Petr Bystroň na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra

Provokatér s citem pro kvalitní boty. Českou filharmonii už léta obouvá poslanec AfD Bystroň

Napsal/a Vojtěch Berger 7. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslanec Alternativy pro Německo Petr Bystroň je v Česku celkem známý. Na německá témata se ho pravidelně ptají alternativní i mainstreamová česká média, je přítelem exprezidenta Václava Klause a loni vystoupil jako host na ustavujícím sjezdu hnutí Trikolóra Klause mladšího. Spojení k Česku ale Bystroň udržuje i jako podnikatel – a to minimálně s jedním prominentním zákazníkem, Českou filharmonií.

„Ano, Českou filharmonii obouvá od roku 2012 stejná firma,“ potvrzuje PR manager České filharmonie Luděk Březina spolupráci s mnichovskou firmou Lendvay Petra Bystroně. Naposledy v roce 2018 si u ní filharmonici objednali 95 párů koncertní obuvi.

„Dodavatel Českou filharmonii oslovil s nabídkou, která splňovala nároky na kvalitu i cenu koncertní obuvi,“ popisuje okolnosti spolupráce s Bystroňovou firmou. Výběrové řízení prý neproběhlo, protože v daném případě nebylo ze zákona nutné.

Radikál s citem pro kůži

V Německu, kam za komunismu emigroval, má Petr Bystroň v posledních letech renomé radikála uvnitř AfD. Kvůli blízkosti k extremistům Bystroně sledovala i bavorská kontrarozvědka.

Než se stal v roce 2017 poslancem Spolkového sněmu, provozoval Bystroň reklamní agenturu. Když agenturu v roce 2004 převzala jiná firma, začal se Bystroň specializovat na obchod s kvalitní koženou obuví.

Poslanec Bystroň to ostatně zmiňuje i v sekci „povinně zveřejňované údaje“ na webu Bundestagu. V kolonce „profesní činnost před vstupem do parlamentu“ u něj stojí právě firma Lendvay a obor „Marketing, výroba a prodej bot“.

„Jestli Česká filharmonie něco není, tak nudná. Snažili jsme se proto přes všechnu klasiku vytvořit moderní a překvapivou botu,“ popisoval Bystroň pro MF Dnes první model bot ušitých pro Českou filharmonii v roce 2012.

Spokojení filharmonici

„Koncertní obuv se obměňuje přibližně jednou za šest let,“ říká za filharmoniky Luděk Březina. Právě po šesti letech, v listopadu 2018, podepsala Česká filharmonie s Petrem Bystroněm další smlouvu, tentokrát na dodávku 95 párů koncertní obuvi. Jeden pár bot pro filharmoniky vyšel na 2615 korun bez DPH.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Smlouva také obsahuje ustanovení, podle kterého má filharmonie po dobu pěti let právo objednat další páry obuvi stejného modelu za stejnou cenu, jaká je uvedená ve smlouvě.

„Česká filharmonie je s obuví spokojena a klauzuli využívá. Když přijde nový člen orchestru, obuv se pro něj objednává. Jedná se tedy o jednotky kusů, aby všichni filharmonici měli stejnou obuv,“ upřesňuje Luděk Březina.

Blízko extremistům

Tak jednoznačně kladné ohlasy však Petr Bystroň rozhodně nemá v německé politice. Když Bystroně nějakou dobu sledovala bavorská kontrarozvědka, bylo to poté, co vyjádřil podporu extremistickému hnutí tzv. identitářů.

Později vzbudila kritiku i jeho cesta za bílými farmáři v Jihoafrické republice spojovanými s rasistickými postoji. Bystroň si s nimi také společně zastřílel (HlídacíPes.org shrnul kontroverze kolem Petra Bystroně například ZDE).

V roce 2018 se německý poslanec zúčastnil schůzky prezidenta Miloše Zemana s exporadcem amerického prezidenta Trumpa Stevem Bannonem v Lánech.

Bystroň také býval pravidelným respondentem Kremlem financované televize Russia Today. Obhajoval zrušení protiruských ekonomických sankcí a odmítl například, že by prezidentské volby v Rusku poznamenaly jakékoli manipulace, jak tvrdili volební pozorovatelé z OBSE.

V rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda Bystroň na otázku o evropské budoucnosti odpověděl, že Evropská unie potřebuje „perestrojku“, že je Rusko neoddělitelnou částí Evropy a že AfD by Moskvu pozvala do „nové Evropské unie“ v budoucnu raději než třeba Turecko.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)