Řecký byznys v Česku ukazuje, proč se Řecku ekonomicky nedaří

Napsal/a Robert Břešťan 5. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Řekové, ve srovnání s dalšími zahraničními podnikateli, nejsou v České republice příliš aktivní. Řeckého vlastníka má jen 264 českých firem.

V žebříčku zahraničních majitelů českých firem, který pravidelně sestavuje společnost Bisnode, se tak Řekové pohybují až kolem padesátého místa.

Většina tuzemských firem s řeckým vlastníkem podniká v obchodě, cestovním ruchu nebo nemovitostech a jde především o malé společnosti se základním kapitálem 200 tisíc korun a obratem do jednoho milionu korun.

Paralela s řeckou krizí

Do jisté míry tak řecké podnikání v Česku odráží i současné ekonomické problémy Řecka. Řečtí podnikatelé se totiž zaměřují především na malý a střední byznys s relativně nízkou připadnou hodnotou: tři čtvrtiny z nich podnikají v obchodu, oblasti cestovního ruchu nebo nemovitostech.

„Zde bychom mohli nalézt paralelu se současnou řeckou krizí. S nadsázkou řečeno, malé firmy s orientací na export potravin jsou pro zemi, jako je Řecko, příliš malým záchranným kruhem,“ konstatuje analytik Bisnode Michal Řičař.

České firmy s řeckými majiteli podle oboru činnosti

Obor činnosti

Počet firem

Podíl na celku

Velkoobchod, kromě motorových vozidel

104

39,4 %

Maloobchod, kromě motorových vozidel

37

14,0 %

Činnosti cestovních agentur, kanceláří

31

11,7 %

Činnosti v oblasti nemovitostí

22

8,3 %

Profesní, vědecké a technické činnosti

13

4,9 %

Stravovací zařízení

9

3,4 %

Ostatní

23

18,2 %

Zdroj: databáze a výpočty Bisnode

Ekonomicky úspěšné země se naopak orientují na moderní technologie a služby s vysokou přidanou hodnotou.

„Také Řecko by si to v první řadě toto mělo uvědomit a následně se přeorientovat na zajímavé investice, produkty a služby, které opravdu umí a tím nejenom cenově, ale i kvalitativně konkurovat na mezinárodním poli,“ podpotýká Řičař.

„To je ekonomicky adekvátní řešení, které však vyžaduje trpělivost a snahu Řeků učit se novým věcem, novému způsobu konkurenceschopnosti a zejména ochotu provést patřičné změny,“ dodává.

Klidní čeští spotřebitelé

České spotřebitele však nyní řecká krize nechává v klidu. „Nejistota spojená s tím, zda Řecko zůstane v Evropské měnové unii, zatím spotřebitele nejspíš nezasáhla. Může to být i díky tomu, že Česká republika není členem eurozóny. A navíc dobré hospodářské výsledky mají evidentně větší váhu,“ konstatuje nedávný průzkum společnosti GfK.

Podle něj jsou česká ekonomická očekávání na úrovni 31,3 bodu (na škále pohybující se od mínus 60 po plus 60), což je o 6,6 bodu výše než před třemi měsíci.

Také česká příjmová očekávání jsou mimořádně vysoká – na úrovni 41,4 bodu. Před rokem dosahovala příjmová očekávání pouze 28,3 bodu.

Pro srovnání: ekonomická očekávání Řeků jsou nyní na úrovni -9,9 bodu, oproti loňsku se snížila o 24,2 bodu.

Nejistota spotřebitelů plynoucí z ekonomické situace v zemi se odráží na jejich příjmových očekáváních.

„Poté, kdy v prvním čtvrtletí došlo k prudkému nárůstu příjmových očekávání (+29,1 bodu na hodnotu 6,9 bodu), ve světle současné ekonomické situace Řekové nyní neočekávají stabilní mzdy a platy. Příjmová očekávání od ledna neustále klesají a na konci druhého čtvrtletí spadla na -12,6 bodu,“ konstatuje průzkum GfK.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)