepsaly v roce 2005 tzv. technickou dohodu, která stanovila, kde se hranice nachází. Rusko ji ale odmítlo oficiálně ratifikovat.

„Naše hranice může být asi použita jako důvod útoku, ale stejně tak to může být jakýkoliv jiný důvod,“ říká k nedořešené otázce společné estonsko-ruské hranice generál Veiko-Vello Palm. Foto: HlídacíPes.org

„Ano, naše hranice může být asi použitá jako důvod útoku, ale stejně tak to může být jakýkoliv jiný důvod,“ konstatuje generál.

„Ukrajinu teď Rusko například viní, že se snažila sestrojit atomovou nebo biologickou zbraň. To jsou naprosté nesmysly, takže oni si jako ospravedlnění útoku můžou vymyslet skutečně cokoliv. My samozřejmě stojíme o pohraniční smlouvu, chceme, aby NATO a Evropská unie měly s Ruskem zabezpečenou hranici. To je vše,“ dodává.

Jeho poslední slova zanikají v další ohlušující ráně. Vojáci právě odpálili třetí z celkem osmi raket, které jsou pro estonskou část Saber Striku vyhrazeny. Novináři postupně mizí, v desetistupňovém mraze na konec cvičení nikdo čekat nechce.

Saber Strike začal 28. února v Německu a během necelého měsíce se ho v Pobaltí zúčastní 13 tisíc vojáků ze 13 zemí, včetně České republiky. Cvičení zahrnuje různé operace, protivzdušná a protiraketová obrana je jen jednou součástí, i když v současné chvíli tou zásadní.

V souvislosti s válkou svět také diskutuje o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. K tomu mezinárodní společenství vyzývá zejména ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a v úterním prohlášení parlamentu ho v tom jako první členský stát NATO podpořilo právě Estonsko.

„To je otázka na Pentagon, k tomu se nemůžu ze své pozice vyjadřovat,“ vyhýbá se přímé odpovědi na dotaz k bezletové zóně americký generál Brady. USA i Aliance se k bezletové zóně zatím staví odmítavě kvůli obavám ze zatažení členských států NATO do přímého konfliktu s Ruskem.


Přípravu reportáže podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. P. Radosta napsal:

  Tomio Okamura není Pitomio!

  Opět se ukazuje OBROVSKÁ prozíravost vůdce a majitele SPD T. Okamury: NATO rozvrací a podvrací nejen Estonsko a Ukrajinu, ale i další země, které už dávno mohly být osvobozeny nepřemožitelnou Armádou Ruské federace: http://www.facebook.com/tomio.cz/posts/4395921330418648/

  Ano, i celá naše vlast uvítá ruské osvoboditele, jakmile Česko uteče z EU a NATO.
  Po osvobození přijde tradičně:
  •znárodnění (samozřejmě prostřednictvím Zemanových dekretů)
  •ochrana našich západních hranic před běženci (zvláště Pražáky a inteligenty, běžícími od nás do Evropy)
  •radostné budování socialismu-putinismu-babišismu

  To se zase budeme mít, jak prasata v žitě.

  „Rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou 20. století!“ (Vladimir Vladimirovič Putin)

  P. Radosta

  • josef napsal:

   k tomu „Rozpadu SSSR… “ se často a záměrně uvádí pouze tato (ale) půl věta, protože ta druhá půl věta (tak jak ji řekl Putin třeba Oliveru Stoneovi) je ale daleko výstižnější.. Tam totiž řekl, že „…. katastrofou 20.století, protože zároveň ze dne na den stalo 25 milionu Rusů menšinami v nových státech aniž by se k tomu mohli vyjádřit …“ První rozpor pak vznikl v Podněstersku – a trvá dodnes, ale už bez horké fáze. Čili pro tu větu má daleko základní význam ta druhá část, protože ta vypovídá víc… Ale pro mediální význam se rádo uvádí pouze to kratší neúplné, aby to vyznělo víc sugestivně…

   • P. Radosta napsal:

    Přesně tak, drahý soudruhu a soukmenovče josefe s malým!
    My Rusové a Češi dobře víme, jak zacházet s menšinami, my bolševici. Ano, s menševiky, s menšinami, my Rusové a Češi zacházíme po leninsku, po putinsku.
    Takže si snadno dovedeme představit, jak by se zacházelo s námi, kdybychom se stali menšinou, že.
    Proto musíme být většinovým národem, na celém světě!!

