Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Nick Kenrick.. / Foter / CC BY-NC-SA,

Radomil Bábek: Podnikatel a živnostník, zloděj a podvodník?

Už několik let se tu vytrvale pomlouvají a očerňují malí podnikatelé a živnostníci. Jsme paraziti, není nás potřeba, podvádíme, okrádáme stát, neplatíme daně, žijeme si na úkor zaměstnanců, neplatíme dostatečné zdravotní pojištění…

…píše v textu pro HlídacíPes.org předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.


Této vládě se toho moc nepodařilo, jen má štěstí. Má štěstí, že předchozí vláda skončila velmi neslavně, má štěstí, že krize byla překonána, má štěstí, že ekonomika roste. Bez zásluh tak sklízí, co nezasela.

Křivý obraz malého podnikání

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL však má jeden nesporný úspěch – podařilo se jí rozklížit společnost, podařilo se jí pošpinit výraznou část ekonomiky státu, malé podnikatele a živnostníky. Podařilo se jí vytvořit pokřivený obraz malého podnikání.

Babiš, Sobotka, Mládek, Středula a jiní mluví vždy v obecných výrocích. Zobecňují, paušalizují, stigmatizují. Jsme paraziti, není nás potřeba, podvádíme, okrádáme stát, neplatíme daně, žijeme si na úkor zaměstnanců, neplatíme dostatečné zdravotní pojištění…

Proč to dělají? Dlouho jsem to nemohl pochopit, až v poslední době se vše vyjasnilo. Jednoznačně podporují velký kapitál, velký průmysl a velké firmy. Pro ně chtějí státní dotace, subvence a úlevy na daních.

Osobní motiv Andreje Babiše

Andrej Babiš má navíc osobní motivaci, protože ti malí ukusují z koláče zakázek jeho velkým firmám. Na co jsou malí výrobci masných výrobků, když to zvládnou ti velcí. Na co jsou malí pekaři, když ti velcí by mohli mít větší obraty. Na co jsou malé lesnické firmy a pily, když ty velké by mohly dostat od státu více peněz, kdyby nebylo té malé konkurence.

A potom je tady ještě jeden důležitý důvod, proč se pustili hlava nehlava do malých podnikatelů a živnostníků. Rozdělená společnost se lépe ovládá. Když budou lidu předkládat jako původce zlodějin a podvodů ty malé podnikatele a živnostníky, nebude vidět na ty jejich podvody a zlodějiny.

A stačí si přečíst zprávu NKÚ o výběru DPH, a každý soudný člověk hned ví, kde je ta největší díra, kterou teče náš státní rozpočet. Malí podnikatelé a živnostníci to nejsou.

Všimněte si, jak už lidé opakují jejich věty typu „kdo je proti EET, obhajuje podvodníky“, „poctiví se nemají čeho bát“, hospodští kradou čtyřikrát“, „živnostníci neplatí daně, ale služby státu by chtěli“.

A je to tak jednoduché: Když A. Babiš prohlašuje, že „hospodští kradou čtyřikrát“, pak musí vědět, kteří konkrétní hospodští. Pokud to ví, pak není nic jednoduššího, než je zkontrolovat a potrestat. Nebo A. Babiš neví, kteří konkrétní hospodští kradou, pak si to vymyslel nebo to má z doslechu, a to je pomluva. A ta je podle českého práva trestná.

Okrádáme stát?

Podnikám 22 let v poradenském oboru. Znám stovky, ba tisíce firem, podnikatelů a manažerů. Znám firmy malé, střední i velké, a všechny potřebujeme.

Drtivá většina podniká poctivě, dělá, co má a plní své povinnosti k státu. Jistě, občas se každému něco nepovede. Jako nikdo nedokáže vždy a za všech okolností dodržovat pravidla silničního provozu, jako nikdo nedokáže žít, aniž by občas nezalhal, tak i podnikatelé mají své drobné slabosti a hříšky.

Ale těch opravdu špatných, těch skutečných podvodníků a zlodějů, je mezi nimi málo. Jsou lidé, kteří by na otázku, jestli podnikatelé a živnostníci okrádají stát, odpověděli ANO. Já říkám jasné NE.

 

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Karel napsal:

  Hezký podnět k zamyšlení pane autore,mnozí kritici podnikavých jedinců nikdy opravdu nepodnikali a když ta opravdu jen tak naoko, zejména v duchu své politické aktivity a podle takových skutečný byznys vypadá zcela jinak než jak jej vidí oni sami.
  Příklad, který by podnikatel z řady ODS neměl být nebo je to námět pro článek ?

