Rekonstrukce státu se mění. Chce „hlídat demokracii“, proti Babišovi ale zatím nepůjde

Napsal/a Ondřej Neumann 15. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Jsme v půli cesty, naše protikorupční tažení proto nekončí, shodují se zástupci neziskovek sdružených v projektu Rekonstrukce státu. Novinkou pro rok 2018 má být v souvislosti s nástupem Andreje Babiše do čela vlády i rozšíření záběru na „hlídání mantinelů demokracie“.

Právník ze sdružení Frank Bold (původně Ekologický právní servis) a vedoucí týmu Rekonstrukce státu Josef Karlický se v rozhovoru pro HlídacíPes.org (uskutečnil se 18. prosince 2017) přímé kritice Andreje Babiše úzkostlivě vyhýbal. A to přesto, že Babiš hned v prvních dnech úřadování svého kabinetu zorganizoval čistku mezi vysokými státními úředníky.

Přitom stabilita státní správy a dodržování služebního zákona je jedním z bodů, které chce Rekonstrukce státu „hlídat“. Organizace, která v minulosti čelila kritice za místy nevybíravý nátlak na konkrétní politiky, totiž podle Karlického v této chvíli sází spíše na spolupráci. S vládou i opozicí.

Nové volební období, nová politická garnitura… Znamená to nové úkoly pro Rekonstrukci státu?

Ano, je to tak. Hodně jsme přemýšleli, jak by měla Rekonstrukce státu fungovat v novém volebním období, protože původně to byl časově omezený projekt. Byla dimenzovaná na vládu Petra Nečase, pak jsme se orientovali na Sobotkovu vládu. A teď náš mandát daný původním prohlášením Rekonstrukce státu, se kterým jsme obcházeli politiky v roce 2013, skončil. Takže nová výzva je úplně jiná.

Co nyní vnímá Rekonstrukce státu jako věc, za kterou je třeba bojovat?

V roce 2013 jsme vnímali silný protikorupční étos. Proto také vznikla Rekonstrukce státu. O korupci se mnoho let hovořilo, ale v praxi protikorupční opatření nebyla moc vidět. Chtěli jsme nabídnout platformu, která věci dotáhne do konce. Dnes je situace trochu jiná. V médiích není téma korupce tím hlavním. Teď jsou to uprchlíci nebo střety zájmů Andreje Babiše a spousta jiných témat. A to jsme v našich úvahách zohlednili.  Chceme reagovat i na obavy mnohých expertů a politiků z ohrožení demokracie a proto jsme iniciovali výzvu k dodržování mantinelů odpovědné demokratické vlády (mantinelydemokracie.cz).

Příprava na minulou válku

Josef Karlický

Četl jsem si přípravnou fázi vašeho chystaného nového prohlášení. Mám z něho pocit, že bojujete „staré války“, respektive, že se připravujete na „minulou válku“…

Řada protikorupčních opatření se povedla. Ale my si myslíme, že je stále třeba řadu dalších věcí dotáhnout. Například v oblasti veřejných zakázek nebo dotací existují stále černé díry. Neví se, komu ty peníze tečou a my cítíme stále velkou potřebu se těmto věcem věnovat.

Když se ptám na ty staré války, tak mám na mysli fakt, že u významné části dotací i státních zakázek se ví, kam tečou. Stejně jako peníze z Evropské unie. Tečou do Agrofertu. A jeho faktický majitel Andrej Babiš má politickou sílu ohnout si pravidla podle potřeb svého koncernu. Není tohle to podstatné?

My vždy jako první aspekt řešíme transparentnost. Určitě hodně pomohl registr smluv. Díky němu se odhaluje, jak a kam vlastně veřejné peníze tečou. Nicméně má to řadu rezerv.

Právě třeba u dotačních prostředků se zpravidla žádné smlouvy do registru nedostanou. Protože pokud jsou to dotační prostředky přidělené státem nebo ministerstvem, tak se dotační smlouvy neuzavírají a tudíž v registru nejsou. To vidíme třeba jako jedno z těch bílých míst. Jako jednu z výzev, kterou bychom teď chtěli řešit.

Proč se ptám na Andreje Babiše a Agrofert – neposouváme se někam jinam? Odborníci varují, že nyní bude problém číslo jedna takzvaná systémová korupce. Už to nebude „drobné rozkrádání“, stamilionové malé domů, uplácení přes firmu s nastrčeným majitelem. Hrozí ale to, že se budou tvořit zákony a vyhlášky na míru velkým podnikům, respektive jednomu agrochemickému koncernu. Není potřeba cílit na toto?

