Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia
,

Pozdní odcházení Miloše Zemana, kdo je nejprolhanější politik a kdy se probudíme ze zlého snu

PSÍ UŠI. Po tereziánském létě je tu podzim, přišel čas loučení. Příroda ještě neochotně vydává nějaké ty plody, ale už je pomalu doba jejich schraňování pro chvíle, kdy teploty poklesnou a i naše mysli se zimně pozastaví a zakonzervují. 

 • Letos bude toto naše rozjímání o to těžší, že se po dvaatřiceti letech v politice musíme neradi rozloučit s Milošem Zemanem, toho času protiruským státníkem velkých slov a činů.

„Největší umění života je umění vědět, kdy skončit.“
(Miloš Zeman na tiskové konferenci v Třebívlicích, ČTK, 18. října)

Zeman ve své jasnozřivosti a chvilce sebezpytu ještě dodal, že v dějinách lze najít řadu příkladů poměrně úspěšných politiků, kteří nevěděli, kdy skončit, a křečovitou touhou po funkcích se stali trapnými. Děkujeme. O pozdním odcházení nacházíme jako vždy odstaveček i u C. G.  Junga, nemilosrdného glosátora lidské duše.

„Člověk se opožďuje za svými léty, uchovává si dětství, jako kdyby se nemohl odpoutat od země. Za­držuje ručičku hodin a představuje si, že čas stojí. Dosáhne-li s ur­čitým zpožděním nakonec přece vrcholu, uvelebí se i tam psycho­logicky opět do stavu klidu, a ačkoli by si mohl všimnout, jak na druhé straně zase klouže dolů, alespoň se tedy neustále ohlíží zpět a pohledem se chytá jednou dosažené výše. Stejně tak jako pro něho byl dřív strach překážkou života, je teď bázeň překážkou smrti.“
(C. G. Jung, Duše a smrt)

Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Chvilka sebezpytu potkala i předsedu opozice Andreje Babiše, jenom se mu do toho vloudila jedna malá, zdánlivě bezvýznamná chybička.

Bezesporu pravdivá slova, jen prosím někdo předsedovi řekněte, že má na profile omylem rok starý příspěvek. Vlastně úplně nechápeme, proč Babiš na vládu pořád jen nadává. Třeba ten úsporný tarif, to je přesně taková zmatlanina, jakou by vymyslel on.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

 • Bordel po Milošovi Zemanovi budeme uklízet ještě dlouho, a nemyslíme tím jenom ty odsouzené a omilostněné kamarády, co jiným kamarádům pomáhali s kamarádčofty v Lánské oboře. Zanechal nám ve veřejném prostoru třeba i Jiřího Kajínka, který se aktuálně přimykl k far-right scéně, zpívající hymnu na proruských demonstracích. Okamžik, kdy Kajínek nastoupí na koncert Ortelu se samopalem v ruce, je k nezaplacení.

Vlastně to ale není nic, co bychom neznali, čímž se oklikou vracíme zpět k Zemanovi. Pohráváním si se samopaly a slovy o střílení novinářů vnesl do společnosti normy, které nás posunuly zase o kus níž ke dnu. Vlastně je s podivem, že si Kajínek s Ortelem takhle hrají až teď: provokace na hraně (nebo za hranou) vkusu je součástí jejich marketingu a o prachy jde samozřejmě až v první řadě. Až bude ale historie hodnotit prezidenta, a zejména jeho poslední obrácení, nesmíme zapomenout právě na tento hnůj, který pod své prezidentství nakydal: veřejná sprostota a oplzlost, kamarádíčkování s ruským vrahem, nenávist jako program.

 • Jsou věci, u kterých si sice nejsme jisti jejich smyslem, víme ale bezpečně, že je nutné je zachovat pro příští generace. To pro případ, že bychom se jednoho dne probudili a ukázalo se, že se nám to všechno jenom zdálo. Patří k nim i tento příspěvek paní místopředsedkyně hnutí ANO, nejspíš nějak podivuhodně vztažený k její možné prezidentské kandidatuře.

