Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
propaganda
Mirko Grisendi / Panthermedia / Profimedia, zdroj

Propaganda a dezinformace spojené s koronavirem jedou naplno. V Rusku i v Česku

Českým internetem v rámci řetězových mailů kolují na první pohled těžko uvěřitelné „informace“ o koronaviru, které přesto nacházejí své publikum. Svůj díl práce odvádějí různé tuzemské „alternativní servery“, řetězové maily a naplno jede i propaganda v Rusku.

„Vše nasvědčuje tomu, že virus byl do světa poslán kvůli vydělání nedozírných peněz na vakcíně,“ říká v podomácku natočeném videu s vážnou tváří český astrolog Antonín Baudyš.

„Urychlení globální krize je jedním ze smyslu té epidemie,“ dodává ke konci patnáctiminutové nahrávky z konce ledna. Tedy z doby, kdy koronavirus do Česka ještě nedoputoval. Video sám Baudyš sice později stáhl, je ale stále dostupné na jiné adrese na serveru YouTube a odkaz na něj koluje po Česku řetězovými maily.

Je to jedna z mnoha dezinformací, které se kolem epidemie, nyní již pandemie koronaviru vyrojily.

Spekulace kolem COVID-19

Dění na českých webech mapuje sdružení zaměřené na odhalování dezinformací v tuzemském kyberprostoru – Čeští elfové. Pohled do Ruska zprostředkovává komunikační tým Evropské unie EU StratCom.

„Ruské dezinformační operace tradičně využívají objektivní problémy a krize v cílových zemích k rozbíjení důvěry tamních občanů ve vlastní stát. Často k tomu využívají zcela protikladné konspirační narativy. Nejinak je tomu i v případě aktuální krize epidemie koronaviru COVID-19,“ konstatuje za České elfy Bohumil Kartous.

Hlavní dezinformační teze jsou podle analýzy Českých elfů tyto:

 • epidemie má údajně spojitost s potřebou elit na „přeformátování“ světa
 • prohnilá EU je úmyslně nečinná
 • obviňování vlády ČR, České televize a Českého rozhlasu z umělého vyvolávání paniky
 • spekulace o spojitosti epidemie COVID-19 s migrací
 • spekulace o spojitosti COVID-19 se zaváděním 5G sítí
 • spekulace o COVID-19 jako biologické zbrani vyvinuté na Západě
 • spekulace o šíření COVID-19 spojeneckými vojáky USA při jejich přesunech v rámci vojenských cvičení

„Je zřejmá časová následnost vzniku těchto dezinformačních narativů nejdříve v ruském informačním prostoru a jejich následné přelití do českého tradičními dezinformačními kanály,“ říká Kartous,

Nejde ale obvykle o pouhé „překlopení“ obsahu, jako spíše o ideové vedení, kdy jsou pak tyto příběhy inspirací pro „zaběhnuté“ české dezinformátory tradičně šířící prokremelský, protievropský a protidemokratický obsah.

Dezinformace ohledně koronaviru publikované v ruských zdrojích mají zpravidla jedno- až dvoutýdenní náskok oproti ČR.

Seznam webů mluví jasně

Od konce ledna koluje například po Česku řetězový mail o tom, jak byl už v roce 2003 lidský koronavirus izolován patentovým úřadem Spojených států a že americká vláda je tímto považována za objevitele (držitele patentu) pro možnost léčby bronchitidy (link na tato dezinformační videa do článku vkládat nebudeme, pozn, red.).

Od začátku února pak koluje další konspirační teorie o tom, že koronavirus je „cílenou pandemií způsobenou Američany“.

Oblíbené je i další šíření lednového článku Aeronetu s konspirační teorii, která USA a americké společnosti obviňuje z výroby a rozšíření viru.

Podobné teze se objevují průběžně v posledních měsících a týdnech na webech jako je Lajkit, Pravý prostor, Nová Republika, Vlastenecké noviny, NWOO, AC24, Zvědavec, Aeronet, Týdeník Občanské Právo, První zprávy, Svobodné noviny, Česko Aktuálně a Sputnik News.

Na konspirace, které do Česka z ruských zdrojů možná ještě doputují, upozorňuje ve svém pravidelném newsletteru komunikační tým Evropské unie EU StratCom.

Ruské zdroje dokáží propojit do jednoho tématu koronavirus i soud s obviněnými ze sestřelení letadla MH 17 nad Ukrajinou. Podle kremelské dezinformační scény jde v obou případech o příklad západního imperialismu a rusofobie.

Jde o dobrou ukázku principu dezinformace: adaptace předem daných závěrů na aktuální témata a vytváření alternativní reality.

