Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Proč profesor Prymula shání Ďatlova z Černobylu, kdy Babiš koupí deník Blesk a Česko – best in sobectví

PSÍ UŠI. Tak jsme zase o kousek blíž ke dnu, stačila k tomu jedna návštěva hospody, která prý nebyla tak úplně návštěvou hospody a plukovník vlastně nevěděl, kam jede a co se s ním děje. Uprostřed ústavního závodu v měření pindíků je jedinou jistotou, že prezidentem zůstává Miloš Zeman a předsedou vlády Andrej Babiš. Čili jsme na tom plus mínus stejně jako dosud, jsme tam – vy víte kde – a navrch pořád best in covid. Pojďme rychle k dílu, toto nám přinesl právě končící týden.

 • Jsou nápady dobré, nápady horší, a pak jsou kategorická vyjádření, která nejdou tak jednoduše vzít zpátky. V tomto světle obzvlášť vynikne optimismus stále ještě (snad) ministra zdravotnictví Romana Prymuly z 15. října, tedy jen deset dní starý.

iDNES.cz, 15. října

Pomalu to začíná vypadat, že by se měl plukovník začít poohlížet po někom zdatném v anorganické chemii dusičnanů nebo se rovnou obrátit na inženýra Ďatlova z Černobylu. Not great, not terrible. Ale teplota stoupá.

 • Roman Prymula má ale aktuálně trochu jiné starosti, toto byla jen taková rozcvička. Deník Blesk ho přistihl, kterak porušuje svá vlastní nařízení, sedí po půlnoci v zavřené restauraci, a navrch se po ulicích pohybuje bez roušky.

Deník Blesk, 23. října

Kdyby chtěl někdo vymyslet absurdnější situaci, asi to lépe nejde. Samozřejmě kromě Česka, kde je možné úplně všechno. Třeba i to, že jak ministr, tak předseda vlády nastalou situaci předpokládali a okomentovali ji již v předstihu.

Takto o den dřív Roman Prymula…

Roman Prymula na Twiitru, 22. října

… a dokonce o čtyři dny dřív i premiér Babiš:

Tím bychom věc považovali za uzavřenou.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Mohou platit různě přísná opatření, ale v Česku bude vždy existovat jistota, že květinářství a prodejny pro zahrádkáře zůstanou otevřené. Spojitost s řetězci ve vlastnictví nejmenovaného holdingu v tom nehledejte.

„Co se týká těch hobbycenter, tak nejsou hobby, ale vy jste možná myslela prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby. Tak to je dáno mimo jiné i s ohledem na to, že bude svátek zesnulých. To znamená, je nutné a nezbytné, aby prostě lidé měli možnost si tyto základní věci pořídit.“
(ministr průmyslu a obchodu holdingu Agrofert Karel Havlíček po jednání vlády, 21. října)

„Co se týká těch různých provozoven, tak pokud se mluví o květinářství, tak bez ohledu na to, jestli to květinářství je malé, nebo má obrovskou rozlohu a je někde v nějakém centru, tak květinářství otevřena jsou.“
(ministr zdravotnictví Roman Prymula tamtéž)

Odkaz na Dušičky je zcela na místě, lidu se teď budou květiny jistě hodit i na pohřby. K otázce vlastnictví se koneckonců Havlíček vyjádřil už v březnu, kdy se výjimka řešila poprvé.

„Já vůbec nevím, že ve svěřenském fondu premiéra jsou květinářství.“
(iRozhlas.cz, 16. března)

A je to. Teď si dáme tu o Šípkové Růžence.

 • Když už pátráme v historii, některá vyjádření zrají jako víno. Stačí je pak s jemným odstupem seřadit vedle prohlášení aktuálních, o to líp vyniknou.

Jsme prostě nejen best in covid, ale tak trochu i v sobectví.

 • Když už jeden vládne, může vládnout tak, aby se ho lid bál, aby ho nenáviděl, ale nesmí být k smíchu. Když se předsedovi vlády otevřeně vysmívají i jeho vlastní noviny (které mu samozřejmě nepatří, mrk mrk), je to na pováženou. A je třeba zasáhnout. Povšiml si brněnský politik Matěj Hollan:

Takto vypadal článek na iDNESu před…

iDNES.cz, 25 října v 0.00 hodin

… a takhle po několika hodinách:

iDNES.cz, 25 října v cca 10.00 hodin

Najděte 10 rozdílů a odpovědi pošlete na adresu Imoba, vrátnice, Průhonice. A pointa celého našeho příběhu?