Ochraňuj nás, milosrdný pane, klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jestli bych se naivně zeptal, a on to opravdu pan Zeman v politice končí? To kde opravdu končí, je na pozici prezidenta. Ale z politiky kvůli tomu odcházet snad nemusí. O takového zkušeného levicového politika jistě bude zájem.
  Že bych si dovolil tipnout, – jestliže se budou před příštími volbami spojovat do koalice levicové strany – KSČM, ČSSD, Zemanovci, i další, tak lepšího lídra nenajdou :)))

  • Sámo napsal:

   Nejprolhanější politik je bezesporu Babíš a hned těsně za ním se nachází Zeman. Oba jsou tak prolhaní, že už neví co je pravda a co lež. Zrovna před chvílí jsem narazil na rozhovor s paní Michaelou Bakalovou a následně jsem se podíval do diskuse na příspěvky, které pocházely většinou od Zemanových voličů. Víte proč? Protože tam neustále opakovali to, co jim nalhal Zeman- prý Bakala okradl OKD o 45 tisíc bytů a podobné nesmysly. Přitom pravda je taková, že ve státním podniku OKD už za Zemana jako premiéra přišel stát o nadpoloviční většinu a proto další vláda ČSSD s premiérem Sobotkou hledala kupce OKD. Prodala jej za nízkou cenu firmě Carbon invest- cena byla 4,5 miliardy Kč. V této firmě ing. Zdeněk Bakala nefiguroval. Ten koupil firmu OKD až od této firmy za cenu 22 miliard Kč ale nebyl vázán povinností odprodat byly přednostně jejich obyvatelům za zbytkovou účetní cenu. A když začal Zeman se svou lží a opakovaně označil pana Bakalu za zloděje a že patří do vězení, tak se pan Bakala i s rodinou odebral do Švýcarska a OKD i s byty prodal americké firmě, která už nebyla vázána vůbec ničím ani morálně.

   • petrph napsal:

    Bohužel, asi Vám nedošlo, že v médiích lze překrývat jedny lži druhými, takže ani akurát na informace z  „..rozhovoru s paní Michaelou Bakalovou “ se spoléhat nemůžete. Na to by bylo potřeba šetření nějakého investigativního, nebo lépe rovnou vyšetřovacího týmu, které by trvalo, tak řadu měsíců až let. Takže aspoň zhruba, po pár minut googlení.
    1). Pan Bakala tu firmu Karbon Invest dáno předtím ovládal, jak se dá dočíst zde. https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-kolacek-a-otava-prodali-karbon-invest-za-asi-deset-miliard-310948
    2) V té smlouvě se státem ta doložka o bytech (pravděpodobně) byla, jak se lze dočíst zde,
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-bakala-porusil-smlouvu-byty-mel-nabidnout-prednostne-najemnikum-tvrdi-financnik-342966
    a jak se zde citují názory právníků „Podle našeho názoru společnost Karbon Invest a každý její právní nástupce mají dle smlouvy povinnost zajistit, že v případě prodeje bytů OKD bude jejich nájemcům přednostně učiněna nabídka k odkupu bytů OKD za zvýhodněnou cenu,“
    3) A jak se dá navíc z informací z toho článku usoudit, tak Karbon Invest vlastně ty byty neprodával cizímu subjektu, leč byly pouze přesouvány dceřiným společnostem.
    4) A toto na mne jako na občana dělá ten dojem že pan Bakala udělal něco podobného jako pan Babiš s Čapím hnízdem, jenomže v mnohem větš´ím měřítku, tady už šlo o miliardy a desítky miliard.
    5) Čili, a nakonec jako na občana to dělá ten dojem, že pan Zeman označil pejorativně pana Bakalu za zloděje, poměrně pravdivě.

    Jestli Vám dělá problém to pejorativně, tak si prosím uvědomte, že žijeme v právním státu, kde i pro zloděje platí presumpce neviny. Ale představa, že zlodějem se zloděj stává, až po možná 5-10 letech, kdy je soudem pravomocně odsouzen, popřípadě vůbec (pokud třeba pro formální důvody odsouzen není),..je pro mne dosti nepředstavitelná – s takovým zpožděním informací nemůže společnost existovat.
    Nicméně prosím na závěr, jsem prostý laik, většinu informací jsem čerpal z Google, takže pokud jsem o někom uvedl nepřesné či dokonce nepravdivé informace, předem se omlouvám..

