Vladimir Putin a Aleksandr Lukašenko. Foto: Profimedia

Prigožin spojil Bělorusko s Kremlem ještě silněji. Lukašenko si podporou wagnerovců nepomohl

Napsal/a Lucie Sýkorová 30. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Vůdce takzvané Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin skončil po tažení svých žoldnéřů na Moskvu nakonec v Bělorusku. Stále se objevuje řada hypotéz, co celá operace znamenala a jaké může mít důsledky. „Lukašenkova propaganda zveličuje jeho roli v tomto příběhu,“ konstatuje Aljaxandr Klaskouski, politický analytik z Běloruska a držitel ceny Freie Presse Osteuropas.

„Ve skutečnosti bylo pravděpodobnější, že nepůsobil jako mírotvorce, ale Kreml využil jeho služeb k uhašení konfliktu s Prigožinem. Toto spiknutí ale spojuje běloruského vládce s Kremlem ještě silněji. A pobyt nevyzpytatelného Prigožina a jeho lidí v Bělorusku může způsobit zemi problémy,“ dodává Klaskouski v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Odhaduje také, že Prigožin nezůstane v Bělorusku dlouho. Vůdce Wagnerovy skupiny se podle něj možná brzy přemístí do Afriky, kde má obchodní zájmy a značnou část svých žoldáků. „Mimochodem, Lukašenko má v Africe také velké zájmy. V tomto směru mohou najít společnou řeč, třeba při těžbě zlata,“ uvažuje analytik.

Kdo je pán a kdo vazal

Klaskouski se přiklání k tomu, že Prigožinova vzpoura byla inscenována Kremlem. „Už jen proto, že tento příběh vypadá pro Putina hanebně, ukázal ho jako slabého, zmateného vládce, ukázal, že jeho systém je prohnilý a velmi zranitelný.“

Podle Lukašenkovy verze to byl právě sám běloruský diktátor, kdo v příběhu o vzpouře zabránil velkému krveprolití. V Minsku 27. června dlouze a horlivě hovořil o tom, jak vyřešil „ruský průšvih“. Prezident Ruské federace byl prý odhodlán Prigožina a jeho vzbouřence „spláchnout“. Lukašenko se ale ze své nové hrdinské pověsti nemusí těšit dlouho.

Kreml zatlačil tyto lidi do Běloruska, aby nějak uhasil povstání, a ne aby napadl země NATO

„Bez ohledu na to, kolik je na této historce pravdy, Putin z ní pravděpodobně nebude mít radost. A kremelský vůdce není typ, který by ponižování odpouštěl. Je tedy možné, že si po nějaké době najde příležitost, jak se pomstít, jak ukázat, kdo je pán a kdo vazal,“ podotýká Klaskouski.

Pondělní projev ruského prezidenta podle něj navíc ukázal, že Prigožin pro něj zůstává zločincem, nepřítelem, zrádcem, který mu vrazil nůž do zad: „Už se proslýchá, že pomstychtivý Putin pošle do Běloruska nějakého odstřelovače nebo si jinak vyřídí účty s vůdcem povstalců. V každém případě se otázka Prigožinovy bezpečnosti stává i Lukašenkovým problémem.“

Sám Prigožin prohlásil, že Lukašenko mu podal ruku a nabídl najít řešení, jak dále provozovat Wagnerovu skupinu v legitimní jurisdikci. To znamená, že slíbil verzi legalizace Wagnera v Bělorusku, vysvětluje Klaskouski: „Taková perspektiva je pikantní sama o sobě. V Bělorusku neexistuje žádný právní rámec pro činnost soukromé vojenské skupiny. Běloruské úřady navíc za žoldnéřskou činnost hrozí trestními oznámeními a některé dokonce vězní.“

Navíc v některých zemích jako Francie nebo Litva byla Wagnerova skupina prohlášena za teroristickou, v USA pak zločineckou organizaci, na kterou se vztahují i sankce EU. Vzít tuto strukturu pod svá křídla znamená pro Bělorusko velkou pravděpodobnost, že se dostane do nových sankcí a dalších potíží. Kreml ve snaze rychle uhasit vzpouru posílá do Běloruska velmi toxický kontingent, konstatuje analytik.

