Lány, 20. března 2020

Psí uši: Jak nám koronavirus strhnul roušky a odhalil srpy a kladiva v našich duších

Napsal/a Robert Malecký 22. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Existuje zde jistá sdílená obava, jak to všechno skončí, až to skončí. Pro tyto rozumbrady máme dobrou zprávu tohoto znění: Může vám to být úplně jedno, všem nám hrábne daleko dřív. Podstatné kroky k tomu již byly dávno učiněny. Nyní k detailům.

  • Ústecký kraj má mnoho nesporných prvenství. Mezi rozkradenými ROPy nebo mafiánskými politickými vraždami se tak skvěle vyjímá fakt, že zde v jako prvním kraji od roku 2012 vládnou komunisté. Občas, když zafouká vítr, připomene nám to reliéf srpu a kladiva vyvedený do budovy sídla kraje, dříve Krajského výboru KSČ. Reliéf nezmizel, jen je dočasně překryt reklamním plakátem – podobně, jako je to s našimi dušemi.

Ústí nad Labem, 17. března dopoledne

Komunisté kraji samozřejmě vládnou, jak oni umějí.

Hezká sonda do duše úředníka. Ono je to s tou Hippokratovou přísahou samozřejmě trochu jinak. Lékaři ji neskládají, původní text přísahy je dávno přepsán do moderních textů, v českém zákoně má konkrétně tuto podobu:

Promotor: „… Slíbíte tedy: Především: že si budete vědomi poslání vzdělání a vědy pro společnost, že budete stále usilovat o společenský pokrok a šťastnou budoucnost lidstva, že své vědomosti a svou činnost zaměříte ku prospěchu všech lidí a své povinnosti budete konat řádně a svědomitě, že budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat. Dále: že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté a bez jakéhokoli provinění a že budete mít na zřeteli jen dobro člověka, že to, co uvidíte nebo uslyšíte při provádění svého povolání nebo vůbec v životě lidí, co by nemělo být zveřejněno, zachováte v tajnosti. Konečně: že vždy uchováte ve vděčné paměti Univerzitu Karlovu a její lékařskou fakultu, na níž dosáhnete titulu doktora všeobecné medicíny. Jste si dobře vědomi, k čemu se zavazujete a jste připraveni složit tento slavný slib na své dobré svědomí?“

Doktorandi: „Slibuji.“

Ano – pasáž o tom, že lékař nastoupí do první linie bez odpovídajících slibovaných ochranných pomůcek, a sám se tak vystaví riziku nákazy, v textu skutečně hledáte marně.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Mimochodem, ony zmíněné pomůcky zabavené ve skladu v Lovosicích, to byla rovněž pěkná ukázka. Začalo to bombasticky:

Novinky.cz, 17. března

Jak už to poslední dobou chodí, na takovém soustu se mediálně přiživil kdekdo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ano, stále je ministrem)…

https://twitter.com/adamvojtechano/status/1240039652683382792

… přidal se ministr vnitra Hamáček …

… no a dopadlo to jako vždycky.

Prohlášení ministra vnitra, iRozhlas.cz, 20. března

Poučení najdeme v lidových říkadlech, namátkou Dvakrát měř, jednou řež, případně Všechna sláva – polní tráva. Ale volání médií bývá silnější, tomu rozumíme.

  • Epidemii koronaviru ovšem provází i další pandemické neštěstí, pták Mozkodlabák. To takhle sedíte na hejtmanství v Olomouci, máte zavřenou Litovel a jiné věci k řešení, když tu náhle otevřeným oknem vletí do místnosti veliký pták a vyklove vám na mozku díru velikosti mozku.

Zde malý návod, jak se Mozkodlabákovi zcela poddat, když už je tady:

  1. Veršujte. Pokud možno ve zdrobnělinách. Lid to ocení.
  2. Používejte slova jako tykadla (lépe tykadélka) nebo prasečí ouška. Lid bude rád a zapomene na nebezpečí.
  3. Lid miluje zkratky. Vymyslete nějaké pěkné heslo, bude se vám hodit na plakáty. Třeba „Řídit epidemii jako soutěž.“ 
  • Zatímco Andrej Babiš neví, že by lidu chyběly roušky a že si je celý národ podomácku šije, jeho vláda se přece jen za jejich nedostatek omluvila. Vzal to na sebe kdovíproč ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Fajn. My jen připomeneme, že za selhání vlády při zajišťování základních potřeb veřejnosti existuje již přibližně od konce 18. století v systémech zvaných demokracie omluva jediná. Ne, nemyslíme zastřelení před nastoupenou jednotkou, říká se jí demise.

  • Chcete obrázek na závěr? Tady je. Přichází v kontextu následujícího vyjádření ministra vnitra Hamáčka:

„Já si troufnu říci, že pokud přistane Ruslan, tak jsme z nejhoršího venku.“
(Jan Hamáček o dodávce materiálu z Číny, Blesk Zprávy, 19. března)

My si zase troufneme říct, že až přistane Štefan, bude družstevníkům zase dobře. Štefan lidi spojuje.

Do té doby pámbu s námi. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)