    No a teď si vemte, že podobně podrobně by se měla, i v diskuzi probírat jedna ta citovaná Zemanova lež za druhou.

    že bych třeba a jen krátce zmínil tu „příšernou“ Zemanovu lež o tom že „Peroutka napsal článek o tom že Hitler je génus“. Ale jak už poměrně brzo v té diskuzi padlo, tak Zeman si asi to nevymyslel, pravděpodobně to opsal od nějakého našeho literálního odborníka, který s touto hypotézou pracoval..

    • Pavel napsal:

     Máš pravdu, nedošlo ti to petříku. Ohánět se vyjádřeními krůpy, který hodlal Bakalu soudně a díky lžím zlikvidovat, je toho důkazem. Samozřejmě krůpovi to nevyšlo. Což je pro změnu důkazem toho, že když bývalí nájemníci OKD o byty přišli, tak za to mohou poděkovat jen a pouze totálnímu diletantismu respektive zlodějství tehdejších členů ksčssd včetně současného hradního čučkaře. Ten a jeho kamarádíček z moci ksčssd dosazený do dozorčí rady nejdřív zapříčinili, že OKD za pár šupů ovládl koláček, který ji pak soustavně tuneloval a následně jeho nástupci v ksčssd ten státní zbytek prodali tak nekompetentně, že si Bakala s OKD mohl dělat co chtěl, aniž by ten cár papíru jakýmkoli způsobem porušil.

  • Jindřich Mitter napsal:

   Nežertujte prosím. On končí i svoji pouť po tomto světě a odchází do pekel.

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, v komunistické buňce v léčebně pro dlouhodobě nemocné se hradní čučkař určitě najde.

 2. A.S. Pergill napsal:

  Zeman udělal maximum toho, co se od něho dalo čekat: Během svého prvního období nikoli rozštěpil, ale názorně ukázal, jak moc je naše společnost rozštěpená, a kdo kam patří (asi jako když kriminalisté štětečky a speciálním práškem zviditelňují otisky prstů). Rozhodně velmi záslužné
  Během druhého mandátu přinejmenším zabránil tomu, aby se na tento post dostal nějaký antidemokrat. Proto jsem ho také volil, i s vědomím, že je starý a nemocný.

  • Jiří Choun napsal:

   Tak to už je opravdu diagnóza, tedy Vaše, samozřejmě.

 3. Podnebný napsal:

  Pro pana Pertha mám ještě jeden tip: celá levice se spojí i s Přísahou a šéfovat jim bude pan Šlachta, kterému se nepodařilo získat funkci v rodných Pohořelicích. Svinstva v české politice bylo za minulých deset let mírou vrchovatou. I kdyby se ve vedení země objevili jen samí slušní a poctiví lidé, budou uklízet ten augiášův chlév nejméně dalších deset let. Jenže se jako čestný předseda levice do toho úklidu vmísí i nějaký Miloš Zeman. Dobrého fungování politiků se tedy opět nedočkáme.

  • petrph napsal:

   Když Vy si pletete „spojí se“ a „spoj se v předvolební koalici“. Levice bude muset před příštími volbami udělat přesně to stejné, co udělala a dělá nyní pravice (a střed),..takovou předvolební koalici vytvořit. A v tom případě by myšlenka společného lídra té koalice – (nikoliv předsedu některé z těch stran) byla přijatelná pro všechny z nich.
   Bohužel, i mně se to zdá nesmyslné a protiústavní, každá strana by měla kandidovat jen za sebe. ale byla to přece pravice s  ODS, kdo s tím nápadem přišel..

   • Jiří Choun napsal:

    Nikoliv, dávno předtím to už v komunálních a krajských volbách předvedly SPOZ a SPD.

  • A.S. Pergill napsal:

   1. Levice je tu profláklá
   2. Prakticky celý levicový narativ vyzobaly strany pětikoalice. Ta je směskou komunistů a fašistů, tedy levičáků marx-leninských a marx-neleninských.
   3. Spojovat se budou muset demokratické strany, tedy, pokud se vůbec někdo z nás dožije příštích voleb.

