Psí týden: Česká policie na balkánské cestě, Pelta v Amsterdamu a šaría v Evropě.

Napsal/a Ondřej Neumann 30. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Prázdniny jsou v půlce. Uteklo to jako vždycky hodně rychle. Na druhou stranu – ještě měsíc je před námi. Děti si užívají dnů bez písemek a zkoušení, rodiče pak odpočívají od svých dispečerských i taxikářských povinností. HlídacíPes.org  však byl jako vždy ve střehu. Aby vám nic podstatného neuteklo, přinášíme přehled článků publikovaných v končícím týdnu. 

 • Bývalý šéf kopřivnické Tatry Ronald Adams má dostat za nezákonné stíhání v ČR odškodné ve výši 435 tisíc korun. Obžaloba z údajného podplácení exministra obrany Martina Bartáka závažně zasáhla do jeho pověsti, konstatoval v polovině května Městský soud v Brně. Jak nyní HlídacíPes.org zjistil, rozsudek není pravomocný. Stát podal 13. července odvolání, uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. O věci tak bude rozhodovat Krajský soud v Brně. Tolik fakta. Robert Malecký se začetl do zdůvodnění rozsudku. Otevřel se mu příběh s řadou otázek. Ty nejdůležitější zní: Opravdu je v ČR možné, aby stát vláčel významného obchodníka po soudech zcela nezákonně, jen ze zvůle politika, policistů a státního zástupce? Bude za to někdo potrestán a přinucen zaplatit odškodné ze svého? Více v materiálů V Česku jako na Balkáně. Jak policie a státní zástupce zatočili s nepohodlným americkým obchodníkem.
 • Smrtka

  ©©

  A selhání policistů, žalobců podruhé. Odvolací soud pravomocně osvobodil zdravotní sestru z Rumburku, obžalovanou z vražd šesti pacientů v nemocnici tamní nemocnici. Trestní stíhání zdravotní sestry, kterou média titulovala „sestra Smrt“ trvalo dva roky a nějaký čas z této doby strávila ve vazbě. Zdálo by se, že příběh končí happyendem. Spravedlnost vyšla najevo a dotyčná je očištěna. Právník Aleš Rozehnal vás přesvědčí, že takto černobílé to rozhodně není: “Sestra Smrt” – pouze zdánlivý happyend.

 • „Máme hlášku, že kolem půlnoci by měl na letišti přistát Pelta s nějakými politiky. Prý jim zaplatil dvoudenní výlet na zápas do Amsterdamu,“ líčí zakladatelka Centra nezávislé investigace (dnes reportérka HlídacíPes.org) Eliška Hradilková Bártová vznik kauzy “politického zájezdu” organizovaného šéfem českého fotbalu. Ve hře byl nejen sport, ale i krajské dotace. Materiál Zákulisí korupce: Peltův politický zájezd do Amsterdamu vznikl v rámci projektu Informací proti korupci, na jehož realizaci se podílel i HlídacíPes.org.
 • Křesťanské hodnoty a křesťanská civilizace nebyly v převážně ateistické české společnosti tak často vzývány jako v posledních roce v souvislosti s uprchlickou krizí a varováními před islamizací Evropy. Povinností „hájit naše křesťanské hodnoty“ před islámem jsou plné internetové diskuse. Šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan se zajímal o to, zda se lidé v Česku ke křesťanství v poslední době obracejí i jinak než verbálně. výsledkem je článek Správní bílí Češi se hlásí ke křesťanským hodnotám. Ale jen v internetových diskusích.
 • Když si máte vybrat mezi dvěma možnostmi, které se částečně či zcela vylučují, máte dilema. Jít večer na pivo s kamarády, nebo být s rodinou doma? Na dovolenou k moři, nebo do hor? Dopsat to dnes hodně pozdě v noci, nebo si ráno přivstat? Dilema nás učí, že nemůžeme mít všechno. Je praktickou školou ekonomického myšlení, uvažování o vzácnosti a omezenosti všech zdrojů, včetně času. Za každou volbu platíme, za každou musíme něco obětovat, upozorňuje v článku Dilema, trilema a populismus viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
 • Vláda podpořila příliv dělníků z Ukrajiny. I jako alibi pro odmítání uprchlíků z jiných zemí. Firmy dlouho volaly po tom, aby vláda uvolnila vízovou politiku a umožnila přísun pracovních sil ze zahraničí. České firmy nejvíce stojí o Ukrajince či Vietnamce. Na středečním jednání kabinet – i přes odpor odborů – vyšel vstříc a rozšířil projekt zaměstnávání Ukrajinců o nízko a středně kvalifikované pracovníky. Pro vládu může být přijímání migrantů z Ukrajiny i argumentem, proč odmítat uprchlíky z dalších zemí…
 • Jurečka

  ©©

  Neodůvodnitelné administrativní zásahy do zemědělského podnikání či uplatnění principu kolektivní viny ve jménu účinnější ochrany půdy – i tak lze charakterizovat nejnovější návrh zpřísnění podmínek hospodaření na zemědělské půdě, který zpracovalo ministerstvo zemědělství. Stejně jako doposud uplatňované zásady pro zemědělské hospodaření přitom ani ty nově navrhované v řadě případů zlepšení stavu půdy a krajiny nepomohou, tvrdí v textu Jurečkovo zpřísnění ochrany půdy aneb Princip kolektivní viny v praxi agrární analytik Petr Havel.

 • K osobnosti Jana Masaryka vyšla celá řada publikací, text Jaromíra Smutného, někdejšího kancléře prezidenta Beneše, doplňuje dosud nepublikované osobní postřehy. Sepsal je v roce 1959 pod názvem „Poslední dny Jana Masaryka“. Autor v úvodu píše, že bez osvětlení osudů Jana Masaryka by historie únorových událostí v Československu v roce 1948 nebyla kompletní. Značný prostor nejprve věnoval charakteristice odlišnosti Masaryka od ostatních členů tehdejší vlády. Více v materiálu Smrt Jana Masaryka. Při pohřbu komunisti plakali, vzpomíná kancléř prezidenta Beneše.
 • Svoboda myšlenek, vyznání a víry je jedním ze základů demokratické společnosti. Právo šaría je ale v zásadním rozporu se základními demokratickými principy, píše v textu Šaría kontra evropské hodnoty v souvislosti s žalobou muslima na švédské město Helsingborg právník Aleš Rozehnal.
 • IMG_9265

  ©©

  Křížek na krku, kalašnikov v ruce, aneb když ženy válčí. Reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se po půl roce vrátily do míst zasažených tvrdými boji s Islámským státem na severu Sýrie a ve městě Kobaní. Z únorové cesty napsaly pokračování své úspěšné prvotiny “Islámskému státu na dostřel II.”  Kniha líčí dramatické zážitky i život obyčejných lidí na dosah fronty. Autorky také založily veřejnou sbírku SOS Kobaní na pomoc lidem ve válkou rozvráceném a totálně zničeném kurdském městě. S jejich svolením publikujeme vybrané pasáže knihy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)