Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lány, 20. března 2020
facebook Andreje Babiše,

Psí uši: Jak nám koronavirus strhnul roušky a odhalil srpy a kladiva v našich duších

PSÍ UŠI. Existuje zde jistá sdílená obava, jak to všechno skončí, až to skončí. Pro tyto rozumbrady máme dobrou zprávu tohoto znění: Může vám to být úplně jedno, všem nám hrábne daleko dřív. Podstatné kroky k tomu již byly dávno učiněny. Nyní k detailům.

 • Ústecký kraj má mnoho nesporných prvenství. Mezi rozkradenými ROPy nebo mafiánskými politickými vraždami se tak skvěle vyjímá fakt, že zde v jako prvním kraji od roku 2012 vládnou komunisté. Občas, když zafouká vítr, připomene nám to reliéf srpu a kladiva vyvedený do budovy sídla kraje, dříve Krajského výboru KSČ. Reliéf nezmizel, jen je dočasně překryt reklamním plakátem – podobně, jako je to s našimi dušemi.

Ústí nad Labem, 17. března dopoledne

Komunisté kraji samozřejmě vládnou, jak oni umějí.

Hezká sonda do duše úředníka. Ono je to s tou Hippokratovou přísahou samozřejmě trochu jinak. Lékaři ji neskládají, původní text přísahy je dávno přepsán do moderních textů, v českém zákoně má konkrétně tuto podobu:

Promotor: „… Slíbíte tedy: Především: že si budete vědomi poslání vzdělání a vědy pro společnost, že budete stále usilovat o společenský pokrok a šťastnou budoucnost lidstva, že své vědomosti a svou činnost zaměříte ku prospěchu všech lidí a své povinnosti budete konat řádně a svědomitě, že budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat. Dále: že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté a bez jakéhokoli provinění a že budete mít na zřeteli jen dobro člověka, že to, co uvidíte nebo uslyšíte při provádění svého povolání nebo vůbec v životě lidí, co by nemělo být zveřejněno, zachováte v tajnosti. Konečně: že vždy uchováte ve vděčné paměti Univerzitu Karlovu a její lékařskou fakultu, na níž dosáhnete titulu doktora všeobecné medicíny. Jste si dobře vědomi, k čemu se zavazujete a jste připraveni složit tento slavný slib na své dobré svědomí?“

Doktorandi: „Slibuji.“

Ano – pasáž o tom, že lékař nastoupí do první linie bez odpovídajících slibovaných ochranných pomůcek, a sám se tak vystaví riziku nákazy, v textu skutečně hledáte marně.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Mimochodem, ony zmíněné pomůcky zabavené ve skladu v Lovosicích, to byla rovněž pěkná ukázka. Začalo to bombasticky:

Novinky.cz, 17. března

Jak už to poslední dobou chodí, na takovém soustu se mediálně přiživil kdekdo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ano, stále je ministrem)…

… přidal se ministr vnitra Hamáček …

… no a dopadlo to jako vždycky.

Prohlášení ministra vnitra, iRozhlas.cz, 20. března

Poučení najdeme v lidových říkadlech, namátkou Dvakrát měř, jednou řež, případně Všechna sláva – polní tráva. Ale volání médií bývá silnější, tomu rozumíme.

 • Epidemii koronaviru ovšem provází i další pandemické neštěstí, pták Mozkodlabák. To takhle sedíte na hejtmanství v Olomouci, máte zavřenou Litovel a jiné věci k řešení, když tu náhle otevřeným oknem vletí do místnosti veliký pták a vyklove vám na mozku díru velikosti mozku.

Zde malý návod, jak se Mozkodlabákovi zcela poddat, když už je tady:

 1. Veršujte. Pokud možno ve zdrobnělinách. Lid to ocení.
 2. Používejte slova jako tykadla (lépe tykadélka) nebo prasečí ouška. Lid bude rád a zapomene na nebezpečí.
 3. Lid miluje zkratky. Vymyslete nějaké pěkné heslo, bude se vám hodit na plakáty. Třeba „Řídit epidemii jako soutěž.“ 
 • Zatímco Andrej Babiš neví, že by lidu chyběly roušky a že si je celý národ podomácku šije, jeho vláda se přece jen za jejich nedostatek omluvila. Vzal to na sebe kdovíproč ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Fajn. My jen připomeneme, že za selhání vlády při zajišťování základních potřeb veřejnosti existuje již přibližně od konce 18. století v systémech zvaných demokracie omluva jediná. Ne, nemyslíme zastřelení před nastoupenou jednotkou, říká se jí demise.

