Dalíkův byt na Hradčanech získala nakonec darem spolumajitelka firmy Wood & Company

Podezřelá transakce? Nemovitosti expremiérova poradce Marka Dalíka skončily u lidí z významné brokerské firmy

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 7. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ: Nad Markem Dalíkem, kdysi klíčovým mužem bývalého premiéra Mirka Topolánka visí reálná hrozba pěti let ve vězení a 5 milionové pokuty. HlídacíPes.org se proto rozhodl zmapovat veškeré dostupné majetkové transakce někdejšího vlivného lobbisty. Ze shromážděných podkladů vychází najevo, že jediné dvě nemovitosti, které v uplynulých letech prodal, skončily u dvou tehdejších spolumajitelů brokerské firmy Wood & Company. Tato společnost měla za Topolánkovy vlády na starosti nákup akcií energetického gigantu ČEZ.

Jednačtyřicetiletý lobbista, přítel a bývalý poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, Marek Dalík si za svůj život pořídil – alespoň podle oficiálních záznamů – celkem šest nemovitostí v celkové hodnotě 54,1 milionů korun. Pouze dvě z nich prodal.

Podle zjištění HlídacíPes.org obě nemovitosti, kterých se zbavil záhy po odchodu Topolánka z čela ODS, připadly dvěma tehdejším spolumajitelům největšího středoevropského obchodníka s cennými papíry Wood & Company – Milanu Procházkovi a Andree Bartoňové (pozn.red.: dnes Ferancová Bartoňová).

Zatímco mezonetový apartmán ve Špindlerově Mlýně o rozloze 111,7 m2 se dvěma garážovými stáními prodal Dalík Procházkovi za 12,7 milionů korun na přímo, 124 metrový byt v Praze, v ulici Na Valech, doputoval k Bartoňové oklikou přes její matku žijící na Slovensku. Úspěšná makléřka jej získala darem.

Dar za 14,8 milionů

Jak zjistil HlídacíPes.org zmíněný pražský byt v roce 2010 koupila od Marka Dalíka za 14,8 milionů korun zcela neznámá tehdy 58letá Matilda Šochová žijící v panelákovém bytě v malém slovenském městě Námestovo.

Dalík si luxusní nemovitost na proti bytu rodiny Mirka Topolánka a na dohled od Pražského hradu koupil za 8,5 milionů v roce 2006, stejně jako expremiér. Na následné transakci tedy vydělal 6,3 milionů korun.

Dalík-pavouk-bez vazby Novák-Procházka

Realitní transakce Marka Dalíka. ©HlídacíPes.org

Zajímavý je ale krok, který následoval, poté, co Dalík byt prodal. Podle dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, paní Šochová po třech letech tentýž byt ještě s nebytovým prostorem věnovala úspěšné české podnikatelce Andree Bartoňové.

Byt získala darem v roce 2013 poté, co brokerskou firmu Wood &  Company opustila a za nezveřejněnou sumu prodala svůj čtvrtinový podíl. V darovací smlouvě na byt se uvádí, že je dcerou Slovenky Šochové, která od Dalíka byt koupila.

Bartoňová na otázky zaslané emailem nereagovala. Poté, co byl článek publikován, kontaktovala redakci s vysvětlením, že byt koupila pro svoji matku.

„Nechápu záměr dedukcí a je mi opravdu líto, že mé navýsost soukromé aktivity (pořízení bytu pro maminku s cílem mít ji co nejblíže mého bydliště, aby mi mohla pomoci s denní péčí o mé malé děti), má finanční situace, investiční záměry a vůbec rodinné záležitosti jsou ventilovány prostřednictvím médií,“ uvádí v emailu Ferancová Bartoňová. „Na pořízení zmiňovaného bytu není vůbec nic skandálního: byt jsme pořídili pro maminku, aby nám byla blízko. Našli jsme ho na webu a oslovili příslušnou realitní kancelář. Kromě vhodné lokality (Praha 6, u metra a blízko mého bydliště) byl ideální, protože byl zařízený, a tudíž ihned k nastěhování. Po třech letech užívání bytu se maminka odstěhovala zpět na Slovensko a byt na mne převedla. S panem Dalíkem se neznám a kromě této jednorázové koupě bytu s ním nemám ani pracovně, ani soukromě nic společného.“

Čistá náhoda

To její kolega, taktéž spolumajitel firmy Wood & Company Milan Procházka, koupil horský byt od Marka Dalíka přímo. Z kupní smlouvy, kterou má redakce k dispozici, vyplývá, že si mezonetový apartmán se dvěma parkovacími místy ve Špindlerově Mlýně, pořídil v roce 2010.

