Předvolební debaty na Blesk.cz budou bez Okamury a spol. Redakce se obává rasistických komentářů a hlučného předsedy
AKTUALIZOVÁNO. Předvolební debaty na portále Blesk.cz se budou muset obejít bez zástupců SPD Tomia Okamury. Na profesním profilu LinkedIn to oznámil senior projektový manažer Blesku David Vaníček. Důvodem je obava, aby kandidáti za Okamurovu stranu v živém vysílání nešířili rasistické postoje.
„1. a 3. října budeme na Blesku vysílat předvolební debaty. Rozhodli jsme se ale nepozvat zástupce SPD,“ oznámil Vaníček.
Připomněl, že po volbách v roce 2017 odmítlo SPD pustit redaktory a reportéry Czech News Center na své akce.
„Tím dalo jasně najevo, že nemá zájem, aby se naši čtenáři dozvěděli pravdivé informace o jejich politice, rozhodli jsme se toto jejich nestandardní přání nyní splnit i letos,“ uvádí se v prohlášení.
Dalším důvodem je obava, aby kandidáti Okamurova hnutí „nebourali“ živé vysílání.
„Máme obavy, že výroky politiků reprezentujících SPD mohou být rasistické či xenofobní, jak ostatně naznačila v minulosti řada výstupů představitelů SPD,“ píše Vaníček s tím, že se redakce nechce podílet na společensky vysoce nebezpečném byznysu se strachem. SPD je na něm podle něho postavena.
Vaníček zároveň upozornil, že SPD maže kritické komentáře, blokuje nepohodlné diskutující na sociálních sítích a zpravidla vždy ignoruje jakékoliv dotazy redaktorů Blesku.
„Bez kontroverzních otázek se ale naše debaty neobejdou, a tak není důvod, abychom se v přenosu překřikovali s hlučným předsedou, který na žádnou z nich neodpoví,“ píše se v prohlášení.
Tomio Okamura ponechal dotazy HlídacíPes.org bez reakce. V pátek pak zveřejnil na facebooku prohlášení, podle kterého v Česku nastupuje cenzura. „Tento postoj je naprosto zjevnou politickou cenzurou. Tato cenzura se uplatňuje v celé Evropské unii proti všem vlasteneckým stranám,“ uvedl Okamura.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Hodně slaboduché „zdůvodnění“, proč nepozvat zástupce silné opoziční strany. Je tak zcela evidentní, že redakce Blesk.cz nemá ve svém týmu žádné novináře, ale jen pouhé aktivisty.
Skutečnšní zástupci partají, které se zúčastní, by se měli projevit tím, že účast veřejně odřeknou na protest proti tak ubouhoučké zástěrce.
Slaboduché? Tomio je známý tím, že odmítá kritické názory. Myslím, že postoj novinářů se dá velmi dobře chápat. Tomio může krásně hrát oběť.
A SPD si vybírá, které novináře (často již akreditované) na svou akci pustí. A to je v pořádku? Samozřejmě, že všichni členové SPD nejsou xenofobní nebo hluční. Předseda to však vždy s úspěchem a s brilantní demagogií obstará sám. Jeho permanentní pokřikování o prolhaných a zkorumpovaných mediích, aniž by podal důkazy jsou oblíbenou třešničkou na dortu dryáčnictví. Chápu redaktory redaktory Blesku.cz a jejich nechuť vůči SPD. Vždyť naopak i někteří vysocí politici odmítají vystupovat v některých pořadech (např. pan prezident v Otázkách Václava Moravce). A pan Okamura právě tak odmítá komunikovat s některými novináři a redaktory. Opomineme-li vysloveně dezinformační media, má konzument možnost se konfrontovat s realitou ve většině případů. Někdy jsou to naopak zase media, která cestu k pravdě zbytečně nebo i cíleně klikatí. Znemožňování veřejného vystupování (nehrozí-li reálné nebezpečí nezákonných výroků) není tou nejlepší cestou, ale bohužel někdy musí být tento prostředek použit – už třeba jen proto, aby se zabránilo sofistikované demagogii aktérů; nevpustit novináře na jednání jakéhokoliv politického uskupení (zejména jedná-li i s oporou peněz ze státního rozpočtu, kdy se jedná o počet voličských hlasů „oceňovaných“ finančním příspěvkem je minimálně porušením etických pravidel, naopak pomluva na adresu některých (často ale neadresně „všech“) pracovníků sdělovacích prostředků, lze v mnoha případech považovat za čin za hranou zákona. Napadají mne i širší souvislosti a paralely v podobě výroků o pijavicích na státním rozpočtu.
Myslím, že si pitomio oddechl. Nemusí se bát kdo bude jak zabrušovat a ještě může hrát ublíženého… Ideální stav. Na druhé straně chápu i to rozhodnutí a jeho motivace. Těžké rozhodnutí.
Ačkoli nejsem čtenářem Blesku, líbí se mi jejich postoj. I já patřím mezi zaBANované lidi na jeho profilu, ačkoliv jsem nijak neporušil pravidla a zásady stránky SPD. Tomio Okamura v závěru svých příspěvků vyzývá k názoru, pokud je názor ale nepohodlný, jeho cvičení admini názory okamžitě smažou a přispivatele zablokujou. Za mě palec nahoru..
Bulvární noviny, ve kterých píší kdo si kde prdnul chtějí jakože někoho trestat? Ale no tak, to co píší bere někdo vážně? Pobavilo mne to ?