„Rusové potřebují povely. Putin zabránil tomu, aby se Rusko sesypalo“

Napsal/a Robert Břešťan 27. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS František Masopust má pro Rusko a prezidenta Vladimira Putina pochopení. Co naopak nechápe, je nálepkování a dělení na rusofily a ty druhé.

„Když dnes chcete někoho v Česku zlikvidovat, navlíknete na něj moskevskou kamizolu a označíte ho za agenta Kremlu,“ říká. A trvá na tom, že pokud by sankce proti Rusku pokračovaly a český vývoz do Ruska by se úplně zastavil, o práci by tu přišly desítky tisíc lidí.

Je pro nás skutečně Rusko obchodně tak zásadní?

Ty tři až čtyři procenta vývozu do Ruska v celkovém balíku exportu vypadají jako absolutně zanedbatelná veličina. Musíme ale brát v potaz, že v Česku jsou firmy, jejichž výrobní program je vázaný na ruské odběratele ze 30, 50 i více procent. Pro tyto firmy je to zásadní a přerušení této spolupráce by bylo likvidační. Druhá věc jsou reexporty. Tedy vývoz, který nejde přímo do Ruska, ale odchází přes Německo, přes Pobaltí. Pamatuji si třeba doby, kdy do Ruska nebylo oficiálně dováženo žádné české pivo, ale ve všech tamních supermarketech byla plzeň.

František Masopust

František Masopust

Máte odhad či představu, kolik českých firem je takto exportně závislých na Rusku?

Takový odhad nemáme, protože nikdo to takhle natvrdo neřekne. To jsou informace, který si každý hlídá. Ale jsou to desítky firem.

Zároveň ale říkáte, že dopadem protiruských sankcí jsou v Česku ohroženy desítky tisíc pracovních míst. To by znamenalo, že těch firem musí být násobně více…

To se nevylučuje. Vezměte si, že jedna firma má třeba 500 zaměstnanců a sníží výrobu o 20 %. To už je to stovka lidí. Dělali jsme sami, i ve spolupráci se Svazem průmyslu, průzkumy a ankety mezi našimi členy a partnery, zhruba mezi 400 firmami – jsou sice v odpovědích opatrné, ale ten náš odhad desítek tisíc pracovních míst je na místě.

To se ale bavíme o tom, že by vývoz do Ruska skončil úplně?

Ano, pokud bychom si v Rusku úplně zabouchli dveře.

Putin je lepší než chaos

Neměli bychom se ale pomalu smířit s tím, že Rusko prostě teď není perspektivní a z politických důvodů nebude, dokud tam bude Putin?

Měl jsme Rusko možnost zažít před Putinem, v době, kdy se rozpadalo. A tehdy jsem ho vnímal jako extrémní hrozbu pro Evropu a pro svět. Putin zabránil tomu, aby se Rusko sesypalo. Kdyby to nebyl on, musel by to vzít pevně do ruky někdo jiný. Ta země není vzhledem ke své rozloze a ke své historii na nic jiného zvyklá. Snaha exportovat naši demokracii do Ruska je chybná. Oni potřebují někoho, kdo jim bude dávat povely a kdo jim ukáže směr. Rusko přitom ví, že spolupráci s Evropou má ve vínku. Takže rozhodně to nestojí tak, že my s Ruskem ano, ale jedině bez Putina. Je lepší, když je v Rusku jeden člověk s jasnou vizí, než když se země rozsype na desítky krizových momentů.

Jaký je podle vás efekt sankcí proti Rusku?

Výsledek evropských sankcí proti Rusku vidím pouze ve finanční části. Faktem je, že přímý dopad na náš export se ještě příliš neprojevil, protože dobíhají kontrakty uzavřené před 1. srpnem loňského roku, na něž se sankce nevztahují. Průšvih je s novými kontrakty. Konkurence nespí nikdy a nikde. Pokud ruský odběratel potřebuje nějakou vyspělou technologii a nemůže ji dostat od nás, tak si ji sežene někde jinde ve světě a je mu jedno jestli od Korejce, Brazilce nebo Švýcara.

Čtyři tipy pro export

Jak hodnotíte roli EGAP a ČEB – měli by se pořád tolik angažovat v Rusku, i když tam mají nejvíce nedobytných pohledávek?

Ale vždyť kvůli tomu byly zřízené. Ty instituce byly založené kvůli tomu, aby pomáhaly s byznysem v případech, na něž si netroufnou komerční banky. Neříkám, že mají dávat každému a bez záruk na kdejaký nápad. Je třeba udělat vše pro to, aby na druhé straně stál platbyschopný partner. Ale říkat, tohle je rizikové prostředí, do toho nejdeme, to by bylo špatně. Jak EGAP, tak ČEB jsou extrémně potřebné a z pohledu exportérů, by mohly pomáhat ještě víc. Mají ale své limity a to by do nich stát musel nasypat další peníze.

Jaké země regionu SNS jsou vedle Ruska pro český export perspektivní?

Osobně jsem si oblíbil Ázerbájdžán, který generuje značné množství prostředků, jenž se dále investuje. Zajímavý je i Kazachstán a Bělorusko jako dobrý nástupní prostor do euroasijské unie. Ostatní země jsou už komplikovanější. Buď jsou malé, nebo hodně daleko, nebo tamní podmínky nejsou na takové úrovni, jaké by si náš exportér představoval.

Informace získávám přímo z Ruska

V poslední době se hodně mluví o ruské propagandě, o nevěrohodných, záměrně zkreslených informacích… Odkud čerpáte informace o Rusku vy?

Snažím se číst různé zdroje, domácí i zahraniční. Ale hlavně mluvím s lidmi, kteří do Ruska jezdí, s našimi podnikateli, které absolutně nemůžete podezřívat z nějakého rusofilství. Jsou to pragmatici. A pokud jde o propagandu, mám pocit, že dnes platí, že když chci někoho zlikvidovat, navlíknu na něj moskevskou kamizolu a označím ho za agenta Kremlu. Často je podstata těchhle sporů úplně někde jinde než ve vztahu k Rusku a hledal bych je i v domácí politice.

S tím trochu souvisí i debata o americkém konvoji… Jak ji vidíte vy?

Jediné, co mne na tom dráždí je to divadlo, které se kolem toho dělá. A dělá se z obou stran. Je to směšné.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)