Asi ano, každý děláme chyby. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Hele, kdyz je tady rec o pohrbech, to narizeni o povinnem zakryti „nosu a ust“ v uzavrenych mistnostech se tyka i neboztiku v rakvich v obradni sini? Existuji totiz aktivni policajti, kteri nevynechaji prilezitost nekoho okamzite pokutovat.

 2. Josef II napsal:

  Prymula se dopustil většího zločinu než domlouvaní kšeftů v hospodě.Prezident by ho podržel,kdyby neřekl tu osudnou větu,že covid pochází z Wuchangu.Prezidentovi se to hroutí, napřed Vystrčil a teď Prymula.Jak si to soudruh prezident zodpoví u čínských soudruhů.

 3. petrph napsal:

  Když ono, jak každý kabaretní spíkr potvrdí, kvalitně vypravovaná anekdota potřebuje řádně vygradovanou pointu. A ta, bohužel nebyla ani v pátečním šplechtu z kavárny, ale rýsuje se až nyní. Totiž, že vzhledem k tomu, že prezident nového ministra jmenuje až koncem dalšího týdne. bude to nepochybně ještě plukovník Prymula, kdo bude v úterý či středu vyhlašovat lockdown, a velice pravděpodobně ještě potom s vládou požadovat v parlamentu prodloužení nouzového stavu o další měsíc. Aby pak, aby potom co až následně formálně předá funkci novému ministru (bez jakýchkoliv politických zkušeností a kontaktů) na přání prezidenta „plukovník Prymula dále radil vládě jako „uznávaný expert“..
  No, a když dojdeme až k tomuto konci, napadá mne jako mne jako pointa veršík, který jistý pan Hašek napsal před více než sto lety..
  „Já jsem (z) Blatný, a není to nic platný…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Odvolávám se na článek Jan Urbana z 25. října 2020 na tomto serveru a pří čtení komentářů k těmto Psím uším, si opět silně uvědomuji, že se tak brzy nikdo, ani já nedožijeme okamžiku, kdy budeme moci být „na tuto společnost a stát hrdý. Kvůli důstojnosti“.

   • Josef II napsal:

    Až vymřou komunisti,budu jestli se dožiju, na republiku hrdý.Čtyřicet let vy důstojní vlastenci jste lezli rusákům do zadku,dnes jste k nim přibrali číňany.Nevadilo vám RVHP,dnes vám vadí EU,Kdyby byly komentáře napsány v duchu „Ať žije KSČ,se SSSR na věčné časy a nijak jinak,Sovětský svaz náš vzor,republiku si rozvracet nedáme,tak budete hrdý?Člověk,který obhajuje komunistickou minulost je darebák.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Vy chytráku, mě 35 let sledovalo StB jako ne přátelsky nakloněnou osobu. Mám na to doklady, které si nechala vystavit jedna politická strana, co mě napsala na kandidátku ještě v době, kdy byli kandidáti lustrováni. A co Vaši Josefe II, ty také měla StB ve sledování, nebo vesele kolaborovali celých 40 let a jsou tedy blízcí těm darebákům?
     Víte kdo je to ten Jan Urban? Víte, že byl signatářem Charty 77, spoluzakladatelem, lídrem a mluvčím OF?

     • Josef II napsal:

      Proti Urbanovi jsem nepsal,sám jsem byl jak milion dalších v této republice posera,plul jsem s režimen.Nebyl jsem hrdina jako vy.Vašim hrdinstvím se často oháníte v diskuzích, asi jsem nebyl první který vás napadl za vaše názory.Nevím,jestli mě sledovala STB,donašečem jsem určitě nebyl.Psal jsem o spoučasných lidech,kteří po skušenostech s komunismem ho obhajují,

 4. petrph napsal:

  Mimochodem, dovolil bych si ještě jednu poznámečku, o tom jak dokáže být realita tragicky groteskní.
  Ještě že to redakce upřesnila, že jde o toho Ďatlova z Černobylu. A nikoliv tedy o jiného, „Djatlova“ (foneticky podobné a při verbálním projevu by mohlo splynout). jehož expedice na Uralu v roce 1959 skončila tak hrůzným, nevysvětlitelným způsobem, že se o tom dodnes točí hororové filmy. Pokud by snad toto měla být paralela současné situace, u nás a vzhledem k tomu že navíc v soboru je Halloween, tak to dostává ty správné apokalyptické rozměry..

Přidávání komentářů není povoleno