My to určitě vnímáme. Ostatně podobná situace nás inspirovala k tomu, že je vůbec Rekonstrukce státu v chodu. Řešili jsme například společnost ČEZ, která takových deset let zpátky byla hegemonem v ekonomice a hodně dokázala ovlivňovat ráz politiky. Takže i ta bezmoc vůči tomu, co podnikal ČEZ, nás vedla k založení Rekonstrukce státu.

A pokud se bude situace k něčemu takovému vracet, tak samozřejmě budeme hledat mechanismy, jak s tím bojovat. Je potřeba dosáhnout dostatečných systémových brzd, které zamezí tomu, aby někdo mohl takto zneužívat své moci. A to platí obecně.

Proto nepovažujeme opatření, kterým se věnujeme, za staromódní a vyčpělá. Protože nejdříve je potřeba vidět do toků veřejných prostředků a teprve potom se s tím dá něco dělat. To třeba v případě ČEZu byl velký problém..

Zase se k tomu vracím… ČEZ – není to ta stará válka? Přichází jiná doba, sám jste to říkal. Přichází nový premiér, mluví se o konci první fáze polistopadové éry, přichází něco kvalitativně nového. To není jenom Andrej Babiš. Je to jiná logika fungování státu.

Proto se v současnosti zabýváme tvorbou nějaké nadstavby nad základními principy, podle kterých by to tu mělo fungovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie. Bereme to jako výkop debaty, která bude pokračovat po celé volební období. Naší doménou je stále legislativa a snažíme se hledat cesty, které pomůžou zajistit hlídání demokracie a prohloubení možností veřejné kontroly.

Pokud se naši experti shodnou na nějakých dalších opatřeních, která by mohla tuto situaci řešit, a budou konkrétní hrozby, které před námi vyvstanou, jsme připraveni aktivně přijmout i nové téma, které v současnosti v hledáčku nemáme. A to je rozdíl oproti roku 2013, kdy jsme měli pevný program a řekli jsme si, že nic jiného řešit nebudeme. Situace je poměrně nepřehledná, není zřejmé, jaké hrozby přijdou, a tak říkáme jednoznačně: jsme připraveni reagovat.

Babiš? Zatím „smíšená“ reakce

Jak tedy vy vnímáte hrozby nové doby?

Základní argument je úplně jednoduchý. Zaznívá tady, že budeme vylepšovat demokracii a mezitím se zhroutí nějaký základní pilíř. Proto chceme pojmenovat něco k těm základním pilířům, co by se dalo monitorovat tak, aby se nestalo nějaké zásadní zhoršení a my se též mohli soustředit na vylepšování demokracie. To vidíme jako reakci na kritické hlasy politiků či komentátorů na naši adresu.

K obsahu principů: vycházíme z dělby moci. Pro fungování demokracie je klíčové, aby nedošlo k nějaké deformaci. A proto se v současné době zabýváme formulací nějaké nadstavby nad ústavou, nějakých principů, které by se měly dodržovat, aby zde nedošlo k ohrožení demokracie. Chceme tuto nadstavbu formulovat a vyzvat politiky, aby se k tomu přihlásili. (Oslovení proběhlo hned po novém roce a někteří politici se již připojili – nezávislý senátor Václav Láska, Vít Rakušan ze STAN, Tomáš Martínek z Pirátů.)

Jedním z těch bodů je i respektování zákona o státní službě. Vyzýváte k tomu, aby neprobíhaly účelové reorganizace, které mají jediný cíl – vyšoupnout nepohodlné a dosadit svoje lidi. Po nástupu nové vlády jsme svědky toho, že na hodinu musely odejít desítky vysokých státních úředníků. Jedním z těch, které oslovujete, aby se k vašim principům přihlásili, je i hlavní hybatel těchto čistek – Andrej Babiš. Už vám to podepsal? A co vy na čistky?

My jsme s ním zatím naše principy konzultovali. A ta první reakce byla taková „smíšená“. Nicméně vidíme šanci v tom, že Andrej Babiš se k tomu může přihlásit, zvláště, když se veřejně hlásí k těmto hodnotám.

Teď budu trochu jedovatý: až to vyčistí, tak se k tomu může přihlásit?

Chceme s tím právě přijít teď, v době kdy se rodí politika nové vlády. U zákona o státní službě víme, že počítá s tím, že by státní správa měla být zakonzervována, ale že možnosti, jak tento zákon obejít, tam jsou. A chceme apelovat na to, ať nedochází k obcházení zákona… (Neúspěšný apel mezitím proběhl a RS za to Andreje Babiše kritizovala). Ať nedochází ke krokům, které povedou k nějaké čistce. To si myslíme, že není postup odpovědné vlády.