Rusko jako oběť

Minulý týden začalo v Amsterdamu předběžné slyšení v kauze MH17. Obviněni ze sestřelení letadla smrti 298 lidí na palubě jsou tři Rusové, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Igor Girkin, a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Kremelská propaganda pracuje i s výklady, že letadlo sestřelila ukrajinská tajná služba pracující pod dohledem CIA nebo že na palubě letadla byly tři na dálku odpálené bomby.

Pro ruskou propagandu soud zapadá do výkladu zlovolného Západu a vykreslování Ruska coby oběti.

Nepřekvapí, že koronavirus je popisován jako „zbraň západního imperialismu“, americká biologická zbraň proti Číně a dalším zemím, nástroj západní informační války.

Podobně se lze v Rusku dozvědět, že západní vlády o koronaviru lžou a hrozbu ve spolupráci s mainstreamovými médii záměrně zveličují, případně, že z šíření viru obviňují Rusko.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Martin23 napsal:

  1. Poměr objemu, financí a prostoru mainstreamových médií a těch, co jim říkáte dezinformační, bych viděl tak 95 ku 5 na straně mainstreamu.
  To, že tady někoho děsí jiné a oponentní názory pramení spíše z vědomí, že část veřejnosti již mainstreamu nevěří.

  2. Jak se říká, jen hlupák nepochybuje.
  Za sebe říkám, že dnes jsme v takové informační nedostatečnosti ve vztahu ke koronaviru, že nikdo nemůže nic tvrdit ani vylučovat.

  Například těžko mě dnes bude někdo přesvědčovat, že migrace není plánovaný a organizovaný proces, když západní svět roky rozvracel země, odkud migranti přichází, financuje NGO pracující v zájmu migrantů a v zásadě na vyjímky, které kritizuje, migraci nebrání. Mám věřit něčemu jinému? Byl bych hlupák.

  3. Kde jsou naše tajné služby, když se nebudu zabývat tím, co dosud udělala EU a NATO ve vztahu k pandemii?
  Honí čínské a ruské špiony? Ale i pandemie může ohrozit a zásadně ohrožuje bezpečnost země? Nemají od ledna žádné výstupy?
  Naopak tady máme situaci, kdy je západ závislý na Číně a její produkci ochranných prostředků. Ano je to ta Čína, kterou weby jako Svobodné Forum, Echo, Respekt, Aktuálně Seznam a další považují za zlo a politiky, kteří tam jezdí označují skoro za vlastizrádce. A to není dezinformační?

  Víte, mám pocit, že něco děláte špatně.
  A přestože na téma koronavir nejsem schopný nic kategoricky tvrdit a přiznám to, jedno vím jistě. Až situace odezní, svět se změní možná ještě víc než to bylo po 11. září. A pro organizace jako EU či NATO to nebude moc pozitivní.

  • David Kovář napsal:

   NATO je nadnárodní vojenská organizace, ta absolutně nemá v popisu práce řešit virové epidemie. To je úplně stejné jako byste řekl, že svaz myslivců taky neudělal dost. Tohle je prostě úkol na zdravotníky a politiky. A na armádu až v tu chvíli, kdy je k tomu politici povolají (což se nestalo).
   A pokud jde o větu „dnes jsme v takové informační nedostatečnosti ve vztahu ke koronaviru, že nikdo nemůže nic tvrdit ani vylučovat“. Tak to je přesně ideální podhoubí pro fake news (všechno zpochybnit) a blahopřeji vám, že na tom spolupracujete. Místo toho, abychom důvěřovali lidem, kteří mají v určité oblasti fundovaný rozhled (např. epidemiologové), tak to rovnou to shodíte, že nelze nikomu věřit a nic nelze vyloučit. Pak lze opravdu věřit i tomu, že země je placatá…

 2. Alternativní weby nesleduji, takže nemám představu o tom, co píší a jaký podíl mají články věnované pandemii na jejich celkovém informačním toku. Zato jsem někde četl, že mají naprosto minimální impakt – což je poněkud komické s ohledem na pozornost, kterou jim věnují „správní hoši“.
  V článku je uvedeno několik okruhů, které tyto weby údajně šíří. Vyjádřím se k několik z nich.

  Obviňování vlády, ČT a ČRo z umělého vyvolávání paniky: vláda, resp. pan premiér, který každý den říká něco jiného, nikomu vystrašenému na klidu nepřidá. To stejné lze říct o neustálém flow špatných zpráv na ČRo a ČT, speciálních studiích apod. Situace je vážná, to snad kromě pana Hrušínského nikdo nerozporuje. Můj subjektivní pocit je ten, že ani jedna ze tří vyjmenovaných institucí na klidu nikomu nepřidává.