    A o to se Veliký Putin zaslouží, obnovením Sovětského svazu + světové sovětské socialistické soustavy, jejímž hrdým členem bude i Československo, přirozeně.

    Mimochodem: Onu větu Veliký Putin řekl PRÁVĚ TAKTO, bez jakýchkoli dodatků. Dal bych odkaz na příslušný článek na Sputniku (jenž NIKDY nelže, samozřejmě), ale Sputnik dnes funguje jen ve Velikém Rusku, a tam zatím pořád ještě nejsme, Leninu žel.

    Mupy mup!

    P. Radosta

    • josef napsal:

     … no tak si někde zajistěte ten film, který s ním točil Oliver Stone. Já jsem jen „doplnil“ pro správnost celý ten výrok, protože ta první část se vykládá jako základní, ale ono to tak není… „Změna“ režimu na Grenadě po volbách se dle Reagana udělala proto, že tam tehdy studovalo 12 USAstudentů… I na Ukrajině žilo normálně mnoho Rusů (miliony), ale to až do puče v r.2014. Ten puč pochopitelně byl protiústavní, protože byly dohodnuty předčasné volby prezidentské a i parlamentní (a na parlamentní systém z prezidentského se mělo poté přejít – dodnes tak tomu není). Čili my – jako Západ, si hrajeme na právní stát, ale tady jsme dohody s tehdy právoplatně zvoleným prezidentem odmítli, respektive jsme netrvali na jejich dodržení a vymáhání. Když tu dohodu mezi třemi ministry zahr.věcí přednesl tehdy (nyní starosta Kyjeva) Kličko, tak Andrij Parubij ml.-coby samozvaný šéf Majdanu, odmítl s tím, že „nestávkovali jsme tady více jak 3 měsíce, aby to takto skončilo…“ No a začala „šlamastyka“, kterou Krym a část Doněcka a Luhanska neuznala, protože byla porušena ústava… Tehdy o stavu tam na pomezí těchto světů natočili dokumantární film Klusák s Remundou, bylo to v televizi asi před 4 roky, a tam jeden z dotazovaných v té „separatistické“ Doněcké republice řekl jasně, že pokud by volby proběhly – tak jak bylo dohodnuto, tak žádné „problémy“ s dalším společným žitím a bytím, by nenastaly… To se ale nestalo a dospělo to až k dnešku, tedy k tragickému dnešku. A jak jsem to tu už na HP psal, přečtěte si co o žití tam v té oblasti uváděl Bessel Kok, jaká tam byla skutečná vřelá partnerství Ukrajinců a Rusů tehdy když tam on působil… To všechno politika rozbila a výsledek je tento …

     • Pavel napsal:

      Pochopitelně máš v tom trochu chaos, josef. Ano, puč proběhl, ovšem nikoli na Ukrajině ale na tebou zmíněné Grenadě, čímž tito komunističtí banditi ohrozili několik SET amerických studentů. Na Ukrajině proběhly regulérní volby a před tím její občané využili svého ústavního práva shromažďovacího a svobody slovy, které je třeba ruským občanům odpíráno. A když už jsme u té protiústavnosti, tak protiústavní je leda to čtvrté funkční období covidového strašpytla puťky.

