Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Premiér uklidňuje lid. Projev Petra Fialy v sedmi rychlých bodech

Napsal/a Robert Malecký 18. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Premiér Petr Fiala vystoupil v neděli večer s projevem k národu. Byl to hlavně projev uklidňovací, žádné převratné novinky Fiala neoznámil. Shrnul dva typy pomoci – zastropování cen energií a sociální program Deštník proti drahotě. HlídacíPes.org přináší rychlé shrnutí v sedmi bodech.

  1. Premiér mluví k lidem, kteří mají obavy z budoucnosti. „Pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují a spolu s blížící se topnou sezónou mnozí z vás mohou podlehnout pochybnostem, zda nastávající zimu zvládnou. Rád bych proto dnes osobně tyto obavy zmírnil a zároveň se na vás obrátil i s jednou důležitou prosbou.“ 
  2. Zmíněná prosba se týká šetření a Fiala ji zmínil v závěru projevu: „To, že máme zajištěny zásoby plynu a že jsme zastropovali ceny energií, totiž v žádném případě neznamená, že nyní můžeme polevit. Naopak! Vláda, státní organizace, firmy, ale i domácnosti by se měly právě v následujících týdnech a měsících o to více zamýšlet nad tím, zdali s energiemi hospodaří správně, kde mohou ušetřit nebo alespoň jak s nimi neplýtvat.“
  3. Kdo může za drahotu? Jednoznačně Putin. „Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě.“ Důležitá slova, která se možná někomu nebudou poslouchat snadno.
  4. Právě tak jako jasně deklarovaná podpora kroků Evropské unie. „Tato situace státy Evropské unie nejen šokovala, ale hlavně spojila. A díky tomu nyní společně pracujeme na tom, jak krizi co nejlépe vyřešit.“
  5. Odhoďte ostych a řekněte si o pomoc. „Tento týden začala masivní vládní informační kampaň, jejímž cílem je seznámit všechny, kteří by to mohli v dalších měsících potřebovat, s programem sociální pomoci, který se jmenuje Deštník proti drahotě. Jde o cílenou pomoc pro ty z vás, kteří se vlivem cen energií nebo inflace a rostoucích životních nákladů dostanou do složité ekonomické situace. Prosím vás, využijte této informační kampaně a podívejte se, zdali se zrovna vás nemůže tato pomoc týkat. Jsme v mimořádné situaci a ostych tady není na místě.“ Drahota totiž dopadne i na lidi, kteří zatím nebyli zvyklí žádat o sociální dávky.
  6. Lehký pohlavek minulým vládám, dnešní opozici: „Intenzivně pracujeme na výstavbě nových plynovodů a ropovodů. Spustili jsme dostavbu Dukovan bez účasti Rusů a Číňanů.“ Víc se premiér v tématu nepitval.
  7. A závěr projevu: „Vážení přátelé, tento rok není a nebude jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme.“ Premiér možná mluví o zvládnutí energetické krize, ale mimoděk i o pozici své vládní koalice.

Náhledové foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)