Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Přepiště dějine – Babiš stojí před soudem, nejznámější česká provozní a kde se vzal Don Pablo

Napsal/a Robert Malecký 12. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Svět už nikdy nebude jako dřív. Přes všechny snahy orgánů činných v trestním řízení, zejména některých nejmenovaných státních zástupců, stane dnes Andrej Babiš konečně před soudem. Nemyslíme samozřejmě všechny ty civilní soudy o registraci agenta StB, které vyhrál, jen o tom na těch soudech nikdo nic neví. Zatím to celé trvalo jen sedm let a takový rok, maximálně dva tomu ještě dáváme. 

  • Když je řeč o kauze Čapí hnízdo, nemůžeme pro osvěžení historické paměti začít jinak než citátem z dokumentu Víta Klusáka Český žurnál, Matrix AB.

„Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel.“
(Andrej Babiš, 2015)

No to bychom se vsadili, že taková inovativní linka na toastový chleba v Penamu nebo korunové dluhopisy vynesly víc s menším rizikem, ale co už. Současné dění kolem své kauzy Babiš vhodně využívá k předvolební kampani, ostatně jako cokoli. V pátek se ve sněmovně neúspěšně pokoušel zařadit na jednání bod nazvaný „Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud“, a dopustil se tak prvního procedurálního návrhu v historii své neúčasti ve sněmovně. Projev trval hodinu a půl, byl veden netradičně v češtině a zazněla v něm opět řada podnětných myšlenek. Z nich vyjímáme:

„Je prokazatelné, že za nadcházejícím procesem stojí polistopadový kartel tradičních stran, který tu vládl od listopadu 1989, de facto až do roku 2017 – protože my jsme tehdy byli ve vládě v menšině – a dnes bohužel vládne zase. Co je to ten kartel? To je neformální mocenský kolos tradičních politiků, novinářů, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších osob, kteří sdílejí stejný zájem. Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty.“
(Andrej Babiš na jednání sněmovny, 9. září)

Neformální mocenský kolos tradičních politiků, novinářů, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších osob? Co nám to jen připomíná? Že by americké konspirační hnutí QAnon, které popisuje současný svět jako takzvaný „deep state“, hluboký stát? Podle přívrženců této teorie je svět ovládán elitami – mezi něž patří satanisté, kanibalové, sexuální predátoři a obchodníci s dětmi – a ochránit ho může jen Donald Trump. Jistě, je zde i několik drobnějších odlišností, ale podstata bude stejná. Aspoň co se týče evidenčního čísla lékařské diagnózy.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Nejznámější českou provozní v restauraci je v tuto chvíli jistá Karolína Krbová, čtyřiadvacetiletá nezávislá kandidátka z Domažlic. Jen není úplně jisté, zda si svou rychle nabytou slávu představovala právě takto.


 Má to nějaké vysvětlení? ptáte se jistě spolu s námi. Zda zrovna vysvětlení nevíme, ale zdá se, že paní kandidátka minimálně existuje a své virální kroky koordinuje. Má to totiž pokračování.

A nyní některé otázky:

Láska pro všechny? Ona byla řeč o lásce pro všechny? Souvisí to nějak s uvedenou profesí „aktivistka“? Čemu PŘESNĚ se hodlá Karolína hu nás v Domažlicích věnovat a jak to souvisí s náplní práce městského zastupitelstva? Stojí za to se do Domažlic urychleně vydat? A co je to kandidátka na místostarostku? Karolína Krbová kandiduje ze čtvrtého místa, počítá snad její hnutí se ziskem místa starosty a tří místostarostů? Fakt to téma tolik táhne? Zajímavé.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Kromě komunálních voleb nás čeká i volba prezidentská a i tady jsme uprostřed žhavé kampaně. Kandidát jménem generál, známý též pod přezdívkou Petr Pavel, zveřejnil základní teze svého programu.

„Vraťme Česku řád a klid.“
(hlavní programová teze kandidáta generála)

A to zase jo, i my jsme pro řád a hlavně ten klid. Zejména pro klid na práci, ten tu máme rádi. Namátkou pár výroků:

„Naprostá většina obyvatel a občanů České republiky si přejí už opravdu stabilitu a klid.“
(Radek Vondráček, 6. června 2018)

„Potřebujeme klid na práci.“
(Andrej Babiš, 6. června 2018)

„Jako klíčový úkol považujeme za aktivní účasti občanů lépe uspokojovat každodenní potřeby lidí a zabezpečovat jejich sociální jistoty. K tomu naše společnost potřebuje především poctivou práci, klid a pokojnou atmosféru.“
(prohlášení vlády Ladislava Adamce, srpen 1989)

A můžeme si k tomu obnovit i Řád práce.

  • A anekdota na závěr: Hodně se teď mluví o Donu Pablovi, což je alias ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Málokdo ale ví, kde se tato přezdívka jako Brno vzala. Její tajemství teď na Facebooku odhalil brněnský politik, aktivista a zábavný člověk Matěj Hollan.

„Pak si ho Nečas vytáhl na ministra a všichni novináři volali mně a Svatoplukovi Bartíkovi, kdo to ku*va zase je. Nikdo mu v Brně neřekne jinak než Don Pablo, odpověděl jim Bartík, který mu tak říkal jako jediný, ale už to bylo všude.“
(Matěj Hollan vzpomíná na rok 2014, Facebook, 8. září)

Vida. Věci jsou často daleko jednodušší, než se zdají být. A Svatopluk Bartík byl influencer dřív, než to bylo moderní.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)