Psí týden: Perný týden Andreje Babiše, jak nakupoval a prodával Marek Dalík a nezvaný host Miloš Zeman

Napsal/a Ondřej Neumann 12. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministra financí Andreje Babiše dostihla minulost v podobě jeho chlouby – farmy Čapí hnízdo. Průšvih to je „bruselského rozměru“. Babiš mlží, nezávislé mediální projekty včetně HlídacíPes.org ho usvědčují ze lží (pardon – účelových tvrzení). Uvidíme, čím se Babišův vyhlášený PR tým pokusí kauzu přebít… 

 • Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se snaží tvářit, že se ho vyšetřování Čapího hnízda vlastně netýká. Právník Aleš Rozehnal pátral ve veřejných listinách a pro HlídacíPes.org rozkryl pozadí podezřelých transakcí souvisejících se snahou získat evropskou dotaci ve výši 54 milionů korun. Eliška Hradilková Bártová pak sestavila graf znázorňující majetkovou strukturu firmy Čapí hnízdo a vztahy jednotlivých osob k Andreji Babišovi. Článek „Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo“ i grafická „pavučina byznysu“ se staly hitem sociálních sítí.

 

 • Babiš - police

  ©©

  Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má vydavateli Svobodného fóra Pavlu Šafrovi zaplatit 50 tisíc korun za to, že ho označil jako parchanta. Rozhodl o tom v úterý Okresní soud Praha-západ. Rozsudek není pravomocný. Andrej Babiš podle soudkyně zasáhl do Šafrovy cti a důstojnosti. Rozhodla, že je Babiš povinen zaplatit jako finanční satisfakci za svá dehonestující tvrzení částku 50 tisíc korun. Jako první jsme o verdiktu informovali v článku 50 tisíc za “parchanta”.

 

 

 • Nad Markem Dalíkem, kdysi klíčovým mužem bývalého premiéra Mirka Topolánka visí reálná hrozba pěti let ve vězení a 5 milionové pokuty.
  Dobový billboard

  Dobový billboard

  HlídacíPes.org se proto rozhodl zmapovat veškeré dostupné majetkové transakce někdejšího vlivného lobbisty. Ze shromážděných podkladů vychází najevo, že jediné dvě nemovitosti, které v uplynulých letech prodal, skončily u dvou tehdejších spolumajitelů brokerské firmy Wood & Company. Tato společnost měla za Topolánkovy vlády na starosti nákup akcií energetického gigantu ČEZ. Podrobnosti v materiálu „Nemovitosti expremiérova poradce Marka Dalíka skončily u lidí z významné brokerské firmy“. Eliška Hradilková Bártová připravila i detailní analýzu majetkový poměrů tohoto kdysi vlivného lobbisty. Co, kdy, a za kolik nakupoval tehdejší klíčový muž bývalého premiéra Mirka Topolánka, v době, kdy podle verdiktu soudu žádal o půlmiliardový úplatek v kauze Pandur? A jak se mu dařilo v období, kdy jeho hvězdná kariéra skončila? Práci na tématu podpořil Nadační fond proti korupci.

 

 • Češi jsou kritičtí k daňovým únikům u velkých firem, zejména u nadnárodních. U menších firem a zejména u jednotlivců jsou mnohem ochotnější obcházení daní tolerovat. Ukazuje to průzkum názorů veřejnosti na daně a daňové úniky jež pro analytické centrum Glopolis zpracovala společnost Median. Bezmála šedesát procent dotázaných je přesvědčeno, že k velkým daňovým únikům dochází v mezinárodních firmách, 48 % má za to, že daně unikají u velkých českých firem.

 

 

 • Tři roky prezidenta Zemana: oč méně je zván z ciziny, o to více jezdí po českých krajích, vypočítal šéfredaktor Robert Břešťan. Pokud nepočítáme výjezd na konferenci o sociální demokracii 21. století na Slovensko, český prezident byl na poslední zahraniční návštěvě vloni v říjnu. Od té doby nic. Ani ve čtvrtině tohoto roku není podle Hradu jasné, kam se prezident letos vydá. „Letošní plán se ještě dopracovává,“ sdělil na dotaz HlídacíPes.org v polovině února mluvčí Jiří Ovčáček. Ani o dva týdny později však nebylo jasněji…

 

 • Dopravní komunikace a koridory historicky reflektují zájmy mocenských struktur, které je stavěly či prosadily. V celosvětovém měřítku tak dnes většina globálních dálnic všeho druhu koresponduje se zájmy Spojených států. Jejich dominantní pozice nicméně eroduje a společně s tím – a také revolučními změnami v sektoru dopravy – se objevují alternativní cesty co, kam a jak dopravit. Podrobnosti diskutovali publicista a konzultant Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově univerzitě Michael Romancov. Nabízíme vám základní teze průběžně doplňované o expertní debatu.

 

 • Volby ve třech spolkových zemích: Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Würtembersku a Porýní-Falci budou prvním volebním testem kancléřky Angely Merkelové od začátku uprchlické krize. Ať už ale budou výsledky jakékoli, podle dlouholetého českého velvyslance Rudolfa Jindráka, žádný zásadní obrat v politice Angely Merkelové nepřinesou.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)