     • josef napsal:

      … no na Grenadě byly řádné volby a premiérem měl být – resp. byl krátce, levicový Maurice Bishop a proto potom to USAzdůvodnění… A na té Ukrajině byl v prvopočátku puč – to uvedl nedávno i chorvatský prezident Milanovič (?) a bylo z toho hafo… a pak teprve byly volby a nastala vzorová demokracie…

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy, platí výše uvedené, tedy máš v tom chaos, josef. Není divu, že neustále vypouštíš takové fantasmagorie, když postrádáš základní historické znalosti. Realita je taková, že volby nevyhrál Bishop. Levičácká podržtaška komunistických diktatur Bishop naopak vítěze voleb pučen svrhla, aby byla po řadě let svržena a zavražděna ještě radikálnějším levičákem. „Zdůvodněním“ byla pro USA oficiální žádost Barbadosu a Jamajky a pomoc nebezpečnému režimu. Tvoje vlhké dojmy, co kdo uváděl nic nemění na tom, že Ukrajinci využili svých ústavních práv na demonstraci a svobodu slova a vzápětí se konaly volby, což je podstatně víc než mají dovoleno rusáci.

 2. Pavel napsal:

  A právě proto, že rusáci si záminku vždy vymyslí, je totální opatrnictví západních hlavně levičáckých politiků před účastí armád NATO na Ukrajině hloupé a nebezpečné. Snaha se neangažovat přímo covidového strašpytla puťku leda utvrzuje, aby své útoky a vydírání stupňoval.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tady nejde o obavy z útoku jako takového, ale z nasazení jaderných zbraní, které by znamenaly praktickou likvidaci civilizace. Prostě, vymanévrovat Putina tak, aby neprohrál, přitom nechal útoků na Ukrajinu a zanechal plánů na útoky proti dalším zemím a současně nebyl vyfrustrován tak, aby do toho nezačal bušit atomovkama, je tanec mezi vejci. A rozhodně ne vařenými na tvrdo.

   • Pavel napsal:

    Opět jsi nepochopil, lžirgile. Co sis vzal, že zas produkuješ takové bláboly, „bušiči“. U tebe snad „nasazení jaderných zbraní“ není „útok jako takový“? A že tím může covidový strašpytel puťka vyhrožovat vždy, když se mu zamane je snad nabíledni, přičemž pokud ustoupíme budemem ustupovat pořád. Přičemž rovněž nabíledni je to, že covidový strašpytel puťka, který několik měsíců nevylez z bunkru, aby se náhodou nenakazil a vždy mu šlo jen o osobní prospěch, osoboní moc a požitky, neudělá nic, co by ho o ten nakradený majetek a požitky připravilo, například tím, že by byl odpařen i s kremlem.

    • A. S. Pergill napsal:

     Útok už probíhá, nasazení jaderných zbraní v celosvětovém měřítku je zcela jiný level. Tomu prostě musíme zabránit, a to tak, že Putina reálně zastavíme, ale tak, aby to mohl presentovat jako své vítězství. Prostě, podle receptu Alexandra Makedonského „postavit poraženému nepříteli zlatý most k útěku“.
     A i kdyby došlo na jaderné zbraně, Rusko musí mít i poté pořád ještě co ztratit. protože po apokalypse raketami z jaderných sil se vynoří ruské jaderné ponorky a začnou sázet své nálože do ruskými pozemními prostředky dosud nezasažených území. Jejich posádky jsou zfanatizovány heslem „Svět bez Ruska nemá žádnou cenu“. Takže jedinou rozumnou strategií vůči tomu by asi bylo nějaké zbylé Rusko, které by ještě stálo za to nechat nezničené a vzdát se.
     Nic lepšího se asi dělat nedá. Přál bych si v čele EU i NATO někoho, jako byl Machiavelli. Současní státníci mu nesahají ani po kotníky.

     • Pavel napsal:

      Tvoje fantasmagorie co musíme nebo ne je zcela irelevantní. Rozhodující je, že puťka je zbabělec, který se před covidem schoval do bunkru a natolik baží po majetku, že v 90. letech byl sto rozkrást fond na potravinovou pomoc. Je to takový malý školní tyran, který bude terorizovat všechny ostatní, dokud nedostane pár facek a nebude riskovat konflikt, při kterém by jeho nakradený majetek a on sám byl odpařen.

