Předseda CEFC Jie Ťien-ming zůstává nezvěstný. Čínský poradce na Zemanovu inauguraci nedorazil

Napsal/a Sinopsis 10. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská skupina CEFC známá svými akvizicemi i v Česku dostávala už delší dobu hlavně špatné zprávy: Loni v listopadu zatkli v USA generálního tajemníka jejího neziskového křídla kvůli korupci v Africe. U nás ale vyvolalo pozornost teprve nedávno až záhadné zmizení samotného předsedy CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, po kterém se slehla zem.

Spolu s českými a světovými médii zaznamenaly tuto nepříjemnost i akciové trhy, kde začaly akcie CEFC China strmě klesat, a to až o desítky procent.

Zástupce CEFC pro Evropu a přední činitel této firmy v Česku Jaroslav Tvrdík uklidňoval ještě minulý pátek v noci fanoušky čínské Slavie žánrovými obrázky z pracovny prezidenta CEFC China Chan Chauta. Po týdnu musel nicméně  přiznat, že o osudu svého šéfa v Číně nemá potuchy:

Čekání na čínského Godota

„Ať mi věříte, či nikoliv, ani já nemám dost informací o dění v centrále CEFC China. Tady (v Česku) nikoho nezatkli, nikoho nevyšetřují,“ odepsal Tvrdík na dotaz Lidových novin.

Příliš jasno do věci nevnesla ani čínská velvyslankyně, když na přímý dotaz Hradu zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga v Číně „nepotvrdila“. Společnost CEFC na svých stránkách napsala, že předseda Jie nezodpovědné zprávy o zadržení své osoby „neodsouhlasil“.

logoKe všeobecnému mlžení se připojil i hradní kancléř Vratislav Mynář v interview pro iRozhlas:

„Já jsem s panem poradcem nikdy osobně netelefonoval a nemyslím si, jestli je tohle správná cesta… My jsme pana poradce, stejně tak jak část delegace, pozvali na inauguraci a na oslavu pana prezidenta, čekáme na odpověď. Jestli pan poradce přiletí, zeptáme se ho osobně. Pakliže ne, budeme hledat jiné cesty.“

Pan poradce pochopitelně na slavnost nepřiletěl; zjevně má teď úplně jiné starosti než je inaugurace nějakého českého prezidenta.

V rukou neoficiálních vyšetřovatelů

Prezidentův poradce se pravděpodobně v současné chvíli nachází v rukou vyšetřovatelů tzv. disciplinární komise, tj. orgánu, který vede vnitrostranická vyšetřování funkcionářů, kteří dosud nebyli formálně obviněni, v rámci neveřejného systému zvaného šuang-kuej.

Podrobnosti fungování tohoto systému popsala před rokem v obsáhlé zprávě např. organizace Human Rights Watch.

Je nanejvýš pravděpodobné, že přinejmenším po dobu vyšetřování nebude předseda Jie s to poskytovat českému prezidentovi poradenské služby. Nebude s ním zřejmě schopen ani komunikovat.

Bude mít plné ruce práce, aby úřadům vysvětlil, jak hodlá splatit dluhy čínským státním bankám, které současné vedení Číny považuje za systémové riziko pro finanční stabilitu celé země.

Na co je Peking citlivý

Deník South China Morning Post staví současné problémy do kontextu vyšetřování dalších velkých čínských investičních firem, především obchodního impéria Tomorrow Holdings čínského magnáta Siao Ťien-chuy.

Ten byl před rokem unesen čínskými agenty z luxusního hotelu v Hongkongu s pytlem na hlavě. Podle vyjádření čínských úřadů poté dobrovolně vstoupil na čínské území.

Od té doby odprodala jeho firma aktiva ve výši 100 miliard jüanů. Čínské úřady Siaovi aktivně pomáhají vyřešit jeho zadluženost vůči čínským státním bankám. Na pokrytí těchto závazků odprodá Tomorrow Holdings v nejbližší době majetek v hodnotě dalších 150 miliard.

South China Morning Post dává tento „mírný“ postup do kontrastu s vyšetřováním dalšího velkého čínského investora, pojišťovny Anbang, která proslula akvizicí slavného hotelu Waldorf Astoria  v New Yorku:

Anbang popudil čínské nejvyšší vedení tím, že prodával vysoce rizikové, krátkodobé pojistky milionům drobných investorů, sdělil listu anonymní zdroj. Bývalý předseda Anbangu Wu Siao-chuej čelí v Šanghaji podle soudního oznámení obvinění z „podvodného získávání finančních zdrojů“. To je závažné obvinění; pokud bude Wu shledán vinným, mohl by dostat doživotí.

Chce Čína od CEFC zpátky peníze?

Podle zdroje hongkongského listu představuje postup úřadů proti Jie Ťien-mingovi a CEFC další typ snahy o vrácení vypůjčených financí čínským státním bankám:

Zdroj uvedl, že předseda CEFC Jie Ťien-ming není vyšetřován, i když předchozí zprávy uváděly, že byl zadržen a vyslýchán. Pod vedením náměstka šanghajského starosty Wu Čchinga, bývalého předsedy šanghajské burzy, byla vytvořena zvláštní skupina, jež má vyhodnotit rizika zadlužení CEFC a vypracovat plán, jak je snížit.

Z pohledu vlády je případ CEFC méně závažný než Anbang, protože věřiteli CEFC je jen několik velkých státních bank, a ne miliony drobných investorů.

Lze očekávat, že plán na odlužení bude podobně jako v případě Tomorrow Holdings zahrnovat „řízený odprodej“ některých aktiv. Tím však zřejmě Jie Ťien-mingovy starosti neskončí. Vedle zadluženosti firmy se bude muset jeho společnost vypořádat také s obviněními z uplácení vysokých afrických hodnostářů – ne-li v Číně, tedy rozhodně v USA.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)