Roger Waters na koncertu v Torontu. Foto: Profimedia

Pravda pro Rogera Waterse: Slogan „od řeky k moři“ znamená zničení Izraele

Napsal/a Robert Břešťan 8. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Roger Waters, spoluzakladatel skupiny Pink Floyd, je českému publiku dobře známý. Jako hudebník zde vystoupil naposledy letos v květnu a měl vyprodáno. Bohužel od něj nelze oddělit jeho stránku nehudební, kdy se dlouhodobě profiluje jako vyhraněný levičák, fanda Putina a teď i Hamásu. Ale abychom byli přesní, na protiizraelskou notu hraje dlouhodobě.

„Ještě nevíme, co se přesně stalo,“ prohlásil nyní Waters v reakci na útok teroristů z Hamásu a vraždy civilistů v jižním Izraeli ze 7. října. Izrael prý přehání. Podobně přiblblé výroky trousí i na téma ruské invaze na Ukrajinu, kde není schopen či ochoten nahlédnout, kdo je agresor a kdo oběť.

Proč se ale vlastně Watersem zabývat? Protože to není jen tak nějaký pán s baskytarou. Je to vlivný umělec, který je aktivní v hnutí BDS (anglická zkratka pro základní teze: bojkot Izraele, stažení investic a sankce) a prosazuje jeho vize.

BDS budí dojem, že mu nejde o nic jiného než o spravedlnost pro Palestince, ve svých cílech však jasně popírá právo na existenci Izraele a izraelský režim setrvale popisuje jako brutální a vražedný (zatímco o Hamásu a prosazení práva šaría ani slovo).

Chorál, který pravidelně slyšíme i v ulicích evropských měst, v překladu „Od řeky k moři, Palestina bude svobodná“, pochází právě z dílny BDS a neznamená nic jiného, než vizi, že žádný Izrael a Židé v něm nebudou.

BDS se hojně profiluje na americké akademické půdě a je to asi i jedno z vysvětlení neuvěřitelných obrázků z tamních kampusů, kde mladí studenti a studentky demonstrují svou lásku k Palestině a napadají přitom židovské spolustudenty.

A Waters, kromě toho, že trousí moudra podobná těm zmíněným v úvodu tohoto textu, si nachází čas na aktivní podporu BDS.

Kupříkladu kdykoli nějaká známější kapela či umělec ohlásí turné, jehož součástí je i Izrael, Waters okamžitě odešle otevřený odsuzující dopis (ZDE na ukázku jeho dopis kanadskému zpěváku Jon Bon Jovimu) s tím, že svým vystoupením „podporují politiku apartheidu a etnických čistek izraelské vlády“ a vyzývá ke kulturní blokádě Izraele.

Dlužno dodat, že Watersovi až na výjimky jeho hudební kolegové moc nenaslouchají a své koncerty odehrají. Asi bychom ho neměli poslouchat ani my.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)