Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Foto: Profimedia
,

Protiruské sankce v Česku. Zmrazen je zatím majetek čečenského prezidenta Kadyrova

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov je jedním z těch, kteří se ve jménu Vladimira Putina angažují ve válce proti Ukrajině. Už od roku 2014 je také na sankčním seznamu Evropské unie a tak i České republiky. Podle dostupných informací je i nadále jedinou známou osobou ze sankčního seznamu, jejíž majetek je i v Česku, a byl proto obstaven a zmrazen.

Vojáci původem z Čečenska nasazení ve válce proti Ukrajině platí za obávané bojovníky, sám čečenský prezident Kadyrov se prezentuje jako nemilosrdný vůdce a spojenec ruského prezidenta Putina. Zároveň se ale netají svou láskou – ke koním. Právě jeho závodní koně byli ještě donedávna tím hlavním, co Česká republika muži, který je vysoko na evropském sankčním seznamu, v Česku mohla zabavit.

Vyhrát závod v Dubaji

Ještě před několika lety se celkem pět koní, dva chovní a tři závodní, z majetku Ramzana Kadyrova v ceně vyšších milionů dolarů, spokojeně páslo v areálu stáje v Krabčicích, na dohled od hory Říp, pár kilometrů od Roudnice nad Labem.

Snem Ramzana Kadyrova prý bylo vyhrát nejštědřeji dotovaný světový dostih v Dubaji, kde vítěz bere deset milionů dolarů. Jisté je, že s „českými“ koňmi se mu to určitě nepovede. Hřebci Aldar, Dashing Home a Aldzarb už v roce 2017, kdy o zabavených koních psal HlídacíPes.org poprvé, měli prý nejlepší koňský věk za sebou.

„Nejlepší roky má kůň ve třech, maximálně čtyřech letech. To je jako u fotbalistů, ti jsou také na vrcholu maximálně do třiceti let. Nebýt sankcí, mohli na tom být mnohem lépe,“ říkal už tehdy trenér koní Arslangirej Šavujev.

Jaký je dnes osud Kadyrovových koní, není jasné. Trenér Šavujev nyní na dotaz HlídacíPes.org odepsal, že „už zde žádné jeho koně nemáme“. Na doplňující otázku, zda koně byli převezeni jinam, či například zemřeli, již dále nereagoval. V databázi závodních koní nasazovaných na dostihy v Česku ale nefigurují.

Nekonkrétní je i Finanční analytický útvar, který na koně a jejich potenciální zisky z dostihů, coby majetek podléhající sankcím, dohlížel. Potvrzuje však, že majetek Kadyrova Česko nadále kontroluje.

„Z důvodu uložené povinnosti mlčenlivosti vám nemohu poskytnout podrobnější informaci, než že vzhledem k faktu, že fyzická osoba R. A. Kadyrov je stále uvedena na seznamu v příloze I nařízení (EU) č. 269/2014, tak vůči majetku evidovanému ve vlastnictví této osoby a nacházejícímu se ČR, se dosud uplatňují omezující opatření ve smyslu čl. 2 citovaného sankčního předpisu,“ odepsal odpovědný pracovník Finančního analytického útvaru. Jeho totožnost HlídacíPes.org zná, z bezpečnostních důvodů a s ohledem na aktuální události požádal o nezveřejnění svého jména.

Kroky ke zmrazení

Tuzemské úřady pátrají i po dalším případném českém majetku Rusů, na něž se sankce vztahují. „Finanční analytický úřad má nástroje k zadržování movitého i nemovitého majetku a finančních prostředků sankcionovaných osob a firem včetně blokace jejich bankovních účtů,“ říká v obecné rovině ministr financí Zbyněk Stanjura.

Aktuálně je na evropském sankčním seznamu celkem 718 občanů Ruska a Běloruska, obvykle vrcholných úředníků, poslanců a politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Česko podporuje i další rozšiřování seznamu osob a firem, jejichž majetek má být v rámci EU zmrazen. V Česku to může mít i další konkrétní výsledky.

„V současné době se již vyskytly první případy, kdy byl na území ČR identifikován majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce a FAÚ v současné době realizuje příslušné kroky k jeho zmrazení, ke kterým je dle sankčního zákona a přímo použitelných evropských předpisů, oprávněn,“ uvedl na dotaz HlídacíPes.org Finanční analytický útvar.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Lovechlav napsal:

  Tento „zmrazený “ majetek Čečenského prezidenta“ –
  by se neměl již nikdy „rozmrazit „,
  ale měl by mu být zabaven a měl by sloužit těm –

  kterým dnes Putinovi pomáhá vyhánět z Ukrajiny matky s jejich dětmi
  a prarodiči – kteří „díky “ jeho čečenské pomoci v agresivní Putinové válce –
  jsou bez svých domovů – kdy řada z nich nemá kam složit svou hlavu .

 2. Lovechlav napsal:

  Majetek čečenského prezidenta by neměl být zmrazen , ale dán do rukou Ukrajinských matek a jejich dětí – které utíkají ze svých domovů před lidmi jako je Čečenský a Ruský prezident , jenž vyvolávají krveprolití a spoušť na celé jejich domovině = Ukrajině

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost