Ivan Pilip: Přijetí eura? Teď je šance vyjednat pro Česko výhodný měnový polštář

Napsal/a -pes- 1. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

5. DÍL SÉRIE RIZIKO 21. STOLETÍ. Eurozóna v důsledku krize dospívá a stává se skutečným středobodem Evropské unie. Pokud Česko nezareaguje přijetím eura, může přijít o nemálo peněz a také o šanci spolupodílet se na tvorbě zítřejší podoby společné Evropy. Podrobnosti diskutovali ekonom České spořitelny Petr Zahradník a exministr financí Ivan Pilip. Jako tradičně nabízíme hlavní teze doplňované o expertní hlasy.

Teze 1:

Eurozóna 2017 je v porovnání s eurozónou v roce 2007, co se obranných a záchranných mechanismů týče, mnohem robustnější. Výrazně zesílila evropská hospodářská správa, vznikl stabilizační mechanismus, který může pomoci problémovým členům měnové unie a tak dále. I přesto nelze vyloučit, že se eurozóna, nebo někteří její členové, dostane do problémů; pokud se ale něco podobného stane, bude to nejspíš způsobeno domácí politikou dané země, případně hlubokou, exogenní krizí (podobně jako tomu bylo v případě poslední krize). Díky tomu, že se nástroje prevence a pomoci rozšířily a zlepšily, se ale riziko, že se to stane, významně snížilo.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

Teze 2:

(Nejen) v důsledku krize se objevil plán na prohloubení a dokončení eurozóny do roku 2025, který počítá s finanční unií. Jeho součástí jsou i takové věci jako autonomní rozpočet pro devatenáct členských zemí a “ministr financí” eurozóny. To by pro Česko – třetí nejvyspělejší zemi z nečlenů – znamenalo konec nebo výrazné omezení koheze, zjednodušeně části peněz z Unie. Přitom už tak se po skončení stávajícího období v roce 2020 dá předpokládat výrazné snižování podílu pro Česko a další země v regionu, což je dáno celkovým objemem peněz, počtem zemí, výší příjmů a tak dále. Pokud se tak nic nezmění – nepřijmeme euro – budeme ekonomicky ztrácet.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

Teze 3:

Přijmout euro bychom teoreticky byli schopni v podstatě hned; nicméně nezdá se, že by se na tom (po volbách) začalo pracovat. Solidní hospodářská situace Česka přitom přímo vybízí k tomu vyjednat si z našeho pohledu výhodné podmínky podobné implicitnímu měnovému polštáři, který má od roku 1999 Německo. Navíc, eurozóna je z krize venku a vedou se diskuze o tom, jak bude vypadat. Česko by mělo být u toho, protože některé varianty jsou pro nás lepší, jiné horší a rozhodně to není tak, že bychom – jako člen – neměli možnost ovlivnit, co z toho se nakonec naplní. A do třetice, eurozóna bude jádrem EU a pokud v ní nebudeme, dostaneme se na periferii.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Celý rozhovor  si můžete poslechnout ZDE.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)