Vladimir Putin a Kim Čong-un při loňském setkání v kosmodromu Vostočnyj. Nyní Putin Kimovi návštěvu oplácí. Foto: Profimedia

Putin na návštěvě u Kima. Diktátoři si k sobě našli cestu a umějí si pomoct

Napsal/a Robert Břešťan 19. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Portfolio zemí, kam se ruský prezident může bezpečně vydat, se po zahájení války proti Ukrajině výrazně zúžilo. Jedním z míst, kde mu zcela jistě nehrozí zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu v Haagu, je Severní Korea. Putin tam přijíždí po téměř čtvrtstoletí. I když s tamním diktátorem Kim Čong-unem na sebe tak trochu zbyli, umějí si vzájemně pomoci.

Naposledy Vladimir Putin navštívil KLDR v roce 2000. Tehdy by jistě sám nepředpokládal, jak moc služby tamního režimu bude jednou potřebovat.

Severní Korea nyní dodává Rusku zejména dělostřeleckou munici, ale i konvenční zbraně pro další vedení války proti Ukrajině.

Spolupráce mezi Ruskem a KLDR se prohlubuje i v dalších oblastech: ve vesmírném programu, vzájemném obchodu i v know-how, jak obcházet sankce. „Oni jsou pod sankcemi mnohem delší dobu a vyvinuli možnosti, jak je obcházet. Rusové se to od nich učí,“ podotýká politický geograf Michael Romancov. Rusko pomáhá KLDR i politicky.

„Severní Korea byla dlouhou dobu ten nejvýznamnější vyvrhel mezinárodního společenství. Když jste jako vyvrhel osamocený, vždycky se vám žije komplikovaně. Jakmile už jste dva, můžete začít kooperovat, tím spíše když je s vámi vyvrhelem Rusko – objektivně významná, silná mocnost. Všem těm, kteří měli až doteď problémy primárně se Spojenými státy, je teď vlastně líp, protože se můžou o Rusko opřít,“ dodává Romancov.

My a obchod se zbraněmi? Ne…

Putin se s Kimem potkává po pouhých devíti měsících. Severokorejský diktátor byl na návštěvě Ruska vloni v září; dorazil tradičně vlakem. Putinovi slíbil podporu a dodávky vojenského materiálu „v boji proti imperialismu“, Putin jemu naopak podporu vyslání severokorejských špionážních satelitů do vesmíru.

Aktuální Putinova návštěva jen podtrhuje to, jak nečekaný význam mají pro Rusko severokorejské dodávky vojenského materiálu a konvenčních zbraní, byť některé z nich jsou i půl století staré.

Moskva Pchjongjangu naopak může pomoct s dodávkou modernějších zbraňových systémů, energetických surovin, ale také běžného zboží a potravin, jichž se v KLDR dlouhodobě nedostává.

Oficiálně ovšem obě země vzájemný obchod se zbraněmi, který je v rozporu se sankcemi OSN, popírají.

KLDR je dlouhodobě objektem sankcí vyhlášených Radou bezpečnosti OSN (jíž je Rusko součástí) – zejména kvůli práci na vlastním jaderném programu a vývoji jaderných zbraní. Samo Rusko si ale se sankcemi hlavu neláme.

„Spolupráce mezi Ruskem a KLDR, která je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a sankčními režimy OSN, je znepokojující a Česko ji odsuzuje. Odsouzeníhodné je přitom především porušování rezolucí RB OSN ze strany Ruska jako jednoho ze stálých členů RB OSN,“ komentuje to za české ministerstvo zahraničí mluvčí Mariana Wernerová.

Bude v KLDR česká ambasáda?

Jak nedávno upozornil HlídacíPes.org, o tom, co se v Severní Koreji aktuálně děje, má EU jen zprostředkované informace. Všechny tamní ambasády, včetně české, se stáhly v době pandemie covidu, v roce 2021, a diplomaté se tam dosud nevrátili.

Do té doby mělo v KLDR své velvyslanectví jen osm zemí EU, nyní tam podle českého ministerstva zahraničí není z unijních zemí nikdo.

„MZV aktuálně zjišťuje společně s řadou evropských partnerů podmínky pro případné znovuotevření velvyslanectví v Pchjongjangu. V tuto chvíli ale nemáme dostatek informací, aby bylo možné hovořit o konkrétních termínech,“ reagovalo MZV na dotaz, jak aktuální jsou úvahy o obnovení českého diplomatického zastoupení v KLDR.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)