Děkujeme, že utrácíte.

Psí uši: Úhel pohledu Aleny Schillerové a jak Jaromír Soukup naštval družinu Jaromíra Soukupa

Napsal/a Robert Malecký 5. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Děkujeme, že nám věříte a že u nás doma utrácíte peníze, řekl v novoročním projevu předseda vlády svému lidu. Sluší se na oplátku poděkovat i jeho vládě, že utrácí peníze, které jsme měli odložené na horší časy, čili je vlastně všechno v pořádku. Rozpočet jsme prožrali, státní rezervy taky, až přijde hlad, budeme jezdit dokola na okruhu Martiny Sáblíkové. Vítejte v Česku roku 2020.

  • Nejvyšší čeští ústavní činitelé, v pořadí druhý, třetí a čtvrtý, pronesli na Nový rok své novoroční projevy. Vzhledem k osobě prvního nejvyššího činitele nevíme, zda je na tomto dalším pořadí o co stát, ale chlapci to zjevně mají rádi a cítí se důležitě. Premiér Babiš mluvil a sliboval, předseda Senátu Kubera mluvil a k Vondráčkovi ještě dojdeme.

„Často slyšíte v médiích, že se ochlazuje světová ekonomika, že přijdou horší časy, že všechny ty plány nezvládneme. Pořád se tím někdo snaží strašit. Tak vám chci říct: Nebojte se. Nemáme se čeho bát. Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost.“
(z projevu předsedy vlády Andreje Babiše, 1. ledna)

Přesně tak, jsme skvělá země. Hned 2. ledna ráno jedna spadlá trolej v Praze ve Vršovicích zdecimovala železniční dopravu po celém Česku a části Moravy. Ale kdo by se zaobíral detaily, v nejhorším můžeme sednout do aut a vyrazit na dálnice. Minulý rok jich vláda zprovoznila celých 34 kilometrů a dalších 40 začala stavět. Bravo.

„Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila. (…) Za naší vlády právě stát převezme štafetu ekonomického růstu. A bude více investovat do lidí. Schválený rozpočet na letošní rok nadále počítá s růstem důchodů a platů. A tak to bude i v budoucnu.“
(Andrej Babiš, 1. ledna)

Povšimneme si slibu, že se o hospodářský růst nadále postará stát, nikoli tržní prostředí. Je to výhybka, která vlak České republiky veze ke korporativismu, v němž stát určuje priority a svěřuje je prověřeným korporacím v limitovaném počtu. Které to asi tak budou? ptáme se. Že by některé z těch, s nimiž předseda vlády nemá nic společného? Zajímavá je rovněž Babišova myšlenka, že kdyby přišla krize, stát natiskne peníze, dá je lidem, a ti je doma utratí. Geniální. Škoda, že ve 20. letech v Německu Babiš nešel kolem, mohl poradit.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • A teď hurá do praxe. Státní rozpočet skončil minulý rok ve schodku 28,5 miliardy korun. Jde o nejhorší výsledek za poslední čtyři roky a paní ministryně financí je na něj taky patřičně HRDÁ.

Alena Schillerová na Facebooku, 30. prosince

Po Novém roce pak na tiskové konferenci paní ministryně uvedla vše do správného kontextu.

„Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu.“
(Alena Schillerová, Aktuálně.cz, 3. ledna)

Je to hezký návod pro některé vypjatější rodinné situace. Miláčku, rozházel jsem všechny prachy a brzo nebudeme mít co žrát. JDE ALE O ÚHEL POHLEDU, praví manžel a manželka chápavě přikyvuje. Doporučujeme vyzkoušet zejména v případech, kdy toužíte po dlouhodobě tišší domácnosti. Funguje to, jen doporučujeme předem informovat rozvodového právníka.

  • Majitel televize Jaromíra Soukupa Jaromír Soukup má jak známo kolem sebe ekipu věrných podporovatelů Jaromíra Soukupa.

Jenže mít rád Pravdu Jaromíra Soukupa © má samozřejmě své meze. Podporovatelé Jaromíra Soukupa prostě nemají některé lidi rádi víc, než mají rádi Jaromíra.

Jaromír Soukup na facebooku Jaromíra Soukupa, 3. ledna

A pak promluvil hlas lidu.

Zlomek komentářů pod příspěvkem Jaromíra Soukupa.

Mluvou sociálních sítí se tomu, co Soukup utrpěl, říká shitstorm. V češtině lze přirovnat k situaci, kdy neopatrně odbrzdíte západku u Tatrovky hnoje. Hezká a poučná ukázka, jak to dopadne, když si populisti zahrávají s davem. Jednou jim i oni přestanou stačit.

  • A jak jsme slíbili, jsme u předsedy sněmovny Radka Vondráčka, tedy na konci. I on měl svůj projev a jeho ústa opouštěla slova. Což je zároveň zhruba vše, co je o situaci možné říct.

„Jsme stále ještě neusazenou demokracií.“
(z projevu Radka Vondráčka, 1. ledna)

Tak pravil předseda sněmovny zvolený za státně korporativistické hnutí, vystavěné na vůdcovském principu. Zástupce mu v parlamentu dělají vyslanci rasistů a komunistických vrahů. Tolik ke stavu české demokracie a jejího parlamentarismu.

  • Oblíbený obrázek na závěr. Babica českého politického marketingu radí: Když nemáte Photoshop, tak tam vražte Malování. A nezapomeňte vkusně nastavit průhlednost obrázku.

Klidnou mysl, pokud to ještě jde.

Follow @malecak

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)