Útok na Kyjev? Nepravděpodobné

Podle Klaskouského je každopádně nepravděpodobné, že přítomnost Prigožina a jeho žoldnéřů v Bělorusku bude znamenat v blízké budoucnosti bezprostřední nebezpečí pro Polsko nebo Litvu: „Kreml zatlačil tyto lidi do Běloruska, aby nějak uhasil povstání, a ne aby napadl země NATO,“ říká pro HlídacíPes.org.

Nemyslí si, že by Putin hodlal zaútočit na Alianci s pomocí svých odpadlých nepřátel. „Putin je mistrem v zastrašování, ale reálně mu chybí síly i pro ukrajinskou frontu. A pro Lukašenka by byl útok na NATO sebevražedný. I když prvky hybridní války, kterých se ve Vilniusu obávají, nelze vyloučit,“ podotýká analytik.

Tento strach byl jedním z hlavních motivů, proč se Lukašenko zapletl s Prigožinem. Pokud se Putinův systém rozpadne, moc běloruského vůdce rychle pohasne

Lukašenko také podle něj vyvrátil zvěsti, že by Prigožin a jeho žodnéři byli v Bělorusku potřeba k uspořádání provokace před summitem NATO ve Vilniusu. „Vyvrátil je však po svém: Kdybychom potřebovali provokaci, mám na Západě tisíce vojáků. Stačí mi dát povel a oni zorganizují jakoukoli provokaci.“

Stejně nepravděpodobné je podle analytika napadení Kyjeva Wagnerovci z Běloruska. „Na to má Prigožin malou sílu. A Ukrajinci jsou v této oblasti dobře připraveni na obranu. Navíc Lukašenko je určitě proti takovému útoku, protože Kyjev dal jasně najevo, že v takovém případě bude tvrdá reakce na celém území Běloruska. Navíc, kdo teď Prigožinovým mužům dodá zbraně a munici, na jejichž nedostatek si stěžovali už u Bachmutu? Naopak, těžkou techniku odevzdávají teď Wagnerovci v Rusku,“ podotýká Klaskouski.

Strach ze zákeřného Západu

Z úterního rozhovoru s běloruským ministrem obrany Viktorem Chreninem lze podle analytika vyčíst, že Lukašenko chce z Wagnerovců vytáhnout bojové zkušenosti: „Řeknou nám o zbraních: které fungovaly dobře a které ne. A také o taktice a výzbroji, o tom, jak útočit a jak se bránit.“

Čeho se ve skutečnosti Lukašenko obává, je „zákeřný Západ, který se spikl s uprchlíky a chystá se ho svrhnout“, podotýká Klaskouski. „V úterý Lukašenko opět mluvil o hrozbách ze Západu, zmínil se o puku Kalinovského, který ho znepokojuje. Přiznal, že během Prigožinovy vzpoury byly všechny ozbrojené síly včetně milice a speciálních jednotek uvedeny do plné pohotovosti. Prozradil, že se již připravuje vyslání brigády na obranu Moskvy. Vysvětlil, že pokud by v Rusku vypukly nepokoje, Západ by toho okamžitě využil,“ připomíná analytik v nedávném komentáři pro projekt Pozirk.

„V úterý také Lukašenko znovu zopakoval: Pokud se Rusko zhroutí, budeme všichni pod troskami. A to je pravda, pokud je míněn jeho režim. Tento strach byl jedním z hlavních motivů, proč se Lukašenko zapletl s Prigožinem. Pokud se Putinův systém rozpadne, moc běloruského vůdce rychle pohasne,“ odhaduje Klaskouski.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)