 • Chcete obrázek na závěr? Tady je. Přichází v kontextu následujícího vyjádření ministra vnitra Hamáčka:

„Já si troufnu říci, že pokud přistane Ruslan, tak jsme z nejhoršího venku.“
(Jan Hamáček o dodávce materiálu z Číny, Blesk Zprávy, 19. března)

My si zase troufneme říct, že až přistane Štefan, bude družstevníkům zase dobře. Štefan lidi spojuje.

Do té doby pámbu s námi. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

37 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Moc pekna ukazka zpupnosti. Jmena jsou plne zamenitelna – Bubenicek, Babis, Prymula, Vojtech, Hamacek. Tady se primo nabizi rceni – nechat na holickach. Myslim, ze az jednou budeme hodnotit dusledky tehle krize, tak jeden z nejhorsich bude – otresena duvera ve stat. 2) Je legracni sledovat pribehy kazde z tech lzi, ktera zaznela od nasich predstavitelu. Kazda ma svuj vyvoj. Doufam, ze az se budou blizit volby, tak to novinari pekne sepisou a znovu zopakujou. 3) No samozrejme – demise, ale poradny lync by byl lepsi i jako varovani pro celou tu sebranku a pristi lhare. 4) Aby se to opravdu stalo, muselo by dojit k poradnym demonstracim – nejen nejake „chvilkarske demo“. Ti „co tahnou za jeden provaz“ se asi nepridaji. Navic je ted zakazano shromazdovani nad 30 osob. Co by mohlo byt impulsem? Prvni mrtvy?

  • Viktor napsal:

   přesně, škoda, že ve vládě nejsou zastoupeny ODS, Piráti, TOP a ostatní strany demobloku. To bychom již dnes nestačili dělat ale i nakupovat rakve.

   • Miroslav Plát napsal:

    Nic nevíš o jejich obětavé práci v krajích tak blbě nežvaň. Andrej je možná tvůj spasitel, ale pro nás demokraty je to povl a ničitel demokratických hodnot

 2. nováček napsal:

  Kdyby v záhlaví článku nebylo datum 22.3.2020, tak bych si o Vás pane Malecký nemyslel všechno to, co si o Vás myslím dnes. Jsem přesvědčen, že se vlastní pílí dopídíte toho, co si o Vás tedy dnes myslím.

  • Robert Malecký napsal:

   A chcete taky vědět, co si myslím o tom, co si o mně myslíte, nebo si to necháme od cesty?

   • nováček napsal:

    Ano.

   • Vladimír napsal:

    Pane Melecký, ten postkomunismus je v některých lidech tak hluboce zaháčkován, že se ho do smrti nezbaví, což jistě platí i u tohoto nováčka a nejen jeho. V tom Ústeckém kraji jich budou desetitisíce, jinak by tam už 8 let neměli komunistické hejtmanství.

    • martin napsal:

     ono to je vylozene symbolicke, jak komunistickej hejtman znarodnil pomoc nekomu, kdo ji potreboval mnohem vic nez my.
     boze, jak ja se za nas stat stydim. vubec bych se nedivil, kdyby se v italii pote, az to vse skonci, objevily podobne napisy, jake nas kdysi vitaly v rakousku – „cesi nekradte nasi humanitarni pomoc“.
     je cim dal vic zemi, kde se na nas koukaji skrs prsty. pritom jsme po 1989 meli diky Vaclavu Havlovi tak naslapnuto …

     • josef napsal:

      Hejtman kraje to až tak neznárodnil. Bylo to „nalezeno“ na území kraje, kde on je hejtman a musel nějak v tu dobu rozhodnout, protože to nebylo nijak jinak identifikováno – čili ve „válečné době“ se to bralo jako konfiskace. Pokud by tato zásilka byla takto objevena v Praze, pak by musel zasáhnout i primátor Hřib – a i ten by to rozhodně nenechal spálit (například jen proto, že se jedná o zboží z Číny, ke které má on zásadní kontraafinitu..). A navíc nejprve to zabavil stát … A díky Václavu Havlovi jsme měli našlápnuto kam ? On nám nezajistil ani zrušení víz do USA, kde byl tak veleben a ctěn i třeba kvůli tomu, že zrušil československý zbrojní průmysl…

    • PavelN napsal:

     A co treba to, ze zlodejny ODS a spol lidi donutila k tomu, ze zvolili mensi zlo, tedy komunisty… nemuze to cast hadanky? Misto krypto komunistickych uvah se proste lidi nasrali…

     • Kostelecký Tom napsal:

      Komunisté jsou menší zlo ? Měl bys jen poznat na vlastní kůži, naivo.

