Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Pozdní odcházení Miloše Zemana, kdo je nejprolhanější politik a kdy se probudíme ze zlého snu

Napsal/a Robert Malecký 24. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Po tereziánském létě je tu podzim, přišel čas loučení. Příroda ještě neochotně vydává nějaké ty plody, ale už je pomalu doba jejich schraňování pro chvíle, kdy teploty poklesnou a i naše mysli se zimně pozastaví a zakonzervují. 

  • Letos bude toto naše rozjímání o to těžší, že se po dvaatřiceti letech v politice musíme neradi rozloučit s Milošem Zemanem, toho času protiruským státníkem velkých slov a činů.

„Největší umění života je umění vědět, kdy skončit.“
(Miloš Zeman na tiskové konferenci v Třebívlicích, ČTK, 18. října)

Zeman ve své jasnozřivosti a chvilce sebezpytu ještě dodal, že v dějinách lze najít řadu příkladů poměrně úspěšných politiků, kteří nevěděli, kdy skončit, a křečovitou touhou po funkcích se stali trapnými. Děkujeme. O pozdním odcházení nacházíme jako vždy odstaveček i u C. G.  Junga, nemilosrdného glosátora lidské duše.

„Člověk se opožďuje za svými léty, uchovává si dětství, jako kdyby se nemohl odpoutat od země. Za­držuje ručičku hodin a představuje si, že čas stojí. Dosáhne-li s ur­čitým zpožděním nakonec přece vrcholu, uvelebí se i tam psycho­logicky opět do stavu klidu, a ačkoli by si mohl všimnout, jak na druhé straně zase klouže dolů, alespoň se tedy neustále ohlíží zpět a pohledem se chytá jednou dosažené výše. Stejně tak jako pro něho byl dřív strach překážkou života, je teď bázeň překážkou smrti.“
(C. G. Jung, Duše a smrt)

Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Chvilka sebezpytu potkala i předsedu opozice Andreje Babiše, jenom se mu do toho vloudila jedna malá, zdánlivě bezvýznamná chybička.

Bezesporu pravdivá slova, jen prosím někdo předsedovi řekněte, že má na profile omylem rok starý příspěvek. Vlastně úplně nechápeme, proč Babiš na vládu pořád jen nadává. Třeba ten úsporný tarif, to je přesně taková zmatlanina, jakou by vymyslel on.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Bordel po Milošovi Zemanovi budeme uklízet ještě dlouho, a nemyslíme tím jenom ty odsouzené a omilostněné kamarády, co jiným kamarádům pomáhali s kamarádčofty v Lánské oboře. Zanechal nám ve veřejném prostoru třeba i Jiřího Kajínka, který se aktuálně přimykl k far-right scéně, zpívající hymnu na proruských demonstracích. Okamžik, kdy Kajínek nastoupí na koncert Ortelu se samopalem v ruce, je k nezaplacení.

Vlastně to ale není nic, co bychom neznali, čímž se oklikou vracíme zpět k Zemanovi. Pohráváním si se samopaly a slovy o střílení novinářů vnesl do společnosti normy, které nás posunuly zase o kus níž ke dnu. Vlastně je s podivem, že si Kajínek s Ortelem takhle hrají až teď: provokace na hraně (nebo za hranou) vkusu je součástí jejich marketingu a o prachy jde samozřejmě až v první řadě. Až bude ale historie hodnotit prezidenta, a zejména jeho poslední obrácení, nesmíme zapomenout právě na tento hnůj, který pod své prezidentství nakydal: veřejná sprostota a oplzlost, kamarádíčkování s ruským vrahem, nenávist jako program.

  • Jsou věci, u kterých si sice nejsme jisti jejich smyslem, víme ale bezpečně, že je nutné je zachovat pro příští generace. To pro případ, že bychom se jednoho dne probudili a ukázalo se, že se nám to všechno jenom zdálo. Patří k nim i tento příspěvek paní místopředsedkyně hnutí ANO, nejspíš nějak podivuhodně vztažený k její možné prezidentské kandidatuře.

Ochraňuj nás, milosrdný pane, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)