Přestřelka falešných citátů: „Budu volit Babiše,“ Fiala neřekl

Napsal/a Jan Žabka 11. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

„Došlo Whatsappem. Jestli je to pravda, tak díky,“ píše předseda hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš na svém facebookovém profilu k fotografii s falešným citátem předsedy vlády Petra Fialy. Ten měl údajně říct: „V EU to teď nezvládáme. Potřebuju silného a zkušeného parťáka. Proto budu volit Andreje Babiše.“ Příspěvek byl zveřejněn na Babišově profilu v 10:09.

V 10:48 na manipulativní příspěvek zareagovala stejnou mincí koalice SPOLU na svých sociálních sítích: „Tato vláda pomáhá lidem. Proto Fiala,“ tvrdí údajně Babiš na typickém plakátu z jeho prezidentské kampaně.

Babiš pak ve 12:29 zveřejňuje i nikdy nevyřčená slova předsedkyně sněmovny Markéty Adamové Pekarové. „On jediný má zkušenost jak zvládnout krizi,“ má tvrdit s tím, že to „nerada přiznává“.

Ve všech případech jde o výroky, které veřejně od žádného ze zmíněných politiků nikdy nezazněly. Falešné citáty jsou jednou z běžných obrazových manipulací, kdy manipulátor nějakou osobnost spojí se slovy, které nikdy nevyslovila. V minulosti se využívaly například v dezinformačních kampaních, které měly prohloubit negativní pocity vůči uprchlíkům.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)