  Toto má být další vzor pro ODS ?

  Exministr dopravy ODS přiznal, že o své firmě neříkal pravdu, zakázky za miliony korun.Exprimátor Stanjura za provoz a servis systému inkasovala firma Stanjurovy ženy od opavského magistrátu dosud dalších x milionu korun. Zbyněk Stanjura však až dosud vždy říkal, že od svého nástupu do funkce primátora už neměl s firmou,kterou zakládal nic společného. http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=701594

 2. Jan Sláma,ing napsal:

  Vážený pane Radomile Bábku,
  dovolil bych si upozornit,že lidé neopakují „…jejich věty…“poctiví se nemají čeho bát“…“.To nejsou jejich věty,to platilo odjakživa.A platí i dnes.
  Psát jednostranné články o tom,jak Babiš bojuje proti podnikatelům a živnostníkům je lítání ode zdi ke zdi.
  Píšete:“…Ale těch opravdu špatných,těch skutečných podvodníků a zlodějů,je mezi nimi málo.Jsou lidé,kteří na otázku,jestli podnikatelé a živnostníci okrádají stát,odpověděli ANO.Já říkám jasné NE.“
  Víte sám dobře,že i mezi podnikately a živnostníky je plno poctivých a pracovitých lidí,ale i plno podvodníků a zlodějů.Je to obraz celé společnosti.Podnikatelé a živnostníci si mezi sebou neudělali a nedělají pořádek.Je trochu komické rozdělovat je na malé a velké.Čiší z toho módní snaha dělat z Babiše vola.Nevolil jsem ho,ale musím uznat,že to bere „za správný konec“.
  Jsem přesvědčen-a vidím to kolem sebe denně a na každém kroku-že odpověď na Vaši otázku,zda podnikatelé a živnostníci okrádají stát,zní:“někteří ano,někteří ne.“A proto si myslím,že registrační pokladny jsou jedním z kroků,jak omezit ty zloděje.Podnikatelé a živnostníci měli možnost si udělat ve svém společenství pořádek sami.Neudělali to.Tak je povinností státu to tedy udělat za ně.Sláma,Brno

 3. Havlová napsal:

  Opravdu platí – potrefená husa kejhá! Úplně stejné argumenty uváděli živnostníci v Chorvatsku, kde jsou na tom podstatně hůř než u nás (nemám to z doslechu – jezdím tam 14 let 2x ročně na 3 týdny), ministr jim vzkázal, že pokud je zruinuje nákup tabletu s tiskárnou, ať nechají podnikání a na jejich místo přijde někdo, kdo je schopnější. A ejhle – vídám tam stále ty samé tváře. Účtenku mi dávají na pláži, na trhu (převážně Romky), za každou drobnost, někdy za mnou s ní i běží (na počátku pobytu). A výběr daní se zvýšil o třetinu. Pracuji jako OSVČ 15 let a nijak se mne toto opatření nedotýká. Necítím se jako zloděj ani podvodník, protože jsem příjmy vždy přiznávala všechny.

  • vochom napsal:

   Byl by zdroj pro ten blabol, ze se v Chorvatsku zavedenim online uctenek zvedl vyber dani o tretinu? Protoze bud lzete vy nebo Eurostat.

  • KvB napsal:

   Mám pocit že se mluvilo že to co se vybralo z daní po zavedení eet nestačilo na provoz systému. Nezlobte se tady jsou v republice občas i lidi kteří umí sčítat.

 4. Jan Husa napsal:

  Pan Bábek má pravdu
  propaganda socialistů a komunistů je jednotná – OSVČ je parazit, kterého nemůžou ovládat.
  Jsem také živnostník s jedním zaměstnancem a platím normálně daně vč. sociálky a zdravotního pojištění několik tisíc měsíčně. Kolik platí státní zaměstnanec? Pár stokorun a to je normální při jejich platech? Jen mě prosím řekněte proč máme nevyrovnaný rozpočet, každý rok sekyra 100mld. Proč to máme platit, když na to vláda nemá. To žádná EET nevyřeší ani náhodou. Základ to všeho humbuku je v tom, že pan Babiš slíbil, že zlepší výběr DPH.
  Nejsnadnější cesta jak to dokázat je ta na nejslabší lidi nejmenší firmy, které za sebou nemají hejno právníků a tak se nemůžou bránit. Proč Babiš neřízne do podnikatelů jemu rovných? Tam by nějaký peníz utržil, ale také by skončil.
  Bohužel od nástupu této vlády se prakticky nic nevyřešilo, ale bohužel tato vláda rozdává jeden zákaz za druhým, osekává lidskou svobodu, takže směřujeme zpět za ohradu s ostnatým drátem.

