Proč má stát Zemanova cesta do Moskvy zrovna 660 tisíc? Nikdo neví

Napsal/a Robert Břešťan 8. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Rozpočet na prezidentskou cestu do Moskvy (bez započtení ceny letu vojenského speciálu a nákladů na ochranku) je 660 tisíc korun. Na otázku, proč zrovna tolik a co tahle suma zahrnuje, chybí odpověď.

HlídacíPes.org se s otázkou na to, jaké konkrétní položky v sobě skrývá rozpočet 660 tisíc, který má na cestu prezidenta Miloše Zemana (a jeho doprovodu) do Moskvy schvalovat vláda, obrátil na Úřad vlády, Ministerstvo zahraničí i Pražský hrad.

„Finanční rozvahu nemá Kancelář Pražského hradu v tuto chvíli ještě k dispozici,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na doplňující dotaz, kde se tedy vzala požadovaná částka, když nejsou známy její jednotlivé části, dodal: „Tuto částku nemohu nikterak komentovat, neboť nejde o údaj KPR.“

Luxus aspoň z Ritzu?

Podle Úřadu vlády spadá problematika do kompetence Ministerstva zahraničí. To také skutečně odhad očekávaných nákladů na prezidentův moskevský pobyt připravilo. Vycházelo při tom prý z podkladů z Pražského hradu.

„MZV vychází při přípravě návrhů do vlády ČR z podkladů poskytnutých Kanceláří prezidenta republiky. Odhad nákladů se stanoví mimo jiné s přihlédnutím k velikosti delegace a délce cesty,“ sdělil tiskový odbor MZV.

Zeman má na oslavy 70. let ukončení 2. světové války odletět 8. května odpoledne, vrátit by se měl již druhý den večer, případně 10. května ráno. Prezidentskou delegaci má podle dokumentu ministerstva zahraničí, z nějž citoval deník Právo, tvořit maximálně devět osob.

Zřejmě nejdražší moskevský pětihvězdičkový hotel The Ritz-Carlton, který stojí vedle Kremlu, jen kousek od Rudého náměstí, vyjde na dvě noci v uvedeném termínu na necelých 30 tisíc korun.

Nejnákladnější část cesty, výdaje na let vládního speciálu, přitom stojí mimo navržený rozpočet a hradí jej ministerstvo obrany. Podobně výdaje za prezidentskou ochranku jdou za ministerstvem vnitra.

Pro srovnání: například v roce v roce 2013 podobná suma (konkrétně 697 tisíc korun) stačila zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky na celkem 29 zahraničních pracovních cest.

Dobře zapsaný Zeman

Český diplomat, který si nepřál být v souvislosti s tématem jmenován, však mimo záznam připustil, že rozpočet na prezidentovu cestu do Moskvy je poměrně vysoký a standardní není ani to, že v ní nejsou započítány náklady na let speciálu. Upozornil i na to, že u podobných cest je poměrně běžné i to, že část nákladů hradí hostitel. A český prezident je nyní v Kremlu – i s ohledem na výroky k ruským sankcím i vzhledem k faktu, že do Moskvy vůbec přijede – zapsán velmi dobře.

Jasný zatím není ani Zemanův moskevský program. Právě na to poukazuje opozice, která s cestou prezidenta do Moskvy nesouhlasí. Vláda by si podle Miroslavy Němcové (ODS) měla nejdříve vyžádat program cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy a až poté hlasovat o jejím schválení.

Například KDU-ČSL už dala najevo, že pokud by se měl Zeman zúčastnit i vojenské přehlídky, jeho cestu nepodpoří. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka zatím není jasné ani to, zda přehlídka skutečně v Zemanově programu bude.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)