Pražská Bubeneč jako malá Moskva. Zmapovali jsme majetek Ruské federace v Česku

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 9. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. V době, kdy česká diplomacie řeší citlivý problém s ruskými nemovitostmi v Česku, zmapovala redakce HlídacíPes.org budovy, které u nás Ruská federace a její velvyslanectví vlastní. Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil mají ve svém portfoliu také rekreační střediska či socialistické bytovky.

Do brány historického sídla v pražské ulici Na Zátorce zajíždí luxusní automobil s ruskou poznávací značkou. Po chvíli muž ze zaparkovaného vozu přechází přes ulici do protější vily s ruským nápisem na zlatavé ceduli.

Tento každodenní obrázek z pražské Bubenče výstižně znázorňuje, jak to tu chodí. V reprezentativní vilové čtvrti je to tak trochu svět sám pro sebe – ruský svět.

Právě v Bubenči na Praze 6 soustředí Ruská federace většinu svých nemovitostí v Česku, vlastní zde celkem 28 budov. Často spolu tyto nemovitosti sousedí nebo jsou vzdáleny jen pár desítek metrů od sebe. Po jedné budově vlastní Rusko také v Brně a Karlových Varech, tím ale výčet nekončí.

V ruském majetkovém portfoliu se nachází i rozlehlé rekreační středisko u Sázavy či rekreační objekt na Moravě a také obyčejné bytovky reálného socialismu, jejichž komplex najdeme například v pražské Wolkerově ulici.

Jsou i přímo na zahradě ruského velvyslanectví, kde hned vedle reprezentativní prvorepublikové vily stojí pět nízkých paneláků.

Přehled všech nemovitostí zapsaných v českém katastru nemovitostí přinášíme v unikátní mapě s fotografiemi jednotlivých objektů.

Některé budovy stojí na pozemcích českého Diplomatického servisu (příspěvkové organizace Ministerstva zahraničí ČR), za pronájem ovšem Ruská federace české straně nic neplatí.

A některé budovy dokonce nejsou v katastru zaneseny vůbec, protože nebyly dosud zkolaudovány.


Interaktivní mapa nemovitostí, které vlastní Ruská federace a její velvyslanectví na území Česka


Firmy místo diplomatů

Ruské nemovitosti se nyní dostaly do popředí zájmu především kvůli nesrovnalostem, které právě řeší Diplomatický servis. Jak HlídacíPes.org již informoval, české straně vadí, že Ruská federace využívá diplomatické objekty ke komerčním účelům, některé budovy ležící na pozemku českého státu již dokonce připadly soukromým majitelům.

V nejreprezentativnějších budovách, jako je například pražská vila po Edvardu Benešovi, sídlí soukromé společnosti, jež nemají s diplomacií nic společného.

V Benešově vile dnes působí třináct soukromých subjektů včetně nacionalistického hnutí Řád národa. V luxusní vile hned naproti, Na Zátorce 12, je pak evidováno dokonce 21 soukromých společností.

Kromě firmy Fill the Bill s neprůhledným vlastníkem v Panamě tu nalezneme třeba společnost JZD Slušovice food, Severní Palmira, nebo Česká východní.

Řada ze zde sídlících firem je navázána na bývalého důstojníka Československé lidové armády a přítele prezidenta Miloše Zemana Zdeňka Zbytka a na další ruské společnosti.

Ve vile Pod Kaštany 18 pak sídlí další dva subjekty. První je KEPS, patřící Olegu Zolotarevovi, který má bydliště přes ulici v novém bytovém komplexu Villa Bianca. V něm vlastní byt také předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V budově obehnané plotem s ochranou z proutí pak sídlí ještě Spolek Ermitáž, ve kterém figuruje právník Petr Šedivý. Ten zastupuje již zmíněnou neprůhlednou firmu Fill the Bill. Dalším mužem ve firmě je Filip Švechovič, jehož jméno nalezneme také na cedulce ve zlatém provedení na vile Na Zátorce 12.

V rámci jednání Praha – Moskva se řeší také budovy, které na našem území stojí bez kolaudace.

Obsazená vila

Spor o majetek se už dlouhá léta vede i v souvislosti s hlavní budovou Ruské federace u nás – budovou velvyslanectví na okraji pražského parku Stromovka.

Prvorepubliková vila a přilehlé pozemky původně patřily židovské rodině bankéře Jiřího Poppera. Ta ale musela rezidenci během 24 hodin opustit, aby uprchla před nacisty.

Vilu následně obsadilo gestapo, po válce ji naopak obydlela sovětská armáda. Tehdejšímu Sovětskému svazu pak Popperův majetek daroval prezident Edvard Beneš pro diplomatické účely.

Potomci bankéře Poppera se dožadovali jejího navrácení, ovšem bez úspěchu.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)