  • Petr Homoláč napsal:

   Tenhle stát si prostě myslí, že když neumí hospodařit bez deficitu, je to vina živnostníků. Tenhle stát je v podstatě marxistický zmetek.

 5. krizak napsal:

  Stát, který zachází s penězi tak, jako tento stát český socialistický, nemá morální právo na ŽADNÉ daně. Každá na daních neodvedená koruna je korunou zachráněnou před nenasytnými chřtány státem vydržovaných parazitů, tedy politiků, úředníků, chronických nemakačenků, dotace pobírajících „podnikatelů“ apod.

  • Božena napsal:

   s tímhle názorem musí každý ,rozumem disponující člověk jedině souhlasit.

 6. Petr Homoláč napsal:

  Český stát po svém vzniku nejprve okradl v roce 1918 šlechtu. Všichni tleskali. V roce 1945 okradl 3 miliony Němců. Češi tleskali. V roce 1948 okradl všechny české podnikatele a živnostníky. Chudáci tleskali. V roce 1953 okradl měnovou reformou všechny co měli peníze. Lůza tleskala. Po roce 1989 to chvíli vypadalo nadějně, ale pak okradl český stát drobné akcionáře z kuponové privatizace – tzv. vytěsnění drobných akcionářů z dílny ODS, před 12 lety zavedl exekuční zákon z dílny ČSSD, kterým umožňuje zlodějům krást obrovské majetky za dluhy v řádu stokorun. Český stát je od samého začátku založen na zlodějinách a jako takový dnes dochází na dřeň, už není kde krást a tak se vládnoucí lůza v čele s bývalým prolhaným estébákem vrhá na ty ještě aktivní co se jsou schopni uživit svou prací a něco mají a je prohlašuje za podvodníky. Sliboval před volbami 100mld a dnes doslova buzeruje celý národ kvůli prý snad možná 10mld.
  Tento stát po 100 letech samostatnosti pomalu ale jistě z úrovně Německa a Rakouska klesá pod úroveň Slovenska, kdysi nejzaostalejší části Rakouska-Uherska.
  Od vzniku tzv. samostatného českého státu od samého začátku nelze asi už nic dobrého čekat a čím dříve tento stát neslavně skončí, tím dřív se lidem v českých zemích uleví a bude líp.
  Stávající obyvatelé české kotliny nemají na to vytvořit slušný stát ve kterém se slušným bude dobře žít. Český stát je a pravděpodobně vždy bude jakýsi paskvil.

 7. Havlová napsal:

  Odpověď Vochomovi – Nevím, co napsal eurostat a je mi to docela jedno. Já mám informaci přímo z jednoho konkrétního místa v Chorvatsku, od místních rodáků kam léta jezdím. Omlouvám se však za to, že jsem nespecifikovala, že o třetinu vyšší daně se vybraly v tomto lázeňském městě. Celorepublikově je to, samozřejmě jinak.

  • KvB napsal:

   Takže tady jste si potvrdila že v lázeňském městě celou dobu okrádali turisty a stát. A proč si myslíte že krade i zbytek Chorvatů.

 8. radek napsal:

  jedinej cíl je odstranit malou konkurenci a vše seberou řetězce a veliké firmy

 9. SuP napsal:

  Pane Bábek(u), nebuďte tak ujařmenej. Když si Babiš usmyslí, že budete mít pokladny s internetovou buzerací, nikdo Vás před tím nezachrání, protože si na to sežene většinu. Už ji má dnes docela dobře předzpracovanou, aby ho podpořila.
  A co můžeme dělat my, podvýživnostníci? Jsmeť kreativnější, protože jinak bychom těžko tak dlouho přežívali, dokážeme, že výběr daní pomocí této buzerace nevzroste. Nás to očistí od pomluvy, že jsme kradli a kdo bude mít z neschopnosti ostudu? He? Tak vidíte.-
  Hlavu vzhůru!

