Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
USAG-Humphreys on Foter.com / CC BY, zdroj

V roce 2016 šlo na podporu neziskových organizací 17,8 miliardy. Nejvíce již tradičně na sport

Premiér Andrej Babiš na jednání vlády rozhodl o tom, že kabinet zatím nebude projednávat informační materiál o financování neziskových organizací. Požaduje, aby byla informace mnohem podrobnější.

Babiš to řekl tento týden po jednání vlády. Vysvětlil to tím, že pro něj předložený materiál „neměl vypovídací hodnotu“.

„Je to tak nepřehledné, že jsem to nechal dopracovat do detailu. Úředníci předložili tabulku nad 50 milionů. Je to nesystémové, je tam z asi 30 % sport a my to musíme zanalyzovat a říct, kam ty peníze tečou,“ řekl Babiš.

Upozornil na nárůst výdajů ze státního rozpočtu na neziskový sektor od roku 2014 do roku 2016 ze sedmi miliard na 10,8 miliard. „Hlavně je to v rezortu školství a ministerstvu práce a sociálních věcí, tak nás bude zajímat, kam to všechno jde,“ dodal Babiš.

Za rok 2016 šlo podle něj z veřejných rozpočtů do neziskového sektoru celkem 17,8 miliardy korun. Tato suma zahrnuje finance z krajů, obcí i ministerstev. Většina této sumy šla ze státního rozpočtu (tedy rozpočtů jednotlivých ministerstev) – 10,8 miliardy korun.

©Vláda ČR

Útoky na neziskové organizace se ve veřejném prostoru i z úst některých politiků množí. Prezident Miloš Zeman neziskové organizace opakovaně označuje za „za pijavice na státním rozpočtu“.

„Jsem známý přítel neziskových organizací. Jsem přesvědčen, že by měli hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet, protože 11 miliard korun je opravdu hodně peněz,“ řekl i na svém vystoupení před poslanci před hlasováním o důvěře vládě Andreje Babiše.

Kam tedy tyto peníze jdou? Takto vypadá tabulka největších příjemců dotací za poslední známý rok 2015:

©Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů 2015

Ve svých vystoupeních opakovaně napadá „politické neziskovky“ či „politické neziskové organizace financované maďarským rodákem a americkým miliardářem Georgem Sorosem“ předseda SPD Tomio Okamura nebo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

„Neziskovky“ jsou i oblíbeným tématem hromadných mailů šířících dále informace s původem na nepříliš důveryhodných webech. Příkladem je e-mail s tímto názvem předmětu: Místo abychom zvýšili např. důchody vyhazují se miliardy na neziskovky, které je používají na politickou propagaci promigrantských amerických globalistických zájmů a to co nespotřebují na své královské platy použijí např. na tahání skupin černochů po základních školách a oblbování dětí.“

Materiál s názvem Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů dostává vláda na stůl pravidelně každý rok počátkem ledna. Zpracovává jej Centrum pro výzkum neziskového sektoru při brněnské Masarykově univerzitě.

Konkrétní údaje za rok 2016 – s ohledem na to, že vláda materiál žádá dopracovat do většího detailu – nejsou zatím veřejnosti k dispozici.

Ze slov Andreje Babiše však vyplynulo, že i tentokrát získávaly nejvíce peněz neziskové organizace zaměřené na sport; jde zhruba o třetinu všech peněz ze státního rozpočtu pro neziskový sektor. Tradičně nejvyšší podíl dostávají fotbalisté.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Až budeme platit pokuty za každého nepřijmutého migranta,tak se nám těch skoro 18 miliard bude hodit.Neziskovky jako je např.Člověk v tísni si může vzít na hrb Soros.Nevím proč bychom měli podporovat někoho, kdo vědomě ničí naši kulturu a životy občanů.

  • Petr Novák napsal:

   Víte vůbec, co Člověk v tísni dělá? Víte kulový, jinak byste nemohl vyplodit takovej dementní výkřik.

   • liberal shark napsal:

    Člověk v tísni bohužel kromě charity začal fušovat do politiky a spin-doctoringu, čímž dost ztratil na důvěryhodnosti :-(.

 2. Weber napsal:

  Kontrola vynakládaných peněz ze státního rozpočtu je nepochybně činnost, která povinná, především proto, aby se časem neukázalo, že někdo ze šlendriánu nefinancuje ze státních peněz podvratnou činnost. Jinou věcí je to, aby si z kontroly neudělali politici páky na osedlání funkcionářů těchto neziskovek (i jejich členů), ale jen kontrola efektivního využití a zabránění zneužití by mělo být cílem. Jinak vzhledem k uveřejněnému seznamu „čerpačů“ a částky poskytované, bychom se měli snažit nebýt směšní, zvláště s dotacemi do sportu, neboť když jde třeba Barcelona nakupovat fotbalisty, tak takovými částkami mávají nad hlavou také ( za nějakého kopáče)! Takže buďme rozumní.

  • Karel Novotný napsal:

   Řekl bych, že úvahy „tak pojďme kontrolovat neziskovky“ je výkřik do tmy, protože odjakživa každý, kdo dostává nějaké peníze ze státního rozpočtu musí plnit podmínky nějakého dotačního programu nebo podávat žádost atd. Takže stát by měl začít u sebe: pokud se mu seznají výdaje MŠMT, tak by měl zrevidovat jeho programy atd.

 3. liberal shark napsal:

  Dotovat z veřejných rozpočtů profesionální sport je nesmysl. Peníze mají jít jen na otevřená veřejná sportoviště a zařízení, která mají nějaký měřitelný vliv na zdraví a kondici občanů.

Přidávání komentářů není povoleno