Pro Babiše vymyslel Parky´s, teď s Romanem Vaňkem rozjíždí vlastní vegetariánský fast-food

Napsal/a Robert Břešťan 7. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ředitel Kosteleckých uzenin Jan Hanuš s podporou popularizátora gastronomie Romana Vaňka založil nový vegetariánský fastfoodový řetězec. Plánuje desítky poboček i expanzi do Evropy.

Po čtyřech letech strávených v pozici generálního ředitele Kosteleckých uzenin patřících do holdingu Agrofert Hanuš ke konci října z Babišova iméria odešel. A od masa se vydal zcela na opačnou stranu – k vegetariánské stravě.

Pod dohledem Romana Vaňka

Myslím, že odcházím na vrcholu. I když rozhodnout se nebylo vůbec snadné, protože odejít z Agrofertu do nejistoty vlastního byznysu je velké riziko,“ připouští Hanuš.

Do vedení masokombinátu nastoupil v době, kdy byl podnik ve ztrátě přesahující 300 miliónů korun. „Firma je teď stabilizovaná a generuje zajímavé desítky miliónů korun zisku,“ říká.

12052412_1523223887968940_3686754384083289002_o

Jan Hanuš

Jako investor v novém projektu Andrej Babiš nijak nefiguruje, ujišťuje Hanuš. Většinu v nové firmě má on sám, třicet procent pak společnost Prakul Production, v níž má podíl Roman Vaněk.

„Mám nad tím chuťový dohled. Myslím, že na trhu s vegetariánskými potravinami je díra a že se dá vařit zdravě a zároveň velmi chutně. Jde o koncept fast-foodu, ne restaurace,“ řekl pro HlídacíPes.org Vaněk s tím, že projekt je velmi ambiciózní.

Cílovým stavem je mít do pěti let v rámci Evropy přes dvěstě poboček, respektive provozoven různých formátů s nabídkou vegetariánských jídel, salátů či polévek.

První pobočku fastfoodu Vegg-Go otevřel už 16. září v obchodním centru Chodov, další přidal nedávno v Ústí nad Labem. Do konce roku plánuje další v Praze, v Ostravě a v Hradci Králové.

„Do dvou let chceme do Evropy. Už teď se mi ozvali zástupci velkých obchodních center ze Slovenska a Polska,“ říká Jan Hanuš. Podle něj obchodní centra hledají nové koncepty a možnosti, jak se odlišit a Vegg-Go je pro ně vítanou alternativou ke klasickým fastfoodům.

Změnu ve vnímání životního stylu vidí podle svých slov sám na sobě. „Svou roli hraje i zdraví. Postupně k vegetariánství asi mířím, protože po čtyřicítce se ukazuje, že životní styl maso – čokoláda – Red Bull má svá úskalí,“ říká.

Návratnost? Rok na pobočku

Na rozjezd vlastního podnikání dal dohromady investici v řádech jednotek miliónů. „Stavba jedné klasické jednotky vyjde do miliónu, výhodou je, že na místě nic nevaříme, nesmažíme, takže nepotřebujeme náročné technologie, klimatizaci a podobně. Návratnost máme spočítanou do roka na každou provozovnu,“ říká Hanuš.

Jídlo se nechává připravovat centrálně od izraelské společnosti Olive Food. „Spolu s nimi dáváme dohromady menu. Třeba jejich hummus je fantastický, jde nám o to, aby to celkově skvěle chutnalo. To byla vlastně i podmínka Romana Vaňka, aby do toho s námi šel. Ukazuje se, že to funguje. Trochu řehole je najít vhodný personál, který ten poctivý přístup promítne i do obsluhy,“ říká Hanuš.

Ten využil mimo jiné i své zkušenosti spojené s konceptem Parky´s, fast-foodu zaměřeného na hot-dogy patřícího pod Agrofert, jenž vymyslel a prosadil.

„Parky´s je taky jednoduchý koncept. Zatím není v černých číslech, ale brzy by už měl být. I když u toho já už nebudu,“ říká Hanuš.

EET vítám

Pokud jde o politický vlajkový projekt teď již bývalého šéfa – elektronickou evidenci tržeb – s tou podle svých slov žádný problém nemá. „Spíše to vítám.“ říká Jan Hanuš.

„Rozhodně je dobře eliminovat nepravosti a šedou ekonomiku, věřím, že trh se tím výrazně narovná a ukáže se, kdo má vlastně místo na slunci, aniž by podváděl. Na druhou stranu to řadu jídel v mnoha restauracích zdraží, což určitě nebude populární u spotřebitelů,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)