   • petrph napsal:

    Bohužel se mýlíte, matematika se okecat nedá.
    Takže opisuju výsledky přimo z loňských voleb:
    ČSSD. 4.6 %
    PŘÍSAHA Roberta Šlachty 4,68 %
    KSČM 3.6 %
    Takže si doufám dovedete spočítat, že kdyby se jen tyto strany spojily do volební koalice, ten výsledek přes 11 procent by ohromnou sílu měl a pokud by je nabídla Babišovi, tak pravice i s Fialou by byla v pytli.
    Zase to nepíšu jako nějakej zarytej bolševik, ale z čistě pragmatického hlediska. Dá se očekávat že o příštích volbách (a ty mohou být předčasné) tohle levice udělá, a Babiš a určitě i Zeman s tím počítají.

    • A.S. Pergill napsal:

     Čistě z pragmatického hlediska jsou ty strany, obávám se, každý pes jiná ves. Ty dvě s KSČM do holportu nepůjdou a obávám se, že i sobě navzájem jdou spíš po krku.

     • petrph napsal:

      Taky,, když se podíváte na současnou vládní pětikolku, uvidíte to stejné,,

 4. A.S. Pergill napsal:

  Babiš ohlásil, že bude kandidovat na presidenta. Bledá hrůza a děs budou chodit po pokrokových luzích a hájích.

  • Horymír napsal:

   Pokrokáři tvrdí, že se hnojomety rozjedou naplno.
   Předpokládám, že nekonečný seriál o čápech bude mít další díl hned po Novém roce a polozapomenutá Panama vyleze s dalšími nečekanými odhaleními, nikoli však na další a další slibované osoby, ale překvapivě zase na tu jednu jedinou.

   • skeptik napsal:

    Nejsou zdaleka pouze čápi Horymíre. Ono je toho mnohem více: – komunistický kariérista a udavač, – vytunelování Petrimexu a vyvedení Agrofertu z vlastnictví státu, – nepřátelské převzetí Lovochemie, – okradení Unipetrolu, – budování klientelistického systému ( toto Babiš vyčítal ODS, sám prováděl totéž), – nepřátelské převzetí Kosteleckých uzenin, – spálené pole sedláka Rady, – ovládání byznysu a současně zastávání státních funkcí, – pokus o umlčení Babiše mladšího odvezením na Krym, – ovládnutí médií v boji o moc, – zneužívání veřejných dotací, – mezinárodní ostuda kvůli střetu zájmů. Jistě by se toho našlo ještě více. Ale především je Babiš autoritářský politik, který ohrožuje demokracii v České republice.

    • A.S. Pergill napsal:

     Prostě standardní politika, jakou vidíme i u dalších podnikatelů. Bohužel.
     Pokud byste se podíval na Velkou Británii v začátcích buržoasního režimu, viděl byste tam podnikatele naprosto stejného druhu (nebo ještě mnohem horší). Dtto v USA a dalších kapitalistických státech. Potomci části těch gaunerů zděděné majetky prochlastali a prohýřili a zkrachovali, potomci jiných je udrželi a nyní si hrají na „ušlechtilé“.
     A u nás si, bohužel, opakujeme to, co tu bylo někdy v 19. století, kdy se tu poprvé rozjela tržní ekonomika (a táhli ji lidé typu Babiše).

     • skeptik napsal:

      Tak že pokud se Babiš chová jako kapitalisté v devatenáctém a na začátku dvacátého století ve Velké Británii a ve Spojených státech a opakuje způsoby, které tu popisujete, je to v pořádku a měl by být prezidentem. Jestliže jinde byli nuceni od popisovaných praktik ustoupit, je podle vás v pořádku, jestliže tyto praktiky u nás Babiš zavádí. Tak tomu mám Pergille rozumět?

     • Jiří Choun napsal:

      Zajisté. Zřejmě proto jste volil politického podnikatele hradního čučkaře. Jak logické.

   • Jiří Choun napsal:

    Nemějte obavy. Babiš se svou Mafrou si s hnojmety vystačí sám. K tomu nikoho dalšího nepotřebuje. Navíc by je ten kolenovrt musel zaplatit, tentokrát ze svého, když už by na ně coby expremiér nečerpal dotace.

Přidávání komentářů není povoleno