  Prohnilá EU je úmyslně nečinná: to je evidentní lež. EU v této situaci naprosto pregnantně ukázala, že je v krizi neschopná, viz zmatená vyjádření Ursuly vdL. Jednotlivé státy přijaly opatření, která fungují už od středověku a nečekaly na nějakou novou direktivu, která by jim řekla, co mají dělat a kde má být logo EU. Tato krize by mohla být začátkem diskuse o smysluplnosti EU v současné podobě

  Spekulace o COVID-19 jako biologické zbrani vyvinuté na Západě: konkrétně se hovoří o Kanadě a laboratoři, kde až do vyhoštění z důvodu špionáže měli pracovat tři biologové z Číny. A snad měli mít spojitost s obdobnou laboratoří ve Wuchanu. Na druhou stranu se hovoří o tom, že se ve struktuře tohoto vidu nachází nepřirozené sekvence, které napovídají jeho umělý původ. Toto by mělo být seriózně vyšetřeno, ne bagatelizováno.

  Spekulace o šíření COVID-19 spojeneckými vojáky USA při jejich přesunech v rámci vojenských cvičení: ono si stačí připomenout Španělskou chřipku, která vznikla ve Francii a kde byla jasná spojitost s vojenskými konvoji a člověk je v případě přesunu desítek tisíc vojáků napříč Evropou opatrný. Vojáci by se mohli stát těmi, kdo budou tuto nákazu dále šířit – až na hranice Ruska, kde má zcela v souladu s naší mírovou doktrínou probíhat vojenské cvičení.

  Shazovat za každou cenu všechny informace jenom proto, že vyšly na nějakém pochybném serveru, to je podle mého názoru málo. Je to stejné, jako zpochybňovat předpověď počasí na iDnes jenom proto, že patří Babišovy.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „Spekulace o šíření COVID-19 spojeneckými vojáky USA při jejich přesunech v rámci vojenských cvičení;“
   Tyto spekulace se nabízí na příklad, když si člověk vzpomene na tuto událost :
   „Živého antraxu bylo víc, uznal Pentagon. Vzorky šly do Austrálie i Koreje
   30. května 2015 8:38
   Americká armáda zjistila větší množství případů možného neúmyslného rozeslání živých vzorků antraxu do laboratoří, než se původně domnívala. Vzorky byly asi omylem poslány do 24 zařízení v 11 amerických státech a také do Jižní Koreje a Austrálie. Velení nařídilo rozsáhlou revizi postupů zacházení se vzorky za účelem jejich likvidace, uvedl americký Pentagon. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání. “
   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zivy-antrax-omyl-rozesilani-pentagon.A150530_083752_zahranicni_hro
   Rozesílá-li US Army po světě živý antrax, proč by nemohla rozesílat také nějaké jiné biologické agens?
   Čína a EU patří k největším konkurentům USA co se týká obchodu a v Rusku je zatím jen „ubohých“ 147 potvrzených nakažených.
   Nechci konspirovat, ale ono se to téměř nabízí. Že by opravdu jen shoda okolností? Třeba tak, jako když spadla ta třetí budova vedle WTA, aniž by do ní cokoliv narazilo.

   • skeptik napsal:

    Není to tak dávno, Oskare (hanáku z Hané), co jste mi v jednom svém příspěvku tvrdil, že o reklamu nestojíte. Na vašem příspěvku ale vidím, že na té reklamě nadále usilovně pracujete. Možná chcete ještě společně s dalšími (např. ČERT, petrph, nováček a jiní) upoutat pozornost reportérů ČT 1 z pořadu Reportéři ČT. Nechť se vám to podaří, jako se to podařilo Marku Pešlovi. Těším se, až na obrazovce uvidím vaše tváře.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Neblbněte, co bych tam dělal, je mně 87 let, sotva chodím a cítím se přestárlý. Ale dobře si pamatuji a zažil jsem i první republiku jako dítě v mateřské školce, Protektorát jako dítě v obecné škole a konec války na měšťance, žil si v hmotném dostatku jsa kapitalistickým synkem až do vítězného února a pak zase jako nepřítel lidu. Prožil jsem také všechno, co tuto zemi potkalo do dnešních dnů a nestačím se divit, jak podezřele moc, se nás snaží ti, kteří o tom všem nanejvýš četli ve zmanipulovaných sděleních sočasných médií přesvědčit, že všechno bylo vlastně jinak a já, protože jsem kus světa sjezdil, ledacos viděl a zažil i pár lidí vlivných ve svých pozicích potkal a jednal s nimi jako rovný s rovnými (přáteli jsmezůstali dodnes), jsem přesvědčen, že to nedělají s dobrým úmyslem. Občas to někde řeknu nahlas, protože si to mohu dovolit – nemusím se bát téměř o nic, nejsem existenčně závislý na příjmu ze zaměstnání a nemůže mě žádný šéfík vyhodit na ulici. Mohu si dovolit nahlas pochválit i Babiše, když udělá něco dobrého a mohu při tom být (a jsem) velmi proti jeho premierování, nejen kvůli svazku StB (reg.č. 25085), ale i když si vzpomenu na to, jak se dostal k Agrofertu (znám jeho konání z doby Chemapolu, potažmo Petrimexu a tak nemám oněm iluzí), či čtu kolik dostal jeho „odložený“ Agrofert dotací a na co.