    • nováček napsal:

     S tím postkomunismem máte pravdu, až na to že nevíte, co to označení znamená. jde o to co tady máme po listopadu 1989 – tak zvanou demokracii. Jen pro informaci, byl jsem od 15 let věku, StB sledovanou osobou po tom, co oba moji rodiče byli od roku 1949 vězněni aniž se kdy dozvěděli proč, když se pomine vlastnictví několika firem. Ani na žádnou vyšší školu než základní jsem nesměl, na rozdíl od třeba pana „Meleckého“. Na tato svá sdělení mám od Archivu bezpečnostních složek ověřené opisy, i originály různých represivních opatření tehdejších orgánů.
     To se Vám to teď „Vladimír“ na ty komunisty nadává, když je to IN a za komunisty označuje každý, kdo má jiný názor než Vy.

   • nováček napsal:

    Napsal jsem, pane Malecký, že chci vědět co si Vy myslíte o tom, co si o Vás myslím já a nemyslím si, že bychom si to měli nechat od cesty.

    • Robert Malecký napsal:

     Byla samozřejmě řečnická, nechcete. Malecký

     • nováček napsal:

      Naopak, chci vědět.
      A také bych se rád dozvěděl, co bylo závadné či nepřijatelné na mé odpvědi nicku „Vladimír“? Snad to, že jsem za svůj dlouhý život došel k názoru, že nic není jen špatné a nic není jen dobré. Nebo snad to, že téměř nesnáším, když lidé zcela tendečně popisují děje, které zažili jiní a oni je znají jen z doslechu, nebo ze čerstvě zmanipulovaného vyučování? Já Vám to znovu napíši celé : „Vladimír napsal:
      22.3.2020 (17:09)
      Pane Melecký, ten postkomunismus je v některých lidech tak hluboce zaháčkován, že se ho do smrti nezbaví, což jistě platí i u tohoto nováčka a nejen jeho. V tom Ústeckém kraji jich budou desetitisíce, jinak by tam už 8 let neměli komunistické hejtmanství.
      nováček napsal:
      Komentář čeká na schválení.
      22.3.2020 (20:00)
      S tím postkomunismem máte pravdu, až na to že nevíte, co to označení znamená. Jde o to co tady máme po listopadu 1989 – tak zvanou demokracii. Jen pro informaci, byl jsem od 15 let věku, StB sledovanou osobou po tom, co oba moji rodiče byli od roku 1949 vězněni aniž se kdy dozvěděli proč, když se pomine vlastnictví několika firem. Ani na žádnou vyšší školu než základní jsem nesměl, na rozdíl od třeba pana „Meleckého“. Na tato svá sdělení mám od Archivu bezpečnostních složek ověřené opisy, i originály různých represivních opatření tehdejších orgánů.
      To se Vám to teď „Vladimír“ na ty komunisty nadává, když je to IN a za komunisty označuje každý, kdo má jiný názor než Vy.“

   • Hmmm napsal:

    Tak to je opravdu nezaujatý komentář 🙂 Docela by mě zajímalo, jestli jste tu totalitu zažil, nebo to znáte jen ze školy (jako většina těch dnešních kritiků komunismu) Svádět na ně všechno zlo světa mi po těch letech připadá už opravdu trapné, Za pár let vymřou konečně všichni, takže by jste to už pomalu měli začít svádět na někoho jiného (raději nenapovídám,ale zas to bude všeobecně přijatelný nepřítel na SS) Aby bylo jasno, byl jsem za starého režimu docela velký odpůrce a měl spoustu problémů. Jak ve škole, tak třeba i s VB a největšími sviněmi PSVB. Ale tohle mi fakt připadá silně účelové kříšení dávno mrtvých záležitostí.

 3. Pavel Liška napsal:

  Mimochodem, nevíte, jak se roušky od čínských soudruhů z Qing Tian pro jejich druhy v Itálii objevili v Lovosicích? Inu…. cesty Páně a roušek jsou nevyzpytatelné.

  • danica napsal:

   Taky by mne zajímalo, obzvlášť , když je firma chtěla částečně odprodat.

