Roter Mann und weisse Frau (Skizze)

Psí uši: Vítejte v době nevědomé, dlouhé schodiště profesorky Válkové a živé obrazy Andreje Babiše

Napsal/a Robert Malecký 12. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Vítejte v zemi nevědomí. V zemi, kde pracovníci zahraničního obchodu nevěděli, co je výjezdní doložka. V zemi, kde šéfové firem žijících z dotací nevěděli, jaká jsou dotační pravidla pro malé a střední podniky. Nebo v zemi, kde mladé právničky nevěděly, kdo je komunistický zločinec Urválek, se kterým seděly v baráku a sepisovaly s ním knihy. Na jeden takový případ se dnes podíváme podrobněji.

  • Tahleta lidská práva jsou obtížná disciplína a každého jenom otravují. Zejména otravují bývalé komunisty, kteří se řízením osudu chtějí utrafikařit v lidskoprávních funkcích, když už byli z běžné exekutivy vypuzeni. Dochází pak k bizarním situacím, kdy je bývalá komunistka coby kandidátka na ombudsmanku usvědčena ze spolupráce s komunistickým vrahem, přičemž do funkce ji nominoval bývalý komunista v roli prezidenta a celou věc musí žehlit bývalý komunista a evidovaný agent coby předseda vlády. To by se jeden až divil, kde a v jakém roce vlastně žijeme.

Úvod článku z roku 1979, zdroj: Info.cz

Netroufáme si nikoho soudit, není to ostatně naše úloha. A tak necháme stranou dišputace, zda bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně Helena Válková věděla, kdo Urválek je (prý nevěděla) a zda věděla o zneužívání ochranného dohledu proti disidentům (prý nevěděla); byla ještě mladá. K těmto tvrzením necháme jen krátce promluvit osobu ve věcech nevědomí nejpovolanější.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Nás na věci dále zajímají hlavně řečnické figury, tvořící dramatický oblouk krásného divadelního kusu, který společně smíme žít.

„Já řeknu, že to odmítnu, a samozřejmě že on (prezident) může zase odmítnout to moje odmítnutí.“
(Helena Válková ve vysílání ČT, ceskenoviny.cz, 10. ledna)

Krásná představa. Prof. Válková odmítá nominaci na ombudsmanku, prezident ovšem odmítnutí nepřijímá, sněmovna ji volí do funkce – a už ji do Brna do úřadu vezou, tumáš, cos chtěla! Jenže to tak nebude, neboť věc zachránil Andrej Babiš. Jako obvykle paní profesorce vysvětlil, že funkci zastávat nechce.

„To je (Urválek) komunistický esesák, to je zrůda a bohužel ona (Válková) má smůlu, že měli ten společný článek. To se nedá obhájit.“
(Andrej Babiš ex machina, Aktuálně.cz, 11. ledna)

Padadampam. Ale věc ještě nekončí úplně. Je zcela zjevné, že nejde jen o funkci ombudsmanky, ale i o to, zda by Helena Válková ve světle nových zjištění měla zastávat funkci vládní zmocněnkyně PRO LIDSKÁ PRÁVA: neměla. A všimli si toho již i vládní politici.

„Považoval bych to za logické. Její odvolání by situaci zlepšilo.“
(Jan Hamáček ve vysílání ČT, iRozhlas.cz, 12. ledna)

Je samozřejmě jisté, že ještě nějakou dobu Válková ve funkci zůstane; tyto koaliční tanečky nikdy nebývají žádný kvapík. Čeká ji tedy zajímavá výzva, kterou jí adresoval advokát Lubomír Müller, jeden z těch, kteří se v době nesvobody statečně zastávali práv nespravedlivě stíhaných. Výzvu, kterou zveřejnil písničkář Jaroslav Hutka, uvádíme v celém znění.


Milí přátelé,
podle zákona č. 44/1973 Sb. byl za minulého režimu k trestu odnětí svobody někdy ukládán ještě ochranný dohled. Ten byl vykonáván po propuštění z výkonu trestu.
Později byli někteří takto odsouzení rehabilitováni, ale za šikanu a ponižování během ochranného dohledu žádnou kompenzaci dosud nedostali.
Proto jsem se dnes obrátil na vládní zmocněnkyni pro lidská práva prof. JUDr. Helenu Válkovou, CSc., aby se ve smyslu § 1 odst. 1 zákona o soudní rehabilitaci č. 119/1990 Sb., v platném znění, zasadila o „přiměřené hmotné odškodnění“ rehabilitovaných, kteří byli podrobeni ochrannému dohledu.
Zároveň s tím jsem podal konkrétní žádost ve prospěch 6 takových osob:

Petr Cibulka (1950)
Jan Friedel (1951)
Jiří Gruntorád (1952)
Miloslav Hrubý (1929)
Vlastimil Izák (1943)
Pavel Wonka (1953-1988)

Jak s návrhem paní zmocněnkyně naloží, není v mé moci.
S přáním všeho dobrého,

JUDr. Lubomír Müller, advokát


Jak s návrhem paní zmocněnkyně naloží, je skutečně především v její moci. Ale byla by to taková hezká tečka za tím naším případem.

  • Máme rádi živé obrazy. Pro jeden takový jsme se vydali na oficiální webové stránky Úřadu vlády, kde bylo vyvěšeno výběrové řízení na pozici ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Mezi kvalifikačními předpoklady mimo jiné najdeme:

A teď ten živý obraz: vybraný uchazeč se ujímá funkce a přináší předsedovi vlády čisté lustrační osvědčení. Předseda vlády si ho chvilku zálibně prohlíží a pak propuká ve čtvrthodinový nekontrolovatelný záchvat upřímného smíchu. Žijeme krásnou dobu.

Tak si ji společně užívejme, horší už to nebude. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)