Rada ČT přijala 500 stránkovou stížnost na vysílání o Ukrajině. Zabývat se jí bude

Napsal/a Robert Břešťan 28. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Stížnost na Radu České televize dorazila ve středu 27. dubna poněkud neobvyklým způsobem – na paměťové flash-kartě uložené v obálce. Rada se jí bude zabývat. 

„Stížnost má potřebné náležitosti, není anonymní a Rada ČT se jí tedy bude muset zabývat,“ připustil pro HlídacíPes.org předseda Rady ČT Jan Bednář.

Jakkoli pod samotným textem rozsáhlé stížnosti není podepsán nikdo, stížnost podal svým jménem Petr Pražák z Hradce Králové. Na adrese uvedené v podání stížnosti se v Hradci Králové nachází obytný dům.

„Jestli tato osoba skutečně existuje, tím si nemůžeme být jisti, ale předpokládám, že podání bylo učiněno jménem skutečné osoby,“ říká Jan Bednář.

Odhadnout to, jak dlouho může vypořádání stížnosti trvat zatím odhadnout nedokáže. „Bude to asi trvat dlouho, tak rozsáhlá stížnost opravdu není obvyklá,“ dodává Bednář.

Stížnost zahrnuje rozbor zpravodajství za období dvou let: od 1. února 2014 do konce ledna tohoto roku.


Psali jsme:  Na Českou televizi míří stížnost o 500 stranách. Kvůli „nevyváženému vysílání“ o Ukrajině 

(pod odkazem též text stížnosti ke stažení) 


Autoři předkládají řadu konkrétních případů, v nichž se mělo zpravodajství ČT podle jejich přesvědčení dopustit nejrůznějších pochybení.

Například podle stěžovatelů:

  • ČT nepravdivě tvrdila, že přítomnost ruských vojsk na Krymu byla čímsi novým, nedovoleným a popíraným, přestože přítomnost trvá již od dob Kateřiny Veliké (tedy více než 200 let) a Krym  si vybojovalo Rusko a nikoli Ukrajina
  • ČT prý „průběžně nepravdivě tvrdila, že V. Putin popíral činnost nebo dokonce i přítomnost ruských vojsk na Krymu, přestože tvrzení nedoložila…
  • Borise Němcova ČT vykreslovala v pozitivním světle a absurdně ho označila za vůdce opozice, zatímco ostatní osoby byly vykreslovány spíše negativně atd.

Na závěr autoři Radě České televize doporučují, aby „písemně upozornila generálního ředitele na skutečnost, že ČT ve svém zpravodajství o ukrajinské krizi rozsáhlé porušovala povinnosti, které na ni klade zákon o ČT a Kodex ČT“.

Pokud prý generální ředitel nebude schopen či ochoten podniknout doporučené a případně i jiné kroky, „které jsou nezbytné k ukončení protizákonného jednání, měl by být odvolán”.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)