   • Pavel Liška napsal:

    Tak na aktualne.cz byl o tom včera článek. Nějaký investigativec se tomu už věnuje. Výsledek je zatím takový, že prý ani Policie ČR , která to též vyšetřuje, zatím neví jak se ty roušky do Lovosic přesně dostaly.
    Jen , že v tom hraje roli nějaký čínský překupník a majitel logistické firmy, blízký k Hradu …, ale ten je v tom prý nevině a celé je to strašně zašmodrchané. Takže zabavení roušek, v nějakém skladu, ke kterým se de facto nikdo nehlásí, není podle mne za současné situace nějaká extra velká chyba .

 4. Václav Malý napsal:

  V současné době Itálii pomáhají nejvíce právě ty srpy a kladiva (Čína, Rusko), žluté hvězdy se zmůžou maximálně na kritiku kvůli omezení pohybu osob. Čekám kdy k nám dorazí plně naložený Boeing ze země hvězd a pruhů.

 5. Příspěvek k diskuzi napsal:

  Vážený pane redaktore nejsem příznivce této vlády, ale strany pravice ODS ODA KDU KDS TOP09 přesvědčily většinu (dle výsledků voleb),že jejich politika(či politikaření) je patrně horší a výhodná jen pro určité skupiny s absencí jakékoliv sebereflexe. A že není pouze Praha,ale i menší města obce vesnice i tam občané chtějí mít silnice,kulturu,školy, školky a slušně placenou práci.

 6. Martin napsal:

  Tak už vím proč Miroslav Kalousek zplodil nedávno ty naivní veršíky – byl to jasný útok Mozkodlabáka!

 7. vala napsal:

  Pane Vala,

  vložil jste sem komentář začínající:

  Co obnášela tak zvaná „TOTALITA“ ?, Všichni měli práci. • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny…

  Pokračuje delším výčtem domnělých výdobytků socialismu.

  Váš komentář byl identifikován jako řetězově šířená dezinformace, kterou jste sem překlopil, a jako takový byl odstraněn.

  Už to prosím nikdy nedělejte, díky.

  Malecký

  • nováček napsal:

   Já jsem celou tu dobu prožil se vším všudy (i s výslechy na StB a vězněním rodičů) a to, že všichni, tedy každý kdo chtěl, měl práci, není dezinformace.

  • Kostelecký Tom napsal:

   To nebylo, že všichni měli práci, to byl návrat před dekrety císařovny Marie Terezie, která zrušila robotu. Socialismus nebyla politika, ale zločinecká akce . Každý kapitalismus je sociálnější a solidárnější než jakýkoli socialismus.

 8. Václav Malý napsal:

  V současné době Itálii pomáhají nejvíce právě ty srpy a kladiva (Čína, Rusko), evropské žluté hvězdy se zmůžou maximálně na kritiku kvůli omezení pohybu osob. Čekám kdy k nám dorazí plně naložený Boeing ze země hvězd a pruhů.

  • Petr napsal:

   Napsal jste to stručně a výstižně , plný souhlas. Všichni se zatím obracejí na Čínskou nebo-li Českou cestu . Bílé hvězdy a pruhy ani ty žluté nějak přestaly fungovat.

   • Jarda napsal:

    Hergot, požádal snad někdo Spojené Státy o pomoc? Nikdo. Požádali jsme Čínu. Kdybychom ji nepožádali, nic by neposlali. Mimochodem požádal ji ministr vnitra. Ministr zdravotnictví to asi neumí.

  • Martin23 napsal:

   Západ strašlivě padne na ústa.
   To co dnes řekl ředitel Institutu pro biologickou bezpečnost v německém Halle Alexander Kekulé. „V Evropě se někdy v některých zemích snažíme tak nějak okopírovat ten čínský model, protože všichni vidí, že ve Wu-chanu a dalších částech Číny byla protiepidemická opatření velmi úspěšná, musíme ale myslet na to, že jsme součástí demokratických vlád, demokratických zemí. Naše vlády a naši lidé pracují jinak, proto nedoporučuju kopírovat něco, co fungovalo v Číně“, ukazuje vše v plné nahotě.
   Reagoval tak mimo jiné na to, proč Němci nenosí roušky.

