Jindřich Rajchl. Foto: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Rajchl a Hašek chtějí český Směr. „Ficova“ ochranná známka ale patří Socdem

Napsal/a Vojtěch Berger 2. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Když bývalý hejtman Michal Hašek a šéf strany PRO Jindřich Rajchl oznamovali čerstvou spolupráci, nešlo na tiskové konferenci přeslechnout mnohokrát opakované slovo „směr“. Byl to zjevný odkaz na stejnojmennou stranu slovenského premiéra Fica, k níž se Hašek i Rajchl hlásí. Někdejší Haškova strana ČSSD (nyní Socdem) si už ale zaregistrovala ochrannou známku s podobným zněním, prý kvůli boji s „politickými příživníky“.

„Chceme českým voličům, českým občanům, nabídnout to, co nabízí Viktor Orbán v Maďarsku, co nabízí Robert Fico na Slovensku. Chceme být pro Českou republiku ten správný směr,“ řekl mimo jiné Jindřich Rajchl minulý týden na tiskovce, kde představoval nové vedení jihomoravské buňky své strany PRO, v čele s exhejtmanem Michalem Haškem.

„Zaznamenali jsme pokusy různým způsobem zneužívat a poškozovat dobré jméno Sociální demokracie a parazitovat na něm. Skupinky politických příživníků vymýšlejí způsoby, jak zneužít naše ideje k osobnímu prospěchu,“ potvrzuje vytvoření zmíněné ochranné známky mluvčí Socdem Jan Nováček.

Podobných narážek padlo víc a aby nebylo pochyb o tom, o čem je řeč, okomentoval Hašek na Facebooku spolupráci s Rajchlem v psané formě takto: „Jsme nový tým, který chce v politice PROfesionály místo amatérů, a který dá České republice nový SMĚR.“

Hašek slovenskou stranu Smer a jejího šéfa Roberta Fica dlouhodobě podporuje, otevřeně mu například fandil v parlamentních volbách loni v září. Rajchl se zase chlubil fotkami z letmého setkání s Ficem na Petříně při jeho loňské návštěvě Prahy.

„Skupinky politických příživníků“

Už dříve sklízel Michal Hašek kritiku za to, že titul JUDr. získal na pofidérní fakultě ve slovenském městě Sládkovičovo, pod vedením dlouholetého poslance Smeru Mojmíra Mamojky. Ještě loni na podzim se spekulovalo, že právě Hašek má pracovat na tom, aby se do Česka povedlo převést přímo licenci Ficovy partaje.

Pohled do databáze ochranných známek však ukazuje, že boj o název „Směr“ Hašek a nyní i Rajchl nevedli zdaleka sami.

Loni v říjnu si nechala ochrannou známku ve znění „Směr Sociální demokracie“ zaregistrovat Haškova původní strana Socdem (dříve ČSSD). V ní Hašek pozastavil předloni po mnoha letech své členství.

Pro srovnání – oficiální název Ficovy strany na Slovensku je „SMER – sociálna demokracia“. Od roku 2021, poté, co se od strany odštěpilo hnutí Hlas – sociální demokracie, používá Ficova strana pro svou sociálnědemokratickou identitu ještě přídomek „slovenská“.

„Zaznamenali jsme pokusy různým způsobem zneužívat a poškozovat dobré jméno Sociální demokracie a parazitovat na něm. Skupinky politických příživníků vymýšlejí způsoby, jak zneužít naše ideje k osobnímu prospěchu,“ potvrzuje vytvoření zmíněné ochranné známky mluvčí Socdem Jan Nováček.

Ochrannou známku prý strana chápe jen jako právní pojistku: „V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom značku využili například jako změnu našeho názvu,“ dodává.

Správný směr? Jít za sluncem…

Jde zřejmě nejen o reakci na kroky Michala Haška, ale i na loňský postup bývalé poslankyně za někdejší ČSSD Jany Volfové. Ta poté, co loni v červnu ČSSD změnila svůj název na Socdem, přejmenovala svou stranu Česká suverenita na Českou suverenitu sociální demokracie a začala využívat tradiční sociálnědemokratickou zkratku ČSSD. Šéf Socdem Michal Šmarda to tehdy označil za porušení ochranné známky a avizoval právní kroky.

Za pozornost stojí, že s názvem obsahujícím slovo „směr“ si pohrávala i další někdejší vysoce postavená členka ČSSD Jana Turoňová, kterou loni po neshodách s vedením předsednictvo strany vyloučilo. Dnes je na kandidátce do Evropského parlamentu koalice Stačilo vedené KSČM.

Turoňová si loni v září, tehdy jen o něco málo dříve než Socdem, zaregistrovala ochrannou známku ve znění „Správný směr“, včetně obrazového loga se stylizovaným sluncem.

„Je to čistě osobní záležitost a nejsou s tím žádné plány. Spojitost s panem Haškem tam není, ani se s ním osobně neznám,“ říká na dotaz HlídacíPes.org Turoňová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)