Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bohan_伯韩 Shen_沈, zdroj

Proč má stát Zemanova cesta do Moskvy zrovna 660 tisíc? Nikdo neví

Rozpočet na prezidentskou cestu do Moskvy (bez započtení ceny letu vojenského speciálu a nákladů na ochranku) je 660 tisíc korun. Na otázku, proč zrovna tolik a co tahle suma zahrnuje, chybí odpověď.

HlídacíPes.org se s otázkou na to, jaké konkrétní položky v sobě skrývá rozpočet 660 tisíc, který má na cestu prezidenta Miloše Zemana (a jeho doprovodu) do Moskvy schvalovat vláda, obrátil na Úřad vlády, Ministerstvo zahraničí i Pražský hrad.

„Finanční rozvahu nemá Kancelář Pražského hradu v tuto chvíli ještě k dispozici,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na doplňující dotaz, kde se tedy vzala požadovaná částka, když nejsou známy její jednotlivé části, dodal: „Tuto částku nemohu nikterak komentovat, neboť nejde o údaj KPR.“

Luxus aspoň z Ritzu?

Podle Úřadu vlády spadá problematika do kompetence Ministerstva zahraničí. To také skutečně odhad očekávaných nákladů na prezidentův moskevský pobyt připravilo. Vycházelo při tom prý z podkladů z Pražského hradu.

„MZV vychází při přípravě návrhů do vlády ČR z podkladů poskytnutých Kanceláří prezidenta republiky. Odhad nákladů se stanoví mimo jiné s přihlédnutím k velikosti delegace a délce cesty,“ sdělil tiskový odbor MZV.

Zeman má na oslavy 70. let ukončení 2. světové války odletět 8. května odpoledne, vrátit by se měl již druhý den večer, případně 10. května ráno. Prezidentskou delegaci má podle dokumentu ministerstva zahraničí, z nějž citoval deník Právo, tvořit maximálně devět osob.

Zřejmě nejdražší moskevský pětihvězdičkový hotel The Ritz-Carlton, který stojí vedle Kremlu, jen kousek od Rudého náměstí, vyjde na dvě noci v uvedeném termínu na necelých 30 tisíc korun.

Nejnákladnější část cesty, výdaje na let vládního speciálu, přitom stojí mimo navržený rozpočet a hradí jej ministerstvo obrany. Podobně výdaje za prezidentskou ochranku jdou za ministerstvem vnitra.

Pro srovnání: například v roce v roce 2013 podobná suma (konkrétně 697 tisíc korun) stačila zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky na celkem 29 zahraničních pracovních cest.

Dobře zapsaný Zeman

Český diplomat, který si nepřál být v souvislosti s tématem jmenován, však mimo záznam připustil, že rozpočet na prezidentovu cestu do Moskvy je poměrně vysoký a standardní není ani to, že v ní nejsou započítány náklady na let speciálu. Upozornil i na to, že u podobných cest je poměrně běžné i to, že část nákladů hradí hostitel. A český prezident je nyní v Kremlu – i s ohledem na výroky k ruským sankcím i vzhledem k faktu, že do Moskvy vůbec přijede – zapsán velmi dobře.

Jasný zatím není ani Zemanův moskevský program. Právě na to poukazuje opozice, která s cestou prezidenta do Moskvy nesouhlasí. Vláda by si podle Miroslavy Němcové (ODS) měla nejdříve vyžádat program cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy a až poté hlasovat o jejím schválení.

Například KDU-ČSL už dala najevo, že pokud by se měl Zeman zúčastnit i vojenské přehlídky, jeho cestu nepodpoří. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka zatím není jasné ani to, zda přehlídka skutečně v Zemanově programu bude.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Jan Jelínek napsal:

  Není tak těžké uhádnout, co se do cesty našeho presidenta počítá:
  1. Zásoba alkoholu a luxusních cigaret.
  2. Zásoba obsluhovačů – nosič hůlky, vyprošťovač z automobilu, nosič popelníčků, dva číšníci. Specialista kaskadér, který presidenta „zastíní“, kdyby se díky vodce opět dostavila viroza. Zvedač z t.zv. „tureckého záchoda“, speciality východních zemí, případně utírač míst, kam si pan president nedosáhne. Přidržovač a ostřič dalekohledů, které budou nutné pro detailní prohlídku zbraní na vojenské přehlídce, které pan president obdivuje a jejichž miniatury bude vyžadovat po návratu na hraní.
  3. Ruská strana bude požadovat po naší platbu za znečištění hotelového apartmá – zakouření všech místností, značné umaštění stolů, nočních stolků atd.
  4. Nakonec těžko identifikovatelné moderní techniky, které například odstraní z televizních záběrů objímání našeho presidenta s Kim-Čong-Unem.

 2. Michal Dobiáš napsal:

  Tipnul bych to na dary hostiteli..

  • Jana Pechová napsal:

   To jste mi připomněl jeden vtip, ještě z časů „železné opony“. Byl o tom, jak Brežněv provází po Kremlu jakousi návštěvu ze západu a onen politik opakovaně obdivuje kusy skvostného inventáře. Přitom u každého se dozví – to je od našich přátel z Československa. Když to slyší potřetí, praví: „Ti vaši přátelé v Československu vás ale musí mít rádi.“ Načež Brežněv opáčí: „To tedy musí!“

  • Zana napsal:

   Tlacenka v novinovem papire, becherovka a nafukovaci clun?? 🙂

 3. pan Košťál napsal:

  Hlavne aby se z Moskvy nestavil u Kima v Pchjongjangu naucit se, jak stabilizovat spolecnost. 🙂

 4. Zana napsal:

  Myslim, ze Jan Jelinek to trefil. Je to na podrztasky a jinak na darecky. At uz sobe a svym prisluhovacum, nebo caru Putinovi. Ale ten uz ma dost, myslim, ze o to, co by mu privezl Zeman vubec nestoji.
  Ale nechapu, kdyz vsechno ma byt transparentni, vsechny statni organizace jsou trapeny s vyberovymi rizenimi a presnym soutezenim jakychkoli dodavatelu, tak tady se hodi cena (placena z nasich dani) a nikdo se nikdy nedozvi, jak se k ni kdo dobral. Je to podle mota: zadivam se z okna a strelim numero…..

 5. Jan Husa napsal:

  Dejme Zemanovi 660tisíc jako odstupné z funkce a vyjde nás to velmi levně. Škody, které tento člověk způsobuje naší vlasti jsou sice morálního charakteru, ale zato velmi značné.
  Měl by sedět na hradě, když už se tam s pomocí lživého inzerátu dostal a přemýšlet kam půjde položit věnce v naší zemi. Padlých zde bylo také dost.

 6. petrph napsal:

  Ale to je asi nepravdivá informace, ona možná v  Ritz hotelu vyjde na dvě noci v uvedeném termínu na necelých 30 tisíc korun-ale to je cena toho co se tamo nazývá „standardní pokoj“ (dokonce na vyžádání s přistýlkou:).
  Ale když se podíváte i jen u nás na ceny toho co hotely nazývají „prezidentské apartmá“, tak zjistíme že ta cena se šplhá na 100-130 000 za noc. Čili potom ta cena, s připočtením pokojů za ostatní suitu, plus další vydaje asi tak odpovídá.

Přidávání komentářů není povoleno