 10. Zvědavec napsal:

  Včera jsem se na chalupě dotkl hostinského. Má to jako vedlejšák, jinak chodí normálně do zaměstnání. S matkou řešili u výčepu čí je která účentka a kam se má napsat něčí pivo, pro který si někdo poslal kamaráda ze zahrádky. Nějak se účtenka nemohla najít a mě nenapadlo nic lepšího, než se pokusit o vtip a prohlásti: „On to ten Babiš s vámi myslí dobře, tohodle budete ušetřeni“. Hostinký okamžitě poporostl o 30 cm a prohlásil, že pokud to chceme mít v Praze, ať si to tak děláme, nám to tady stačí takhle.“ Asi jsem se stal jeho nepřítelem. Nedivím se, každých 14 dní se zabíjí prase, vepřové hody, maso z udírny atd. Nějaké daně a pod. se neřeší. Řada hostů jsou místní řemeslníci. Každý rok ve ztrátě, platí minimální zdravotní a sociální, pracuje se bez účtenek, z ruky do ruky. Práce mají stále dost, když od nich něco potřebujete brzy, nemáte šanci. Všichni jsou vyškoleni z dob komunizmu a podnikání berou jako melouch, z kterého se přeci daně neplatí. Tak to je a těch se to učitě dotkne.

  • Božena napsal:

   Určřitě jste z Prahy- Vaše odpověď tomu odpovídá.

 11. Havlová napsal:

  Odpověď KvB – Já si nic nepotvrzovala. Já jen nechápu ten humbuk kolem. Když jsme všichni poctiví, tak se přece nemáme čeho bát, ne? Nakonec – než vypisovat ručně účtenku, orazítkovat ji a podepisovat, je mnohem snadnější naťuknout to do tabletu a vytisknout. Napsala jsem jen svůj názor a zkušenost, že s tím nemají problém ani babky na trhu a že s tím nebudu mít problém ani já.
  Že město, kam léta jezdím dostalo mnohem víc peněz díky tomuto opatření a opravilo tak všechny (i zapadlé) silničky, zavedlo konečně kanalizaci po celém městě, atp., to je prostě pravda. Váš názor, že obchodníci okrádali turisty je zcela zcestný! Ale možná, že se mýlím, tak mi laskavě vysvětlete, v čem spočívalo okrádání turistů, když neodvedli daň jejich státu. Třeba budu mít za pár dní protiargument na jejich narážky na Čechy s nacpanými kufry paštik, jogurtů, vajíček atd.
  Spíš se přikláním k názoru, že naši politici dokáží jakoukoli výši vybraných daní bezúčelně rozfrcat, ne-li přímo rozkrást. Ale i to je jen naše vina.
  Protože my, všichni malí živnostníci jsme poctiví, k žádnému zvýšenému výběru daní v Čechách nedojde a konečně zaměstnanci přestanou tvrdit, že důchodce a nezaměstnané živí jen oni. A všichni se budeme mít rádi!

  • SuP napsal:

   „…. Protože my, všichni malí živnostníci jsme poctiví, k žádnému zvýšenému výběru daní v Čechách nedojde ….“

   Nedojde, ale lidi si myslet nepřestanou, že živnostníci kradou. Jen si začnou myslet, že zase našli nějakou kličku, jak se z toho vyzout ….
   to, že z objemu nevybraných daní činí živnostníci asi 10%, je buď nezajímá, nebo si pod tím nedovcedou nic představit …..

 12. Karel napsal:

  Radomile Bábeku, nesmysly píšete, ale máte na to právo. Nejlépe dokázal odklonit své peníze poslanec ODS Zbyněk Stanjura,
  Kdo by pochyboval o jeho majetku, když se nechává veřejně slyšet , že je nejzadluženější. To je naše stranická jednička „ Nejvíc dluží šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura“ http://ostrava.idnes.cz/krajsti-poslanci-dohromady-dluzi-20-milionu-nejvic-utraceli-novacci-1pn-/ostrava-zpravy.aspx?c=A110718_1620366_ostrava-zpravy_kol

 13. Havlová napsal:

  Také mne zajímalo, jestli si mí známí, kteří jsou všichni zaměstnanci, nemyslí dál, že obchodníci nadále EET nějak obcházejí, třeba dvěma pokladnami. Prý ne. Prý nikdo neví, kdo pro FÚ tajně pracuje a obdržené účtenky FÚ odesílá. Pokud by tam ony platby nenašli, obchodník by okamžitě skončil. Dokonce prý úředníci magistrátu oslovují i turisty.
  Pokud by to Babiš zavedl u nás opravdu úplně stejně, asi by ani naši zaměstnanci už nepochybovali. Vždyť nejde jen o živnostníky. Ještě se Vám nestalo v lékárně, že se ptali, jestli chcete účtenku? Mně se to stává pravidelně. Pravda, někde se neptají, ale také mi ji automaticky nedají. Tam daně hrají poněkud jinou písničku, že? A co takoví advokáti?

Přidávání komentářů není povoleno