Procházkova mateřská firma patřila k největším obchodníkům na burze. A v roce 2007, kdy stál v čele vlády Mirek Topolánek, byla společně se společností Patria Finance pověřena valnou hromadou polostátního ČEZu realizací nákupu akcií tohoto energetického gigantu.

Kromě makléřského světa se Procházka v roce 2012 krátce zjevil také v mediálním světě, když od PPF koupil společnost Euronews vydávající týdeník Euro, a záhy nato jej převedl na vydavatelství Mladá Fronta a.s.

Podle vyjádření Procházky jde ale o pouhou náhodu, že jediné dvě nemovitosti, které Marek Dalík prodal, skončily právě u tehdejších spolumajitelů stejné brokerské firmy.

“Že má paní Bartoňová jeho (pozn. red.: Dalíkův) byt, o tom nevím,” reagoval Milan Procházka na otázky ohledně transakce. “A nevím, co v tom spatřujete podezřelého. Já jsem svoje peníze vydělal čistým způsobem, a jsem přesvědčen, že i paní Bartoňová, tak proč by si nemohla koupit byt?”

Ačkoliv podnikatel Procházka tvrdí, že nešlo o zkoordinovanou transakci, jak vyplývá ze zjištění HlídacíPes.org, k podpisu smluv na prodej obou Dalíkových nemovitostí – jak pražského bytu, tak horského apartmánu, došlo ve stejný den a u stejného notáře.

Srovnání podpisů Matildy Šochové: nahoře podpis z roku 2011 na dokumentu z města Námestovo. Dole podpis pod smlouvou na koupi bytu od Marka Dalíka v roce 2010. ©HlídacíPes.org

Srovnání podpisů Matildy Šochové: nahoře podpis z roku 2011 na dokumentu z města Námestovo. Dole podpis pod smlouvou na koupi bytu od Marka Dalíka v roce 2010. ©HlídacíPes.org

Podle Procházky je náhoda i to, že byt získal právě od Marka Dalíka. “Já pana Dalíka neznám, nikdy jsem s ním nedělal žádný byznys,“ říká. „Jezdím tam na lyže, je to krásná lokalita a jsou to krásné byty, proto jsem to koupil. Je to čistá náhoda.”

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka je ale jiného názoru. „Stejný notář, stejný den, a stejná společnost. Soudný člověk nemůže říci, že se jedná o náhodu,“ míní ředitel protikorupčního fondu. „Klíčovou otázkou zůstává, jakým způsobem M. Dalík nabyl prvotní finanční prostředky na nákup nemovitostí. To jsou ovšem otázky spíše pro policii a Finančně analytický útvar.“

Odlišné podpisy

Transakce s Dalíkovými nemovitostmi má ale ještě jednu záhadu – totiž podpis pod smlouvou na pražský byt.

Už při letmém pohledu na podpis pod smlouvou o převodu mezi Dalíkem a Matildou Šochovou a na signaturu téže paní pod kupní smlouvou, kterou uzavřela rok poté v místě svého bydliště, je evidentně zcela odlišný.

Proč tomu tak je, není jasné. Paní Šochovou se nepodařilo kontaktovat. “Je to obyčejná žena, nevím o tom, že by měla v Praze nějaké nemovitosti, jen víme, že má v Praze majetnou dceru,” reagovala na otázky úřednice města Námestovo.

Samotný Dalík na opakované žádosti o rozhovor, ve kterém by mohl pozadí zmíněných transakcí ozřejmit, nereagoval.

Článek vznikl za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)