Ilustrační foto. Foto: 'PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia'

Převoz covidových pacientů do Rakouska. Kdyby bylo nejhůř, určitě se dohodneme, věří kraj

Napsal/a Euractiv.cz 5. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Zajet si k lékaři do rakouského Gmündu bylo pro Čechy v pohraničí běžné. Covid to výrazně ztížil, tradice přeshraniční zdravotní péče ale výhledově může usnadnit případný převoz nemocných s covidem z přetížených českých nemocnic do Rakouska. To sice zatím nebylo potřeba, kraj je ale podle všeho připraven lépe než nejpostiženější Karlovarský region, který na převoz pacientů do Německa čeká už řadu týdnů.

Kvůli covidu čeští pacienti mohou jen omezeně využívat nemocnici v rakouském Gmündu, kam tradičně řada Čechů dojíždí. Výjimkou jsou teď akutní případy a pendleři. Přeshraniční zdravotní péče v regionu má přitom dlouhou tradici.

Průkopníkem v tom byla dolnorakouská iniciativa „Healthacross“ (v překladu přeshraniční zdravotnictví), která nemá v Evropě obdoby.

Nečekat na vládu

„Jedním z hlavních úkolů iniciativy Healthacross je rozšíření přeshraniční spolupráce mezi nemocnicemi za účelem zlepšení zdravotní péče v blízkosti domova v příhraničních regionech. Dále se zaměřuje na přeshraniční přepravu pacientů – obyvatelé v příhraničních regionech mají mít možnost zdravotnické péče v blízkosti domova, a tím i možnost péče přes státní hranice,“ říká pro server Euractiv Simona Standlerová, zástupkyně vedoucí kanceláře Evropského regionu Dunaj-Vltava, v rámci kterého spolupráce probíhá.


Text Pavly Hosnedlové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje. Doplněno o redakční zjištění HlídacíPes.org z Karlovarského a Jihočeského kraje.


Podle Standlerové je i během koronavirové pandemie možné zajistit přeshraniční předávání pacientů, o konkrétních případech ale nemá informace. Podrobnosti redakci nesdělilo ani české ministerstvo zdravotnictví.

Česká vláda o možnosti předávání pacientů přes hranice v těchto dnech jedná. Týká se to ale hlavně nejpostiženějších krajů, tedy Královéhradeckého a Karlovarského, a tím pádem také zejména spolupráce s Německem nebo Polskem. Podle vlády o zahraniční pomoc může požádat právě jen kabinet – to však není pravda, jak nedávno upozornil HlídacíPes.org. Konkrétně Karlovarský kraj mohl jednání s Německem o převozu pacientů zahájit i sám, jenže se spoléhal na stát.

Česko-rakouská nemocnice

Přeshraniční projekty často těží z podpory z evropských fondů, zejména z programu Interreg. Týká se to i projektů v oblasti zdravotnictví. V rámci spolupráce Česka s Rakouskem se už zhruba 16 let pracuje na posílení zdravotní péče v rakouské zemské klinice Gmünd, která leží v blízkosti hraničního přechodu u Českých Velenicích.

Nejprve se rozvinula ambulantní péče, nyní se již pracuje na péči stacionární, tedy komplexní dlouhodobé odborné péči o zdraví. V rámci aktuálně probíhajícího projektu na posílení přeshraniční zdravotní lůžkové péče poskytla EU prostřednictvím Interregu téměř 370 000 eur z celkových téměř 435 000 eur.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„V rámci projektu nám jde o možnost běžného léčení pacientů navzájem mezi našimi příhraničními oblastmi. Spolupráce při akutních stavech a možnostech zásahu záchranných složek je již nastavena,“ popisuje Petr Studenovský, vedoucí odboru zdravotnictví na Krajském úřadu Jihočeského kraje, který se přímo podílí na přeshraničních projektech v oblasti zdravotnictví.

Letos by měla být dokončena stavba prvního přeshraničního zdravotnického centra mezi Dolním Rakouskem a jižními Čechami, kterou financuje rakouský program pro regionální rozvoj. Pracovat by zde společně měli čeští a rakouští lékaři.

Dvěstě metrů místo hodiny v sanitce

Nemocniční služby v Gmündu za běžných podmínek hojně využívají hlavně občané česko-rakouského příhraničí, ať už jako pacienti či jako zdravotníci. Na české straně totiž mají příhraniční obce nejbližší zdravotnické středisko 20 až 60 km vzdálené, Gmünd však leží od českých hranic dva kilometry. Dostupnost kvalitní zdravotní péče je při zdravotních obtížích klíčová a čas hraje zásadní roli.

Lékařské ošetření je zde poskytováno českým občanům, kteří jsou plátci českého zdravotního pojištění. Ani jazykové bariéry nemusí být problematické, na klinice by kromě česky mluvícího zdravotnického personálu měli být k dispozici i čeští tlumočníci. Lékařské zprávy se rovněž poskytují v češtině. Problémem může být platba za poskytnuté zdravotní služby, kterou ne vždy a ne celou hradí česká pojišťovna.

„Představte si, že jste český občan, bydlíte v Českých Velenicích a vidíte, že na druhé straně hranice, dvě stě metrů od vás, stojí nemocnice. Vy ale nemáte žádnou možnost ji využít. Když budete mít nehodu, přijede pro vás z dvacetikilometrové vzdálenosti sanitka a odveze vás pak do šedesát kilometrů vzdálených Českých Budějovic. A to byla přesně situace, kdy jsme si řekli, že v dnešní spojené Evropě by měla být hranice otevřená také pro zdravotní péči,“ popisuje počátek spolupráce Elke Ledlová, vedoucí iniciativy Healthacross při Dolnorakouském zdravotním a sociálním fondu.

Jen pendleři a akutní péče

V době pandemie jsou ale tyto možnosti omezené. Podle Simony Standlerové sice „čeští pacienti mají nadále možnost navštívit regionální nemocnici v Gmündu,“ musí ale dodržovat aktuální krizová pravidla Česka a Rakouska platná pro překračování hranic v době pandemie, tedy absolvování testu na covid-19 před samotnou cestou, případně nástup do karantény po příjezdu.

Spolupráce je podle koordinátora komunikace mezi Gmündem a českou stranou Jaromíra Koce omezena pouze na akutní případy.

„To jsou případy, kdy je pacient v akutním ohrožení života. Zde je bráno i v potaz, zda se v ten určitý okamžik nachází blíže nemocnici v Gmündu než k nemocnicím v Jindřichově Hradci a Českých Budějovicích, tedy zda by sanitka pro něj z Gmündu jela například kratší dobu než třeba záchranka na území ČR,“ upřesňuje.

„Dále pak mohou služeb nemocnice v Gmündu aktuálně využívat pendleři, kteří mají pracovní poměr v Rakousku,“ dodal Koc. Právě pendleři také využívají v omezené míře rakouské zdravotní zařízení pro testování na covid-19, jehož výsledek musí předkládat na hranicích.

Lékařské kontroly českých pacientů v rakouské nemocnici jsou dle jeho slov až do odvolání pozastaveny, a to včetně plánovaných lékařských zákroků.

Určitě se domluvíme…

„Podle informací z nemocnice v současné době v nemocnici v Gmündu není žádný český pacient s onemocněním covid-19,“ dodal Jaromír Koc.

Čistě teoreticky by Jihočeský kraj byl však na případné převozy covidových pacientů do rakouských nemocnic připraven lépe než zmíněný Karlovarský kraj – právě kvůli existujícím smlouvám a dlouhodobé spolupráci s Rakouskem v oblasti zdravotnictví.

„Bylo by možné využít Dohodu o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby mezi Spolkovou zemí Dolní Rakousko a kraji Vysočina, Jihočeský a Jihomoravský. Článek 12 této Dohody řeší převozy pacientů a stanoví vhodné zdravotnické zařízení. Územní oblast působnosti se vztahuje na správní území Spolkové země Dolní Rakousko, Jihomoravského kraje, Jihočeského kraje a Kraje Vysočina,“ říká pro HlídacíPes.org tisková mluvčí kraje Hana Brožková s tím, že zatím covidový převoz za hranice nebyl potřeba.

Situace v Česku se však postupně zhoršuje a nemocnice se zaplňují i na jihu Čech. V případě nouze se kraj spolupráce se sousedy nebojí: „Domníváme se, že domluva s kolegy z Rakouska možná je, a to bez nutnosti něco dále řešit,“ dodává mluvčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)