Stejně tak, jako například odvolání nejvyššího státního zástupce bez jakéhokoliv důvodu, jaké jsme zažili v roce 2005. Proto bychom byli rádi, kdyby se k deklaraci těchto základních bodů přihlásila jak současná vláda, tak i opoziční politici s tím, že to budou hlídat.

Další věc. Místopředseda sněmovny Tomio Okamura plus komunistická strana – kteří vlastně umožnili vznik současné vládní sestavy – mluví o zestátnění veřejnoprávní televize a rozhlasu. O jejich podřízení politické moci. Pro mě je to další z hrozeb, které souvisí s nástupem „nových pořádků“…

Nezávislá média jsou jedním z pilířů demokratického právního státu a hledáme nějaké parametry, ke kterým by se politici mohli přihlásit a které by zajistily, že nedojde k pokřivení toho prostoru v médiích. Svoboda slova musí být respektována.

Hodně kladete důraz na nezávislost struktury státního zastupitelství. Naopak téměř nezmiňujete nezávislost soudů. Právě soudy přitom v posledním volebním období zastavily několik kauz, které zaváněly účelovým stíháním. Někteří státní zástupci nemají nejlepší pověst – dívají se jen jedním směrem a tam konají, někdy až s přílišnou horlivostí, a druhým směrem naopak nekonají vůbec.

Nezávislost státního zastupitelství byla dlouho vnímána jako zásadní problém v českém právním prostředí. Právě odvolání Marie Benešové v roce 2005 z politických důvodů to ilustrovalo…

Tomu rozumím. Ale já se ptal na soudy. Proč je „zanedbáváte“…

Tam jsme vyloženou slabinu neviděli. Současné hrozby by snad mohly spočívat v nějaké odvolatelnosti soudců, ve vytváření mechanismů, které by ohrožovaly jejich nezávislost. To lze sledovat v programových dokumentech některých stran, které se dostaly do sněmovny. Vnímáme to jako hrozbu a jsme připraveni – kdyby se něco takového začalo realizovat – proti tomu vystupovat.

Neziskový chlebíček

Hodně se v poslední době probírá financování neziskovek. Z čeho je financovaná Rekonstrukce státu?

Je financována z darů individuálních dárců, což jsou především podnikatelé. Historicky také hrály roli jednotlivé nadace, především Open Society Fund a Open Society Institute. V současnosti podíl těchto donorů výrazně klesá, protože Česká republika není úplně v centru zájmu.

S jakým hospodaříte rozpočtem?

Rozpočet se pohybuje kolem nějaký šesti až osmi milionů ročně.

Máte nějaké peníze od státu?

Již řadu let nemáme od státu žádné prostředky.


Priority Rekonstrukce státu pro rok 2018

Zavedení prosazených zákonů

  • Implementace a propagace reformy financování politických stran

Zapojení veřejnosti do sledování férovosti kampaní díky webové aplikaci www.fervolby.cz

Speciální kampaň k férovosti prezidentských voleb – http://rekonstrukce-hradu.cz/

Medializace porušení zákona a podání podnětů Úřadu pro dohled nad financováním politických stran

  • Implementace, propagace a obrana registru smluv

Obrana proti okleštění zákona – snahy o zrušení zákona, podána ústavní stížnost

Analýza dat z registru – např. https://youtu.be/KHK9WvPgAQs

Prosazení nových zákonů

  • Férové soutěžení zakázek malého rozsahu

Transparentnost veřejných zakázek už od 1 milionu Kč

  • Transparentnost firem čerpajících veřejné prostředky

Netransparentní obchodní společnosti nebudou moci čerpat prostředky z veřejných rozpočtů

  • Včasný a efektivní přístup k informacím

Zavedení informačních příkazů, které zajistí včasné poskytnutí u oprávněných žádostí o informace

  • Rozšíření působnosti NKÚ na státní firmy, kraje a obce

Umožnění kontroly NKÚ u cca jednoho bilionu z veřejných prostředků, které dosud nemůže kontrolovat

  • Posílení nezávislosti Státního zastupitelství

Nejvyšší státní zástupce bude moci být odvolán jen ze zákonem stanovených důvodů

  • Prosazení priorit Rekonstrukce státu do programových dokumentů vlády a vznik pracovní skupiny pro protikorupční zákony

Hlídání demokracie

  • Zachování principů demokracie a ústavnosti v ČR

Iniciace výzvy expertů parlamentním politikům, aby se drželi mantinelů demokracie, hlídali jejich dodržování a informovali občany v případě, že by hrozilo jejich překročení.

Veřejná kampaň Mantinely demokracie – https://mantinelydemokracie.cz/

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)