     • A. S. Pergill napsal:

      Krysa, zahnaná do kouta, kouše. Tahle má ty zuby atomové. Jeho případná zbabělost nemá žádnou relevanci.
      Navíc „aktivace jaderných zbraní“, která v Rusku proběhla někdy koncem prvního týdne války, znamená, že „jaderný kufřík“ nemá jen Putin, ale více osob z jeho suity. Takže i kdyby se podařilo Putina nějakou šťastnou ránou zlikvidovat, bude ruský jaderný arsenál dál stoprocentně a bez časového prodlení použitelný.
      Je to prostě naprosto odlišná situace než s Hitlerem, který jaderné zbraně neměl (pomineme-li indicie, že měl cosi na bázi spuštění jaderné reakce v podkritickém množství neobohaceného uranu pomocí urychlených částic – USA cosi takového vyvinuly před pár lety).

      Putin poražen být musí, to je jasné, ale tak, aby nedošlo k onomu odstartování jaderného Armagedonu.

     • Pavel napsal:

      Ve tvém případě, lžirgile, krysa zahnaná do kouta nekouše, krysa kvičí, a to falešně. V puťkově případě zase nemáme co do činění s krysou ale zbabělcem, který kvůli covidu měsíce nevycházel z bunkru, svoje lidi nechával týdny zavřené v karanténě, když ho museli navštívit a se zahraničními návštěvami jednal zpoza několikametrového stolu. Máme co do činění se zbabělcem, který celou svou úřednickou a politickou kariéru okrádal obyčejné rusy o to poslední jen proto, aby si mohl kupovat luxusní sídla a jachty. A takový zbabělec především udělá vše proto, aby nebyl odpařen.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi líto, to, co popisujete, je absolutně irelevantní vůči použití nebo nepoužití jaderných zbraní. Navíc se dá čekat, že Putin udělá nějaký jaderný test na Ukrajině a po zjištění (vysoce pravděpodobné) impotentní reakce NATO přitvrdí. Patrně budeme v dohledné době po Ukrajině na řadě i my; Putin se v tomto ohledu nechal slyšet a mluvil naprosto jednoznačně.
      Navíc tč. může try rakety s jadernými hlavicemi odpálit vícero ruských činitelů. A je možné, že nad nimi Putin nemá stoprocentní kontrolu.

     • Pavel napsal:

      Ano, tvoje rádobystrategické analýzy a ve skutečnosti vlhké fantasmagorie, kdo co může odpálit, jsou irelevantní, lžirgile. Zbabělec puťka co by mafiánský kápo impotentního rusácka musí dostat pádné ponaučení, jinak se bude i nadále chovat jak vzteklý a nevychovaný fracek. Na řadu jistě přijdeš … až začnou kremelské trolí farmy vyšetřovat katastrofické selhání rusácké propagandy.

     • A. S. Pergill napsal:

      Shodneme se v tom, že Putin by měl být poražen. Zatím je v klidu, když dostává ze západních států EU skoro miliardu eur denně. Bez ukončení tohoto penězovodu poražen nebude.

 3. wenkovan napsal:

  Je poněkud domýšlivé tvrdit, že jsme/jsou připraveni. Z objektivních důvodů jsou vždy výhody na straně útočníka než na straně toho, který je napaden a válku nechce.

 4. Honza napsal:

  Máme zde rubriku Ruské zájmy, Čínské zájmy ale proč ne také Americké zájmy a také České zájmy?

 5. petrph napsal:

  No já nevím, ale prohlášení „.. „Dnes jsme demonstrovali, že stojíme při sobě a že v případě jakéhokoliv zastrašování stojíme při našich spojencích. „.. to spíš patří spíš někam do parlamentu.

  Nějako se zapomnělo na zkušenosti ze studené války, kdy stály trvale početné americké tankové divize přímo na celé hranici západního Německa, s tím že měly za úkol přímo odrazit nečekaný útok nepřítele.
  Že by tam snad jako jenom času od času přijeli američtí vojáci udělat společné vojenské cvičení aby tím něco demonstrovali, a Rus se zalekl, to by asi tehdy nikoho soudného ze Západu nenapadlo.. A tahle obranná linie se na východních hranicích NATO za těch 30 let od jeho rozšíření nově nevybudovala,

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost