propaganda

Propaganda a dezinformace spojené s koronavirem jedou naplno. V Rusku i v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 19. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Českým internetem v rámci řetězových mailů kolují na první pohled těžko uvěřitelné „informace“ o koronaviru, které přesto nacházejí své publikum. Svůj díl práce odvádějí různé tuzemské „alternativní servery“, řetězové maily a naplno jede i propaganda v Rusku.

„Vše nasvědčuje tomu, že virus byl do světa poslán kvůli vydělání nedozírných peněz na vakcíně,“ říká v podomácku natočeném videu s vážnou tváří český astrolog Antonín Baudyš.

„Urychlení globální krize je jedním ze smyslu té epidemie,“ dodává ke konci patnáctiminutové nahrávky z konce ledna. Tedy z doby, kdy koronavirus do Česka ještě nedoputoval. Video sám Baudyš sice později stáhl, je ale stále dostupné na jiné adrese na serveru YouTube a odkaz na něj koluje po Česku řetězovými maily.

Je to jedna z mnoha dezinformací, které se kolem epidemie, nyní již pandemie koronaviru vyrojily.

Spekulace kolem COVID-19

Dění na českých webech mapuje sdružení zaměřené na odhalování dezinformací v tuzemském kyberprostoru – Čeští elfové. Pohled do Ruska zprostředkovává komunikační tým Evropské unie EU StratCom.

„Ruské dezinformační operace tradičně využívají objektivní problémy a krize v cílových zemích k rozbíjení důvěry tamních občanů ve vlastní stát. Často k tomu využívají zcela protikladné konspirační narativy. Nejinak je tomu i v případě aktuální krize epidemie koronaviru COVID-19,“ konstatuje za České elfy Bohumil Kartous.

Hlavní dezinformační teze jsou podle analýzy Českých elfů tyto:

  • epidemie má údajně spojitost s potřebou elit na „přeformátování“ světa
  • prohnilá EU je úmyslně nečinná
  • obviňování vlády ČR, České televize a Českého rozhlasu z umělého vyvolávání paniky
  • spekulace o spojitosti epidemie COVID-19 s migrací
  • spekulace o spojitosti COVID-19 se zaváděním 5G sítí
  • spekulace o COVID-19 jako biologické zbrani vyvinuté na Západě
  • spekulace o šíření COVID-19 spojeneckými vojáky USA při jejich přesunech v rámci vojenských cvičení

„Je zřejmá časová následnost vzniku těchto dezinformačních narativů nejdříve v ruském informačním prostoru a jejich následné přelití do českého tradičními dezinformačními kanály,“ říká Kartous,

Nejde ale obvykle o pouhé „překlopení“ obsahu, jako spíše o ideové vedení, kdy jsou pak tyto příběhy inspirací pro „zaběhnuté“ české dezinformátory tradičně šířící prokremelský, protievropský a protidemokratický obsah.

Dezinformace ohledně koronaviru publikované v ruských zdrojích mají zpravidla jedno- až dvoutýdenní náskok oproti ČR.

Seznam webů mluví jasně

Od konce ledna koluje například po Česku řetězový mail o tom, jak byl už v roce 2003 lidský koronavirus izolován patentovým úřadem Spojených států a že americká vláda je tímto považována za objevitele (držitele patentu) pro možnost léčby bronchitidy (link na tato dezinformační videa do článku vkládat nebudeme, pozn, red.).

Od začátku února pak koluje další konspirační teorie o tom, že koronavirus je „cílenou pandemií způsobenou Američany“.

Oblíbené je i další šíření lednového článku Aeronetu s konspirační teorii, která USA a americké společnosti obviňuje z výroby a rozšíření viru.

Podobné teze se objevují průběžně v posledních měsících a týdnech na webech jako je Lajkit, Pravý prostor, Nová Republika, Vlastenecké noviny, NWOO, AC24, Zvědavec, Aeronet, Týdeník Občanské Právo, První zprávy, Svobodné noviny, Česko Aktuálně a Sputnik News.

Na konspirace, které do Česka z ruských zdrojů možná ještě doputují, upozorňuje ve svém pravidelném newsletteru komunikační tým Evropské unie EU StratCom.

Ruské zdroje dokáží propojit do jednoho tématu koronavirus i soud s obviněnými ze sestřelení letadla MH 17 nad Ukrajinou. Podle kremelské dezinformační scény jde v obou případech o příklad západního imperialismu a rusofobie.

Jde o dobrou ukázku principu dezinformace: adaptace předem daných závěrů na aktuální témata a vytváření alternativní reality.

Rusko jako oběť

Minulý týden začalo v Amsterdamu předběžné slyšení v kauze MH17. Obviněni ze sestřelení letadla smrti 298 lidí na palubě jsou tři Rusové, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Igor Girkin, a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Kremelská propaganda pracuje i s výklady, že letadlo sestřelila ukrajinská tajná služba pracující pod dohledem CIA nebo že na palubě letadla byly tři na dálku odpálené bomby.

Pro ruskou propagandu soud zapadá do výkladu zlovolného Západu a vykreslování Ruska coby oběti.

Nepřekvapí, že koronavirus je popisován jako „zbraň západního imperialismu“, americká biologická zbraň proti Číně a dalším zemím, nástroj západní informační války.

Podobně se lze v Rusku dozvědět, že západní vlády o koronaviru lžou a hrozbu ve spolupráci s mainstreamovými médii záměrně zveličují, případně, že z šíření viru obviňují Rusko.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)