 9. Roman Ziegler napsal:

  Vážený pane Malecký, článek sám o sobě je ukázkou toho, že nejlépe jde okopávání a kritizování. Prosím, napište tedy, která země v Evropě postupuje lépe. Jak je možné, že v Itálii, Španělsku, Německu, Velké Británii je stav mnohem horší, když nemají Babiše, Hamáčka a já nevím koho. Ano, všichni zde, na Forum24 a v Reflexu víte, že máme nejhorší vládu, nejhorší opatření a vše je špatně. Baví vás jen kritizovat, nadávat. Víte, že se tím děsně znevěrohodňujete. Kdybyste napsali: „Toto je dobře, toto je špatně…“, pak se dá vidět, že je snaha být objektivní. Takto je to o něčem jiném. Je mi to líto. Také nesouhlasím se vším a ne všechno se mi líbí. Ale to neznamená, že budu jen nadávat a kritizovat.

 10. FFP3 napsal:

  Rozkliknete si prosim obrazek na ktery vede odkaz na plnou velikost. JO, VIDITE DOBRE. FFP3 navic made in Italy. Kdybych se k tomu mel dal vyjadrit, tak me asi zavrou : https://www.novinky.cz/domaci/clanek/do-ceska-dorazil-naklad-respiratoru-a-rousek-40317590

  Podobnou fotku jsem zaregistroval i s Buresem, ale uz ji zrejme stahli. Tak si to nezapomente ulozit, nez stahnou i tuhle.

 11. Volný1 napsal:

  Tento článek je pěkná slátanina. Zkuste se také podívat do Itálie, Německa, Španělska, jak pozdě dělají opatření, která tady máme už dva týdny. Jak tam budou hodnotit obyvatelé své vlády. Proč nezmíníte manažery velkých nemocnic, kteří v zájmu úspor seškrtali zásoby ochranných pomůcek. Proč nevzpomenete privatizace nemocnic za minulých vlád různým vykukům, kteří si v nich vybudovali plastiky a jiné lukrativní činnosti. Kdo zrušil nemocniční lůžka. Proč se nepodivujete nad tím, že praktici a zubaři křičí, že nemají roušky, když jsou to soukromníci a mají si je zajistit sami. Tesař také nechce po vládě hřebíky. S čím a jakým řešením přišla opozice, kromě kritiky a plivání. Vždyť ani nejsou schopni se sejít a dát nějaký návrh. Jen snad dva právníci, kteří chtějí žalovat vládu za porušování lidských práv. To by museli zažalovat i ostatní vlády v Evropě. Takové nesmysly řeší opozice. Vy tady máváte srpy a kladivy, ale kromě pár vašich příznivců vám na to lidi kašlou. Ti chtějí hlavně přežít a kroky vlády respektují.

  • Miroslav Plát napsal:

   Kroky vlády musíte respektovat, je to dáno zákonem. Otázka zní, jak se to všechno bude vyvíjet dále. Až začne kolabovat zdravotnictví tak nás možná napadne, že už tady dávno měla více pracovat armáda i se svými polními nemocnicemi. Nemyslím si, že se tomu všemu vyhneme, jen to možná oddálíme…
   Otázka zní, co je lepší ?

 12. Weber napsal:

  To by jeden neřekl, jaký se tu semlel lítý boj diskutérů s autorem článku R.M. na základě nedělních Psích uší, dnes koncipovaných jako koláž povedených, či nepovedených kousků naší krizové politické reprezentace, kteří dřou jako koně ( sakra, kde jsem to již slyšel?). Myslím, pánové, že je třeba ubrat páru, autor čerpá z faktů a jeho styl tvorby je obvyklý, tak co! Asi se necítí být submisivní k dnešním hrdinům politiky ( kteří nemají čas spát, ani snít) a kdyby věděl před vydáním článku, že budeme mít svého prvního umrlého, tak by určitě napsal vše jinak. To si myslím, hlavně poděkujme hrdinnému čínskému lidu, že již nemusíme šít roušky, Doufám, že se podělí i o rýži, zanedlouho ji budeme potřebovat větší množství.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To by jeden neřkl, jak moc lidé nesnáší najednou autory článků, kteří za každou cenu kritizují vládu, ať se děje cokoliv. Kdepak máte v nedělních Psích uších něco objektivního, Weber?
   Psí uši Roberta Maleckého jsem vždy rád četl a většinou je chválil, ale tentokrát se k článku raději nevyjadřuji. Jsem hodně zklamán tou neobjektivností.

 13. Svoboda? Kde je... napsal:

  Bojím se že, zase hrozí diktatura ve „jménu dobra nás všech“ . Ztráta svod pod rouškou čehokoliv je neskutečně blízko.

 14. Dušan napsal:

  „Kdo ovládá Čechy, je pánem Evropy“.
  Otto von Bismarck

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko