Proč byl unesen čínský oligarcha s vazbami na prezidenta? Hledejte za tím byznys i politiku

Napsal/a Anna Zádrapová 14. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Nové informace o kauze uneseného miliardáře Siao Ťien-chuaa potvrzují mezi komentátory přesvědčení, že jeho zmizení souvisí s napojením na mocné čínské politiky a s blížícím se 19. sjezdem Komunistické strany, na němž bude prezident Si Ťin-pching usilovat o upevnění své mocenské pozice.

Celá aféra hodně vypovídá o skrytém fungování systému a propojení komunistických politiků s finančními magnáty. Jonathan Kaiman z Los Angeles Times píše:

Willy Lam, odborník na čínskou politiku na Čínské Univerzitě v Hong-kongu, řekl, že Siao má dvě politické slabiny – finanční obchody se synem Ceng Čching-chunga, čínského viceprezidenta v letech 2003-2008, a s rodinou samotného (prezidenta) Siho. (…) „Nejvyšší čínští vůdci se obvykle do obchodování nebo investování nezapojují osobně, z obavy, aby nebudili přílišnou pozornost,“ řekl. „Obvykle mají prostředníka nebo bookmakera. Pan Siao je bookmaker, pokud jde o zajišťování finančních transakcí pro řekněme několik desítek nejvýznamnějších klientů, a několik z nich, včetně Cenga, patří mezi politické nepřátele Si Ťin-pchinga.“

Dále se jeho zmizení dává do souvislosti s tažením Pekingu proti finančním magnátům, kteří byli zapleteni do burzovní krize v Číně v roce 2015.

Tato zpráva živí dohady, že zmizení Siaoa má co do činění se zátahem proti finančnímu sektoru. Liou Š`-ju, šéf čínských finančních regulátorů, prohlásil na oficiálním setkání 10. února, že Čína „dopadne“ skupinu magnátů žijících v zahraničí a „přivede je do Číny“, aby čelili spravedlnosti ve spojitosti s propadem čínské burzy v létě 2015. (Los Angeles Times)

Politické motivy?

Bill Bishop, který se systematicky zabývá současnou čínskou politikou, ve svém newsletteru uvedl, že za zmizením Siao Ťien-chuaa jsou jednoznačně politické motivy. V příštích měsících před důležitým stranickým sjezdem je pro čínské vedení nejvyšší prioritou stabilita. Prezident Si Ťin-pching a jeho spojenec a Wang Čchi-šan mohou v Siaově impériu vidět ohrožení stability burzovních trhů.

Zasvěcené informace pana Siaoa o finančních obchodech nejmocnějších rodin Číny mohly převážit nad obavami z narušení hongkongské autonomie. V tomto případě se jedná o něco velkého, devět měsíců před 19. stranickým sjezdem se může leccos stát. Minulý týden bylo 5. výročí útěku Wang Li-ťuna na americký konzulát v Čcheng-tu. Vypadá to, jako by tento případ měl skutečně spojitost s burzovní bublinou 2014 a následným krachem 2015… Tehdy existovaly různé konspirační teorie o manipulacích a frakčních bojích. Skřípnutí Siaoa a někoho nad ním by mohlo být dobré pro Wang Čchi-šana a jeho vyhlídky stát se na 19. stranickém sjezdu premiérem… Ví o finančním systému více než kdokoli jiný v Politbyru.

New York Times popisují dopad celé aféry:

Je čím dál zřejmější, že se jedná o největší zátah Pekingu proti soukromému obchodnímu impériu za 40 let, od doby, kdy Čína začala koketovat se svobodným trhem. Sahá mnohem dál než jen na Siao Ťien-chuaa, smyčka se utahuje okolo desítek, možná stovek jeho zaměstnanců.

Bobtnající zátah

Nejméně třiceti zaměstnancům Siaovy skupiny Tomorrow Group a jejích poboček bylo zakázáno odjet z Číny. Jiný jeho zaměstnanec byl zadržen na hongkongském letišti s údajně neplatným pasem, když se pokoušel vycestovat do Japonska.

Tyto kroky ukazují, že pan Siao, 45 let, má vážné problémy a že jeho firmy zřejmě nebudou v rámci čím dál mohutnějšího zátahu ušetřeny.

Cchaj-sin (Caixin) přinesli ve svém článku informace o tom, že vyšetřování Tomorrow Group probíhalo už několik měsíců před Siaovým únosem. Další vyšetřování zasáhlo i vlivné finanční periodikum Security Daily, v němž Tomorrow Group kontrolovala více než 30% podíl. Zdroj ze Security Daily uvedl, že Tomorrow Group měla nad novinami absolutní moc a zasahovala do rozhodování redakce.

„Mnoho let jsme byli ovládáni Tomorrow Group. Bylo to veřejným tajemstvím,“ řekl zdroj a dodal, že obchodní ředitel byl vždy dosazen vedením Tomorrow Group. (…) Jiný zdroj ze Security Daily uvedl, že Tomorrow Group neustále zasahovala do rozhodování redakce. Donutili noviny, aby se veřejně omluvily určitým firmám za negativní zpravodajství a poslali do redakce seznam firem, které neměly být kritizovány. Většinou se jednalo o pobočky Tomorrow Group, uvedl zdroj.

Cchaj-sin dále uvádí, že šéf Security Daily (prezident společnosti a předseda představenstva) Sie Čen-ťiang odstoupil ze své funkce na konci minulého roku a byl vyloučen z Komunistické strany za „vážné porušení disciplíny“, což obvykle znamená korupci.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


The New York Times uveřejnily nové detaily o samotném únosu Siao Ťien-chuaa. Přestože že se původně objevil novinový inzerát, že je Siao v pořádku a pouze se zotavuje v zahraničí, v místních novinách později vyšel článek, že v Číně pomáhá s vyšetřováním. Hongkongská policie trvala na tom, že území Hongkongu opustil přes hraniční přechod. Podle pátrání NYT byl Siao odvezen z hotelu Four Seasons na kolečkovém křesle, přes hlavu měl přehozený kus látky a do Číny byl vpašován na lodi, aby se vyhnul obvyklým hraničním kontrolám. V současné době je zadržován ve vazbě, od svého zmizení se na veřejnosti neobjevil. Podle posledních zpráv není jisté, zda je nebo není v kontaktu se svou ženou a blízkými spolupracovníky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)