Demonstrace na podporu Izraele na Staroměstském náměstí, 1. listopadu 2023 Foto: Anna Boháčová / MAFRA / Profimedia

Radkin Honzák: Dvě třetiny bližních jsou poslušné ovce. Populistům je nutno čelit

Napsal/a Přítomnost 27. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Už dávno v jedné Uhdeho hře říká jedna z nejzajímavějších postav, Starý Vrba: Nezáleží na tom, co vidíme, ale na tom, odkud to vidíme; pak se stane, že některé věci nevidíme. Nejsem si jistý přesností citátu, jsem si naprosto jistý jeho smyslem.

Léčil jsem kdysi pacientku, kterou kromě mě měl kdysi krátkou dobu v péči druhý nejvěhlasnější lékař 20. století, doktor Mengele.

Vybral si ji jednoho pozdního dubnového odpoledne v Terezíně, když tam s kamarádkami seděla o polední přestávce na kládách. Říkala mi, že se k Mengelemu tlačily, protože byl fešák a měl vždy vyblejskaný holínky, a pak šla fáma, že se u něj dobře najedí.

Vesničtí voříšci a čistá rasa

Jí bylo tenkrát šestnáct a bohudík se psal už rok 1945. Byla vybrána, vyšetřena a potom už neléčena. To byl mezi mnou a kolegou Mengelem drobný rozdíl, já jsem ji znal dlouhé roky a nakonec jsem ji ukolíbal (chodil jsem za ní domů na Vinohrady do Ruské ulice) až do smrti. Mám ji rád a vzpomínám na ni už skoro 50 let.


Text, jehož autorem je  psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog Radkin Honzák, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční.


Nesměl jsem tehdy nikam a ona mi přivezla z Německé spolkové republiky knihu, kterou bohužel musela poslat o dům dál, protože v důsledku averze z protektorátu jsem volil jiné jazyky než němčinu.

A paní N. mi tehdy řekla: „Pane doktore, já jsem větělá, še jste šid, ale nevěděla jsem, še jste blbej šit. Protoše jen blbej šit neumí německy.“

„Žid” je dnes už zase téměř nevhodné slovo pro obě strany zatím od nás vzdáleného Blízkovýchodního konfliktu, který se ale jako vlna antisemitismu přelévá do Evropy.

Moje rodina prošla Norimberskými zákony a já si nejsem jist, zda moje pacientka neměla pravdu; rozhodně mě však antisemitské postoje z racionálního pohledu přijdou nepochopitelné a z emocionálního urážející.

Dvě třetiny mých bližních jsou poslušné ovce. Chybou těch, kteří patří k elitám, je, že se jim nepodařilo vygenerovat osobnost, která by svým postojem dokázala čelit populistům.

My, obyvatelé střední, ano střední, ne východní, Evropy, jsme tak neuvěřitelná genetická směs, že vesničtí voříšci jsou proti nám „čistá rasa”. Vzpomínky na pokojné nažívání Čechů, Němců a Židů, které najdeme ještě v 30. letech minulého století nejen v Praze a dole na Moravě, ale i v Brně a Sudetech, byť nenaplněné příslibem autonomie, byly docela běžné, než Němce aktivizoval Hitler a Čechy jejich ubohost. Třeba Holanďané – také malý národ – se za „své” Židy postavili.

Chystáme ti šibeničku

Hybridní válka nepřátel demokracie je v plné síle, jejich sociální sítě nás přesvědčují o utrpení Palestinců, když stát Izrael začal konečně pořádně řešit svou bezpečnost.

Palestinci si zvolili Hamás a nechali všechny peníze (a bylo jich dost) věnovat na přípravu války směřující k likvidaci Izraele.

Vidím to, i kdybych byl Japonec. Jsem však Evropan a mám to blíž, vlny antisemitismu pamatuju. Jako psychiatr jsem placen i od toho, abych chápal lidskou blbost, nemusím být sociolog, abych si nedopočetl výsledky Milgramova experimentu promítnuté do našeho společenství.

Dvě třetiny mých bližních jsou poslušné ovce. Chybou těch, kteří patří k elitám, je, že se jim nepodařilo vygenerovat osobnost, která by svým postojem dokázala čelit populistům.

Masaryk se dokázal úspěšně postavit proti Rukopisům, dokázal se nahlas přes riziko – Masaryčku, Masaryčku, chystáme ti šibeničku – zastat židáka Hilznera, a to v dobách, kdy zdaleka neaspiroval na křeslo na Hradě.

Z demokratických stran proti postupujícímu úpadku morálky (zhouby společnosti) zatím nevystoupil nikdo, kdo by upoutal veřejnost. Jen Halík to neutáhne.

Heslo Je suis Charlie – jak rychle to uvadlo! Paní N. Kdysi neomylně určila, že jsem Žid. S hrdostí se k tomu hlásím. Není to dnes a zítra to nejlepší zařazení, ale vím, kam patřím.


Autor textu, Radkin Honzák, je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. Specializuje se na psychoterapii a je zastáncem psychosomatického přístupu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)