Lukáš Hána: Přiznat si, že na to nestačíme. Začátek cesty, jak vyhrát válku i zlepšit své výsledky

Napsal/a Lukáš Hána 1. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

V říjnu 1935 měla na letišti poblíž Daytonu v Ohiu firma Boeing zpečetit svou dominanci v oblasti letového inženýrství. Jenže její model 299, prototyp strategického bombardéru, který si mělo za miliony dolarů objednat americké vojenské letectvo, místo triumfálního letu pár vteřin po startu havaroval a dva členové posádky zahynuli. Ptáte se, co to má společného s dnešním světem?

Vyšetřování nehody ukázalo, že letadlo bylo po technické stránce naprosto v pořádku a chybu udělala posádka, když před startem neodemkla ovládání výškovky. Boeing o lukrativní zakázku přišel, někteří ale stále viděli ve špičkovém letadle potenciál.

Válka a létající pevnost

Model 299 byl sice vrcholem tehdejšího leteckého konstruktérství, byl ale složitý na ovládání a otázka zněla, jestli není už není příliš komplikovaný na to, aby s ním dokázal člověk létat, když se i posádka zkušených expertů může snadno dopustit fatální chyby.


HlídacíPes.org tímto textem zve čtenáře na konferenci Kritické myšlení, jejímž je mediálním partnerem.

Koná se 2. prosince 2020, akce je letos online, registrovat se můžete ZDE

Dokážete konstruktivně jednat s lidmi, kteří mají jiný názor než vy?


Boeing přišel s geniálně jednoduchým řešením. Zkušební piloti dali dohromady checklist, který obsahoval všechny kroky, které bylo nutné ohlídat, aby nedošlo k další nehodě. Model 299 pak vstoupil do dějin pod označením B-17 nebo taky létající pevnost.

Boeing nakonec americkému vojenskému letectvu prodal třináct tisíc bombardérů, které nalétaly skoro tři miliony kilometrů bez jediné nehody a pomohly spojencům dosáhnout rozhodující převahy ve druhé světové válce. Místo zániku tak firma získala přední postavení mezi leteckými konstruktéry.

Havárie prototypu na letišti u Daytonu byla momentem, kdy se ukázalo, že obsluha nové generace komplikovaných bombardérů je příliš složitá pro posádku bez pomoci – i pro ty nejzkušenější piloty. Bylo toho na ně prostě příliš.

Jednoduchý nástroj v podobě checklistu ale nakonec umožnil využít výdobytku moderního letového inženýrství, a získat tak výhodu oproti nepříteli. Od té doby se stal checklist nedílnou součástí i dopravního letectví a je jedním z důvodů, proč je dnes letadlo jedním z nejbezpečnějších dopravních prostředků.

Řešení nemusí být složité

Totéž platí pro dnešní globalizovaný, propojený svět a jeho problémy. I u nich vyvstává otázka, jestli na ně stačíme jen s naším selský rozumem a intuicí. I když si to možná odmítáme připustit, odpověď je, že ne. Myslíme si, že stále řídíme staré jednoduché letadlo, zatímco už dávno sedíme v Létající pevnosti.

Existují nástroje, které nám pomáhají zapojit do rozhodování kritické myšlení, a prokazatelně tak dosáhnout lepších výsledků. Manažeři, kteří používají ověřené metody, dosahují očekávaných výsledků v 90 % případů a ve 40 % svá očekávání dokonce překonají ve srovnání s ostatními, kteří jich dosáhnou jen ve 30 %. Jiný výzkum pak ukazuje, že tyto metody vedou k šestinásobku dobrých rozhodnutí a předcházejí asi polovině chyb.

Problém je ale v tom, že je používají zhruba jen dvě procenta manažerů. Většinou mají totiž pocit, že je nepotřebují. To si ale myslela i posádka prototypu B-17 osudného rána na letišti poblíž Daytonu.

Pokud se máme vyvarovat zbytečných a tragických havárií, je potřeba si nejprve připustit, že na to už sami nestačíme a začít používat metody kritického myšlení, které náš úsudek a rozhodnutí mohou významně vylepšit. Jen tehdy, když si uvědomujeme vlastní omylnost, jsme ve střehu a spíš odhalíme nějaký problém, zatímco ti, kteří si jsou neochvějně jistí svými schopnostmi může čekat nepříjemné překvapení.


Autor je konzultant a lektor kritického myšlení, zakladatel projektu Kritické myšlení #krimyš a organizátor online konference Kritické myšlení a objektivita

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)