  • „…pan premiér, který každý den říká něco jiného…“
   To mi trochu připomíná vtip o pánovi, který chodí po ulici, ptá se lidí a nakonec začne vykřikovat „To jsem tedy blázen: Tolika lidí jsem se zeptal, kolik je hodin, a každý mi odpověděl něco jiného.“
   Tedy: Situace při pandemii se mění ze dne na den, nebo i častěji, a politici (včetně premiéra) tudíž logicky reagují na změněnou situaci.

 3. Matýsek napsal:

  Dobrý den,

  nejsem jeden ze stáda co by věřil káždému plku okolo C19, ale jsem otevřený všem názorům a říkat, že spojitost s C19 a migrací nebo plánem tzv. NWO je jen jednostranný pohled na věc. Jakou máte jistotu, že to tak není ? Asi takovou jako že to tak je. Myslím si navíc, že k západním praktikám by se toto perfektně hodilo. Stačí se jen podívat na historický graf nemocí a jejich dopad na ekonomiku. Trh je potřeba resetovat, protože nemůže růst do nekonečna. Lidi se nemůžou mít pořád jenom dobře. Myslím, že jsme na pokraji vetší ekonomické krize než v roce 2008-2009. Spoustu lidí to dle mého názoru odnese a to jak ztrátou prac. míst tak bankrotem. Důsledkem toho, že lidé nebudou mít tolik peněz k dispozici, nebude se ani tolik utrácet a pojede to dál a dál. Snad jsem tím někoho nevystrašil, ale je nutné být připravený na tyto situace 😉 Díky za článek!

 4. Dušan napsal:

  Někteří lidé jsou schopni, pro peníze udělat cokoliv. Nebo věří v Rudou Hvězdu.

 5. Marek Loucký napsal:

  Vidím 3 příspěvky a mám dojem jako by vypadly ze známých Petrohradských továren na dezinformace…Fakt, že začali podobní exoti chodit na hlidacipes.org je pro tento server známka nejvyššího ohodnocení.

 6. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ano, tak ty reakce jsou typicka ukazka spinu/manipulace/lhani. Kdyz reknu jakoukoliv pitomost, tak muzu vest vasnive debaty, proc by to tak nemohlo byt. Takovym lidem bych doporucil, at nechodi sem, ale treba na PL. 2) Tradicni dezinformacni kanaly? Co to jako je? Pro me je kanal jako kanal. 3) Ad Baudys – uz jsem se skoro leknul, ze jde o byvaleho ministra obrany. Nastesti je to jenom jeho pomateny syn.

 7. Biologická zbraň by se chovala poněkud jinak. To už bychom tu nebyli.

 8. petrph napsal:

  Btw, juknul jsem se na tu analýzu Českých elfů, jaké jsou ty masově šířené dezinformace, a zjistil, že „elfové “ zdokumentovali s bídou 4 řetězové e-maily, které navíc píší o tom samém, tedy že zkráceně a nepřesně citují z úvodu zmíněného videa astrologa pana Baudiše.. Nic víc. Což zase na nějaký mocný ruský dezinformační atak nevypadá..

  Ovšem, daleko zajímavější je, že pokud si už přečteme výše uvedený seznam „Hlavních dezinformační tezí“, zjistíme že řadu těchto tezí (názorů) publikují i naše oficiální média, a citují přitom vážené autority. Že dejme tomu vládu obviňuje z nečinnosti Senát ČR (to asi nebude dezinformace, že ne?), stejně tak je obviňováno z nečinnosti .vedení EU v Bruseli. Stejně tak už lze nalézt asi zcela vážně míněné názory klimatologů o tom jak se nám díky pandemii krásně čistí vzduch a že je potřeba této šance využít a ještě přitvrdit..
  Takže se obávám, že nejde ani tak o samotný vliv těchto názorových spekulací, ale naopak, daleko větší politické nebezpečí už může být, jak se k šíření těchto rozdĺných názorů a požadavků vláda postaví a zda je bude ignorovat, ponechá k veřejné diskuzi, nebo proti těm „extrémistům (dejme tomu třeba i v tom Senátu?) tvrdě zasáhne…
  I třeba jen z toho důvodu, když se vrátíme na začátek , tak zjistíme s překvapením? že onu vládu, která dnes soustřeďuje veškerou moc ve státě, s pravomocí použit vůči komukoliv represivní síly, tvoří akurát pan Babiš s podporou slaboučké ČSSD – a komunistů… Takže musíme doufat, že si „jenom “ tvoří mediální P.Rko aby mohl být příště opět naprosto demokraticky zvolen,,,

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost