Realitní horečka stoupá. Střední třída začíná mít problém

Napsal/a -pes- 18. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

3. DÍL SÉRIE RIZIKO V 21. STOLETÍ. Trh s bydlením je mnohde přehřátý, (opět) se tak spekuluje o bublině a hrozbě prasknutí. Česko podle všeho ještě na prahu dramatické korekce není, prudký růst cen nemovitostí nicméně už způsobuje trable domácnostem i celé národní ekonomice. Podrobnosti diskutovali partner forenzní agentury Survelligence Ján Lalka a hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Jako tradičně nabízíme jejich hlavní teze průběžně doplňované o expertní ohlasy.

Teze 1:

V některých segmentech trhu můžeme mluvit o bublině, kterou nafukuje vysoká poptávka po vlastnickém bydlení (a neodpovídající nabídka). Co se stávajícího zájmu týče, významnou roli hraje měnová politika – od roku 2012 jsou sazby na nule, poslední dva roky nenesou spořící účty žádné úroky a lidé se ve snaze ochránit úspory před znehodnocením uchylují k nákupu nemovitostí. Stejně tak poptávku pohání řada dalších, psychologických faktorů. Obyvatelé Česka byli vždy konzervativní, svou roli mohou hrát problémy mezi nájemci a vlastníky a v neposlední řadě je tu zájem o investice do něčeho hmatatelného, který je důsledkem globální krize. Co se pak nabídkové strany týče, brzdou je jistě stavební povolovací řízení, které nás svou délkou řadí na 127 místo ze 190 zemí, na dohled Iráku; v Evropě jsme pak nejhorší.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

Teze 2:

Střední třída, která má být páteří ekonomiky, začíná mít problém si bydlení dle svých představ pořizovat, což je vážné. Některé profese, například učitelé nebo lékaři, si – až na vyjímky – nemohou dnes nemovitost pořídit a to kvůli kombinaci vysokých cen a zpřísňující se regulace podmínek, za jakých se poskytují hypotéky. Přitom tito lidé nejsou ohroženi cyklickou nezaměstnaností a banky se tak nemusí bát, že by kvůli ztrátě práce půjčky na dům či byt nespláceli. To, že napříště nebudou mít možnost dosáhnout na vlastní bydlení je přitom potíž nejen z pohledu celé ekonomiky, ale i jednotlivců. Už jen proto, že když člověk splatí hypotéku, vlastní nemovitost, kterou můžete odkázat dětem a tak dále, zatímco nájem jsou de facto utopené peníze; být celoživotně odkázán na nájem je docela velký problém (říká Zamrazilová).

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

Teze 3:

V příštích dvou, tří letech nás (nejspíš) nečeká nějaká výraznější korekce, spíše zpomalení růstu cen nemovitostí. Data za první čtvrtletí ukazují zvýšený počet stavebních povolení. Je tak možné, že se současná nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou relativně rychle narovná – bude “přestavěno” – a zejména v případě malometrážních bytů, o které je dnes největší zájem, ceny začnou klesat. Zadruhé, i přesto, že jsou části trhu s bydlením přehřáté, nehrozí, že by se opakovalo to, co nedávno zažily Spojené státy, tedy že by čeští občané začali masivně nesplácet hypotéky a následovala by krize (v) sektoru. Průměrné výše hypoték, které si lidé brali, totiž nebyly vysoké (1,5-2 milionu korun). Navíc banky byly při poskytování těchto půjček obezřetné a většinu poskytla do 80 procent hodnoty nemovitosti.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Celý rozhovor  si můžete poslechnout ZDE.


Systémové riziko v EU: České banky budou i zítra nejspíš tahat za matky z ohně žhavé brambory

Velcí vládnou malým, všem pravidlům navzdory. Potvrdila to i krize eurozóny, v průběhu které se investice německých a francouzských bank ohrožené možnou implozí Řecka staly závazkem Slováků a dalších, kteří s věcí měli málo společného. Něco podobného přitom – navzdory vyztužené legislativě a regulatornímu rámci – nelze ani napříště vyloučit. Podrobnosti diskutovali ve druhém dílu série RIZIKO V 21. STOLETÍ hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a analytik České spořitelny Michal Skořepa. Následnou diskuzi shrnula Helena Horská:

Zlí jazykové tvrdí, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Příběh evropské krize důvěry ale ukázal, jak je důvěra důležitá. Pokud se totiž hraje podle pravidel (tj. Pakt stability a růstu platí i pro Německu), hráči věří ve spravedlivý konec hry.

Pokud se ale pravidla různě ohýbají, jak se hráčům, kteří mají navrch, hodí, končí fair play a začíná boj za své vlastní zájmy.

Tak to také dopadlo v případě řecké krize. A problémy italského bankovního sektoru mají velkou šanci se stát prubířským kamenem přijatých pravidel jednotného bankovního dozoru v eurozóně (the Bank Recovery and Resolution Directive).

Na jedné straně se státy v eurozóně dohodly na zapojení soukromých subjektů do řešení krize po vzoru Norska (tzv. bail-in), čím se snaží omezit morální hazard, na straně druhé ale nikdo nemá odvahu odolat pokušení chránit národní zájmy a upřednostňovat méně bolestivé řešení pro „věrné“ voliče.

Ve výsledku má Evropa další složitá pravidla, o jejichž striktním uplatňování se už dopředu polemizuje. V žádném případě to není vzor pro řízení rizika ve 21.století.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)