Přehledně: Jaké nové pravomoci chce dát vláda tajným službám

Napsal/a Ondřej Neumann 22. ledna 2015

Vláda v pondělí kývla na významné zvýšení pravomocí tajných služeb. Co přesně se má změnit a proč? Přečtěte si důvodovou zprávu k návrhu zákona o zpravodajských službách.

Nejdříve krátký výčet:

Údaje ze správy daní

Zpravodajská služba bude moci žádat o informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. Opačný tok informací (od BIS k „daňařům“) je možný už nyní a zůstane zachován.

Údaje chráněné bankovním tajemstvím

Zruší se zákonné omezení, které umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu. Nově budou moci služby žádat ve všech sledovaných kauzách. Poskytování údajů bude povolovat soud.

Získávání údajů z databází provozovatelů telefonních služeb

Zpravodajská služba bude moci žádat od telekomunikačních operátorů údaje o klientech. Dnes znala pouze číslo telefonu a obsah odposlechnutého hovoru.

Podrobnosti najdete zde: kompletní důvodová-zpráva-BIS ke stažení.

2 komentáře

  1. udegej napsal:

    Slídit, slídit, slídit.
    To mají milášci z vlády rádi.

  2. J: Nemec napsal:

    AŤ mají naše tajné služby co největší pravomoce. Ale máme jistotu, že naše tajné služby nejsou řízené z Moskvy ? Na hradě máme lidi sympatizující s Ruskem. Bez problému se v České republice pořádají demonstrace na podporu pana Putina. Ruských agentů a kolaborantů je u nás tolik, že v Moskvě vědí o každém našem prdu. Naši vlastenci dokáži akorát zastrašovat slušné cigány, židy a muslimy. Rudá armáda sice odešla. Ale všichni ti zrádcovští komunisti a kolaboranti tady zůstali a je to velmi znát.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies