Sázka na emoce vyšla. Volby na Slovensku z pohledu analýzy skupinové iracionality

Napsal/a Milan Petrák 8. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Na Slovensku ve víkendových volbách uspěla politická uskupení, která útočila především na emoce. V unikátním rozboru pro HlídacíPes.org to dokazuje publicista a analytik společnosti Bisnode Milan Petrák. 

Obvyklé průzkumy volebních preferencí ukazují, jak velkou má která politická strana šanci uspět ve volbách, ale nesdělují nic o tom, jak se bude v případě zdaru chovat. O tom se více dozvíme, pokud dokážeme strany rozdělit na umírněné a radikální.

O toto rozdělení jsem se pokusil s pomocí textové analýzy a za využití předpokladu, že radikální či extremistické strany budou mít větší sklon oslovovat emoce voličů (především strach a hněv) a budou tedy více využívat citově zabarvené výrazy.

Míru skupinové iracionality politických stran lze určit na základě výskytu výrazů z následujících sedmi kategorií:

 • 1. Agresivita (nenávist k jiným názorovým skupinám): výrazy jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
 • 2. Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům): svoboda, příroda, národ, spása atd.
 • 3. Dogmatismus: výrazy jako naprosto, rozhodně, všichni, každý atd.
 • 4. Zaštiťování se kolektivem: zájmeno my v 1. pádu.
 • 5. Ideologické myšlení: slova končící na -ismus, -ista, -istka.
 • 6. Dramatizace (přibarvování textu): boj, krev, smrt, strach atd.
 • 7. Posedlost symboly: symbol, vlajka, přísaha atd.

Analýze jsem podrobil polemické (tedy kritizující, varující či na kritiku reagující) texty z webů politických stran a z blogů hlavních představitelů z období od ledna 2015 do února 2016. Zajímal jsem se o všechny hlavní slovenské politické subjekty kromě nedávno vzniklého hnutí SME RODINA – Boris Kollár, které zatím publikovalo minimum textů. Za překlad slovníku výrazů patří mé poděkování Zuzaně Kozáčkové a za spolupráci při publikaci analýzy Milanu Seliakovi a společnosti Bisnode.

Hodnoty v tabulce udávají počet nalezených výrazů na 10 000 slov textu. Výsledný „koeficient iracionality“ je součtem hodnot jednotlivých sedmi kategorií.

Předvolebním Slovenskem hýbala dvě zásadní domácí témata: korupční kauza kolem firmy Váhostav a avizovaný odchod zdravotních sester. Opoziční strany využily těchto kauz k útokům na vládu, zatímco vládní SMER se soustředil na boj s kritickými médii. To se projevilo v nárůstu verbální agresivity u většiny stran (ve srovnání s předchozí analýzou z listopadu 2014) a naopak poklesu u kategorie „Prodej iluzí“. Odlišnou strategii zvolily strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a Slovenská národná strana (SNS). Ty se o korupci a stav zdravotnictví příliš nezajímaly a za hlavní téma si zvolily imigrantskou krizi. Tyto dvě strany na rozdíl od ostatních odkazy na „vyšší“ hodnoty nešetřily a jejich texty se tak hemží výrazy jako „národ“, „tradice“, „pravda“ atd.

 

SK 2016 tab

Zdroj: Bisnode

Zdroj: Bisnode

Podobně jako v ČR, i na Slovensku dosáhly největších hodnot iracionality strany vyhraňující se proti EU, konkrétně ĽSNS, SNS a Sľoboda a Solidarita (SaS). Výjimkou je proevropská SDKÚ-DS – kdysi druhá nejsilnější slovenská strana, která se tentokrát musela spokojit se žalostnými 0,26 % a která svou emocionalitu stupňovala, zatímco její preference strmě padaly.

Naopak nejpříznivější hodnoty koeficientu iracionality dosáhla na maďarskou menšinu zaměřená Most-Híd. Tato strana usiluje o dobré vztahy s majoritní společností a vyhýbá se proto vypjaté rétorice. Přesně uprostřed skončil středopravicový subjekt OBYČAJNÝ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO)

SK 2016 graf_

Zdroj: Bisnode

Zdroj: Bisnode

Ze srovnání pořadí skupinové iracionality s výsledky voleb je zřejmé, že útoky na emoce se vyplatily. Z pěti stran s nejvyšším koeficientem si čtyři oproti minulým volbám polepšily (nejvíce ĽSNS – o 6,46 %). Naopak čtyři strany s nízkým koeficientem splakaly nad výdělkem. Tři z nich si oproti volbám v roce 2012 pohoršily (z toho SMER o více než 16 %) a Sieť, která v té době neexistovala, zaznamenala horší výsledek, než kolik předpovídal i ten nejpesimističtější průzkum (odhady pro Sieť se pohybovaly v rozmezí 8-17 %).

Úspěch na emoce útočících stran je varující. Čtenáře může nicméně potěšit alespoň to, že se v textech stran příležitostně objevila i česká stopa. Např. Sľoboda a Solidarita na Slovensku představila původně český výraz „zlojed“.

Nejčastější výrazy:

 • MOST-HÍD – cynický, neschopnosť, populizmus, rozumný, spravodlivosť
 • Sieť – brutálny, papaláš, smiešny, dôvera, poriadok, solidarita
 • KDH – arogancia, populizmus, škandál, dôstojnosť, odvaha, rozvoj
 • SMER-SD – klamstvá, manipulácia, tendenčny, korektny, objektívny
 • OĽANO – nepriateľ, neschopnosť, podvodník,útok, poctivo, životne prostredie, rozvoj
 • SaS – eurohujer, idioti, klamstva, kradnúť, rozkrádanie, demokracia, slušný, spravodlivosť
 • SDKÚ-DS – falošný, hanba, kradnúť, škandál, bohatstvo, poriadok, rozvoj
 • SNS – hanba, manipulácia, neschopnosť, hrdosť, identita, národ, tradície
 • ĽSNS – hanbiť sa, mafia, naivný, skorumpovaný, pod zámienkou, pravda, slušný

Přečtěte si též:

Volby na Slovensku v datech: Interaktivní mapy, grafy, možné koalice…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)