Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a generální ředitel ČRo René Zavoral na slavnostním otevírání zrekonstruované budovy ČRo Brno (září 2021). Foto: Alena Schillerová

Předvolební stříhání pásek v rozhlase. Šéf ČRo s ministryní slavnostně otevíral nedokončenou stavbu

Napsal/a Vojtěch Berger 4. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když v září generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral slavnostně otevíral zrekonstruovanou budovu brněnského studia ČRo, pásku spolu s ním stříhala vicepremiérka Alena Schillerová, která na jižní Moravě kandiduje za ANO. Opravy budovy přitom ještě neskončily a celé „slavnostní otevření“ tak spíše připomíná kauzu karlovarského hotelu Thermal, kde Schillerová nedávno otevírala nedokončený a nezkolaudovaný bazén.

„Druhá největší investiční akce Českého rozhlasu po rekonstrukci pražských Vinohrad je za námi,“ řekl na koncertě během oslav v brněnském rozhlasovém studiu ředitel ČRo René Zavoral. I článek o slavnostním otevření zrekonstruované budovy na webu brněnského rozhlasu mluví jasně: „Tři etapy, čtyři roky. Funkcionalistická budova Českého rozhlasu Brno je po rekonstrukci.“ Až na to, že není.

I po několika letech stavebních úprav se na dokončení rekonstrukce budovy stále pracuje a ještě několik týdnů to tak zůstane. To, že části domu opravované během poslední etapy rekonstrukce nejsou zkolaudované, potvrzuje městská část Brno-střed.

„Stavební úpravy probíhají v části budovy za omezeného provozu. Předmětem kolaudace tak budou dílčí stavební úpravy, které byly předmětem stavebního povolení. Kolaudace těchto stavebních úprav zatím neproběhla. Se stavebníkem jsme v kontaktu,“ říká mluvčí Kateřina Dobešová.

To, že se opravy stále dokončují, zmínila při slavnostním otevření i sama ředitelka brněnského studia ČRo Hana Ondryášová.

Starosta nepřišel, ministryně ano

Třetí etapu rekonstrukce architektonicky cenné budovy v centru Brna pro rozhlas provádí firma Winning PS. Podle smlouvy z loňského května měla opravu v hodnotě zhruba 84 milionů korun dokončit za 62 týdnů.

Rozhlas s ní však letos podepsal dodatek, kterým se cena za opravy navyšuje zhruba o tři miliony a doba rekonstrukce prodlužuje asi o dva a půl měsíce na 71 týdnů, tehdy přibližně do letošního října.

Proč na slavnostním otevření těsně před parlamentními volbami byla i ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která kandiduje na jižní Moravě, a s rekonstrukcí rozhlasové budovy nemá nic společného, rozhlas vysvětloval takto:

„Na otevření rekonstruované budovy byly pozvány obecně osobnosti spojené s regionem. Pokud jde o politické spektrum, zvali jsme všechny poslance i senátory za Jihomoravský kraj. Za vládu byla pozvaná paní Schillerová a pan ministr kultury Zaorálek. Za poslance na akci potvrdil účast pan Hoppe, Onderka, poslankyně Malá, za senátory pan Bek a Dušek,“ řekl Deníku N mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Mimochodem, například starosta zmiňované městské části Brno-střed pozvánku na akci dostal, ale nezúčastnil se. Naopak senátor Jiří Dušek si následně na Facebooku exkurzi budovy pochvaloval: „Byl jsem moc rád, když mne pozvali na její znovuotevření po rozsáhlé zdařilé rekonstrukci, a když mne provedli stavbou horem/dolem.“

Exkurze však nevedla do těch částí budovy, které jsou stále v rekonstrukci.

Jako bazén v Thermalu

V Českém rozhlase už od srpna platí přísná pravidla pro předvolební vysílání, která výrazně omezují přístup politiků do éteru a ještě pečlivěji než obvykle dbají na vyváženost veřejnoprávních programů. Jak upozornil HlídacíPes.org, od letošního roku obsahují pravidla i výslovný zákaz pro zaměstnance a spolupracovníky ČRo fotografovat se s kandidáty.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ministryně Schillerová se však účastí na akci vedle Reného Zavorala pochlubila na svých sociálních sítích a stříhání pásky v Brně využila ke své vlastní propagaci. Podobně jako srpnové „slavnostní otevření“ bazénu karlovarského hotelu Thermal v době, kdy se ve městě konal filmový festival.

Viditelně nedokončený bazén s uvolněnými dlaždicemi nebo zakrytým stavebním materiálem tehdy nebyl zkolaudovaný a podle zjištění Seznam Zprávy byl v režimu zkušebního provozu. V případě opravy brněnského rozhlasového studia je to jinak, byť i zde se čeká na kolaudaci.

„Žádný konkrétní institut, tedy předčasné užívání stavby či zkušební provoz, pro užívání prostor, které byly předmětem stavebního povolení a následně i kolaudace, vydán nebyl,“ potvrzuje mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

HlídacíPes.org zaslal dotazy k probíhající rekonstrukci firmě Winning PS, ta odkázala jen na objednatele stavby, tedy Český rozhlas. Mluvčí ČRo Jiří Hošna však na dotazy redakce dlouhodobě nereaguje a odpověď nedorazila ani tentokrát.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)