Přestřelka falešných citátů: „Budu volit Babiše,“ Fiala neřekl

Napsal/a Jan Žabka 11. ledna 2023

„Došlo Whatsappem. Jestli je to pravda, tak díky,“ píše předseda hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš na svém facebookovém profilu k fotografii s falešným citátem předsedy vlády Petra Fialy. Ten měl údajně říct: „V EU to teď nezvládáme. Potřebuju silného a zkušeného parťáka. Proto budu volit Andreje Babiše.“ Příspěvek byl zveřejněn na Babišově profilu v 10:09.

V 10:48 na manipulativní příspěvek zareagovala stejnou mincí koalice SPOLU na svých sociálních sítích: „Tato vláda pomáhá lidem. Proto Fiala,“ tvrdí údajně Babiš na typickém plakátu z jeho prezidentské kampaně.

Babiš pak ve 12:29 zveřejňuje i nikdy nevyřčená slova předsedkyně sněmovny Markéty Adamové Pekarové. „On jediný má zkušenost jak zvládnout krizi,“ má tvrdit s tím, že to „nerada přiznává“.

Ve všech případech jde o výroky, které veřejně od žádného ze zmíněných politiků nikdy nezazněly. Falešné citáty jsou jednou z běžných obrazových manipulací, kdy manipulátor nějakou osobnost spojí se slovy, které nikdy nevyslovila. V minulosti se využívaly například v dezinformačních kampaních, které měly prohloubit negativní pocity vůči uprchlíkům.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org