Pusťte na tiskové konference všechna média, vyzývají novináři vládu

Pusťte na tiskové konferenci všechna média, i ta, která jsou kritická k vládě. Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval ve středu Úřad vlády, aby nebránil svobodnému šíření informací, když například neakreditoval ani pro vzdálenou účast na tiskových konferencích internetový deník Forum 24.

„Považujeme za naprosto nepřijatelné, že vláda v této situaci ještě navíc omezuje okruh médií, s nimiž je ochotna komunikovat. Takovým omezením je selektivní přístup na tiskové konference vlády, který je poskytován jen některým vybraným zpravodajským médiím. Vzhledem k tomu, že tyto tiskové konference za současné situace probíhají prostřednictvím vzdálené komunikace, není žádný důvod odmítat přístup zpravodajským médiím, které o účast na tiskových konferencích vlády usilují,“ píše novinářská stavovská organizace v dopise, pod nímž je podepsán předseda správní rady české odnože Michal Klíma.


Celý text výzvy zveřejňujeme:

Mgr. Tünde Bartha

Pověřená řízením Úřadu vlády ČR

V Praze dne 14. 10. 2020

Vážená paní magistro,

obracíme se na Vás jménem Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu ve věci realizace ústavou zaručeného práva svobody slova a svobodného přístupu k informacím.

V době koronavirové krize a mimořádného stavu vyhlášeného vládou je mimořádně důležitá komunikace vládních opatření. To, že v tomto směru má vláda závažné problémy, je zcela zřejmé a není třeba to rozvádět. Považujeme proto za naprosto nepřijatelné, že vláda v této situaci ještě navíc omezuje okruh médií, s nimiž je ochotna komunikovat. Takovým omezením je selektivní přístup na tiskové konference vlády, který je poskytován jen některým vybraným zpravodajským médiím. Vzhledem k tomu, že tyto tiskové konference za současné situace probíhají prostřednictvím vzdálené komunikace, není žádný důvod odmítat přístup zpravodajským médiím, které o účast na tiskových konferencích vlády usilují. Zejména je to nepřijatelné, jedná-li se prokazatelně o média s vysokou sledovaností.

Internetový deník Forum 24 žádá opakovaně avšak bezvýsledně o akreditaci od března letošního roku. Vzhledem k tomu, že jde o médium převážně kritické k vládě, lze předpokládat, že důvodem odmítnutí je fakt, že se vláda obává otázek, které by mohla dostat. To je však nejen porušením ústavního práva na svobodné šíření informací, ale je to i politicky nepřijatelné, protože jde o diskriminaci jedné části občanů a voličů.

Žádáme Vás, vážená paní magistro, abyste zjednala nápravu a umožnila kladení dotazů a přístup na tiskové konference představitelů vlády zástupcům těch zpravodajských médií, které o to mají zájem.

Děkujeme a přejeme pevné zdraví,

Michal Klíma, předseda správní rady CZ IPI

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org