Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Miloš Zeman - prezident republiky,

Psí týden: Perný týden Andreje Babiše, jak nakupoval a prodával Marek Dalík a nezvaný host Miloš Zeman

Ministra financí Andreje Babiše dostihla minulost v podobě jeho chlouby – farmy Čapí hnízdo. Průšvih to je „bruselského rozměru“. Babiš mlží, nezávislé mediální projekty včetně HlídacíPes.org ho usvědčují ze lží (pardon – účelových tvrzení). Uvidíme, čím se Babišův vyhlášený PR tým pokusí kauzu přebít… 

 • Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se snaží tvářit, že se ho vyšetřování Čapího hnízda vlastně netýká. Právník Aleš Rozehnal pátral ve veřejných listinách a pro HlídacíPes.org rozkryl pozadí podezřelých transakcí souvisejících se snahou získat evropskou dotaci ve výši 54 milionů korun. Eliška Hradilková Bártová pak sestavila graf znázorňující majetkovou strukturu firmy Čapí hnízdo a vztahy jednotlivých osob k Andreji Babišovi. Článek „Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo“ i grafická „pavučina byznysu“ se staly hitem sociálních sítí.

 

 • Babiš - police

  ©©

  Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má vydavateli Svobodného fóra Pavlu Šafrovi zaplatit 50 tisíc korun za to, že ho označil jako parchanta. Rozhodl o tom v úterý Okresní soud Praha-západ. Rozsudek není pravomocný. Andrej Babiš podle soudkyně zasáhl do Šafrovy cti a důstojnosti. Rozhodla, že je Babiš povinen zaplatit jako finanční satisfakci za svá dehonestující tvrzení částku 50 tisíc korun. Jako první jsme o verdiktu informovali v článku 50 tisíc za “parchanta”.

 

 

 • Nad Markem Dalíkem, kdysi klíčovým mužem bývalého premiéra Mirka Topolánka visí reálná hrozba pěti let ve vězení a 5 milionové pokuty.
  Dobový billboard

  Dobový billboard

  HlídacíPes.org se proto rozhodl zmapovat veškeré dostupné majetkové transakce někdejšího vlivného lobbisty. Ze shromážděných podkladů vychází najevo, že jediné dvě nemovitosti, které v uplynulých letech prodal, skončily u dvou tehdejších spolumajitelů brokerské firmy Wood & Company. Tato společnost měla za Topolánkovy vlády na starosti nákup akcií energetického gigantu ČEZ. Podrobnosti v materiálu „Nemovitosti expremiérova poradce Marka Dalíka skončily u lidí z významné brokerské firmy“. Eliška Hradilková Bártová připravila i detailní analýzu majetkový poměrů tohoto kdysi vlivného lobbisty. Co, kdy, a za kolik nakupoval tehdejší klíčový muž bývalého premiéra Mirka Topolánka, v době, kdy podle verdiktu soudu žádal o půlmiliardový úplatek v kauze Pandur? A jak se mu dařilo v období, kdy jeho hvězdná kariéra skončila? Práci na tématu podpořil Nadační fond proti korupci.

 

 • Češi jsou kritičtí k daňovým únikům u velkých firem, zejména u nadnárodních. U menších firem a zejména u jednotlivců jsou mnohem ochotnější obcházení daní tolerovat. Ukazuje to průzkum názorů veřejnosti na daně a daňové úniky jež pro analytické centrum Glopolis zpracovala společnost Median. Bezmála šedesát procent dotázaných je přesvědčeno, že k velkým daňovým únikům dochází v mezinárodních firmách, 48 % má za to, že daně unikají u velkých českých firem.

 

 

 • Tři roky prezidenta Zemana: oč méně je zván z ciziny, o to více jezdí po českých krajích, vypočítal šéfredaktor Robert Břešťan. Pokud nepočítáme výjezd na konferenci o sociální demokracii 21. století na Slovensko, český prezident byl na poslední zahraniční návštěvě vloni v říjnu. Od té doby nic. Ani ve čtvrtině tohoto roku není podle Hradu jasné, kam se prezident letos vydá. „Letošní plán se ještě dopracovává,“ sdělil na dotaz HlídacíPes.org v polovině února mluvčí Jiří Ovčáček. Ani o dva týdny později však nebylo jasněji…

 

 • Dopravní komunikace a koridory historicky reflektují zájmy mocenských struktur, které je stavěly či prosadily. V celosvětovém měřítku tak dnes většina globálních dálnic všeho druhu koresponduje se zájmy Spojených států. Jejich dominantní pozice nicméně eroduje a společně s tím – a také revolučními změnami v sektoru dopravy – se objevují alternativní cesty co, kam a jak dopravit. Podrobnosti diskutovali publicista a konzultant Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově univerzitě Michael Romancov. Nabízíme vám základní teze průběžně doplňované o expertní debatu.

 

 • Volby ve třech spolkových zemích: Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Würtembersku a Porýní-Falci budou prvním volebním testem kancléřky Angely Merkelové od začátku uprchlické krize. Ať už ale budou výsledky jakékoli, podle dlouholetého českého velvyslance Rudolfa Jindráka, žádný zásadní obrat v politice Angely Merkelové nepřinesou.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno