Petr Pavel. Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Prezidentský test pro média. Držet si odstup od „hodného“ Pavla bude těžší než od „zlouna“ Zemana

Napsal/a Jan Žabka 3. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Prezidentskou kancelář i úřad hlavy státu léta ovládali lidé, kteří novináře označovali za hnůj a póvl, zjištění médií označovali za dezinformace, či dokonce navrhovali, že by se novináři měli likvidovat. Je proto celkem pochopitelné, že i významná část novinářského stavu vnímá zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem jako příjemnou změnu. Což ovšem neznamená, že by(chom) měli rezignovat na kritickou žurnalistiku právě i směrem k Hradu.

Miloš Zeman je svou, mírně řečeno, antipatií k novinářům známý už z devadesátých let a hned po nástupu do prezidentského úřadu to začalo být ještě znatelnější. Oblíbil si pro média výraz „presstituti“ a během celého svého mandátu novináře nijak nešetřil. Dlužno dodat, že ani oni jeho.

Už ve svém inauguračním projevu v roce 2013 označil Zeman některá média za „ostrov negativní deviace“, proti kterému se musí „bojovat“. K dalším podobným ostrovům podle jeho tehdejších slov patří „kmotrovské mafie“ a „neonacistické bojůvky“.

V červnu 2015 na vojenské základně v Náměšti na Oslavou přistoupil k rotačnímu kulometu u jednoho z bojových vrtulníků a zamířil s ním do davu přítomných novinářů. Zmáčkl spoušť a začal „střílet“. V kulometu pochopitelně nebylo střelivo, ale i tak „vtipně“ pogratuloval novinářům, kteří přežili. A dalo by se pokračovat, třeba větou ze setkání s Vladimirem Putinem o tom, že novinářů je mnoho a měli by se likvidovat.

Zeman i jeho okolí také část médií otevřeně ignoruje a odmítá odpovídat na dotazy. Rozhovory Hrad dává jen těm novinářům, u nichž nemusí očekávat výraznou konfrontaci.

Nesnesitelná lehkost kritického přístupu

Nově zvolený prezident Petr Pavel (a jeho poradci) má zjevně smysl pro symboliku. Na Hradě plánuje audit, areál chce po letech otevřít veřejnosti bez vstupních kontrol a jako prvnímu médiu dal rozhovor veřejnoprávní České televizi, jež je u Zemana a spol. asi nejvýše na mediální černé listině.

Médiím ochotně poskytuje rozhovory a mezi částí novinářské obce zavládlo takřka nadšení nad tím, že s nimi sdílí svůj digitální kalendář s aktuálním programem a plány svých dalších aktivit.

Jenže stále platí, že novinář a politik jsou jiné světy, které se sice vzájemně potřebují, ale na místě je především odstup. Tvrdý novinářský přístup k Zemanovi byl logický – s ohledem na jeho činy i výroky, ale právě i kvůli tomu, jak sám s novináři zacházel. Udržet si od něj distanc bylo snadné.

Otázka ale zní: dokáží novináři zůstat kritičtí k prezidentovi, který je jim lidsky sympatický, zastupuje podobné hodnoty a k novinářům se chová otevřeně?

Udržet si odstup

Zatím se radostně řeší i drobná gesta jako je nenápadné a „lidské“ zvednutí cizího spadlého svetru Petrem Pavlem ze země ve volebním štábu, i jeho první neoficiální diplomatické kroky k podpoře Tchaj-wanu ještě před prezidentskou inaugurací.

Novináři samozřejmě nejsou stroje, ale lidé s emocemi. Jak říká expert na mediální etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity v Brně, „nestrannost neznamená nemít názor, neznamená vzdát se boje za demokracii, znamená vědět, že i na naší straně jsou problémy“. Je při tom ale stále nutné držet si kritický odstup. 

Právě v tom tkví „prezidentská“ zkouška české žurnalistiky: v zachování nestrannosti a s tím i důvěryhodnosti. I Petr Pavel je člověk omylný, chybující, i kolem něj se mohou brzy objevit podivné figury a kauzy. A i jeho přístup k médiím projde zásadním testem až poté, kdy nestranní novináři třeba odhalí kauzy, které Pavla či jeho okolí neukážou v tak pozitivním světle.

Protože podobně jako je snadné udržet si odstup od nenávistného prezidenta, je jednoduché být milý k nekritickým novinářům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)